0 oy
499 göst.
Diğer kategorisinde (1,771 puan) tarafından
Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Hamileler İçin Dini Öğütleri

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor:

-Hamile kadın ayva yerse, çocuğu güzel (ve sağlıklı) olur. (Menâvî)

-Ayva yemek, kalp sıkıntılarını (gönül darlığını) giderir ve kalbi güçlendirir. (Deylemî)

-Hamile olan kadınlarınıza hurma yedirin. Çünkü hamile iken (bol bol) hurma yiyen kadınların çocukları halîm (yumuşak huylu) olur. (Râmûzül-Ehâdis)

-Halanız olan hurmaya saygı yapınız. Çünkü o, babanız Âdem’in arta kalan toprağından yaratıldı. Allah katında İmran kızı Meryem’in altında doğum yaptığı ağaçtan (hurma ağacından) daha değerli bir ağaç yoktur. Kadınlarınız doğum yaptığı zaman onlara taze hurma yedirin.Eğer taze hurma yoksa, kuru hurma yedirin. (Ebû Ya’lâ – Ebû Nuaym)

-Sizden biriniz eşi ile cinsel ilişkide bulunacağı zaman, “Bismillah, Allahümme cennibne’ş-şeytâne ve cennibi’ş-şeytâne mâ razektena” der ve bu ilişkiden bir çocuğun olması takdir olunmuşsa, o çocuğa şeytan (ve cinler) zarar veremez. (Buhârî – Müslim – Ebû Dâvûd – Tirmizî – Nesâî)

-Bir kadın gebe kaldığı zaman, gündüzleri oruç tutmuş, geceleri namaz kılmış ve Allah yolunda cihad etmiş gibi ona sevab yazılır. Doğum sancısı çekerken aldığı sevabı hiç kimse bilemez. Doğumdan sonra da çocuğunu her emzirdiğinde, bir hayat kurtarmış gibi sevap alır. (Râmûzül-Ehâdis)

Doğumun Kolay Geçmesi İçin Okunan Dua

Peygamber Efendimiz (s.a.v) kızı Fâtıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığında Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

“İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın.”

12 Cevaplar

0 oy
tarafından
Allah razi olsunnn ♡♡♡♡♡♡
(1,771 puan) tarafından
Senden de Allah razı olsun canım ❤️
-Reklam-
0 oy
tarafından
Allah razi olsun canım ❤️ Rabbim cümlemizi peygamber efendimiz sav e komşu eylesin 
(1,771 puan) tarafından
Amin canım Allah sendende Razı olsun ❤️
0 oy
(306 puan) tarafından
Evet bliyordm bende elimden değldiğince yapmaya çalıştım çok faydalı bir paylaşım olmuş canım tebrik ederim.. 
(1,771 puan) tarafından
Sağol canım belki bilmeyen hamislerimiz vardır fayda sağlasın diye paylaştim ❤️
(306 puan) tarafından
İyi yapmşsın canım iyi birşeye vesile olmş oluyorsun ne güzel..
(1,771 puan) tarafından
Çok sağol canım böyle faydalı bilgiler paylassak keske en azından boş vakitlerimizde okuyup bilgi edinirdik
0 oy
(4,646 puan) tarafından
Allah senden razı olsun cnm çok güzeline paylaşım
(1,771 puan) tarafından
Allah sendende Razı olsun canım teşekkür ederim ❤️
(4,646 puan) tarafından
Rica ederim cnm bnm ❤️
0 oy
(119,126 puan) tarafından
Cok guzel bi paylasim Allah razi olsun ⚘⚘⚘
(1,771 puan) tarafından
Allah senden de Razı olsun canım teşekkür ederim ❤️
0 oy
tarafından
Amiiinnn cnm Allah razı olsun. Rabbim bütün anneleri sağ salim evlatlarina kavuştursun insallah. O doğumhane den ikisini de sağ dalim kurtarsın
(1,771 puan) tarafından
Amin canım amin Rabbim isteyen herkese evlat nasip etsin kimseyi darda koymasin ❤️
tarafından
Amiiinn kuzum amin ❣️
0 oy
(1,422 puan) tarafından
Allah senden razı olsun canım ❤️
0 oy
(802 puan) tarafından
Ay bana auva demeyin ya cocugum guzel olsun diye sabah aksam ayva yerdim birgun bogazimda kaldi o beyaz isigi gordum geldim resmen 1 sene oldu agzima ayva surmedim:)
0 oy
tarafından
Çok güzel bilgiler Allah razı olsun hayrını kabul etsin not aldım hepsini :)♥️
0 oy
tarafından
Hurma yemeye fırsatım olmadan doğdu bebegim :)
0 oy
tarafından
Duymuştum ama hepsini değil Allah razı olsun canım çok sağol doğuma kadar Okur en kısa zamanda da esime ayva aldiririm
0 oy
(11 puan) tarafından
Ne kadar güzel .  Çoook teşekkürler. .

İlgili sorular

+1 oy
4 cevap 173 göst.
27 Mart 2023 Diğer kategorisinde duygu0404 (352 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 337 göst.
28 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 155 göst.