0 oy
313 göst.
Diğer kategorisinde (1 puan) tarafından
Merhabalar arkadaşlar, benim okumam gereken 350 tane Yasin im varda çok fazla olduğu için yetiştirmek mümkün değil. İnanın sizlere de zahmet vermek istemezdim ama eğer eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

8 Cevaplar

0 oy
tarafından
Niye o kadar çok aldın  kiii
(1 puan) tarafından
Almadım adak adadım ama biraz fazla abarttım galiba. Cuma gecesi teslim etmek istiyorum ben en fazla 200 tane okuyabilirim
-Reklam-
0 oy
(833 puan) tarafından
Valla bilseydim okurdum kuzum inşallah bilen insanlar okur 
(1 puan) tarafından
İnşallah, dua edin de yardımcı olan olsun
0 oy
(12,484 puan) tarafından
Adetliyim yoksa okurdum valla 
(1 puan) tarafından
Düşünmen yeter dua edin bana yardımcı olan birileri olsun
0 oy
tarafından
Adakmi niyet mi kime niyetlenilcek
(1 puan) tarafından
Adak oluyor herhalde yani adak demiştim aynen
tarafından
Adaksa olmazzz okunmaz senin yuzu suyu hürmetine aradığın ne varsa soyle soleyim ey Rabbim su isim olsun 300 yasin okuycam falan mı dedin
(1 puan) tarafından
Aynen öyle eğer bu isim hallolursa 350 tane Yasin okuuacam dedim
0 oy
tarafından

Allah’ın ismini veya bir sıfatını zikrederek kuvvetlendirmek anlamındadır.

Adak ise, “kişinin sorumlu olmadığı halde farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah Teala’ya söz vererek, o ibadeti kendisine borç kılması”dır. (Mevsılî, el-İhtiyâr, III, 445)

Dolayısıyla bu sözün adak kabul edilmesi daha doğru olur.

Ancak adağın geçerli olmasının şartlarından birisi de adanan şeyin cinsinden bir farz veya vacip ibadetin bulunması gerekir. Ayrıca adanan şey bizzat hedeflenen (maksut) ibadet cinsinden olmalı, başka bir ibadete vesile olan bir ibadet olmamalıdır.

Buna göre Yasin suresini okumayı adamak da namaz kılmayı, oruç tutmayı, sadaka vermeyi, kurban kesmeyi adamak gibi farz veya vacip cinsinden bir ibadeti adamak söz konusu değildir. Çünkü namaz dışında Kur'an-ı Kerim'i okumak farz veya vacip değildir.

Ayrıca kıraat, namazın bir rüknü olup onu tamamlayan bir unsurdur.

Dolayısıyla böyle bir adak geçerli olmadığından, bunun yerine getirilmemesi halinde herhangi bir sorumluluk meydana gelmiş olmaz.

Ancak mümkün mertebe bu söze riayet edilip Yasin suresini okumak için gayret edilmesi halinde ise, sevap ve mükafat elde edilmiş olur.

(1 puan) tarafından
İşte bende diyorum ki size kendim de biraz araştırdım başından sonuna kadar yanlış yapmışım zaten onun bilincindeyim. Ama ben kendim o kadar okuyacak güçte değilim bunu bildiğim için o şekilde adadım en azından bu defa içimin rahat etmesi ve sözümde durabilmem için bu şekilde halledeyim bir daha ki sefere daha adabına uygun şeyler adarim
tarafından
Söz ver bak bidaha yapma ben okuyu vereyim 100 tane cuma öğlen namazı erkekler cumadan çıkınca bağışla
(1 puan) tarafından
Ayy Allah razı olsun çok sağol. Seni geçtim bir daha kendime bu kötülüğü yapmam zaten, tabi ki söz
tarafından
Sevindimm bak cuma ya okurum ben
(1 puan) tarafından
Tamam Allah razı olsun tekrardan hayrı benden çok okuya karı bulsun inşallah benim de yardımcı olabileceğim bir konu varsa lütfen buyur, ha bu arada cuma namazından sonra teslim etmeye çalışırım ama gündüz genelde okul dersleriyle uğraşıyorum yayındayım akşama da teslim edebilirim o yüzden
0 oy
(10,432 puan) tarafından
Adapı kendin yerine getirmelisin ama cnm 
(1 puan) tarafından
Ama ben niyetimi de o şekilde getirdim
0 oy
tarafından

Adağı sen adadiysan başkası değil senin okuman lazım :D

(1 puan) tarafından
Ama ben dedim ki eğer bu isteğim olursa 350 tane Yasin okuyup okutturacam tüm ölmüşlerimizin din kardeşlerimizin ruhuna, yani adağı bile bu şekilde adadım ben
0 oy
tarafından
Adak da tek okursun diye biliyorum kuzum
(1 puan) tarafından
Valla dediğim gibi benim bilmekten kaynaklı tuhaf bir şekilde yaptım. Böyle aramıştım zaten bakalım artık

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 102 göst.
0 oy
6 cevap 136 göst.
4 Şubat 2021 Kültür-Sanat kategorisinde Fatmakayram (178 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 89 göst.
16 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Sunakarayell (312 puan) tarafından soruldu

378,037 soru

11,314,852 cevap

34,755 kullanıcı

...