0 oy
814 göst.
Diğer kategorisinde (13,202 puan) tarafından
Gün geçmiyor ki şurada pinti aile koca kaynana postu açılmasın. Hepimiz güllük gülistanlık yaşamıyoruz hepimizin sıkıntısı var zaten geçim aslanın kuyruğunu da geçti.. Ben parayı harcamak için sevenlerdenim çok tutumlu olduğum söylenemez ama yokluğuna sabrı da bilirim.

Peki sizler ne durumdasınız? Para olsun kenarda biriksin öbür tarafta lazım olurlardan mı? Geçim olsun azıcık da kötü güne olsunculardan mısınız? 

37 Cevaplar

+1 oy
(4,853 puan) tarafından
Paran varsa huzurun vardır para yoksa eşler arasında cok tartışma cikar malesef Allah az verip aratmasın cok verip te azdırmasın 
(13,202 puan) tarafından
Amin inşallah canım annemin daha 3-4 yaşında öğrettiği duadır aynı zamanda. Valla hakkaten benim yokluğa sabrım var ama kayınvalidem yüzünden bu konuda eşimle ciddi kavgalarımız olmadı değil.
-Reklam-
+1 oy
(15,983 puan) tarafından
Bu devirde paraya muhtaç olmamak da ne bileyim. Gözüm dışarda kalacağına. Beğendiğimi almak canımın istediğini yemek isterim ama mümkün olmuyor. 3 yıldır evliyim sadece 2 kere kıyafet aldım kendime. Daha geçen ay ilk defa iç çamaşır aldım. Durumumuz kötü mü hayır kötü değil çok şükür. Hatta 2 evimiz var birinde biz oturuyoruz birinde kiracı var. Ama insan kocasının eline bakınca malesef gözünün dışarda kaldığı zamanlarda oluyor. 
(13,202 puan) tarafından
Aşırı tutumlu isen bilemem ama bence eşini bu kadar alıştırma gün gelir ihtiyacını da almaz 3 yılda iki kez alışveriş çok az. Allah yolunda yokluk göstermesin yine de.
(15,983 puan) tarafından
En başından beri öyleydi zaten neyine alışacak. Ben tutumlu değilim eşim aşırı tutumlu
+1 oy
tarafından
Vallaha anlık yasiyoeum kenara para koymuyorum bir kumbara var bozuk paralar var okadar zaten biriktieye kalmiyor borçlardan falan
(13,202 puan) tarafından
Maaş geldiği gibi gidiyor geçen bahar ben de attım kumbaraya çok iyi geldi zaman zaman ama bu yıl kendi elime para geçmiyor olan da 2-3 ay daha borca gidecek
0 oy
(774 puan) tarafından
Kimseye muhtaç olmayalim bana yeter ama illa ki 50 lira da olsa cuzdanimda tutmak isterim acil bişey olur diye 
(13,202 puan) tarafından
Aynen öyle canım son zamanlarda ben de biraz akıllandım bebek olunca daha doğrusu hastane olsa para bulunsun diye
0 oy
(6,203 puan) tarafından
Hem harcıyoruz hem biriktiriyorum.Ornek kızım doğar doğmaz adına hesap açtım ve her ay oraya para atıyoruz büyüdüğü zaman bir şeye ihtiyacı olunca o paradan alıp harcasin diye.
(5,360 puan) tarafından
Çok iyi fikrii cnm mesele bnm ablamda boşanmış ıkı çoçugu var tek yaşıyorlar oda kızının adına hesap açmış para biriktiriyor peki aylık nekdr atıyorsun
(13,202 puan) tarafından
Ah sorma canım oğlan doğduğunda bütün amacım buydu büyük bir geçim sıkıntısındaydık mecburen kavga cümbüş eşim aldı bebeğin takılarını. İşe başlayayım ilk hedefimde bu var.
(6,203 puan) tarafından
Valla kızım şuan 6aylik 2.500 var hesabında belki de fazla hiç bilmiyorum.Her ay 100-200-300 bize kalan paraya bagli
(13,202 puan) tarafından
Olsaydı bizim 10 bini bulmuştu takısı komple koyacaktım 5 i Allah tan annemde bıraktım onlardan haberi yok sayılır yani saklamam asla eşim de saklamaz bize düşkündür eksik bırakmaz ama öyle icap etti bu sefer
0 oy
(13,866 puan) tarafından
Bana kalsa kötü gün için belli bir birikim olsun kazandiğımızı da yerli yerince harcayalım ama para yöbetimi kocada olunca hepsini öbür tarafta harcamak için saklıyor.
(13,202 puan) tarafından
Tutumlu olmak gerçekten güzel ama fazlası zarar. Bu dünyanın nimetlerini de usulüne uygun değerlendirmek lazım
0 oy
tarafından
Para olmadan hiçbirşey olmuyor artık.. Parayı herkes sever. Yokluğuda iyi bilirim ama olduğu zamanda coşmam öyle yok olduğu zamanları düşünürüm 
(13,202 puan) tarafından
Maalesef sokağa bile çıkamıyor insan para olmayınca. Aşırı coşamıyor ki insan bu devirde. Çalışmıyorum ben de sadece çocuğun ihtiyacları olunca alıyorum inan. Olmayınca sabrım var çok şükür
tarafından
Aynen öyle ben kaç zamandır kendime doğru düzgün birşey bile alamıyorum.. Elimde olursa kızıma bir kaç bişey alıyorum tamam. Elimizde coşmaya vs bişey kalmıyor ki
(13,202 puan) tarafından
Alışveriş sitelerine bile bakmıyorum artık hani olsa bir çantaya 500 TL veririm ama yok zamanda 50 TL tişörte pantolona fazla geliyor gözüme
tarafından
Allah herkesin yardımcısı olsun şu zamanda Geçinmek çok zor
0 oy
(3,036 puan) tarafından
Herkesin evde dolabi farklı yiyeceklerle doludur o yüzden bu konuda çok bisey konuşmaya değmez herkes ister senin gibi yaşamayı fakat burda 5 liraya muhtaç insan var 
(13,202 puan) tarafından
Yok ben de müsrifliğim yüzünden sıkıntıdayım rahat değilim canım kimi zaman dediğin gibi 5₺ ye muhtaç oluyor insan. Eşimin annesi aşırı pinti delirtir insanı. Sadece tutumlu musunuz benim gibi müsrif mi asıl soru
0 oy
(1,523 puan) tarafından
Mecbur kalmadikca harcamıyoruz tutmaya çalışıyoruz
(13,202 puan) tarafından
Mesela şuraya bu kadar harcadım listesi tutar mısınız aylık için
(1,523 puan) tarafından
Yok canm tutmam
(13,202 puan) tarafından
Onu da gördüm ben bana aşırı fazla gelmişti çünkü ekmek parasına kadar yazıyordu.
0 oy
(6,136 puan) tarafından
Harcamasını da bilirim tutmasını da mesela şuan beyaz gecelik arıyorum evlenecegimde kaynanam almıştı haliyle 4 sene oldu küçüldü. Kartım da 103 tl var ama ay sonuna saklıyorum esimin maaşı geldiği gün gidiyor. 
(13,202 puan) tarafından
Aynı ben canım ne kadar ihtiyacım var diye düşünüyorum darlık olunca ki bundan sonra kendime öyle olurum heralde bebek var artık. Amaan zaten pandemi diyip alışveriş sitelerine bile bakmıyorum kendim için
0 oy
(2,264 puan) tarafından
Öyle aman aman biriktirenlerden değiliz Bi arabamız var onu ödüyoruz sadece boğazımızdan hiç kesmeyiz çok şükür har vurup harmanda savurmayız orta halliyiz ayrıca evin içinde para konusu hiç geçmez bizim 
(13,202 puan) tarafından
Aynı şekilde canım Allah tekerini düz batırsın. Eşimle aramızda hiç sorun olmazdı yoklukta bile olsak.
(2,264 puan) tarafından
Sağolasın canım aynen öyle
0 oy
tarafından
Kuzum inan o kadar haklısın ki.. posta artı verebilsem keşke. Ben pek tutumlu değilim para biriktirme işi eşimde ben elime harçlığım geçtiği an harcar bitiririm içimde kalmasın hiç birşey der alırım lakin yoklukta da isyan edip neden yokkk diye karaları bağlamam Rabbim yokluk göstermesin ❤️
(13,202 puan) tarafından
Amin inşallah canım. Ben de olduğu zaman bebek yokken harcardım şimdi eşim tek çalışıyor azıcık borçtan vardı tutumluyum bu arada. ❤️
0 oy
tarafından
Rabbim az verip aratmasın çok verip azdırmasin herkes azmş vaziyette
(13,202 puan) tarafından
Amin inşallah canım tutan çok ciddi tutuyor harcayan azıtarak harcıyor.
0 oy
(5,360 puan) tarafından
Yaa brn çok tutumluyım cuzadnımda para varsa oyle kalır yanı hşç harcamam ama eşim herşeyı alıyor savuruyor parayı tabı durmuzum aşırı kötu kira gırtlağa kadr borç bebek masraf inankı çok zor bazen keşke durumu iyi olan biri ile evlenseydım dyorum hanı herşey para zenginlik değil ama olmayınca inankı okadr zor ki çok özenip imrenyorsun :( bnde oyle durumdayım
(13,202 puan) tarafından
Tam beni anlatmışsın. Allah razı olsun hiç birşeyime hayır demez elinde oldukça o da. Olmayınca da olmuyor maaşlı insanlarız biz
(5,360 puan) tarafından
Bnm eşimde hayır demez ama çok zor yemın
(13,202 puan) tarafından
Valla bizim de öyle canım 8 yıldır evliyim arabam var evimiz kaynananın üstü 8 yıldır kredi yeni bitiyor acaba hamburger yesek mi dediğimiz zamanlar oldu çocuk yokken şimdi olanı çocuğa gidiyor az büyüse de çalışsam
(5,360 puan) tarafından
He bnde dyorum brwz buyıse çalişim ama kımseye de emanet edemıyorsın devır de kötu
(13,202 puan) tarafından
Yaa bakıcıya iyi para vermek istiyorum o da çok iyi iş lazım çünkü kadın da emek sarfediyor.kreş için de alıp bırakmaya zaman olmayabilir. O yüzden 3 yaşında nasılsa anaokuluna gidecek 3 yıl sabretmek lazım nasıl olacak bilmiyorum. Geçim tek maaşla ev olsa da zor.
0 oy
(12,492 puan) tarafından
Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz
(13,202 puan) tarafından
Ne güzel
0 oy
tarafından
Biriktiremiyoruz malesef eşim 2 eve baktığı için ay sonunu zor getiriyoruz :/

İleriyi düşünmek çok iyi bence kalsaydı biriktirirdim ama bende çok olupta yemeye kıymayanları sevmem amcamın eşi öyleydi Bir çorap almaya kıyamazdı sonra öldü baya genç yaşta Allah rahmet eylesin ama o kadar topladı pintilik yaptı noldu amcam mecbur 1 yıl sonra evlendi yeni eşi yengemin topladığı paralarla kollarını bilezik doldurdu sürekli yiyip içip geziyor. O yüzden çok kısıp kendini mahrum eden insanlara da üzülüyorum sanki hiç ölmeyecekler gibi.. 
(13,202 puan) tarafından
İşte onu sevmiyorum ben Allah yerinde dinlendirsin yinede. Eşine de kuvvet versin.
tarafından
Amin inşallah canım sağol.
0 oy
tarafından
Ben yokluk cok cektim bekarken suan iyiyiz sukurler olsun hep dua ederim Rabbim olduğumuz durumdan asagiya düşürme diye ama gene harcayamam esim hep alisveris yapar ben eksik olan seyleri alirim hep biriktiririm 
(13,202 puan) tarafından
Allah aratmasın şu günlerini canım.
tarafından
Amin canim
0 oy
tarafından
Allah kimseye muhtaç etmesin elhamdülillah onun dışında herkez iyi kötü illa sıkıntı yaşar önemli olan onu atlatabilmek Allah yinede kimseye mutfac etmesin derim ben 
(13,202 puan) tarafından
Amin inşallah canım Allah az verip aratmasın çok verip azdırmasın.
tarafından
Aynen öyle canım
0 oy
(971 puan) tarafından
70 küsür borç duruyor hala o yüzden dikkat ediyorum harcama yaparken ama yine de yeme içme konusunda her istediğimizi aliyoruz çok şükür 
(13,202 puan) tarafından
Ev araba içinse olsun borçsuz mal yol bu devirde Allah ödeme kolaylığı versin. Yeme içme konusunda da dolaptan da yeriz eksik de bırakmaz eşim sağolsun yine de.
0 oy
(9,651 puan) tarafından
Varlığın zirvesini de yoklugun zirvesini de gördüğüm için para sadece araç mutluluğun huzurun kesinlikle sebebi olamaz evet daha rahat bir yasam sürülür ama daha huzurlu değil.. huzur tamamen insanın kendi içinde olan bir durum.. 7 yaşındayken babam iflas etti aşırı zenginken baya kötü oldu durumumuz hiç bir kere para yok diyeuzulmedim babam alkole başladığı için evde huzursuzluk başladığı için üzüldüm..  para varsa harcanmak için tabi ki yarını da düşünmek gerekiyor ama yarın odaklı yaşamamak lazım..  evin ihtiyaci varken yada benim konforum için birşey varken altın değil yatırım değil konforumu düşünürüm.. yarından hiç kimse emin olamaz ama bugün için daha rahat yasayabiliyoken  yaşarım:) 
(13,202 puan) tarafından
Ahh bunu anlamak o kadar büyüklük ki. Allah aratmasın eski günlerini.
(9,651 puan) tarafından
Amin canim inşallah herşeyi tecrübe etmeli ki bazı şeylerin kıymetini de bilsin bazı şeylerin herşey demek olmadığını da
(13,202 puan) tarafından
İnşallah canım

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 438 göst.
10 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Fatmayaren (877 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 188 göst.
5 Nisan 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Silam (97 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 120 göst.
13 Aralık 2023 Diğer kategorisinde FurkanAnnesi (33 puan) tarafından soruldu