0 oy
519 göst.
Diğer kategorisinde (305 puan) tarafından
Iyi akşamlar sizce müslüman olmayan bir insanın yaptığı iyilik sevap olur mu ?

20 Cevaplar

+4 oy
(1,524 puan) tarafından
Sevap bizim dinimiz için gecerli bir kavram. Gayrimüslim birinin iyiliği sevap değildir o yüzden 
tarafından
Aynen bendede öyle arti
(305 puan) tarafından
Aynen canım
-Reklam-
+2 oy
(25,224 puan) tarafından
Allah bilir.... 
(2,252 puan) tarafından
Haha okudum ve senin yazdığını tahmin ettim :)
(25,224 puan) tarafından
Hahaha canım :)))
(344 puan) tarafından
++++++++++
+2 oy
tarafından
düzenlendi

Bir insan müslüman olursa ancak işledikleri sevap olarak döner. Şirk koşan müşriklerin kâfirlerin amelleri boşa gitmiştir bir çok ayette Allah azze ve celle böyle buyurur. O ayetlerden bir kaç tanesi

KEHF SURESİ 

103 - De ki: Amelleri en çok boşa gidenleri size bildirelim mi?

104 - Onların dünya hayatında çalışmaları boşa gitmiştir. Oysa onlar güzel işler yaptıklarını sanıyorlardı.

105 - İşte onlar, Rabblerinin âyetlerini ve O'nun huzuruna çıkacaklarını inkâr etmişlerdir de bu yüzden iyilik altında yaptıkları bütün amelleri boşa gitmiştir. Artık kıyamet günü onlar için hiçbir ölçü tutturmayız.

106 - İşte böyle, onların cezaları cehennemdir. Çünkü inkâr etmişler ve benim âyetlerimi, peygamberlerimi alaya almışlardır.

Ayrı bir konu olarak bir insan Sevap işleme niyetiyle iyi bir ameli yapmazsa da ondan sevap alamaz. Allah azze ve celleden sevabını umarak o ameli yapması lazımdır. Hatta ama hatta normalde sevap olmayan ama Allah azze ve cellenin rızasını kazanmak için yapılan bir amel sevap olarak bile dönebilir. Ben arkadaşıma öylesine gülümsersem bundan ecir alamam. Ama Allah azze ve cellenin merhametini sevabını umarak karşıdaki kişiye Allah için gülümsersem bunda bir Hayri amaç edinirsem sevap olmayan bir gülümseme bile edindiğim niyetle sevap olarak dönecektir bana.  Çünkü Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuştur " Ameller niyetlere göredir. 
(1,524 puan) tarafından
Çok güzel yazmışsın canm Allah razı olsun ben daha net ve kısa yazmştm senin cevabın çok daha açıklayıcı oldu:)
tarafından
Amin canım. Sağolasın. Rabb'im gayretinden dolayı da mukafatlandirsin seni
(1,524 puan) tarafından
Ahh ne güzel dedin amiinn:)
+2 oy
(5,491 puan) tarafından
Bi inşaata gidip orda başvuru v.s yapmadan çalışan insana nasıl akşam yevmiye verilmez, o şekilde onların yaptıkları da ahiret için bi faydası olmaz, öyle duymuştum
+1 oy
tarafından
Allah bilir cnm biz bilemeyiz
(344 puan) tarafından
+++++++++
+1 oy
tarafından
Bence iyiliğin dini olmamalı yok da bana göre ve iyilik sevap kazanmak için değil yapılması gerektiği için yapılmalı, e böyle düşününce insan bence iyiliği kim yaparsa yapsın her türlü karşılığı olacaktır sevap ya da başka bir ad.
(2,014 puan) tarafından
İçimdekileri yazmışsınız +
tarafından
Teşekkürler canım ❤
0 oy
(3,024 puan) tarafından
0 oy
tarafından
Olduğuna dair rivayetler var
0 oy
(119,250 puan) tarafından
bilemedim simdi     
(305 puan) tarafından
Bence değil canim cennet cehennem inancı yok gayesi yok yani sevap işlersem cennete giderim diye
0 oy
tarafından

Bilemedim şimdi :angel:

0 oy
(6,203 puan) tarafından
Bana göre onun dini onemsiz ve bana göre de yaptığı iyilik sevap.
(2,252 puan) tarafından
Bir iyiligi  sevap olduğu için yapmamak lazım zaten bence
(1,524 puan) tarafından
Umber, olur mu öyle şey canım sevap olan herşey muhakkak ve asla şaşmaz iyidir zaten :) tabiki sevap olduğu için yapacağız :) dünya han biz yolcu heybeni doldurcaksınki öbür tarafta yüzün gülsün :) yazmadan edemedim kusura bakma :)
(2,014 puan) tarafından
İyilik insanın içinden gelir, sevap diye aman şunuda yapayım cennete gitmek için artı kazanayım diye yapılan iyiliğin ne anlamı varki
(6,203 puan) tarafından
Zaten iyilik sevap için yapılmıyor.Sevap için yapiliyorsa zaten iyilik olmuyor
(2,252 puan) tarafından
Iyi yaptin canım yazdin:) ya bilmiyorum ama şimdi ben birine sırf ben cennete gideyim diye yardim etmemeliyim bence insan olduğu için etmeliyin
0 oy
tarafından
Bilgim yok bence olur her halde
0 oy
(11,505 puan) tarafından

İyilik olur sevap olmaz

0 oy
(4,949 puan) tarafından
İyilik yapmış olur ama bir sevap verilmez ona.
0 oy
tarafından
Sibelim nerdesin gelsin anlatsın bilgilerini okuyunca mest oluyorum
0 oy
(347 puan) tarafından

olabilir de olmayabilirde bilen birine sormak lazım:D

0 oy
(3,729 puan) tarafından
Onu ancak Allah bilir
0 oy
(265 puan) tarafından
Allah bilir onu ancak bir cok hikayede kötu insanlarin ahlaksız sayılacak insan ların gösterdikleri nerhametle cennete gittikleri anlatılır. Cennetin kapıları gönul gözüyle bakıp insan olabilenlerin bence, iyiligi iclerinden gelip yapanların.
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Müslüman olmayan kişi isterse dünyalar kadar iyilik yapsın anlamı yok canim. 

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 147 göst.
16 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Seacolour (136 puan) tarafından soruldu
0 oy
38 cevap 470 göst.
22 Mart 2022 Diğer kategorisinde Seher demir (3,859 puan) tarafından soruldu
0 oy
46 cevap 692 göst.
1 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Esmer anaa (988 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 451 göst.