0 oy
1,446 göst.
Diğer kategorisinde (2,252 puan) tarafından
Ya o kadını çok severdim nasıl böyle bir şey yaptı şok oldum kesinlikle iğrenç ötesi bir durum. 10 yasındaki kızı ilk kez regl olmuş kızın fotoğrafını paylaşıp genç kız oldun gün senin günün falan yazmış. Ben mi çok geri kafalıyım bilmiyorum bir insan bunu neden yapar

45 Cevaplar

0 oy
(1,862 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Erkeğe de kıza da böyle şeyler yapılmasını doğru bulmuyorum, erkeği cinsel oranıyla yüceltmek çok saçma, buna karşılık kızlara da böyle şeyler yapmaya çalışıyorlar bu da gereksiz, bence bunu yapmak yerini erkeğe yapılanın önüne geçmek lazım, yoksa her geçen gün edep perdesi yok oluyor. 
(2,252 puan) tarafından
Kesinlikle canım sabahtan beri bunu yazıp duruyorum. Bunu yapmak da biz annelerin elinde
-Reklam-
+29 oy
(9,325 puan) tarafından
Nie erkekler sunnet olunca duğun dernek kutlanıypr ama..
tarafından
Ben isim vermdim üstüne alinmak isteyen alınabilir
(1,584 puan) tarafından
Seni artiliyorum haklisin.
tarafından
Sana daha fazla arti verebilseydim keşke
(6,203 puan) tarafından
Evet erkekle kadın bir.Erkek için daha utanç olmalı pipisi için düğün yapılıyor çok normal gercekten
(3,921 puan) tarafından
Artiladimmm bırooo :D
+6 oy
(673 puan) tarafından
Süñnet resmi paylassa birsey olmaz ama.

On yasindaysa ne olmus. On yasindaki kizi, kac yasinda regl olsun.

Bunlar olmazsa erkekler kendini daha üstün görür ve kadinlara kizlara iskenceler yapar vb
(2,252 puan) tarafından
Canim bence onu da yapmamalı onu da. Yanı benim oğlum henüz sünnet olmadı ama erkek ya da kiz regl olmasa da kız bunlar olunca bir şey değişmiyor buyutmemeli ikisi de düğün dernek olmamali
(1,778 puan) tarafından
Kadın zaten burda kaç yaşında regl olmuş diye sormuyo bunu koskoca sosyal medyada küçücük çocuğunun regl olduğunu dunyaya duyuruyo diyo ayıp yani
(673 puan) tarafından
Umber hanim haklisiniz. Eger erkek için de yapilmasaydi bu toplumda, Ben de ayiplardim bu durumu sonucta kizin özeli. Siz de iyi niyetle yapmissiniz bunu. Ama genel olarak süñnet kutlanip regl ayiplaniyor. Buna karsi cikmak istedim Ben.
(2,252 puan) tarafından
O konuda haklısnız ona bir şey demiyorum kadına ne kadar ayıp varsa erkeğe de olmalı pipi bayrak edilmemeli ama sırf o öyle diye de kadınların naifligini bozmak yerine erkekliği naif yapsak daha güzel olmaz mı bunu da biz anneler yetiştirdiğimiz çocuklarla yapabiliriz
+4 oy
(3,167 puan) tarafından
 Allah akıl fikir versin inşallah yaa böyle bir şey atılır mi ki heralde beyin yok 
(2,252 puan) tarafından
Valla ben burdaki yorumlara daha çok şaşırdım:)
(3,167 puan) tarafından
Bende okudum cok şaßirdim bn anneme bile söyleyemedim genç kız oldum diye utandım insanlarda utanma edep kalmamış baci benim annem böyle birşey yapsa konuşmam bn onunla  dünyanın sonu  geldi
(2,252 puan) tarafından
Aynen öyle ben de öyle dedim küserdim annemle hatırlıyorum annem teyzeme söylerdi nasıl kızardım ona
+4 oy
tarafından
Yaa hayret ettim ya nasil hu durumu normallestiryolar biraz edep olmali ya o senin evladinin ozeli biz olunca 1 yil sakladik annemizden dahi çünkü utanirdik cunku o zamn hayya denen bisey vatdi simdi yok ve boylelrinin destekcisi cok oldugu surece daha cok sey göreceğiz 
(2,252 puan) tarafından
Valla destekçilerine daha çok sasirdim
tarafından
Sasrma canm daha  bu gizler bu kulaklar neler duyacak ben adet olan birinin yaninda konu bile acmam utaasin diye kadinla erkek birdr ama allah kadinlara hayya kinusunda kuranda ayet indtrmis yok cok bilmişler allahin normal gormedigi seyleri normal görüyorlar allah affetsin
(2,252 puan) tarafından
Sorma canım sorma valla Allah ıslah etsin
(13,175 puan) tarafından
+++ çok haklısın
(4,853 puan) tarafından
++++++++
+3 oy
(4,552 puan) tarafından

Edepsizlik mi diyim görmemişlik mi diyim cahillik mı diyim bilemedim :ermm:

tarafından
Edepsizlik mezhep genişliği diyoruz biz buna
(4,552 puan) tarafından
Diyecek daha çok şey var da neyse
(2,252 puan) tarafından
Kızı adına üzüldüm valla
(4,552 puan) tarafından
İşte bizler artık anneyiz her kararımız da çocuklarımızı düşünerek hareket etmek zorundayız
+3 oy
tarafından

Ceyda düvenciyi çok beğenirim severim ama bu olmamış bu kadarda mezhep genişliği olmamalı biraz edep diyorummm... 

(2,252 puan) tarafından
Kesinlikle canım
(4,853 puan) tarafından
+++++++++ marifet zannediyorlar
+3 oy
(107 puan) tarafından
Bundan daha dogal bir sey olamaz nasil ki bebek diş çıkariyor diş bulguru yapiliyor benim icin de bu ayni mantik. Tek hatasi halkimizin ahlak bekciligini goz ardi edip yorumlari acik birakmasi. Adet olmak normal bir surectir. Vuducun ureme sisteminin sağlıklı bir sekilde calistigini gosterir. Bazi ozel hastanelerde yenidoganin ilk pırtının kutlanmasi gibi :)Sevgiler...
(2,252 puan) tarafından
Valla ben o kadar rahat değilim. Göğsün büyüyünce ya da özel bölgende kıl çıkınca da kutlarsın sen ama bence bunun yayılmasının bir anlamı yok
(107 puan) tarafından
Hepsi kadinliga geçişin bir parcasi. Olmamasi bir saglik problemi gostergesi
tarafından
+++++++++ vurduu gol olduuuuuu
(2,252 puan) tarafından
Ya tamam da niye kullansın ki oolsun ne güzel ne mutlu  ama kalkıp da bunu elaleme göstermeye ne gerek var. Genel olarak bunu kadinliga yormuşsunuz da arkadaşlar bu erkek için de geçerli. Tek taraflı demiyorum. Kayinbabam yok sünnet düğünü dedi asla dedim e o zaman kıyafet giydirip fotoğraf cekelim dedi onu da kabul etmedim. Her şey ritüel evet ama gösterilmek zorunda degil
tarafından
Tamam sen yapmıyor  olabilirsin ama bunu normal karşılayan insanlara aaaa edepsiz aman hayasız ayyy ne kadar ayıp tavrıyla yaklaşma bak 2021 yılına geldik bir asır neredeyse artık şu algoritmanızı biraz açın bunu normal karşılayın regl olmak ayıp değil hayasizlik degil ki hickimsede bunu zurnayla davulla kutlamıyor zaten kadın orda kızının genç kizliga adım attığını sevincini paylaşmış kadının ne ahlaksızlığı ne uğursuzluğu kaldı bu kadar cahil olmayın rica ediyorum . Ben olsam yapmazdım bana göre uygun bı haraket değil de geç aaaa terbiyesiz aman edepsiz yok kadın şöyle olmalı böyle olmalı laflarını bırakın artık
+2 oy
(25,224 puan) tarafından
Herkesin kendi tercihi bizi ilgilendirmez 
(2,252 puan) tarafından
Öyle tabi ama ben tercih etmezdim şaşkınım
(25,224 puan) tarafından
O tercih etmiş demekki o düşünsün boşver şaşırılacak daha başka mevzular var kız :)
+2 oy
tarafından
Bazı insanlar ne kadarda normal karşılamış. Biz annelerimizden yılarca sakladık. Bu ne rahatlık. Ramazanda bile orucumuzun bozulduğunu farketmemeleri için gizliden biseyler atıştırırdık. Erkekler sünnet olunca düğün yapılıyormuş. Valla orayı bilmem ama biz düğün falan yapmıyoruz. Nasıl bu hale geldik insanlık nereye gidiyor. 
(2,252 puan) tarafından
Kesinlikle canım ben de sünnet edip eve getirecem onu da kutlamaya gerek yok. Ama sırf modern olduk ya kadın erkek bir diye de bu hale gelmemeli ben annem teyzemlere söyledi diye ona kızardım ya
tarafından
Eşit olmaları için kadınında mahremini ortaya sunalım.
(15,783 puan) tarafından
Valla helak olsun bende şaşırıyorum
tarafından
Aynen cnm
+2 oy
(2,078 puan) tarafından
Canım instegramım yok şimdi baktımda, kızı engelli, doktorlar hakkında belki genç kız olamaz beyni ve vucudu çocuk kalır demiştir, sevinci bu yüzden yoksa niyeti sıradanlaştırmak oldugunu düşünmüyorum 
(2,252 puan) tarafından
Bilemiyorum canım ben de ceyda duvenciyi çok severim aile yapısı da hoş bir bayan.ama mesela kızının gerçekten hoşuna gider miydi bunu paylaşmış olması bilemiyorum. Yine de annesi o ne diyim ben yapmazdin
+1 oy
(6,978 puan) tarafından
Vallaha yorumlari okudumda biz bayagi geri kafaliymisiz hrrahalde :) sünnet adı üstünde sünnet olan...bi sünnet kelimesi araştırılsın, kizinin regl oldugunu aciklamakta ne bileyim...insan kizinin mahremiyetini niye sergiler oda ayri konu. Allah akil fikir versin, kizim regl oldu amcasi veya dedesi mi diyorsunuz? Normal mi bu?
(4,853 puan) tarafından
Biz ailecek konuşsak bile kadin kadına erkekler duymasın diye sessizce konuşuruz mesela ben yorumlara şokkk
(6,978 puan) tarafından
Kesinlikle... toplum olarak ar damarimizi catlatmayi başarmışlar, ne kadar üzücü
(2,252 puan) tarafından
Onlarla aynı dusunemeyecez canlar biz boş verin biz cahiliz
+1 oy
tarafından
Ya Rabbim kadınları öyle korumuş ki kimse bunun farkında değil burda yanlış anlaşılma olmasın erkek kadından üstündür falan demiyorum ama Rabbim kadınları değerli bir mücevher gibi narin ve gizlenmesi gereken bir varlık olarak yaratmış kadının herşeyi bu yüzden mahrem neden bu erkeğin sünneti kutlanıyorsa kızlarında kutlanmıyor erkek neden üstün algısına neden oluyor ben anlamıyorum İlla kutlamak istersen kendin kutla bunu herkese yaymanın ne gibi bir anlamı var bazı şeyler özeldir ve özel kalmalıdır ben bu görüşteyim ama herkesin görüşüne de saygı duyarım 
(2,252 puan) tarafından
Aynen canım ben sünnet de kutlamam ama dediğin gibi keşke kendi kendine kutlasaydı
+1 oy
tarafından
Bu olayida normallestirdiler şaşırıyorum yaa valla böyle duusnceler yüzünden Rabbim bir sürü felaket veriyor ama anlamıyorlar ya ne kadar ayıp ya utanma denen bişey var tamam kendi ailesi arasında birşey yapsın anı kalsın da 89 milyonun bilmeisne gerek yok bence 
(2,252 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum canım. Keşke biz anneler de kızları erkekler gibi yapacağımıza erkeklerimizi kizlar gibi naif utangaç yetiştirmeye çalışsak
+1 oy
tarafından
Vallahi mahremiyeti savunan insanlara geri kafali diyenleri de anlamiyorum muslumanim diyorsan mahremiyetin uku orta sacilmasini normal goremezsin kardesim o zaman nerde Allahin kanun ve yasaklari hepsini çiğneyip medeniyet adı altin da ahlaksizlik aldi basini gitti çuk partisine de karsiyim mahremin bir tek kadin da aranmasina da ama sunnetle regl karistirmayin erkeklikte ilk ruya vardır erkeklik o zaman baslae oldu o zaman paylasalim onuda oğlum ruyalandi ilk kez haz duyarak cinswl organi harekete gecti diye cumle aleme duyuralim erkek oldu oda sonucta ne sacma dusunceler yahu medeniyet diye diye iyice sapıttık iyice sapkin bir topluluk olduk çıktık 
(2,252 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum canım evet medeni modern olalım ama müslüman olduğumuzu da unutmadan.
+1 oy
(847 puan) tarafından
Soru sahibi Evet Sen geri Kafalısın . Eger hayatında bir kez olsun sünnet dügünine gidip şıkıdım şıkıdım oynayıp calan muziklerle keyiflenip takını takıp geldiysen Ve Ceyda düvenciyi Hor görûp yaptıgını ayıp buluyorsan Tekrarlıyorum Evet sorun Sende Sen geri Kafalısın. 
(2,252 puan) tarafından
Her şeyden önce bi hoooop! Ileri geri kafasını bilmem de bir edep! Sen kimsin benimle böyle konuşuyorsun! Hayatım boyunca bir kez bile sünnet düğününe gitmedim 3 erkek yiğenim 1 oğlum var hiçbirine öyle bir saçmalık yapmadık. Hiç kimse toplanmadi hiç bir şey yapılmadı anne babası hastaneye götürdü getirdi olay bitti. Sen beni bilmeden bir tek paylasimimla benimle bu şekilde konuşma haddini nerden buluyorsun.. Evet normal karşılamadım çünkü türk ve müslümanım ne kitabımda ne örf adetimde yeri yok bunun. Senin varsa istediğini yap benimle muhattap olmadan!
(847 puan) tarafından
Dediklerimi Dogrular Nitelikte Yazdıkların :) Hem Post acıyorsun Birilerinin yorumunu almak icin hemde Muhattap olunmamayı bekliyorsun. babamın kızı degilsin hangi sunnete gittin yegenlerin ne yaptı Bilmem Yaptıysan Diye Belirttim yazımda Yaptın yada yapmışsın demedim dikkatini çekerim. Sana yanlış gelen bana normal gelir herkesin zikri fikri farklıdır Yalnız postta benmi geri kafalıyım ? diye sormussun bende sana Bunları yapıyorsan eger öylesin demisim.  seninle ayni fikirde olanlara Alkıs ama karsıt fikir belirtenlere hoop dur orda sen kimsin bana yazma muhattap olma. Ne kullanıyorsunuz Bu kafayı Yaşamak İcin ? :D Aksi görüş Belirtilmesine tahammül edemiyorsan post açıp yorum beklemeyeceksin . Ha senin Hangi kitabında Menstural döngûnûn yumurtlamanın bi sürecinin Hatta kadının fıtratında olan bi seyin gizlenmesi gerektigi yazıyor Onuda Anlamadım. Ceyda Düvenci kızının mahrem bölgesini çekip atmamıs sonucta . ah ne nefret ediyorum Böyle bebeğe anlatır gibi Bu bu demek istedim Bu su demek diye laf açıklamaktan. Neyse istediğini yap benimle muhattap olmadan :D :D
(2,252 puan) tarafından
Ben karşı görüşe de açığım ama üslup diye bir şey var. Bir şeyi doğru düzgün anlatmak var bir de senin gibi anlatmak var. Eğer bunları yapıyorsan diye sonrasında demişsin. Cümleye girişin evet sen geri kafalisin olmuş. Evet düşüncemi paylaştım sen de diğerleri de yorum yapma hakkına sahipsiniz ama saygı çerçevesinde.ki bunun sonunda belki benim fikrim belki sizin fikriniz değişecek bir farkındalık olacak ama dediğin gibi üslup onemli
0 oy
tarafından
Beyinsizler...
(2,252 puan) tarafından
Kesinlikle
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Ben doğum günü sandım yaaa
(2,252 puan) tarafından
Ya onu yine anlarım kendi arasında ama böyle cümle aleme duyurmak ilginç ve forumun yarışı destekçi hayret ettim
(13,202 puan) tarafından
Sonra kaldırdı kadıncağız
(2,252 puan) tarafından
Hadi ya. Ne dusundu de bilmiyorum ki. Gerçekten hoş bir kadın
(13,202 puan) tarafından
Evet baktım tekrar ben millete tepkisini paylaşmış
(2,252 puan) tarafından
Bakayım bir ben de
0 oy
(6,072 puan) tarafından
Bi anlamı yok bence paylaşmasının sacma geldi bana
(2,252 puan) tarafından
Bence de sacma
0 oy
tarafından
Kendimi o kızın yerine koyuyorum annem bu konuları açınca bile utanırdım o yetmiş milyona duyurmuş ne kadar utanmıştır zaten çocukluk bitti diye o çocuğun kafası daha da karışık yaptığı doğru değil 
(2,252 puan) tarafından
Ben olsam küserdim annemle

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 68 göst.
4 Şubat 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde BsrByr (846 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 90 göst.
8 Nisan 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde clk38 (1,374 puan) tarafından soruldu
+1 oy
4 cevap 133 göst.
31 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Bbttnnmm (299 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 106 göst.
2 Kasım 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

381,926 soru

11,433,607 cevap

34,999 kullanıcı