0 oy
268 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından

DOĞRU YOLDAN AYRILMAMAK - Aylaklıktan usanan mirasyedi bir adam, ülkesinin sultanına çıkıp dürüstçe yaşamak için kendisine bir yol göstermesini istedi.

Sultan adama ağzına kadar dolu bir fıçı zeytinyağı verdi. Bunun tek bir damlasını bile dökmeden şehrin bir ucundan öbür ucuna götürmesini söyledi. Döktüğü takdirde hemen orada boynu vurulacaktı. Yanına da kontrol için iki gözcü verdi.
            Adam bütün dikkatini ve zekâsını kullanarak bir damla bile dökmeden fıçıyı şehrin diğer ucuna götürdü. Sonra padişahın huzuruna yeniden çıktı. Görevi yerine getirdiğini söyledi. Padişah adama sordu: “Şehirde ne gördün?” O gün şehirde pazar kurulmuştu, her yer iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalıktı. Buna rağmen adam: “Efendimiz, fıçıdaki yağı dökmemek için öylesine bir dikkat içindeydim ki, bir an bile çevreye bakamadım. Bu nedenle hiçbir şey görmedim.” dedi. Padişah bu cevaptan sonra o kişiye şu tavsiyede bulundu:
            “İşte, yaptığın her işte böyle dikkatli olur, kendini işine verir, Allah’ın her an seni kontrol ettiğini aklından çıkarmazsan hiç bir zaman doğru yoldan ayrılmazsın.”

image

5 Cevaplar

0 oy
tarafından
Aynn öyle ya  bunu daha önce okumuştum çok derin manalı bir kıssa 
(3,769 puan) tarafından
Aynen cnm
-Reklam-
0 oy
(1,699 puan) tarafından

Cok etkileyicALLAH herkese takva sahibi  olabilmeyi nasip etsin :'(

(3,769 puan) tarafından
Amin amin amin amin inşallah cancağızim
0 oy
(6,053 puan) tarafından
Ay cok guzelmis Allah razi olsun ☺
(3,769 puan) tarafından
Amin amin inşallah cancağızim Allah hepinizden razı olsun
0 oy
(358 puan) tarafından
Cok güzelmiş
(3,769 puan) tarafından
♥️♥️♥️♥️❤️❤️❤️
0 oy
(5,938 puan) tarafından
Çok güzel bir yazı Ellerine sağlık Senin de canım Allah'tan başka ilah yoktur verende alanda Her şeyin sahibi rabbimdir Rabb'im doğru yoldan şaşmamızı nasip etmesin
(3,769 puan) tarafından
Amin inşallah cancağızim ❤️ güzel şeylere görüp paylaşmak beni mutlu ediyor
(5,938 puan) tarafından
Paylas tabiki cok güzel canim benim

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 106 göst.
6 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Gul2528 (450 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 7,507 göst.
0 oy
25 cevap 671 göst.