0 oy
1,203 göst.
Diğer kategorisinde (2,261 puan) tarafından

Evet belki dışarı çıkamıyorsunuzdur bu soğukta ama unutmayalim ki dışarıda hayat süren canlılarda var. Kapıya belki inipte yemek bırakamayanlar vardır. En azından balkona pirinç, bulgur veya ekmek bırakabilirsiniz çünkü onları yemek isteyen kuşlar var ve çok açlar.

image

Rahmetli annem her gun balkon kenarına ekmek falan koyardi ki kuşlar aç kalmasın diye çünkü felçli olduğu için 5. Kattan aşağı inmekte zorlanırdı o da oturduğu yerde sokaktaki kuşları beslerdi. Şimdi bizde babamla bu soğukta onun yaptığını yaptık ve bir anda balkonun her yeri kuş oldu demek ki çok acıkmışlar...

7 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Bı yazıda okumuştum kuşlara ekmek vermek böyle cam kenarına bulgur pirinç vs koymanın çok zararlı olduğunu. Göç eden kuşlarin kimisi börtü böcekle kimisi tohumla beslenirmis. Yazın ekmek koyduğumuzda o börtü böceği yemezler bzm koydunuz ekmeği yerlermis ve doğanın dengesiyle oynamaya sebeb oluyormusuz.  Ekstra bide yazın ekmek verdiğimiz kuşlar alıştığı için göç etmiyormuslar. Kışa dayanacak anatomiye sahip olmadıkları için dönüp öluyormuslar Bu kışında gecerliymis kışın biz yine ekmek vs verdiğimizde kendi kendilerini besleyemicek duruma geliyormuşlar ve siz 2 gün rahatsızlandgnzda yada oraya bişi koymadinizda o kuşlar kendileri börtü böcek tohum yakalamayı bıraktıkları için açlıktan öluyorlarmiş. He birde hiç bı tur kuşa ekmek vermemek gerekiyormus. Çok bitkin hareketsiz kuş gördüğümüzde ağzına küçük parça kıyma vermek yada siringayla su vermek  kuşlar için daha mantikliymiş  buda böyle kalmış aklmda
tarafından
Yok canım onlar böyle havalardada böcek  buluyormuslar. Böcek dedim ağaçlardaki küçük sinekler vs vs. Yani onlari dışarıda yaşamaya uygun bir şekilde yaratmis yüce mevlam ama tabi bnmki sadece okudugum bı yazı biz yararı var zannediyoruz ama zarar veriyormusuz. Ama sokaktaki kediye köpeğe istediğin kadar ver onlar insanların bakımına muhtaç kuşlar özgür hayvanlar  biz oraya o ekmeği koyunca özgürlüklerini bile kisitliyoruz aramak için ucmuyorlar biliyorlar ki orda var zaten
(2,261 puan) tarafından
Hmm valla bilmiyordum ama bende bir araştırırım iyilik yapalım derken kötülük etmiyim :)
tarafından
Wallla bnde İstanbul'a taşındığında hep koyuyordum 7 kattta oturuyordum. Güvercin kumru ne bulursam koyuyordum sonra bı gece böyle bı yazı okudum epeyi uzun bı yazıydi sonra bidahada bıraktım. Biraz araştır ne blim bnde öyle okuduğum mantıklı geldigi için yazdım
(2,261 puan) tarafından
Dogrudur tabi canım bende bakarım araştırırım. Bilgini paylaştığın icinde sağ ol ☺⚘
tarafından
Rica ederim
-Reklam-
0 oy
tarafından

Ayyyy bende hep bugday koyuyorum gelip yiyolar:) markete gittikce kedilere  mama alirim 

(2,261 puan) tarafından
Evet bir de küçücük şeyleri nasıl görüyorlar koyar koymaz her yer kuş doldu :)
tarafından
:)))) aynen
0 oy
(63 puan) tarafından
Ya canım çok tatlısın Rabbim gönlüne göre versin çok iyi fikir...bu arada manzarada müthiş..:))
(2,261 puan) tarafından
Ahh teşekkür ederim canim amin Rabbim herkesin gönlüne gore versin...
Ama ben asıl tam manzarayi çekmedim. Bizim ev denizi görüyor yandaki apartmanı boşver :Dd
(63 puan) tarafından
Kız valla ben hastasıyım güzel manzaralara.
0 oy
(120,149 puan) tarafından
Yaa cok guzeller
(2,261 puan) tarafından
Evet öyleler :)
0 oy
(27,729 puan) tarafından

Çok güzel düşünce gerçekten

(2,261 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım ☺
0 oy
tarafından

Bizde kumru yok Kuzgun var onlarda gelmiyo kız yabani hayvanlar cokda bagiriyolar sabahlari korkuyom onlardan 

Bide hamileler zaten gece gunduz sevap kazanıyomuş :Dbunu öğrendim eşime her yil bi cocuk yapmaya varmışın dedim 

https://vm.tiktok.com/ZSJJna7H1/

(2,261 puan) tarafından
Hahahaa canım yaaa videoyu izledim de tam sancıdan bahsediyordu orada bitti :)) Rabbim sag salim kucagina almani nasip etsin canim
tarafından
He ya devamini bende merak ettim  :) Amin inşAllah cümlemizinkini❤❤❤❤❤
(2,261 puan) tarafından
Amin canım ❤❤❤
0 oy
(3,458 puan) tarafından
Bulguru pirinci falan biraz haşlayarak verin, çünkü kuşlar çok fazla yiyomuş ve midesinde bide onlar şişiyomuş sonra rahatsızlık geçiriyolarmış bilginiz olsun, Allah kabul etsin özellikle bu havalarda hayvanların karnını doyurmak çok güzel bişey :) 
(2,261 puan) tarafından
Sağ ol canım o zaman bir dahakine öyle yaparim kaş yapayım derken göz çıkarmıyım da :)

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 307 göst.
0 oy
0 cevap 53 göst.
23 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Emine S (16,308 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 86 göst.
18 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Htccktnn (5 puan) tarafından soruldu
+2 oy
6 cevap 367 göst.
16 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Emine S (16,308 puan) tarafından soruldu