0 oy
570 göst.
Aile kategorisinde (1,186 puan) tarafından
Kızlar eşimle 3 kız kardeşi arasında miras yüzünden sorun çıkıyo bunu eşim ve diğer 2 görümcem gündeme getirmiyorlar ama en küçük görümcem ortalığa düşmüş hepimizin hakkı eşit olacak diye ben karışmam ama dinimize göre erkek çocuğun 1 den fazla kız kardeşi varsa erkeğe 2 kadın hakkı düşüyor siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum sizde babanızdan böyle bi hak talep ediyor musunuz 

21 Cevaplar

0 oy
(1,234 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ben talep etmiyorum şükür eşimin herşeyi var erkeğe 2 pay kadına bi paydır erkek 2 payın birini eşine çocuklarına vereceği için ona bi pay fazla ha kadında 1 pay verilir 1 payda eşi vereceği için eşitlenmiş olur erkek. 2 pay biri ailesne kadında biri kendi ailesi diğeride eşinden
(1,186 puan) tarafından
Bende böyle biliyorum demekki kanuna göre  mal paylaşımı yapmak daha işlerine geliyor :/
-Reklam-
+1 oy
(69 puan) tarafından
Dinimizde kıza 4 te 1 düşer erkeğe 4 te 3
+1 oy
(3,069 puan) tarafından
Ben eşit paylaşılmasından yanayım. Bizde 2 kız bir oğlan kardeşiz. Miras paylaştık. Üstelik yaşlarımız da küçüktü. Ama hiç tatsızlık yaşamadan hallettik. Tamam ölüm hak miras helal ama bir çok posttan da anlaşıldığı gibi kadınların günümüz şartlarında daha çok güvenceye ihtiyacı var. Aile yapısı da önemli tabi. Benim güvencem miras değil abim o yuzden benim olan herşeyi ona verdim. İstemedi ama baskı yaptım zorladım alacaksın dedim verdim. Kardeşlerin bağı önemli diye düşünüyorum
+1 oy
(1,077 puan) tarafından
Türkiye de artık eşit bölünüyor kanunlara göre. Bilmiyorum derin mesele ama Peygamberimiz çağınıza ayak uydurun diyor. Şu an kanunlar eşit paylaşım yönünde. 
+1 oy
(5,324 puan) tarafından
Erkeğin hakkı fazla olmalı diyenleri anlamıyorum ben. Erkek evlat ya kız değil mi?

Erkek yine bı şekilde geçimini sağlar bişey yapar ama kız çocuğu erkek kadar özgür değildir her yerde çalışamaz yapamaz. Bı tane kız evladım var rabbim bı de erkek evlat verirse ilerde. Herşey lerini eşit yapacağım
(1,186 puan) tarafından
Zaten 1 kız bi erkek olunca öyle olmak zorunda ama görümcelerimin durumu bizden iyi ve benim eşim yazın bütün tatilini köyde çalışarak geçiriyor 5 yıllık evliyiz arabamız var ama onların malları tarlaları yüzünden bi yere kıpırdayamıyoruz ama kızları her yaz ni yerlere giderler peki bu adil mi
(3,069 puan) tarafından
Görümcelerinin durumunun iyi olmasının miras paylaşımı ile alakasi olmamalı bence. Eşinde madem yazı orda geçirip çalışıyor. Her yaz ne kazanıyorsa pay alsın. Bizde öyledir mesela. Yazın köye gelip tarla bahce h.ayvan yaparlar ama yaz bitimi giderken kazançdan toplu para alırlar. Eşin tarafı destek olmuyor mu hiç yazın çalışıyorsunuz sonuçta
(1,186 puan) tarafından
Alsa o parayı zaten bişey demiycem sonuçta kazanıyor eve getiriyor hesabı olucak
(5,324 puan) tarafından
Benimki kız erkek ayrımını söylemek amaçlı idi. 3 ye kızım olsa 5te oğlum olsa benim için aynidir
+1 oy
(1,012 puan) tarafından
İslam'da nasıl bilmem ama. Eşit olmalı. Bizde eşittir. Erkek çocuğu babasına yardım etmismis çalışmışmış çalışacak tabi miras için mi calisiyor sanki kizlar da evde hizmetçilik yapiyo daha çocukluktan başlıyoruz iş güç yapmaya. Asıl babaların kızlarına daha çok destek olması gerekir el kapısında boynu bükülmesin diye erkek zaten çalışır kazanır. Benim babama herkes diyor oğluna ev alsana bı tane oğlun var Babam diyor olmaz hak geçer ben ölünce hepsi eşit paylaşacak. Zaten abim de bizlerin hakkını yememek için yıllardır kirada oturuyor babamgilin fazladan olan evinde oturmuyor.
(69 puan) tarafından
Ne güzelmiş biz miras kelimesi kullanırsak kıyamet kopar keşke dinimizin emrettiği kadar da verselerdi razı olurdum ama yok
+1 oy
(1,885 puan) tarafından
Eşit olması taraftarıyım ben, biz de öyledir. Gorumcenin yerinde olsan sana eşit davranılmamasina kızmaz mıydın?
+1 oy
(5,378 puan) tarafından
Bence eşitlik olmalı. Kardeşler arasında haksızlık olmamalı gerekirse mahkemeyle çözülür
0 oy
(3,821 puan) tarafından
Ne varsa eşit olur bizde 
(1,186 puan) tarafından
Ben bunun adaletli olduğuna inanmıyorum çünkü eşim köyde babası gilin tarlaydı hayvandı bütün işlerini üstleniyor kızlar hiç bi yardıma koşmazlar ama yine mal bölümünün eşit olması bana doğru gelmiyo
(3,821 puan) tarafından
O kardeşlere kalmış bişey babamda köyde tarlayla uğraşır zamanında halalarım pay istemedi amcamlarla babama dağıtıldı payları
0 oy
(6,136 puan) tarafından

Ben babam kadar comertini görmedim ailesine kısar 3 kız kardeşine bol keseden hem para verdi dedemin mallarını hep babam aldı kendine ucuz kız kardeslerine fazladan para verdi

Şimdi de abilerime 1rer arsa verecek bana da ev alacakmış ama ben o arsalar ne kadar ederse o kadarlık ev istiyorum adam bana 150 bin tllik ev arıyor 
(1,186 puan) tarafından
Ama bnce erkeğin hakkı daha fazla olmalı öyle değilmi :/
(6,136 puan) tarafından
Neden? Dünya da hepimiz eşitiz eğer öyleyse de neden ailesinden kısıp halalarıma bol keseden verdi neden kendi kanından canından olan kızına ucuz ev arıyor
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Sen hiç karışma bence bı de ben de eşit olması taraftarıyım eskisi gibi değil şartlar 
(1,186 puan) tarafından
Canım eşim gidip tarlada ahırda çalışıyor bütün yıllık iznini orada kullanıyor ama sonunda da eşit olması bnce adil değil ve biz eşimin ailesinden ne bi damlacık süt ne de bi tanecik yumurta görmedik
(4,040 puan) tarafından
İşte sorun zaten eşinin fazla fazla yapması asla erkeğe hakkını vermezler baban sana çalıştı derler kıza öyle demezler ama
0 oy
(5,406 puan) tarafından
Biz de kızlar hiç almaz. 
(1,186 puan) tarafından
Biz de de öyle ama işte bilmiyorum naparlar artık
(5,406 puan) tarafından
Değişikler. Kocasının mirasını alsın
(1,186 puan) tarafından
Almış onu zaten canım
0 oy
(69 puan) tarafından
Bizde kıza zırnık koklatılmaz az mı çalıştım fabrikada tarlada o şekilde okulumu okudum bitirdim elde var sıfır
(1,186 puan) tarafından
Biz de de öyle ama eşimin ailesinden eğer kız kardeşi varsa erkeğin bu büyük sorun :D
0 oy
(912 puan) tarafından
2erkek kardesim var onlarla Allahin izniyle asla tartismam ama erkek 2 hak oluyor diye biliyorum bende oyle birşey var.
(1,186 puan) tarafından
Evet   bn karışmam eşimde bunu savunuyor ben çalışıyorum tatil yapmıyorum nasıl eşit oluyo diyo ama
(912 puan) tarafından
Benim esimde ayni sekilde herseyle ilgileniyor kardesleriyle anlasiyorlar cok şükür. Bence ilgilenmeyenler biraz geri durmalı
0 oy
(12,776 puan) tarafından
Dinen evet erkeğe 2 kadına 1 dir 

Ama bu kardeşler arasında anlaşılır iş mahkeme veya dava giderse eşit boluşturulur
(1,186 puan) tarafından
Yok devlet bölüyor eşit olarak mahkemeye gerek kalmıyor canım
0 oy
(3,036 puan) tarafından
Sen esine fazla düşsün diye haksızlık yapılsın istiyorsun ama o işler öyle olmuyor artık herkesin cebi ayrı esin çalışıp babasıyla mal edildiyse o ayrı ama sadece babasının malıyla ortak bölünür 
(1,186 puan) tarafından
Canım eşim babasından çok çalışmış bunu babası söylüyor görümcelerimin hali vakti çok çok iyi bizim de onlar kadar olmasa da çok şükür ama ben eşimle 5 yıldır bi şehir dışına bi iki günlüğüne tatile gidemiyoruz kaynatamların işleri yüzünden eşim tarlada ahırda çalışıyor sürekli ama eşit bölünmesi sence de adaletli mi
0 oy
(7,653 puan) tarafından
Kardeşleri razi olduktan sonra dediginiz gibi olabilir 

Ben kız erkek ayrımı yapmadığım icin herkes eşittir kanun önünde de bu şekildedir 
0 oy
(7,653 puan) tarafından
Müge ye bi emine çıkmıştı o geldi aklima

Mıstafaaaa gozunnnn cksinn:))))
(1,186 puan) tarafından
Hahaha Allah seni :))
0 oy
tarafından
Eşimin 4 tane kız kardeşi var. Kayinpederim malları dağıttı esime daha çok vermek istedi. Kız kardeşinlere eşit istedi. Kızlara az yer erkeklere çok olmamalı.
0 oy
tarafından
Dinimizde farklı yasalarda farklı mal paylaşımı ama mesela benim eşim iki kardeş bitane bacısı var ona göre herşey yarı yarıya paylaşılsın ama eşimle babası aynı işi yapiyolar beraberler ve eşimin hakkı çok oyuzden yarı yarıya olmaz asla çocuklarımın hakkını vermem zaten eşimde diyor ona iki ev başka bisy vermem ben çalıştım babamın yanında yıllarca hala çalışıyorum diyor 
(1,186 puan) tarafından
Benim eşimde çalışıyor hemde babasıyla değil sadece kendisi hem ahırda hem tarlada hem de anasının bahar temizliğini ediyor işte bu yüzden benim zoruma gidiyor şahsen burda yok senin işine öyle geliyor gibisinden bişey yazmışlardı kimse ne yaşadığımı bilmiyor sonuçta benim görümcelerimin her yazın bi yerlere tatile giderken ben ve eşim kayınpederimin işleri yüzünden tıkılmışoz eve ve ayrıca tarlada çalışıp paranın tümünü babasına veriyor eşit olması adil olmaz çünkü şartlar eşit değil

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 395 göst.
30 Ağustos 2020 Diğer kategorisinde BERRA nin annesi (969 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 442 göst.
10 Nisan 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 343 göst.
2 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Fatma1112 (299 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 99 göst.
30 Ocak 2023 Aile kategorisinde 1bebe1anne (275 puan) tarafından soruldu

386,002 soru

11,540,338 cevap

35,213 kullanıcı