0 oy
167 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
KELİME-İ TEVHİT VE KELİME-İ ŞEHADET - Kelime-i tevhit; “Allah’tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed (s.a.s.)O’nun elçisidir.” anlamına gelen “Lâilâhe illallah Muhammedun resûlullah” sözüdür. İslam’ın özü ve esası bu kelimedir. Kelime-i Tevhidi kabul insanın kalbiyle; “En büyük O´dur, O´ndan başka büyüklüğe ortak olacak kimse yoktur.” demek ve buna iman etmektir. Kelime-i tevhit; O´nun büyüklüğünü kabul etmekle beraber günlük yaşantımızda karşılaşacağımız tüm problemlerde ve tüm ibadetlerimizde O´nun hükmüne teslim olmak ve O’ndan yardım istemek anlamına da gelmektedir.

Kelime-i şehadet; “Şehadet ederim ki Allah´tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.s.) O’nun kulu ve peygamberidir.” anlamına gelen; “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resuluhû” sözüdür. Müslüman olmanın en temel esası olan Kelime-i tevhit ve Kelime-i şehadetin anlamları bilinmeli, sık sık tekrar edilmeli, günlük hayatta pratiğe dökerek muhafaza edilmelidir. Hülasa Kelime-i tevhit ve Kelime-i şehadet; Allah tarafından Hazret-i Muhammed (s.a.s.)´e gelen Kur´an-ı Kerim´deki emirlere göre hayatı düzene sokmak, emredilenleri yerine getirmek ve men ettiklerinden sakınmaktır.

7 Cevaplar

0 oy
(453 puan) tarafından
Bilgin için teşekkür ederim cnm 
(3,769 puan) tarafından
Rica ederim cancağızım ❤️
-Reklam-
0 oy
tarafından
Allah razı olsun canım 
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Sagolasin canım. Allah razı olsun .
(3,769 puan) tarafından
Amin inşallah cancağızim Allah hepinizden razı olsun ♥️
0 oy
tarafından
Esselamu aleykum bacım.üye değildim sırf senin yazını gördüm üye oldum :) tevhidi biliyorsun ne güzel pek kimse yok çevremde bilen.bir selam vermek istedim sana
(3,769 puan) tarafından
Ve aleyküm selam canım

Sevindim üye olmana vesile olduğum için ❤️
Tüm kalbimle Allah'a teslim oldm olmak önemli Allah'tan başka kimsemiz yok geri kalan herşey yani aile vs bize verilmiş bir nimet bir emanet okdr
Allah bizi kendisinden başka kimseye muhtaç etmesin inşallah
Peygamber efendimiz kıyamet gününde razı olduğu şefaatçi olduğu umetinden olmayı nasip etsin inşallah Rabbim ❤️
0 oy
tarafından
Ben sürekli okurum söylerim. Yine de teşekkür ederim.  
(3,769 puan) tarafından
Rica ederim cancağızım
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Allah razı olsn kuzum nasılsın
(3,769 puan) tarafından
Amin inşallah cancağızim Allah razı olsun ♥️
Şükür bacım biraz iyim sen nasılsın
(6,859 puan) tarafından
İyiyim cnm ay koşuşturmaca ya devam
0 oy
(83 puan) tarafından
Allah razı olsun ...
(3,769 puan) tarafından
Amin inşallah cancağızim Allah razı olsun ♥️

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 131 göst.
24 Haziran 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 70 göst.
11 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Kirazim (257 puan) tarafından soruldu
+1 oy
17 cevap 217 göst.
25 Aralık 2023 Kültür-Sanat kategorisinde Nur ay_ (3,033 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 138 göst.
8 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Leylak kokusu (914 puan) tarafından soruldu

379,206 soru

11,351,497 cevap

34,822 kullanıcı

...