0 oy
611 göst.
Diğer kategorisinde (3,527 puan) tarafından
Kızlar 1.5 senelik evliyim kaçarak evlendim ailem benimle ve eşimle barıştılar ama eşimin ailesiyle konuşmuyorlar oda kayınbabam sağda solda benim dedikodumu yaptığı için. Şimdi annem aradı önümüzdeki ay eşimle köye annemlerin yanına gidicez diyor ki ben süt hakkı ya bi yüzük ya bi bilezik istiyorum kaynanı kayınbabanı al gel barışalım dedi. 

Bu arada benim 2.evliliğim ilk evliliğim normal isteme falan olmuştu, eski eşim bi yüzük almıştı anneme sonra onu annemin parmağından alıp sattı. 

Şimdiki eşim asla öyle bişey yapmaz eşim 2 bilezik alalım birini babam birini biz alalım diyor, kayınbabam da param yok ben alamam diyor(ama parası var biliyoruz) zorunda değilim diyor. Sizce kayınbabam bunu almak zorunda mı değil mi?

33 Cevaplar

+9 oy
tarafından
Parayla mı emzirmiş annen seni anlamadım paraylaysa annelik bunun neresinde
(3,527 puan) tarafından
İşte bizim o tarafta sözde başlık parası yok adını süt hakkı koymuşlar
(826 puan) tarafından
İlk aklıma gelen
(13,203 puan) tarafından
Aynı şeyi düşünüyorum valla
-Reklam-
+2 oy
(13,203 puan) tarafından
Başlık parasına giriyor canım varsa vardır onlarda yoksa yoktur. Bana göre saçma sütünü mü satıyor damat tarafına
(13,203 puan) tarafından
Alacak o zaman yapacak bir şey yok
(608 puan) tarafından
Başlık parasının adını süt hakkı yaptılar:) benim eltim içinde istemişler 15 bin vermişler bende doğuluyum ama ailemde  yok öyle şeyler altını bile gücünüz neye yetiyorsa onu yapın borca falan girilecekse yapmayın dediler.
(13,203 puan) tarafından
Öyle valla öyle yapmışlar benim anladığım süt hakkı parayla satılıyorsa iki gün sonra kayınpeder de sütümü helal etmiyorum dese yeri. İş bu kadar saçma yani
(608 puan) tarafından
Bide küçük düşüren bir davranış bence, kocana ve ailesine karşı
(13,203 puan) tarafından
Elbette iki sene geçmiş üstünden
+2 oy
(1,343 puan) tarafından
Ya aradan neredeyse iki yıl geçmiş bence almak zorunda değil bunca yıl sonra neyin süt hakkı bu peki ailen sana birşey yapti mi çeyiz falan kendine istiyorsa onlarında sana birşey yapması lâzım bence ne kayınpederin ne de siz almak zorunda değilsiniz
(3,527 puan) tarafından
Çeyizim vardı canım, şimdi yine yapıcam diyor ama dediğin gibi aradan 2 yıl geçtikten sonra banada saçma geliyor eşim içinden geldiği için alalım gönlü olsun dedi
(1,343 puan) tarafından
Valla durumunuz varsa alın siz bilirsiniz ama gerekte yok durumun yoksa şu darlıkta kendinizi zora sokmayın bende kaçtım evlendim yillar sonra baaannem dedi damat annene bilezik yapsın duymazdan geldim daha da birşey demediler onlar ne yaptı ki ben alayım
(3,527 puan) tarafından
Durumumuz çokda iyi değil canım işte yaparsak kendimizi sıkıp yapıcaz
+1 oy
(15,821 puan) tarafından
Nerelisin ki canim bizdede yok ama kardeşimin sevdiği var onlarda da varmış öyle nasıl olcak bilmiyorum
(3,527 puan) tarafından
Malatyalıyız canım
(15,821 puan) tarafından
Malatyalı arkadaşım var onlardan hiç duymadım ben
0 oy
(4,285 puan) tarafından
Bizim taraf da hic duymadım sut hakki falan
(3,527 puan) tarafından
Biz malatyalıyız canım ama şimdi ki zamanda çoğu kişi almıyor biz yine içimizden geldiği için alalım dedik
0 oy
tarafından
Ne alaka annen sana sütü parayla mı vermiş o süt senin hakkın doğurduysa emzirecek ilerde lafını yapacaktı niye doğurdu benim wnnem olsa bile istemez sen evinde mutlu ol der haeçlık bile versek eline almaz ne kadar saçma
(3,527 puan) tarafından
İşte ilk bişey istemiyorum kızım mutlu ol dedi şimdi teyzelerim doldurmuş istiyor
0 oy
(3,276 puan) tarafından
Çok saçma bir şey bence doğurduğu içinde bir şey istenseymiş keşke 
(3,527 puan) tarafından
Keşke canım ilk başta istemedi bişey şimdi teyzelerim doldurdu istiyor
(3,276 puan) tarafından
Keşke iletişimin dumanla olduğu zaman gitsek
(3,527 puan) tarafından
Haha keşke canım ☺️
(3,276 puan) tarafından
:))))
0 oy
(5,311 puan) tarafından
Kayın baban zprunda değil eşin alıyorsa kayın babanın aşmasına gerek yok benim eşimde anneme küpe yapmıştı 
(3,527 puan) tarafından
Sağol canım
(5,311 puan) tarafından
Rica ederim cnm
0 oy
(9,890 puan) tarafından
Asla öyle biseyimiz yok çokda sacma
(3,527 puan) tarafından
Bencede ama işte gel görki anlatamıyorz
0 oy
(1,885 puan) tarafından
Zorunda değiller canm bence eşine de aldrtma. Sonuçta senin çocuğunun hakkı olan parayı annenin koluna bilezik diye niye takıyor ki. Parayla mı emzirdi seni. İçinizden gelir hediye alırsınız ama böyle açık açık istemek senin açından çok kırıcı olmalı
(3,527 puan) tarafından
Öyle tabiki canım ama anlatamıyorum maalesef karşı geldiğim de de sen kendini küçük düşürüyorsun bak bişey istemediler dicejler diyor
(1,885 puan) tarafından
O zaman senin için istesin eşin kayinbaban sana taksın bilezik. Kişileri tanımadan yorum yapiyorz biraz ama insanlık hali ilerde eşinin ve ailesinin bunu yüzüne vurmayacaginin garantisi var mı? Az para da değil canm bir bilezik biz yeni aldık eltime düğünde takmak için 8 bin verdik. O para senin ve çocuğunun hakkı belki bir eksiğini alırsın. Anneni ikna et illa ki isteyecekse sana takı olarak istesin
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım ya zaten normal de süt hakkı öyledir anneye verilir anne düğünde kızına takar ama şimdi öyle bşey yok ne bileyim
0 oy
(413 puan) tarafından
Süt hakkı neymiş ya. Kusura bakma bacım ama annende de hata var altınla barışacaksa barışmasın bu açgözlülüğe girer. Demek ki barışmama sebepleri senin onurunu korumak değil bir şey tırtıklayamamakmış. Kayınbaban almak zorunda değil. Eşin alacaksa sana alsın. Bana böyle bişey söylense en başta ben karşı çıkarım niye huzursuzluk çıkarmaya çalışıyorsunuz diye. Yıl olmuş 2021 hala başlık parası hala süt hakkı konuşuluyor. Allahım sabır ver 
(3,527 puan) tarafından
İşte söylediğim zaman bana kızıyor kendini ezdiriyorsun diye anlatamıyorum üstünden neredeyse 2 yıl geçmiş
(413 puan) tarafından
Bu kendini ezdirmek değil ki. Ezmeye çalışmak. Savaşta mısınız canım sizde. Senin huzurun yerindeyse hiiiç takma dediklerini. Benim de babam eşya alınırken iyisini aldır diye başımın etini yedi. Ucuz eşya alınacak kadar değersiz misin sen dedi. Allah daha çok versin durumu iyidir ama eşimin babası yok annesi tek başına bile çok iyi idare etti hiçbir şey eksik kalmasın diye uğraştı ben o kadını neden zorlayayım illa pahalısı olsun diye. Şimdi el üstünde tutuyorlar beni kocam da annesi de. Değersiz mi oldum hayır daha da değerliyim. Senin geçimin yerindeyse takılma böyle şeylere o desin desin sussun
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım ya eşim zaten asgari ücretle çalışıyor bebeğim daha 2 aylık ucu ucuna yettiriyoruz eşimde biraz biriktirelim alalım dedi ama işte ne biliyim ya
(413 puan) tarafından
O gönlünden geçiyorsa alsın. Eksik kalmanı istemiyordur muhtemelen ama bence kayınbabana sakın ısrar etmeyin onun hiç alakası yok. Sana karşı duruşları da çok kötü olur yoksa
(3,527 puan) tarafından
Aman zaten kayınbabam bana sıkıntı vermekten başka bi halt bildiği yok. Eşimin köyden arkadaşı 2milyar vermiş bebeğim için 1 milyarını yemiş 1 milyarını bize gönderdi torununun parasını yiyen bi adam
0 oy
(3,448 puan) tarafından
Bizde yok öyle bişey, saçma geliyor açıkçası böyle şeyler
(3,527 puan) tarafından
Öyle canım
0 oy
(2,078 puan) tarafından

Annesi parayla emzirmem iş, adettendir kızın annesine 2 bilezik hediye edilir veya o bilezik miktarinca para verilir, adınıda süt hakkı koymuşlar kim koymuşsa çok saçma olmuş :) kimse evladını emzirirken parayı düşünmüyor

Kayınbaban alsa kendi şereflidir iyi olur, almaması da ki neden artık olan olmuş önemsememezlik var, almasam da gelinim evinde düşüncesinde, eşim güzel düşünmüş 2 tane değilde birtane alın, siz verin, kusura bakma canım ama  annende ayıp ediyor bu saatten sonra ne hediyesi bekliyor ki, al birini vur ötekine, eskiden büyükler küçükleri idare ederdi şimdi bakıyorum küçükler büyükleri idare ediyor :)) iki tarafında suyundan gidin, siz mutlu olun yeterki
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım ya zaten amaç kızın annesi alır düğünde geri kıza takar ama üstünden yıllar geçti öyle bişey de yok, annemde teyzelerimin gazına geliyor işte
0 oy
(119,000 puan) tarafından
Tabiki almak zorunda degil
(3,527 puan) tarafından
Ah sevdoş ah şaştım ellerinde
0 oy
(5,324 puan) tarafından
Ne kadar saçma şey resmen gasp ediliyor. Yani insanlardan zorla böyle bişey istemek hangi mantığa sığar anlamış degilim
(3,527 puan) tarafından
Bende bi anlasam, bi bilsem
0 oy
(742 puan) tarafından
Çok saçma yapmak zorunda değil kayınbaban eşin de keza öyle. Zaten daha önce yapılmış ilk evliliğinde geri altındada. Onun için barışacaksa barışmasın kaç yıl geçmiş aradan bence annenle konuş ayıp ediyosun isteyerek falan de destek olacağına köstek olmasın 
(3,527 puan) tarafından
Konuştum canım anlamıyor, sen kendini ezdiriyorsun diyor
(742 puan) tarafından
Afedersin de aç gözlülüğe giriyo annenin yaptığı. Bizim analarımız emzirmedi mi emek vermedi mi bizimkiler mi saf
0 oy
tarafından
Annenin derdi barışmak değil altın .kayinpederin niye annene öyle birşey alsın. 
(3,527 puan) tarafından
Gelenek canım aslında kızın annesine verilir anne düğünde geri kızına takar ama şimdi saçma oldu işte yıllar sonra
tarafından
Siz evlisiniz zaten takilmicagina göre istemesi yanlış
0 oy
tarafından
Biz adıyamanlıyız bizde asla böyle birşey yok ki gerçekten almak zorunda da değil süt hakkı kız evlenmeden gelinin ihtiyacı görülsün diye verilen birşey. Eşin almak istiyorsa 1 bilezik alsın götürsün ama kayınpederinin almak istememesi çok normal ve sırf almadı diye konuşmayacaksa annen bırak konuşmasın. 

Bu tarz şeyler ailenin huzurunu kaçırır canım. Kayınpederinin alma gücü varsa bile.
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım, ya kayınpederim zaten sorunlu bi insan o yüzden bunun tantanasınıda yapmak istemiyorum
0 oy
(5,220 puan) tarafından
süt hakkı ne başlık parası ister gibi ilk kez duydum saçma geldi bana
(3,527 puan) tarafından
Öyle canım
0 oy
tarafından
Ne alaka ya kayinbaban annene bilezik aliyir nedir bu altin vs konulari acikcaai evlenirkende bana sacma geliyor ya. Biz sirf millet laf etmesin diye aldik sonrada sattik hemen borclari kapattik. Benim annem ne kendine ne bana bir gram birsey istemedi. Ayip yani istenirmi ya ben cok utanirdim şahsen oyle bir koni acilsa. Ablamin gelin alisverisinde benle kizenim yanindaydik. Kaynanasi adettendir dedi yalvardi kizlar kendinizede birsey alin diye asla almadik. Birak hediyeyi su bile aldirmadik. Iyi kide aldirmadik ileride kardesimin yuzune vururlardi bunu aldik sunu aldik diye. Annene anlam veremedim süt hakki ne ya. Sen zevkin icin cocuk yapıyorsun tabiki bakip buyuteceksin okutacaksin. Bunun icin niye hak talep esiyorsun elin oglundan. Sen alacaksan kendi paranla al kizi olarak. Damat ne alaka hele hele kayinoeder kel alaka 
(3,527 puan) tarafından
Ya işte bizim orda gelenektir kızın annesine verilir düğünde anne kızına takar ama saçma oldu şimdi yıllar sonra,

İlgili sorular

0 oy
25 cevap 377 göst.
31 Ocak 2024 Aile kategorisinde Poyrazsmom (431 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 191 göst.
6 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Mursi (450 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 210 göst.
16 Aralık 2023 Aile kategorisinde 2516 (423 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 768 göst.