0 oy
221 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar geçende sormuştum zekatı görümceye vercekler kaynana oğlunun aklına girdi bunlar konisyolar bnd mutfaktaydim öle anlasmislar bni araya katan yok bnada sorsaydi en azından yanımda konussalardi keşke neyse sonra yatacaz dioki bn aslında annene vermeyi düşünüyodum ama anem öle dedi die öle oldu flan filan dedi yani duruma bakarsan anemlerin da çok ihtiyacı var hamile gelin var canın bise çekse hemen alamazlar görümcede bakiom ev eşyası alıp duruyo kendine onlar kirada anemler iki kat ev var onların arabası velhasıl anemler bile olmasa bn bu zekatin gorumceme gitmesine razı deilim 

9 Cevaplar

+3 oy
(133,631 puan) tarafından

En İyi Cevap
Arkadaşlar dini konularda yorum yapılmaz, kesin bilgi verilir. Parayı kazanan eş, fakir olan kayınpedere ve kayınvalideye zekat verebilir. Kan bağı olmadığı ve bu sebeple bakmakla yükümlü olmadığı için zekat verilir. Parayı kazanan kendi anne ve babasına veremez. Çünkü onlara bakmakla yükümlüdür.
-Reklam-
0 oy
tarafından
Anneye zekat dusmezki zaten canım 
tarafından
Bnm anem cnm olmuomu eşim verdiği için onun kayınvalidesi oluo düşmüomu
Bn zaten buna takilmiom cnm gorumceme takiliom da kötü durumda olan insanlar var
tarafından
Esin verse olur ama fitre zekatı anladm ben yanlış olmasın seninkini veremezsin annene
Zekat verilecek kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olması önemli iyice araştırıp vermek lazım artik para yabancıya çıkmasın diye kendi ailesine veriyorlar
tarafından
Kayınvalidem yüzünden oldu cnm
Yani bna kalırsa yok muhtaç olan bı insan 50 tlik bitkicay demliği alirmi kupa alirmi
Varki alıo bunlari dimi
Kaynana esime muhtaçlar die anlatmis ama maaş alamiomus kocasi
tarafından
Kesinlikle öyle değil canım müsade etme hayrını hakkı ile yap
0 oy
(13,001 puan) tarafından
Annehe zekat verilmez diye biliyorum 
tarafından
Anne baba evet ama kayinvaldiyedemi olmuo
(13,001 puan) tarafından
Baktim netten verilebiliyor mus

Kayınvalide ve kayınpeder, kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden olmadığı için, fakir iseler kendilerine zekât verilebilir
0 oy
(95 puan) tarafından
siz zekatı ailecek yanlış anlamışsınız gibi duruyor
tarafından
N gibi cnm açsana biraz
0 oy
tarafından
Anne babaya zekat verilmez ki ama
tarafından
Kayınvalide oluo cnm düşüyor herald
0 oy
(5,492 puan) tarafından
Durumu varsa zekatı kabul olmaz ki. 
tarafından
Yani öyle cokda darda gözükmüyor
(5,492 puan) tarafından
İkisine de düşmez bence zekat. Gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi en mantıklısı
tarafından
Peki bn bunu nasıl anlatcam esime bni kötu bilsin istemem n bilim sonra demesin kardeşime gitsin istemiyo die
Evet istemiyom çünkü ihtiyaç oldunu düşünmüyorum
(5,492 puan) tarafından
Bikaç gün sonra böyle telefonda gezerken afrikadaki aç çocukları gördüm, soğuktan donan bebekleri gördüm içim çok acıdı keşke zekatınızı onlara versek dr, bi nabız yokla bakalım
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Annen değil de abine verebilir annene bakmakla yukumlusunuz ayrıca eşin sana sormak zorunda değil malesef. Zekat aile içine gitsin dışarıya gitmesin mantığı bana çok abuk sabuk geldi.  Görümce evliyse bence olur da bekarsa zekat vermek biraz ters gibime geldi
tarafından
Evli cnm da durumu çokta kötü deil bnc onu diorim bn
(4,040 puan) tarafından
Eğer nisap miktarı kadar malı yoksa gorumceye düşer ve sen karisamiyorsun çünkü onun kazancı aslında karı koca birlikte karar vermeli ama malesef durum bu
tarafından
Nisap miktarı derken cnm. Yani ev kira ama araba var
(4,040 puan) tarafından
80 Gr altını olmalı üstünden bir yıl geçmiş olmalı görümcenin altınları varsa bilezikleri falan ona vermek hak değil. Dinen zengin sayılırlar kirada oturmak ise tercih gibi gözükür. Araba konusunda ise zenginliğe girer diyen bir hoca yok ihtiyac olarak görülüyor
tarafından
Saol cnm zaten eside kuran hocası bnc bilir bu konuları ona göre kabul eder veya but etmez
0 oy
(4,980 puan) tarafından
Neyin zekatını veriyorsunuzdur altının mi paranın mi ve kime ait?

Senin annene damadı olarak eşin verebilir kendi kardeşine de verebilir burda muhtaçlık önemli yoksa verdigi bseye yaramaz 
0 oy
tarafından
Ben anneye babayya  yardimi girev biliyorum o yuzden zekatimi uzaktan birine veriyorum. Senin meseleye gelirsek senin rizani almasi lazimdi. Bebce durumunuz varsa iki aileyede yardim edin

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 855 göst.
0 oy
52 cevap 1,067 göst.
25 Mart 2023 Aile kategorisinde fffilizzz (181 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 235 göst.
22 Aralık 2022 Diğer kategorisinde hll_66 (125 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 65 göst.

379,747 soru