0 oy
347 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (1,778 puan) tarafından
Kizlar kaynanamlardayim ilk defa yemek yapcam orda 7 kişilik falan tavuk suyuyla pilav yapcam ilk defa tane tane güzel pilav tarifi verir misiniz rezil olmayayım ya ☺️☺️ tutamıyorum fazla teşekkür ederim canlar şimdiden ❤️

17 Cevaplar

0 oy
(1,778 puan) tarafından

En İyi Cevap
Kizlar hepinizden Allah razı olsun yaptım şimdi acelem vardı tek tek cevap veremedim iyiki varsınız ❤️❤️
-Reklam-
+1 oy
(3,055 puan) tarafından
Pirinçleri bol kavur tereyağlı bol olsun birde kavururken limon sık içine 6 7 damla felan sık tane tane oluyor tuzu da kavururken atma suyunu verdikten sonra at yoksa pirinçler kiriliyor
+1 oy
(2,264 puan) tarafından
Pirinçleri ılık ve tuzlu suda ıslat 1 saat önceden

Şehriye yi kavur

Pirinci iyice yıka

Şehriyeyle birlikte tane tane olana kadar kavur

Her bir bardak pirince 2 bardak su ekle

Suyunu biraz çekince yani kabarcık kabarcık olunca altını iyice kıs kapağını kapat suyu çekene kadar pişir

1 saat dinlendir

Afiyet olsun :))

(arada bir karıştır pişerken fazla olmasın dağılmasın pirinçler:)) 
+1 oy
(5,406 puan) tarafından
4 bardak Pirincini yıka güzelce beklet. Az tereyağ sıvıyağ ile şehriyeni kavur pirinci ekle güzelce kavur iyice sunucu çeksin ama hep karıştır  8 bardak su ekle yarim bardak ta fazla koyabilirsin. Tuzunu ekle. Kaynasin kapağını kapat dibini kıs. Içinde su varken birkez karıştır. Bekle tamamen suyunu çekene kadar karıştırma. Kapatınca da dinlendir mis gibi olacak 
+1 oy
(1,428 puan) tarafından
Kaynar suya ıslat hemen şişer güzelce kavur şeyriyeyle beraber tabuk suyu varsa at içine terayağ koy su koyduktan sonra tuz ekle 
0 oy
(2,797 puan) tarafından
Pirinçlerin iki satat önceden ılık tuzlu suda islat öyle tane tane oluyor
(1,778 puan) tarafından
İki saatim yok şuan canım 1 saate hazırlamam lazım şimdi koyayım biraz o zaman
0 oy
(5,272 puan) tarafından
Nefis yemekler tarifine bak tam olcü oluyor 
(1,778 puan) tarafından
Tamam canım teşekkür ederim ❤️☺️
0 oy
tarafından
Ya normalde tane tane yaparim ama tavuk suyu yada bulyon koyarsam malesef benimkide yapisiyo ozellikle tavuk suyunda 
0 oy
tarafından

Kız aşeren gelmesin yazıyonuz merak edip geliyorum bacım aaa :D

0 oy
tarafından
Pilâv yapacak miş bende canım ceksın de akşam yapayım diye girdim hayal kırıklığı 
(1,778 puan) tarafından
Yaaa ☺️ hamileler var ya belki canı çeken olur diye yazdım yaa☺️☺️
0 oy
tarafından
Bebişko ben hep ölçülü yapıyorum güzel oluyor mesela 1 su bardağı Prince 2,5 su bardağı su katıyorum ama bide pirinç de önemli baldo mu yoksa ince mi 
0 oy
tarafından

Bak benim dedigim sekilde yap guzel olmazsa gel beni bul say söv :D 

Oncelikle pirinci sicak su ile isla nisastasi iyce aksin pirincin suyunu doktugun zaman beyaz degil berrak olsun o zamana kadar suyunu degistr nisastasi iyce aksin. Daha sonra sehriyeyi kavurunca pirinci dok tuzunu at ve bir ac dampa limon sık tam 4 dakika boyunca karistir kavur iyi kavrulsun ama tane tane dokulsun. Sonra da cok hafif uzerine cikcak sekilde suyunu koy piserken sirekli acip karistrma :) 

0 oy
tarafından
Tavuk suyu yerine bulyon kat bnce bn şehriyeli yaparım az tereyağı azda sıvı yağda şehriye mi kavuruyorum suda beklettiğm pirinçlerimi yıkayıp bir iki kere çeviriyorum ardından bulyon tuzu sonra suyu en son iki damla limon 1 tanede şeker tane tane geliyor eşimin ailesi bayılır pilavıma
0 oy
tarafından
Pirinçleri iyice kavur kavruldugu zaman tane tane olan pirinç piştigi zamanda ayni oluyor suyu pilav boyunu alana kadar yüksek ateşte kapagi açik şekilde sonra kısık ateşte kapagı kapalı pişir. Suyu döktükten sonra karıştırma
0 oy
tarafından
Pirinci ıslama ama iyice yıka su şeffaf olana kadar. Sonra yağını bol koy baya bi kavur ne kadar kavursan o kadar iyi sonra 1e 1.5 su koy mesela 3 bardak pilava 3 su bardağı su 1,5 su bardağı tavuk suyu koy suyunu hafif çekene kadar hiç karıştırma. Sonra pişince içine yarım yemek kaşığı tereyağı koy karıştır. Ben hep böyle yapıyorum daha bir kere bile lapa pilav yapmadım . Kalitesiz pirinç hariç
0 oy
tarafından
buna bi sefer bak çok güzel yaparsin 
0 oy
(6,825 puan) tarafından
Yazmaya erindim bacıko 

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 405 göst.
6 Şubat 2022 Diğer kategorisinde !!!!FATMAAA!!!!! (7,347 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 808 göst.
0 oy
5 cevap 184 göst.
8 Mayıs 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Eymenciginannesi (216 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 616 göst.
15 Mart 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Kezban Demirdelen (1,277 puan) tarafından soruldu

381,780 soru

11,429,688 cevap

34,989 kullanıcı

...