0 oy
255 göst.
Aile kategorisinde (899 puan) tarafından
Oğlumun adı çift isim.. eşim babasının ismini koymak istedi ben de hayalim olan ismi ve uyum da güzel oldu koyduk zaten erkeklerde çift isim hoş oluyor beğeniyorum.. Ve sulalemdekilerin özellikle benim tarafın ısrarla tek isim söylemesi canımı sıkıyor ben öyle birini tanımıyorum benim oğlum çift isimli... Tepki gösterince de dalga geçer gibi bastırarak ikinci ismi de söylüyorlar... hayalim oğluma öyle seslenilmesiyken insanları zorlayan ne anlamış değilim...Gerçekten can sıkıcı...  Benim gibi bu duruma karşı olan var mı ? Yoksa abartıyor muyum?

17 Cevaplar

0 oy
(1,986 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Benim oğlumun ismide çift isim ve ben ikisini kullanırım kim olursa dedim tek isim kullanilmayacak diye 

Herkes iki isim söylüyor 

Sende usanmadan uyar canim 

Bu çocuk içinde iyi oluyor alışıyor şimdi oğlum tek isim diyince bakmıyor mesela
(899 puan) tarafından
Yani bı isim konulmussa söylemek neden zor benim tepkim yersizmis e ben bu ismi koydum böyle hayal ettim niye teki söyleniyor ben öyle birini tanımıyorum yani haksız mıyım çok iyi yapıyorsunuz
(1,986 puan) tarafından
Haklısın canım bende sevmem valla tek diyenin yanında iki isim birden bastırıp söylerim baya düzeldi herkez yılmadan devam et bazıları anlamıyor valla
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Biraz abartiyorsun benim kızımda iki isim isteyen ilk isteyen ikinciyi söylüyor ikisi bir uzun oluyor zaten 
(899 puan) tarafından
Uzun oluyorsa soylenmeyeckse neden koydunuz..
tarafından
Kızımın adı MEHLİKA ELÇİN mehlikayi ben çok istedim Elçin i eşim ikimizinde istediği olsun dedik ve koyduk kimseyi ikisinide söyleyin diye zorlamadik ikisiede dönüyor şuan kızım buyuyuncede istediğini kullanır
0 oy
(14,027 puan) tarafından
Bende 2 isimliyim ve bana gereksiz geliyor ya o yüzden oğluma koymadım ama iki isimde kısaysa mesela söylenebilir uzunsa insanlar tek isim daha kolay geliyordur
(3,213 puan) tarafından
20 harf de benim vardı kodla kodla bitmez. Evlenme başvurusunda memur soyadını kullanacak mısın diye sordu yooook dedim 5 harf tasarruf ettim :))
(14,027 puan) tarafından
Memur sana kötü bir espri yapmış :D
tarafından
Ben tek isimliyim ama 7 harf ismimde 7 harf soyismimde  var şimdi evliyim 4 tane de o eklendi hiçde şikayetçi değilim :)
(1,615 puan) tarafından
Nasıl yani kız iki soy isim birden mi kullanoyon şimdi öbür soy ismin 7 idi oda eklendi falan diyinnce
tarafından
Evet iki soyisim kullanıyorum :) 18 harf oldu :) oğlum iki isimli 8 biri 4 biri 5 de soyadı 17 harfte o hiçte zor geliyo  anne demedi :)
0 oy
(327 puan) tarafından
Abartmıyorsun fakat insanlardan ne kadar az anlayış beklersen o kadar kafan rahat olur bırak istedikleri gibi seslensinler önemli olan sen ve eşinin nasıl hitap ettiği
(899 puan) tarafından
Evet ama can sıkıcı oluyor ben öyle seslenilecek diye hayal edip bı isim koyuyorum yakinlarim böyle yapınca sinirleniyorum
(327 puan) tarafından
Haklısın canım ama maalesef bu mümkün olmuyor pek bu durumu düzeltemiyorsan ya onlarla ilişkini keseceksin canın sıkılmasın diye ya da bu duruma alışacaksın
0 oy
tarafından
Bilmiyorum ben takılmam sanırım iki kuzenim var ikisi de çift isimli ama biz tek ismi deriz ağzımız öyle alışmış kimse de takıntı yapmadı 
(899 puan) tarafından
Ben o iki isim tek isimmis gibi kabul eder söylerim
tarafından
Ileride okulda da devam edecek bu durum çokta takma bence
0 oy
(1,206 puan) tarafından
Bence abartiyorsun ne var bunda bu kadar kafaya takicak oğlun ilerde hangisini isterse onu kullanicak onada kizacakmisin hayır ikisini birden kullanicaksin diye. :) Takma kafaya boşver 
(899 puan) tarafından
Çocuk nasıl alışırsa öyle gider diye düşünüyorum bu ona sunulan bı şık değil layık görülen..
(1,206 puan) tarafından
Ama bak şimdi benimde iki ismim var senelerce ailem sonraki ismimi söylemiş ilkini soyleyememisler. Ben okula başladım bana baştaki ismimle hitap ediyorlar başta bir yadırgadım sonra alıştım kimse iki ismimle seslenmedi. Resmi bir kurumda çalışıyorum kimse iki ismimle cagirmiyor resmi yazışmalarda bile ilk ismim kullaniliyor yani sen şimdi ne kadar iki isimle seslensende birşey farketmicek ben o yüzden dedim tabikide annesi ve babası olarak ona layık gordunuz ama ben sadece kendi yaşadığımdan dolayı empati kurdum onun için kusura bakma
0 oy
(1,615 puan) tarafından
Canım biraz takmışsın sanırım benim kızımın da oğlumun da hep cift ismi arada söylüyorum arada söylemiyorum bazen birini söylüyorum bazen öbürünü söylüyorum olur böyle şeyler insanlar üşengeçtir normal he birbirinden ayrılmıcak isim ise eğer o şekilde söylenmesi yanlış olur ama benim ayrı ayrı da söylenecek isim kimlikte ye birleşik yazmıyor boşver takma bu kadar kafana sende zamanla tek söylersin 
(899 puan) tarafından
Sanmıyorum tek söyleyince yabancı geliyor
(1,615 puan) tarafından
Herkesin düşüncesi farklı tabi
0 oy
tarafından
Benim kızımın ismide cift benimde çift ama ben.ikisi birden uzun geliyor bende kullanmıyorum  kizimada ikisini birden söylemiyorum herkezde hangisi daha kolaysa onu söylüyor eşimin tarafı onun koyduğu ismi söyler takılmıyorum sonuçta anlaşıp ikimizde istediğimiz isimleri koyduk
(899 puan) tarafından
Çocuk benim ismim ne acaba diye sorguluyordur... Ben kendi koyduğum ismi bile söylemiyorum yabancı geliyor
tarafından
Sen evde sürekli kendi koyduğun ismi kullan ben öyle yaptım babasıda öyle hitap ediyor alisti
(899 puan) tarafından
Kendi koyduğum isim bile yabancı geliyor tam söyleyince işte bu benim oğlum diyorum
0 oy
(2,705 puan) tarafından

Kaynanam kızıma  adini istedi  sırf  onunki soylenir digeri söylenmez  diye koymadim istedigim ismi koydum:woot:

0 oy
(1,054 puan) tarafından

Bizimde enteresan bi olayi var ikinisim birini esim birini ben koydum tabi ailelerde biliyo hamgisini ben hangjsini esim koydu ismin mesela 

Benim ailem benim koyduğum isimle sesleniyo

Esimin aileside onun koydugu isimle sesleniyo 

Ve sinirimi bozuyor bastirarak iki ismie diyorum o anlim soyleniyo sonra bidaha ayni devam :woot:

(899 puan) tarafından
Bizde de tam tersi eşimin ailesi tam ismi söylüyor benim ailem de tam söylüyor ama dayı teyZe kuzen ıvır zıvır tek söylüyor üstelik kayın pederin olan ismi söylüyor eşimin ailesi bile bu kadar takılmadı bizim taraf gicigima gidiyor
0 oy
(1,845 puan) tarafından
Kendim ve eşime dikkat ederim diğerleri de herşeyi diyebilirler önemli olan anne babasının ona nasil seslendiği 
0 oy
(344 puan) tarafından
Genelde öyle oluyor çift isim aile tarafından kullanılıyor ama çevre pek kullanmıyor, bende öyleyim mesela arkadaşlarımın çocukları çift isim genelde tek isim kullanıyoruz. Sırf bu yüzden bebeğime tek isim koyucaz bizde 
0 oy
(516 puan) tarafından
Benim oglumda iki isimli,eşimle anlaşarak severek koyduk ahmet talha,ama onun ailesi de benim ailemde de talha ismini söyleyemiyor, dillerine zor geliyor,baya zorlanıyorlar söylerken, sadece ahmet diyorlar biz iki ismini de kullanıyoruz, bazen sadece talha diyoruz,cokta sorun etme bence,iki isimli kisiler hep boyle durumla karşılaşır,ilerde okulda arkadas ortaminda,vs genelde bir ismini kullanacaklar muhtemelen 
0 oy
(12,854 puan) tarafından
Benim oğlum da iki isimli biri kayınpederimin adı daha hiç o isim ile seslenmedim ne ben ne de eşim sadece kayınvaldem ve görümcem söylüyor onlar da çok nadir bende tek isminin söylenmesi taraftarıyım canım
(899 puan) tarafından
İki isim soylenmiyorsa neden koyuluyor anlamış değilim
(12,854 puan) tarafından
Benim rızamı almadı eşim emirbaki gibi oldu bende söylemedim hiç onların sülale de söyleyenler oluyordu ilk zamanlar ama ben sürekli diğer adını söyleyince onlar da söylemeyi bıraktı oğlum da dedesinin adı söylenince istemiyor zaten kuzey diyor dili döndüğünce
0 oy
(818 puan) tarafından
Canım bence abartiyosun bırak kim nasıl seslenmek isterse seslensin. Bunu karşı taraf yapsa anlarım da senin ailen
(899 puan) tarafından
Sıkıntı benim sulalede var
(818 puan) tarafından
O zaman tepkini belli etme çünkü bu sefer iş inada biniyo insanoğlu sinir etmek için elinden geleni yapiyo sinir olunca da keyif alıp daha çok yapiyo bu yüzden takmiyomus gibi davran böyle böyle azalır.
0 oy
(1,465 puan) tarafından
İnsanlar değişik malesef saygı beklemek zor . Benim de ilk isim kaynanamin ismi ikinci isim bizim seçtiğimiz . Ama ailem kaynanamın isminin gereksiz olduğunu düşünüyor. Ama eşim koymak istedi ve ben onu asla kiramam oyuzden bizde iki isim seçtik . Ailem iki isimde mi soylenecek dedi mesela evet biz beğendik öyle soylucez dedik . Malesef benim sulalemin yaklaşımı seninkiler gibi bakalım zaman bize ne gostericek . Eşim ile anlaştık biz iki isim ile seslenelim insanlarda öyle alışsın.  Ama tek isim soyleyenede bişey demeyelim dedik . 
0 oy
(1,550 puan) tarafından
Arkadaşımın Adı Osman kağan olan bir oğlu vardı. Özel eğitim alıyordu ve bu sebeple düzenli psikiyatrist kontrolüne gidiyordu. Birinde psikiyatrist uyardı tek isim kullanın diye. İkisinden biri olabilir, ikisi de sırayla olabilir ama tek isimle seslenin çocuğa çok ağır gelmiş demişti. O yüzden ben de arkadaşlarımın çift isimli çocuklarına tek isimleri ile seslenirim. Hatta sorarım hangi isminle sesleneyim diye 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 134 göst.
4 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Kbraaa.a (52 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 135 göst.
13 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Yesim_alnt (36 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 199 göst.
6 Ocak 2021 Alışveriş-Hediye kategorisinde Mekiye (1,217 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 106 göst.
20 Nisan 2024 Alışveriş-Hediye kategorisinde Simsek21 (1,344 puan) tarafından soruldu

379,283 soru

11,352,923 cevap

34,824 kullanıcı

...