0 oy
602 göst.
Diğer kategorisinde (451 puan) tarafından
8 aylik oğlum seslenince hic bakmiyor göz temasi çok az vede ayaklarinin ucunu basiyor yurutecte oyuncaklarla oynamiyor kizlar linçlemeyin çocugum kolikti tv çok baktirdik bitek o zaman susuyordu ;(((((

21 Cevaplar

+2 oy
(24 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Merhabalar; Anaokulu öğretmeniyim. Bir çok otizmli çocukla çalıştım. Sadece tv ile belirti gösteren bi hastalık değil Takip edilmesi gerekir. Otizm bu yastan önce de çok kolay teşhis edilir. Doktorunuz yada okula gidiyorsa öğretmeni farklı bir davranışı olursa sizlere zaten bildirir.

Detaylı olarak incelenmesi gerekir. Lütfen üzülüp çocuklarımızı ve kendimizi üzmeyelim  :) 

Aşağıdakiler bazı belirtiler...

Göz teması ya yoktur yada kısıtlıdır.

• Adı ile seslenince tepki vermezler
  • Aşırı hareketli veya hareketsiz olabilirler.
  • Çevreleri ile ilgilenmezler
  • Sarılma ve öpme gibi fiziksel temastan hoşlanmazlar.
  • Konuşmada gecikme vardır.
  • İnsanlarla iletişim yerine cansız varlıklarla ilgilenirler.
  • Topluluk içinde yaşıtları ile diyalog kurmazlar, oyunlara katılmazlar, kendilerini izole ederler.
  • Konuşmayı öğrenseler bile hep aynı kelimeyi tekrar ederler.
  • Konuşmayı iletişim aracı olarak kullanmazlar
  • Uygun olmayan cümleler kurar kalıp gibi konuşurlar.
  • Konuşma şekilleri ve ses tonları tekdüzedir.
  • İlgisiz şekilde her şeye gülebilir ve kıkırdayabilirler.
  • Bir cismin bir parçasına takıntı yapabilirler. ( örneğin sürekli arabanın tekerleği ile oynamak)
  • Bazı objelere aşırı bağlanabilirler.
  • Düzen takıntıları vardır. Rutinleri bozulduğunda hırçınlaşabilirler.
  • Tekrarlayan bir hareketi örneğin el çırpma, zıplama, kendi etrafında dönme, sürekli öne arkaya sallanma, kanat çırpma gibi yaparlar.
  • Normal çocuklar gibi hayal kurarak oyun oynamazlar, arabaları dizer sürekli tekerini çevirirler.
  • Sürekli aynı oyunları oynarlar.
  • Bazıları çok inatçı ve hırçın olabilir. 
(1,550 puan) tarafından
Çünkü bu belirtiler 3 yaşından sonra aranan belirtiler.. Bu yaşlarda normal olan şeyler.
(451 puan) tarafından
Insalah dediginiz gibidir kanat cirpiyor surekli alkisliyor one arkaya sallaniyor bilmiyorum
(24 puan) tarafından
8 ayi yanlış okumuşum Bende farkettim ;)
(451 puan) tarafından
Yani normal mi bu belirtiler ?
(24 puan) tarafından
Yaşını beklemelisiniz biraz daha gözlemlemek gerekir. Yasina uygun daha çok aktivite yapmalı iletişimi arttırmali  bol bol vakit geçirmeliyiz. Gelişim gözlenmezse önce bir psikoloğa daha sonra duruma göre oyun terapisi vs gerekir. Allah korusun nor sıkıntı varsa o zaman özel eğitime yönlendirilir.
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Otizim doğuştan olan bir şey seslendiği izde bakmamasının sebebi çok televizyon izlemesinden kaynaklı parmak ucunda gitmeside muhtemelen yürüteçten dolayıdır erkek bebeklere yürüteç önerilmiyor daha küçük olduğu için oyuncaklar dikkatini çekmiyordur 
+1 oy
(1,550 puan) tarafından
Canım benim oğlum 4 yıl otizm tedavisi gördü. Otizm öyle 8 aylıkken anlaşılacak bir şey değil çünkü genellikle 18 aydan sonra belirti gösteriyor. Bu anlattıkların büyük bebekler için geçerli senin bebeğin için değil. Daha çok küçük. Ama tvden uzak tut yine de. Uyaran eksikliği olmasın 
(3,274 puan) tarafından
Anladım cnm benim küçük oğlum normal kanallara reklamlara bakmaz ama müzik dinlemeyi klip izlemeyi çok sever birde sevimli dostları izler bazen onlar varken dikkatlice bakar ama bazen mecburen açıyorum korkuyorum da açmaya dikkatli izlediği için ondan sordum
(1,550 puan) tarafından
Sürekli ekran değiştiği için dikkatlerini çekiyor. Günlük belli sürelerde izlemesine izin verin aşmasın benimki şimdi 11 yaşında ama bilgisayar oyunu ve TV için toplam süresi günde 1, okul yoksa 2 saat. Pandemiden önce oyalayacak çok şey buldum sürekli kurslara, sosyal ortamlara soktum şimdi sıkıldığından izliyor malesef. Yine de lego oynar benimle mutfakta takılır yine de kendini oyalar çünkü o şekilde büyüdü hep doktorların ve öğretmenlerin gözetimindeydi hala psikiyatrist kontrolünde zaten. Ben hiç bir oyun bulamazsam mutfakta kurabiye yapıyorduk o hamuru oynayıp şekil verip pişirip yemesi çok hoşuna giderdi fazlasını da dağıtırdı o sayede sosyal olarak gelişti. Otizmin en zor kısmı takıntılar ve sosyal bozukluk zaten,
(3,274 puan) tarafından
Maşallah oğluna cnm en önemli tedavisi ilgi alaka zaten teşekkür ederim bilgilerin için
(1,550 puan) tarafından
Rica ederim :)
(457 puan) tarafından
Abla merhana post eski ama bilgilisin diye sormak isterkm benim kzijm 16. Aylik sizin belirtileriniz neydi acaba
0 oy
(4,152 puan) tarafından
Ne yqni t.v baktigi icin mi oyle oldu. 

Ne alakasi var olsa cocuklarin yarisi otizmli olurdu
(4,152 puan) tarafından
Kotu bisey yazdigimi dusunmuyorum yani tv ye bakmakla olmaz diyorum nesi yanlış  anlamiyorum
(7,768 puan) tarafından
Tvye bakmakla otizim olunmaz ama otizm varsa ilerler veya hiç otizimle alakası olmasada otizimle karıştırılabilir bence bayanın bebek otizmli değil ilgisiz
tarafından
Post sahibi bence kiz hakli korkma bebek daha küçük her tv izleyen otizm olsaydı ülkenin yarısı oyle olurdu
(4,152 puan) tarafından
Aynnn oyle onu anlatmaya calistim ama neysee
(4,152 puan) tarafından
Aunennn öyle  caniim.
0 oy
tarafından
Yürüteçte her bebek ayak ucuna basar bu anormal Bi durum değil ama seslenince bakmaması otizm belirtisi fakat bu yaşta teşhis konmuyor sanırım 
(451 puan) tarafından
Çok bagirmam lazim ust uste 3 4 defa sonra bakiyor
tarafından
Yani daha küçük şimdiden belli olmaz öyle bebek daha
0 oy
(302 puan) tarafından
Doktora gotursene canim allah sifasini versin
(451 puan) tarafından
Kendi cocuk doktorunami yoksa baska bi bolumemi
(302 puan) tarafından
Evet canim cocuk doktoruna gotur
0 oy
(285 puan) tarafından
Şu zamanda bakmayan çocuk yok zaten hepsi bakıyor napacak çocuk başka anne iş yapınca benimki oyuncakla oynamadığı için TV başından ayrilmiyo
(451 puan) tarafından
Cok haklisin mecburiyetten oluyor
0 oy
(17,811 puan) tarafından
İnşallah değildir benim oğlan 2 yaşına gircek 3 ay sonra izletmiyorum sabah 15 dk sadece bende artık pek bakmıyorum tv ye Allahım korktuğuna uğratmasın 
0 oy
(1,043 puan) tarafından
Kotu düşünme canım benim oğlumda öyleydi hala inadından ismiyle seslenince bakmaz. Yürüme zamanı gelince de yürür bizimki de parmak uçlarında duruyordu yürümeye başlayınca da hala bazen parmak ucunda yürür. Ama onun dışında cin gibi söyleneni anlıyor, şekil eşleştirme oyunları falan aldım yaşından sonra onları kendi kendine yapabiliyor.

Daha bebeğin kucucukmus böyle şeyleri hiç yakıştırıp düşünme bile zamanla hepsini yapar. Her çocuğun gelişimi başka 
(451 puan) tarafından
Allah razi olsun sizden beni rahatlattiniz inşallah oyledir
0 oy
(10,411 puan) tarafından
Bunlar otizm belirtisi değilki xanım korkma bütün bebekler öyledir 

Ense kalınlığı ve gözlerinden de anlarsın otizm i
(1,550 puan) tarafından
Ense kalınlığı ve gözlerden anlaşılan down sendromu. Otizm farklı bir şey
tarafından
Kafan karıştı geralde canm bunlar down sendromu teşhisi
(10,411 puan) tarafından
Bunlar hep coronadan canım aklım başımda değil kusura bakmayın
0 oy
(677 puan) tarafından
8 aylık çok küçük daha her çocuğun gelişimi farklı ayak ucuna tüm çocuklar yurutecte öyle basar
0 oy
(7,768 puan) tarafından
Emin ol ve korkma ilgisizlikten öyle o bebek otizim değil ilgisizlik tv telefon asla asla verme sürekli ilgilen
0 oy
tarafından
Bunlar otizm belirtisi için yeterli değil canım hem bu yaşta teşhis konması zor uzmanlar bile bu teşhisi koymak için birsürü uğraşıyor hemen aklına en kötü ihtimali getirme bence 
0 oy
tarafından
Zaten bir çocuk TV yi bilmez çizgi filim bilmez telefon bilmez biz ebeveyinler onlara öğretiyoruz ama TV için çok erken 8 aylık bı bebiş ayakların ucunda durması çok normal çünkü daha emekleyemiyordur bile çok sıkıntıliysa durum doktora götür ne diyecek bakalım 
0 oy
(13,038 puan) tarafından

Sürekli kafasını oyuncaklarla meşgul et mesela ona lambayı goster 

Veya bir yere saklan ismi ile seslen 
0 oy
tarafından
Daha çok küçük gayet normal canm 
0 oy
(4,668 puan) tarafından
Hiç beklemeden doktora götür canım. Önce cocuk doktoruna götür içine sinmezse bi pedogoga götür. Sakın ihmal etme, senin için rahat değilse mutlaka yanlış olan bisey vardır. Anne hisseder çocuğundaki anormallikleri. İnşallah yoktur ama için tamamen rahat olana kadar pes etmeden götür göster çocuğunu. Milletin bu çocuk normal sen abartıyorsun bizimkiler de böyleydi dediklerine bakma kimseyi dinleme çocuğunun hayatı buna bağlı unutma. Ne kadar erken o kadar iyi.
0 oy
(44,714 puan) tarafından
Bir an önce bı doktora gotur ne kadar erken o kadar iyi
0 oy
(3,213 puan) tarafından
Hemen doktora götür canım zararın neresinden dönsen kâr. Uzmanla birlikte hareket edin belki de senin kuruntundur. 
0 oy
(1,615 puan) tarafından
Kız ne linçlemesi benim bebeğim 2 aylıkken den beri televizyon izler benimle oturup hatta ana kucağı almıştım koyuyordum çizgi film izliyordu normal şeyler bunlar parmak ucuna örümceğe bindiği için basıyor genelde bebekler onda parmak uçlarıyla ittirdikleri için doktora danıştın mı kendi kafana göre yorumlayıp kötüye yorma hemen canım Allah göstermesin yinede birr doktora danışınız canım 

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 93 göst.
25 Aralık 2023 Aile kategorisinde Selin demirci (2,103 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 287 göst.
28 Ekim 2023 Aile kategorisinde Selin demirci (2,103 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 149 göst.
9 Mayıs 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Yildizsumeyye (497 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 690 göst.
24 Kasım 2021 Aile kategorisinde Kayrmm (683 puan) tarafından soruldu

380,270 soru

11,385,380 cevap

34,885 kullanıcı

...