+1 oy
448 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Bilgili kesin cevabı verebilecek olan arkadaş ayet veya hadis olarak cevap verebilirse sevinirim. 

Ben ramazan da 18 haftalık hamile olacağım ve orucumu tutmak istiyorum muhtemelen doktorum bana bırakacak kararı. Ama ben normalde de oruçta zorlanan biriyim hamilelikte özellikle ani baş dönmem tansiyon düşmem oluyor.

Bir arkadaşım bana hamile kadın ramazanda oruç tutarken dayanamaz orucu bozarsa 61 gün değil ramazandan sonra 1 gün tutsa da olur yediği oruç yerine dedi. 

Bunun doğruluğu var mı? Nedir söylerseniz sevinirim.

16 Cevaplar

0 oy
(1,206 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap

Hanefilere göre  gebe veya emzikli kadınlar oruç tuttukları takdirde kendileriyle beraber çocuklarına veya yalnız kendilerine veyahut da yalnız çocuklarına zarar isabet etmesinden korkarlarsa, oruçlarını açmaları veya hiç tutmamaları caiz olur.
Oruç tutmaya güçleri yettiğinde tutamadıkları günlerin oruçlarını kaza ederler, fidye vermeleri gerekmez.

tarafından
İşte tam olarak bunu aradım tam olarak hangi kaynaktan buldun canım bana burdan veya özelden atar mısın
(1,206 puan) tarafından
Ama oruç tuttuklarında yalnız çocuklarına zarar geleceğinden korkarlarsa oruçlarını açmaları veya hiç tutmamaları mübah olur. Bu takdirde gününe gün kaza etmeleri ve her gün için bir fidye vermeleri gerekir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)
(1,206 puan) tarafından
Daimi Fetva Komitesinde (226/10) şöyle geçer:

“Hamile kadının oruç tutması farzdır; ancak kadın kendi sağlığı veya bebeğin sağlığı üzerine korktuğunda orucunu bozar ve lohusalıktan temizlendikten sonra yediği günler kadar kaza eder.
tarafından
Çok teşekkür ederim canım benim Allah razı olsun
-Reklam-
+1 oy
(388 puan) tarafından
Cevabı bilmiyorum bende şurada bekleyeyim cevap icin
tarafından
Bekle canım :)
+1 oy
(868 puan) tarafından
Bozulunca bilmiyorum canım ama dayanamam diyorsan 1 2 gün daha baktın zor oluyor kazaya bırakabilirsin 
tarafından
Şuana kadar hiç dayanılmayacak bir durum yaşamadım ama herkes dayanamazsın diyor bende o yüzden biraz tereddüte kaldım tutmak istiyorum
+1 oy
(213 puan) tarafından
Hamileyken oruc tutmak doktorlar pek onermior vucut susuz kalmamasi gerek ve bebek gelisimi icn 
tarafından
Doktorum muhtemelen bana bırakacak şuan risk durumu yok o yüzden bende tutmak istiyorum en azından bir bölümünü
(213 puan) tarafından
Sen bilirsin yinede sor doktoruna :))
tarafından
Teşekkürler canım :)
(213 puan) tarafından
:))))) ^_^
+1 oy
(6,203 puan) tarafından
Hamileler oruc tutacak diye bir kural yok ve senin her gun 3lt su icmen gerekiyor.Amniyon sivisi 2-3saatte bir anne vucudundaki suyla degisiyor devir daim gibi dusun
tarafından
Evet canım biliyorum ama doktorum risk görmediği tutmama sakınca görmezler tutmak istiyorum
0 oy
(5,311 puan) tarafından
Alo166 fetva hattını ara kuzum net bilgiyi orada sana verirler kuzum 
tarafından
En son ihtimal öyle yapayım o zaman
0 oy
(5,311 puan) tarafından
Şuan diyanet tvde canlı yayına katılarakta sorabilirsin bak 
tarafından
Bitti canım
(5,311 puan) tarafından
Hafta içi hergün saat  20:00 da başlıyor 21:00 kadar
tarafından
Yarın mutlaka oraya da soracağım teşekkürler canım
0 oy
tarafından
Diyaneti ara sor garanti cevap alırsın 
tarafından
Yarın mesai saatinde arayayım o zaman
0 oy
tarafından
Senin dayanıklılığına bağlı bir durum bu canım 

Son ayında bile oruç tutan tanıdıklarım var.

Önce bir kaç gün tut haftan çok ileri değil zaten 

Baktın dayanamayacak haldesin o halde mecbur kazaya bırakırsın. 1 gün tutarsın hee güne karşılık 

Ama sahurda ve iftarda çok ye karnını doyur 
tarafından
Canım benim çok teşekkür ederim bakalım yarın diyaneti arayıp öğrenicem en kötü ihtimalle bunu yapıcam bakalım Rabbim güç versin inşallah
0 oy
(42 puan) tarafından
Bununla ilgili hadis yâda ayet sana aticam inşallah ama sana şunu söyleyeyim bende çok araştırmıştım hamile iken bu konuyu bir kaç gün dene eğer çok kötü olursan yani dayanamayacak kadar kötü olursan tutma ama baktın çok dayanılmayacak kadar değil tut ilk üç ayı geçmişsin mide bulantıları azalmıştır bunun için sahurda güzel beslen iftarda da öyle Allah yardım eder 
(42 puan) tarafından
Rabbim hak yolda ayaklarimizi sabit kilsin bir nefsani soz bile atese goturebilir o yuzden tam arastirmak lazim
tarafından
Düşünmeye gerek yok canım bende tutmak istiyorum bakalım Allah güç kuvvet iman inanç versin inşallah
(42 puan) tarafından
Rabbim yardımcın olsun kardeşim
tarafından
Amin canım cümlemizin inşallah.. Allah razı olsun
(42 puan) tarafından
Amin canım
0 oy
tarafından

Al canım 

image bende emziriyorum ama tutucam ınsallah 

(314 puan) tarafından
Ebu Hureyre (r.a) naklediyor: Bir ara biz Peygamber Efendimizin yanında oturuyorduk. Bir adam Hz. Peygamber'e gelerek; "Mahvoldum ya Resulullah" dedi. Hz. Peygamber sordu: "Seni mahveden şey nedir?" adam cevap verdi: "Ramazanda oruçlu iken eşimle ilişkide bulundum."

Bunun üzerine Resulullah, "Bir köle azat edip hürriyetine kavuşturacak kadar maddi imkanın var mı?" diye sordu. Adam; 'Hayır' dedi. Hz. Peygamber: "Peş peşe 60 gün oruç tutabilir misin?" dedi. Adam 'Hayır' (ben zaten bu felakete oruç yüzünden uğradım) cevabını verdi. Peygamberimiz buyurdu ki: "Altmış yoksulu doyuracak mali imkanın var mı?" Adam 'Hayır' dedi.

Sonra o kişi oturdu. Derken bu sırada Rasulullah'a (as) içi hurma dolu bir sepet getirildi. Peygamberimiz: "Soru soran nerede?" buyurdular. Adam, 'Benim' (buradayım) dedi. Peygamberimiz, "Bunu al ve sadaka olarak dağıt" buyurdu. Adam, "Benden daha muhtaç birisi var mıdır?
İnanın Medine'de benim ailemden daha muhtaç bir ev halkı yoktur" dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz yan dişleri görünene kadar güldü. Sonra da "Al, bunu ailene yedir" dedi (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace, Darimi, Ahmed b. Hanbel).
tarafından
Gerçekten bu zamanda kim doğru yorumluyor bilemiyoruz
(314 puan) tarafından
Hayırlısı olsun.
(1,206 puan) tarafından
Yolculuk, hastalık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kazası gerekir. Ayrıca, abdest alırken boğaza su kaçması gibi kasıt olmaksızın yemek-içmek; çiğ pirinç gibi beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mûtat olmayan veya toprak gibi insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozup, sadece kazasını gerektirir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 259, 267-270).
tarafından
Teşekkürler canım Allah razı olsun
0 oy
tarafından
canim hoca degilim ama hamileyken ya da ne bilim bir hastalik durumunda duruma gore tuttugun icin bir gun olur keyfi bozmuyorsun hastaliktan dolayi bosuyorsun ya da hamilelikten. keyfi bozanlar 61 oruc tutarlar. ama ben soyle yapiyorum o da ne olur ne olmaz diye Allah im niyet ettim yarin eger bir saglik sorunu yasamazsam oruc tutmaya diye diyorum lakin bunu demek yerine ramazan ayi icin soyluyorum niyey etmeyin derler.
tarafından
Anladım canım ama niyet etmeden de olmaz ki en geç öğlene kadar niyetlenmek gerekli bakalım Rabbim güç kuvvet versin tutayım inşallah çok teşekkür ederim
tarafından
ramazan da tutulan oruc belli oldugu icin biet sart dill ama nafile tutuyorsan niyet sart neden oldugu bilinmez cunku
0 oy
(217 puan) tarafından

image

cnm bunu izle Youtube da
tarafından
Hemen izliyorum canım çok teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Hayati tehlikeniz varsa bozabilirsiniz ve gunu gunune kaza edersiniz
tarafından
Çok teşekkür ederim canım benim
0 oy
tarafından
Eğer dehidrasyon yaşarsaniz tutamazsiniz ben 5 gun tutabildim
tarafından
Ben hepsini tutmak istiyorum bakalım aradığım cevabı verdi bir arkadaş inşallah tutabilmek nasip olur
0 oy
tarafından
Ben hamileydım 7 aylık gibi tuttum hepsini yorgunluk oluyor ama herkes bir değil
tarafından
Evet canım Rabbim hepimize güç kuvvet versin inşallah bende tamamını tutarım inşallah
tarafından
Amin inşallah canım

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 398 göst.
11 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Birdilektut (1,271 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 122 göst.
20 Nisan 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gizemlianne (206 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 135 göst.
5 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 128 göst.
30 Nisan 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

380,752 soru

11,399,746 cevap

34,929 kullanıcı

...