0 oy
456 göst.
Aile kategorisinde (822 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Kendi çocuğunda yada yakınlarında otistik çocuklar var mı bu durumu yaşayanlar ne gibi belirtiler var haftaya kızıma kesin otizm tanısı koyacaklar

NOT: Cevap yazan beni bu çaresizliğimde yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim dilerim içinizden geçen hakkınızda hayırlı olan bütün dualarınız kabul olur sağolun...

15 Cevaplar

0 oy
(1,698 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Geçmiş olsun.. kaç yaşında?
(822 puan) tarafından
Sağol cnm 2 yaşında
(1,698 puan) tarafından
Yani otizmin çok fazla çeşidi var. Senin çocuğuna hangi tip denecek ya da zamanla mı şekillenecek bunu bilmiyorum. Ama söylemem gereken tek bir şey var o da: erken teşhis ve ilgiyle çocuğun gayet iyi duruma gelebilir. Konuşur, iletişim kurar hepsini yapar. Bi anne olarak güçlü durmalısın ve çabalamayı asla bırakmamalısın. Hayat mucizelere gebedir ve bunu yapacak kişi en önce sensin.

Benim kızım otizmli değil ama farklı rahatsızlıkları var yaşına gelmesine rağmen oturmuyor emeklemiyor bile. İletişimi henüz sıfır denecek kadar az. Ama asla mücadeleyi bırakmıyorum terapiler çalışmalar hepsini yapıyorum sen de pes etme. Tanı konulursa da bana yaz eğer seni yönlendirecek birileri olmazsa çocuğunun eğitimi ve gelişimi için sana seve seve bilgi veririm ❤️ Rabbim şifa versin
(822 puan) tarafından
Allah razı olsun canım inan bu destek paha biçilemez
-Reklam-
0 oy
(2,321 puan) tarafından
Nasıl neye göre koyacaklar
(822 puan) tarafından
Bi kaç test yapıldı bize kreş önerdiler yaptıklarını araştırdım otizm tanı testi resmen birşey söylemediler ama kızımda bi çok belirti var
0 oy
(158 puan) tarafından
Kesin otizm tanısı derken kaç aylık ve hangi belirtileri üzerine canım 
(822 puan) tarafından
2 yaşında yemek yeme problemi ile gittik hastaneye dr 2 kelimeden fazla kelimesi yok deyince ilgili bölünme sevk etti
(158 puan) tarafından
Anladım çook geçmiş olsun ama henüz tam tanı yok o yüzden duam sizinle herşey çok daha güzel olur inşallah Rabbim yavrularımızı korusun
(822 puan) tarafından
Amin inşallah canım Benim
0 oy
(203 puan) tarafından

Çamaşır makinası izleme,

robot gibi konuşma,

Tekrarlayan cümleler 

Takıntılar 

... 

Her çocukta farklı belirtiler var inşallah değildir canım

(342 puan) tarafından
Yok allah korusun otizm demek istemedim bende ekmek yiyor çok diye ne alaka dedim bi alakası olduğunu düşünmediğimden sordum rabbim şifa versin nerde varsa
(5,721 puan) tarafından
Amin kuuzm Rabbim şifa versin herkese..
(822 puan) tarafından
Kızlar 3 öğün sadece ekmek yiyor su içiyor bazende ayran bi dönemde sadece çorba yer başka bişi yemezdi bi kaç ay öncede 3 öğün kek yerdi yeme bozukluğu var die kaç kere gittik dr a kilosu boyu iyi kan değerleri iyi bırakın düzelir dediler artık üni. hast. geldik bunlar yemeye değil konuşmamasına takıldı
(822 puan) tarafından
Şuan pilav koydum önüne makarna koydum yemiyo sanki orucu ben değil o tutmuş çok iştahlı bi şekilde ekmek yiyo
(5,721 puan) tarafından
Hay Allah tam teşhis ne zaman koyulacak canim
0 oy
(683 puan) tarafından
Benm oğlum otizmli. En net belirtisi göz teması kurmama ismine tepki vermeme dil gelişiminde gerilik sosyal ilşklerde zorluk yaşama 
(822 puan) tarafından
Göz teması var işi düşünce yada sırnaşırken gözüme bakar adına her zaman dönmez 2 yaşında 2 kelimesi var baba mama oda bilinçli değil
(683 puan) tarafından
Uyaran eksikliğini de otizm sanabiliyorlr yaşı çok küçk hmen eğitime başlarsa çok yol katedebilir inşallah
(822 puan) tarafından
İnşallah canım
(822 puan) tarafından
Çocuk doktoru uyaran eksikliği dedi ruh sağlığı teşhis koymadı ayrıntılı gelişim testi yapacağız dedi
0 oy
(3,055 puan) tarafından
Benim dayımın oğlu otizm malesef
(822 puan) tarafından
Rabbim şifa versin inşallah
0 oy
(352 puan) tarafından
Kardeşim otizm konuşma yok dönme alkışlama hiperaktif göz kontağı kurmama isme tepki vermeme korkusuzluk, kalabalıkta çabuk sıkılma çevreye yaşıtlarına kesinlikle yaklaşamaz her otizm tanısı farklıdır ama senin kızın konuşmuyor yani yaşıda geçmiş kreş deil sen kızını özel bir okula götüreceksin yakınlarda bulundun şehri araştır karşına çok simsar çıkıp kafanı allak bullak edecekler en iyi okulu en iyi öğretmeni bul eğer yeterli tedavi almazsa kızın gelişmez ve şuan zamanla yarışıyorsun rn başta yıkılıp allahtan ümidini kesme benim kardeşim çok zordu şuan atlattı yani yavaş yavaş tedavisi iyi gidiyor çok sıkı bir süreç var karşında ama lütfen kızını iyi bir araştırma yapıp o okula git araştırmadan gittiğin okulu beğenmezsen çıkman çok zor sana raporu vermiyorlar bazı okullar öyle pis iyice araştır 
(822 puan) tarafından
Henüz teşhis konulmadi canım haftaya belli olacak
0 oy
(6,203 puan) tarafından
Yemek yememekle ve konusmamakla otizm tanisi konulamaz baska bir doktora gidin.Ben lisede anaokulun da staj yaparken 3yasinda ogrencim vardi ve hicbir sekilde konusmuyordu evde iletisim kurulmadigi icin
(822 puan) tarafından
Dikkati çok dağınık seslenince her zaman dönmez bebeği getir derim getirmez bişi isterken bizi götürür verelim diye
(6,203 puan) tarafından
Bu saydiklariniz sadece otizim de yok dikkat daginikligi olabilir cocukta tek bir doktora takili kalmayin.
0 oy
(256 puan) tarafından
Dayımın oğlu otizimli 2yasinda teşhis konuldu canim. Onceden baba derken bir anda konuşmayı kesmiş ve konuşmuyordu hic. Adiyla seslenince bakmıyor bizi duymuyor gibiydi. Oyun oynarken diyelim parkta onun yaşındakiler artik oradan düşeceğini biliyorken o bilmiyordu falan falan.. Allah yardimcin olsun canim inşallah cikmaz. 
(822 puan) tarafından
Amin inş çıkmaz ama ümidim yok
0 oy
(203 puan) tarafından
Benim tanıdığım gayet normal yemek yiyor aklı başında devlet okuluna gidiyor okuma yazma söktü göz temazsı var ama otizmli sadece takıntıları var elektronik makinalara falan 
(822 puan) tarafından
Benimkinin takıntısı yok gibi yada çok var ayırt edici bişi yok dönem dönem takıntıları oldu kemerler şarj kabloları filan
0 oy
(1,007 puan) tarafından
Inşallah değildir benim yeğenimde de şüphelendiler 2 buçuk yaşında test yapacaklar göz teması kuramıyor bi kaç kelime dışıda konuşamıyor gelişimi 10 ay geride ablam hamileyken 2li testinde down sendromu rismk var denilmişti zaten ama her söylediğinizi anlıyor ve yapıyor sizin kızınızda ne gibi belirtiler var acaba
(822 puan) tarafından
Seslenince canı isterse dönüyor işi düşerse adamın gözünün taa içine bakıyo mama baba dede diyo ama bilinçsiz bi şekilde su filan isterse elimizden tutup bizi mutfağa görünüyo bizim elimizi suya itekliyo bide bu aralar sadece ekmek ve SU tüketiyo başka şeyler yemiyo
0 oy
(1,066 puan) tarafından
Yeğenim de var canım. Seslenince bakmıyor yemek yemiyor takıntılı halleri var yaşıtları ile oynamıyor dönen şeylere ilgi gösteriyor ellerini çırpıyor sebepsiz şeylere çok ağlıyor inşallah temiz haber alırsınız 
(822 puan) tarafından
Ellerini çırpma ve dönen şeylere ilgisi yok sebepsiz yere bizimkide çok ağlar inş çıkmaz bişi
0 oy
(1,466 puan) tarafından
Resmî varmi otizimli okulunda calsmsdm  bi sure
0 oy
(1,550 puan) tarafından
Oğlum 4 yıl özel eğitim aldı atipik otizm teşhisi ile 
(822 puan) tarafından
Mucizemiz de var alfabede 15 harfi biliyo gösterince söylüyo bi kelimenin içinde bildiği harf varsa okumaya çalışıyo ama hala anne demedi
(1,550 puan) tarafından
O zaman çok iyi durumdasınız :) oğlum 2 yaş 3 aylıkken sadece babıldıyordu anlamlı hiç bir kelimesi yoktu 18 aydan sonra hepsi silinmişti sizin şansınız çok daha yüksek ❤️❤️
(822 puan) tarafından
Bu harfleri sürekli izlediği çizgi filmlerden öğrendi bizde hala babıldıyoruz baba diyo ama babasına seslenmiyo
(1,550 puan) tarafından
Baba deyişine kurban olurum benimki sadece gıliguli diyordu :) şimdi susmuyor ama. Çünkü hiç sus diyemedim ben. Bağıra bağıra konuşuyor. Sadece sessiz konuşur musun diyebiliyorum :) İnşallah siz de çenesinden şikayet edecek duruma da gelirsiniz ben inanıyorum çok ışık var yavrunuzda.
(822 puan) tarafından
Allah razı olsun bunları yaşayan birinden duymak bu destek çok güzel çok teşekkür ederim
0 oy
tarafından
3 yaşında kuzenime seslenip dönmeyince sağır olarak düşündüler sonra otizm teşhisi konuldu 
(822 puan) tarafından
Kulakları çok hassas binada birinin kapı sili çalsın hemen bana sarılır

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 201 göst.
24 Haziran 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 353 göst.
22 Nisan 2022 Aile kategorisinde Evramm (468 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 90 göst.
4 gün önce Diğer kategorisinde eylul_ (1,354 puan) tarafından soruldu