0 oy
500 göst.
Aile kategorisinde (2,529 puan) tarafından
Kizlar şimdi biz her yıl ramazanda hatim yaparız mukabeleler olur veya herkes kendi hatim yapar. Kayinvalidem dedi ki kime yapiyosunuz hatimi dedi. Nasıl yani dedim ramazan hatimi yapıyoruz dedim Allah rızası için yani. Onlar yasayan insanlara tek tek yaparmış mesela oğluna bi hatim kızına bi hatim öyle yaparlarmış. Bende dedim yok biz yasayan insana yapmayız ölen olursa onun için hatim yollanır veya şifa için dedim ramazan için yaparız hatim dedim eee sizin o zaman boşa mı gidiyor hatimler diyo. Ben mi yanlış düşünüyorum onlar mı anlamadım biz yıllardır hatim yaparız hiç bir zaman bu babam için bu kardeşim için bu  çocuğum için demedik sadece benim ailem değil tanıdığm kimse öyle yapmaz ki. kayinvalidemler de duydum onu bide bana sizin boşa mı gidiyor o zaman diyolar 

21 Cevaplar

0 oy
(12,776 puan) tarafından
Geçenler de teyzem bı hocaya sormus zikir mevzusu hoca demiş kendiniz içinde yapabilirsiniz yani hatimi sadece ölüler için değil bence kendin için sevdiğin biri içinde yapılır 
(2,529 puan) tarafından
tabi ki yapılır biliyorum isteyen yapar ama ben kişi belirtmedim diye boşa okumuşsun diyolar
(12,776 puan) tarafından
Yok cnm niye boşa okumuş olasın sevab da mı boşa sen hatim duası yap yeter kime dualayacagin sana kalmış
-Reklam-
0 oy
tarafından
Boşuna olurmu hiç ya hatmi bağışlayacak kişi ramazan ayı için ve duasını eder duasına ümmeti Muhammed i katar.... 
(2,529 puan) tarafından
işte ben kişi belirtmiyirum diye boşa okumuşsun diyolar
tarafından
Hatim bağışlarken kişi ismi vere bilirsin canımm
(2,529 puan) tarafından
yok biliyorum canım isteyen öyle yapabilir ama yapmadım diye boşa okumuşsun diyolar
0 oy
tarafından
Yaşayan insanların ismide anılır. Ama hepsine ayrı ayrı değil.okudugunda hepsinin ismini anman yeterli diye biliyorum
(2,529 puan) tarafından
işte ben isim belirtmiyorum diye boşa okumuşsun diyolar
tarafından
Ben babama söylüyorum o teslim ediyor bütün büyüklerimizi tanıdığı için. Tabiki boş değil Allah kabul etsin. Ama sen bilmiyorsan bilen birine söyle o teslim etsin
0 oy
tarafından
Tam bi bilgim yok ama misal peygamberimizin her hatminizi biri icin yapın dedigini görmedim okumadım yapılan hatim boşa gitmez  Kuran kitabımız ve hep okumaliyiz zaten her okudugumuz da şunun için okudum mu dicez bilemedim tabi bu benim düşüncem 
(2,529 puan) tarafından
işte ben isim belirtmiyorum diye boşa okumuşsun diyolar bide
0 oy
tarafından
Sen bildiğin gibi yap canım Allah rızası için kaynananın kafası Bayaa karışmış bu konuda
(2,529 puan) tarafından
evet canım bi garip ya düşünceleri hiç olmazsa Allah rızası için okumuş olurum kişi için okumadım diye boşa mı okuyosunuz yani diyolar
0 oy
(3,669 puan) tarafından
Peygamberlere olmuslere sehitlere kazaya belaya berekete sagliga yani hatim duasina hepbunlari katariz  bide abim vefat etti onun adini soyleriz sen neye niyet ettiysen o hatim bosa gider mi hic allah rizasi icin yani
(2,529 puan) tarafından
işte onlar yasayan insanlara tek tek okurmuş bende yok biz Allah rizasi için okuruz dedim eee boşa mı okumuş oluyosunuz diyolar
(3,669 puan) tarafından
Yasayan icinde yapila bilir tabiki sana kalmis ben bebegime 41 yasin hatmi cikardim olabilir yani
0 oy
tarafından
Yani şöyle iza ediyim sana bak ben bitanesi babam için vaadetmistim onu okuyorum bi diger hatmim ise olulerimize bize allah yoluna peygamberlerimize ben herkesi kararım yani senin ki niye boşa gitsin ki kaynanan sey demiştir hani yasini düşün olulere okuruz ya o babda sormuştur bence
(2,529 puan) tarafından
yok canım diyolar ki onlar yasayan insanlara tek tek hatim yaparmış bende dedim ki yok ben onu bilmiyorum biz Allah rizasi için yaparız dedim o da ee sizin boşa mı gidiyor yani diyo
tarafından
Anladım çok takılma sen Allah rızası icin okuyosun allah icini biliyo ya yeter
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Kaynana ve kendi babaannem de öyle yapar boşa tabiki gitmez Allah rızası için okuyorsun sonuçta. Sonuçta sen hatim indiriryorsun öyle bir şey varsa şayet sana yazılır ki bence senin dediğin doğru herkesin sevabı kendine 
(2,529 puan) tarafından
yani canım sırf hatime başlamadan yaşayan birinin adını vermedim diye boşa mı okuyosun diyolar
(13,202 puan) tarafından
Yok zaten otomatik olarak kendine yazılıyor okuduğun kendime deyiver
0 oy
(379 puan) tarafından
Vallah canım benim annem her ay bi tane yapıyor hatim hepimize yaptı Allah razı olsun bende arapcam var ama vakit bulup yapamıyorum. İster olmuş insana istersen sağ kişiye bagislayabilirsin annem benim tüm aileye hatta ölmüş Kaynanama bile bağışladı yilda 15 20 tane indiriyor ramazanda 3 tane başladı. Şimdi Allah kabul etsin 
0 oy
tarafından
 Öyle şey olmaz canım birş yaptığı bir ibadeti başkasına gönderemez. Öyle olsaydıEfendimiz sallalahu aleyhi ve sellem kızı fatıma ya babana güvenme ey fatıma kalk namazını kıl dermıydı. 

Herkesin ameli kendk defterıne yazılır  ben bu yaptığım ibadeti şu kişinin defterine yaz demek olur  Allah'a(haşa) .
(2,529 puan) tarafından
aynen canım bana ters geliyor düşünceleri bide bana sen boşa mı oluyosun diyolar
0 oy
tarafından
Ben öncelikle peygamber efendimze  sonra da annem e çıkarıyorm hr sene :(  sonra da sağ olanlara çıkarıyorm oğlum a kızıma bile yani...  
0 oy
(806 puan) tarafından
Hatim ilk once allah rizasi icindir ha birde ne duan istegin varsa dersin onun icin tuttum duami kabul et allahim bende ev icin tuttum hayirlisiyla bir ev nasip etsin rabbim allah seni. Hatminide kabul etsn gonlunden ne geciyosa sen onu de
0 oy
tarafından
Hatim duasının Türkçesi var ya orda zaten bir sürü kişiye diye söylüyoruz ne alakası var önemli olan niyet illa isme gerek yok diye düşünüyorum
0 oy
(1,790 puan) tarafından
Ramazan zaten Kur'an ayı değil mi ramazanda okuduğun hatim o niyetle okunur hatim duasında da dersin peygamber efendimizi tum peygamberleri sahabeleri olmuslerinin adını o zaman onlarında hepsi birden neden söylensin tek tek söylenir hatim biter sonra bir daha mı başka birinin adı söylenir birine bağışlamak istesen bile sunucta o niyetle başlarsın ben mesela geçen sene bayrama bir hafta kala doğum yaptım kızım için hatim başlamıştım Ramazan'da bitti ama kızıma okumuştum yani 

bir dileğin isteğin var ise şayet ha mim ler var mesela onda dua edersin 

Ya da en basiti boşa gidecek ne demek hiçbir şey yokken bile okuduğun Yasin'in bile bir sevabı vardır 
0 oy
(2,165 puan) tarafından
Bizde kendimiz için okuyoruz genelde canm bir dileğim vardır duam vardır gerçekleşmesini istediğim niyet ederim onun için de okuduğum Zamanlar oldu neden boşa gitsin ya Allah için okuyorsun 
0 oy
(2,565 puan) tarafından
Bizim hatim grubumuz var canım haftada bi hatim yapıyoruz benım hatım sıram geldiğinde hafız olan ablama sordum abla ben anneme verebilirmiyim jatmimi diye oda tabiki illa ölmüş olması gerekmez kabirde bekler dedi
0 oy
(7,411 puan) tarafından
Canim zaten duasi yapilinca tum olmuslere okuyanin gecmisine falan diye sozler gecer. Asla okunan kuran bosuna gitmez. Birine niyetlenirsin ayri niyetlenmen ayri illa şart degil. Bosa gitri diye dusunme
0 oy
tarafından
Ev alırsın ona hatim yaparsin kendine çocuğuna eşine hatim yaparsin benim kayınvalidem de böyle söylüyor ama ölülere felanda boşa gidiyor demez şimdi yeni ev aldı onun için hatim başlayacağım 41 yasin okuyacağım diyor
0 oy
tarafından
Kuran-i Kerim okumak başlı başına bir ibadettir. Illa birine bağışlamak zorunda değiliz ki... Ama hatim  hem ölüye hem diriye hem kendine yapılır bu şart değildir. 
0 oy
tarafından
kuran ne ölüler için nede diri başka biri için okunmaz. ölüler icin okunmaz çünkü kuran diriler içindir. başkası için de okunmaz çünkü herkesin günahı sevabı kendine. kendin için oku bacim asıl senin ihtiyacın var kuranı okumaya.(senin derken senin benim hepimzin ihtiyacımız var kendimiz için okumaya). zaten ramazanda daha çok kuran okunmasının sebebi daha çok sevabı var diye. ben daha çok sevap kazanmak için okurum başkası için değil 

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 270 göst.
5 Haziran 2021 Diğer kategorisinde Mina (2,630 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 723 göst.
27 Mayıs 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 125 göst.
7 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Ozgegzem (514 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 355 göst.