0 oy
391 göst.
Diğer kategorisinde (52 puan) tarafından
Merhaba hanımlar bir sorum var bilgisi olan bi hocadan duymuş dinlemiş olanlar cevaplarsa sevinirim. Ben adetimin son günümdeyim dün gece lekem vardı diye banyo yapmadım şimdi ise beyaz. Oruç tutmadım borcum 10 gün oldu. Şimdi ben leke olmadığı halde yiyebilirmiyim yoksa lekem olmadığı için ezana kadar beklemelimiyim

10 Cevaplar

0 oy
tarafından
öyle durumlarda emin olamadiysan niyetlenip beklemek lazım gelirse bozarsın gelmesse banyo yapıp devam edesin öğlene kadar banyo yapman lazım diye biliyorum
(52 puan) tarafından
Kafam karıştı gece vardı o yüzden yapmadım oruç ta imsak tan başladığı için öğlene kadar temiz değilken niyet edip oruç tutmak hiç içime sinmedi. Yine de teşekkürler
tarafından
valla araştır da yine oruçluyken leke gelirse olmaz ama imsaktan önce geldi ve gusül alamadıysan o günde yemek yerine hemen guseledip devam etmek en iyisi ve ben öyle biliyorum yinede araştır
-Reklam-
0 oy
(14,035 puan) tarafından
Gusül almadiysan tutamazsın ama 10 günden sonra özür sayılıyor diye biliyorum yani yarından itibaren 
(7,208 puan) tarafından
Yiyemez canim
(14,035 puan) tarafından
Vallahi ben sorudan birşey anlamadım
(7,208 puan) tarafından
Kanama bittikten sonra bir kadın oruç tutulması farz olan günlerde yemek yiyip icemez. Eğer ki temiz olup olmadığını kontrol etmez nasılsa görmedim önce karnımı doyuraym sonra bakarım derse ve baktığında da temizse o kişi yanlış bir şey yapmış olur gusül alsın almasın caiz değildir adet bittikten sonra yiyip içmek
(52 puan) tarafından
Ben baktım vardı diye yapmadım umursamazlık yapıp öyle bi sorumluluk almam zaten gece vardı. Adetim 10 gün sürüyor bugün onuncu gün. O yüzden tereddüt ettim. Bilgi kaynağını öğrenebilir miyim?
(14,035 puan) tarafından
Ama gusül almamış o kısmı anlamadım
0 oy
tarafından
Banyo yapmadıysan oruç tutamazsın canım 
(52 puan) tarafından
Biliyorum onu canım benim merak ettiğim son günüm bugün lekem olmadığı halde yiyebilirmiyim. Ben zaten bu günü yesem de yemesem de borç olarak tutacağım.
0 oy
(16,056 puan) tarafından
Gusül almadıysan nasıl oruç tutacaksın ki. Öğle ezanına kadar vaktin var hiç leke gelmedi ise ezan okunmadan gusül al niyet et tut orucunu
(52 puan) tarafından
Canım zaten ben kendimi oruçlu saymıyorum. Oruç tutucam da demiyorum. Diyorum ki ben bugünü zaten her şekilde borç olarak tutacağım. Bugün son günüm ya yşneİmsak tan başlayan orucu nasıl öğle ezanına kadar bekleyip tutacağım orda kafam karışıyor
0 oy
tarafından
Banyo yapmadıysan adetın bıtmş sayılmaz neden yemıyorsn kı bu akşam banyonu yapıp yarın nıyetlenrsın
(52 puan) tarafından
Canım çünkü çok araştırdım böyle hiç cevap bulamadım hiç bir dini sayfada yok. Annemde kanama olmayınca borç olarak tut ama yeme demişti. Bende rahat etmiyorum. Yanlış anlama beni sen nerden biliyorsun peki içim rahat etsin diye soruyorum. Büyük sorumluluk çünkü
(7,208 puan) tarafından
Adetin bitmesi banyoya bağlı değildir kişi adetli değil cunup olur
(52 puan) tarafından
Adetin bitmesi değil canım zaten abdestli olmadım için tutamadığımı akşama kadar yine leke gelmiş olur sa diye diyorum. Adetim on gün sürüyor normalde bugün 10. Gün
(7,208 puan) tarafından
Canım senin imsaktan sonra peceteni kontrol edip temiz olduğunu görünce kalkıp gusül alman lazımdı .  Yeme içme olmaması gerekir beklersin bir akıntı gelmezse yahut beyaz akıntı gelirse gusül almak zorundasn öğle ezanina 20 dk kalincaya kadar gusül alıp niyet etmelisin
(52 puan) tarafından
Canım vardı işte o yüzden banyo yapmadım. Yeme içmeyi de ondan soruyorum benim adetim 10 gün sürüyor bugün onuncu gün. Ayrıca imsak tan başlayan orucu öğle ezanına gusül alıp niyetlemekte hiç aklıma yatmayan bişey o yüzden öyle yapmayacağım yinede teşekkürler ederim.
0 oy
(7,208 puan) tarafından
Gusül alıp akşama kadar bir şey yememelisin 
(52 puan) tarafından
Bende annemden böyle duymuştum diye merak ediyorum peki sen nerden biliyorsun sorabilir miyim yanlış anlama içim rahat etsin diye soruyorum
(7,208 puan) tarafından
6 yıl yatılı Kur'an Kursunda okudum canım. Adet olduğun an açmalı bitti an kapamalisin çeneyi ...
tarafından
bende yatılı  kuran kursunda kaldim ama hic böyle bisey duymadım
0 oy
tarafından
yıkanmadigin icin adetli sayiliyorsun aksama kadar oruclu gibi olmana gerek yok canm yiyebilirsin 
0 oy
(1,750 puan) tarafından
Canım hocama sordum noemslde adet gunun ne kadarda beyaz lekwyi gorup yıkandığın zaman ertesi gun leke gelseede oruç tutabiliyomuşsun özür sayılıyomuş yine benim her ramazanda oyle olur beyaza döner yıkanırım ertesi gun azcık leke gelir akşama kadar gelmez 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 133 göst.
1 Nisan 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde OgretmenAnnee (1,685 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 129 göst.
29 Nisan 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 139 göst.
10 Mart 2024 Diğer kategorisinde BetulOpoz (530 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 228 göst.
1 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Ayaz_ (4 puan) tarafından soruldu

381,017 soru

11,406,918 cevap

34,943 kullanıcı