0 oy
458 göst.
Aile kategorisinde (163 puan) tarafından
Kızlar iki kızım var boşanacam. Merak ettiğim. Şu eşim benimle.evlenmeden önce arsa almış . Şimdi boşanmada hak talebinde bulunabilir mıyım,? Birde iki küçük kızım var önceki postları mı Okuyan bilir durumumu. Çocuk varken. Mal varlığı ortak oluyor demi. Yaşayan varsa yardımcı olsunlar lütfen

11 Cevaplar

0 oy
(3,823 puan) tarafından
Canım evlendiğini günden beri alınınan mallar çocuk olsa da ortak olmasa da ama siz evlenmeden önce alının malda hak talep edemezsin 
(163 puan) tarafından
Emin misin
(3,823 puan) tarafından
Evet nasıl hak talep edecek onu alırken sen yoktun mesela sen evlenmeden önce evin olsa üstüne eşinde bunda hak talep edemez bu mal paylaşımı evlilik sınırları içerisin de olan bişey
-Reklam-
0 oy
(3,213 puan) tarafından
Evlilik sırasında alınan mallar ikiye bölünür. Kızların da babaları yaşarken devretmediği sürece mal sahibi olamaz canım. Anlaşma yoluna gitmelisin. 
(3,213 puan) tarafından
Anlaşma derken barış demiyorum mallar konusunda.
0 oy
(545 puan) tarafından
Evliyken alınan malları bosanirken paylaşabilirsiniz evlenmeden önceki mal varlığından hak talep edemezsin malesef belki durumunu iyi gösterip çocuklarına nafakayı fazla alabilirsin 
0 oy
tarafından
Evlenmeden önce edinilmiş mallarda senin söz hakkın yok ki, neyi talep ediyorsun. Evlendikten sonra edinilen mallarda yarı yarı talep hakkı var
0 oy
(10,978 puan) tarafından
Öncelikle evlilik Birliği içerisinde olan alınan mallara ortak olabilirsin nikah dan yarım saat once almıs olsun gene istiyemezsin canım. O arsayı unut bacım sen. O onun vicdanı verir vermez ona kalmıs. 
0 oy
tarafından
Evlilik sonrası mallar bolusulur üstelik bu mallar miras olmamalı diye biliyorum ben
0 oy
tarafından

Kesinlikle talep edemezsiniz nikah kıyıldıktan sonra aldığınız bir şey varsa onu talep edebilirsiniz sadece yanlış anlama ama zaten böyle bir şey talep etmen çok yanlış çünkü senden önce alınan birşey senin hiç bir emeğin yok 

0 oy
(3,527 puan) tarafından
Evlendikten sonra alınan mallar ortak oluyor canım, öncesinden hak talep edemezsin ama maddi ve manevi tazminat talep edebilirsin, çocuklarına nafaka bağlanır sen çalışmıyorsan kendin içinde nafaka talep edebilirsin
0 oy
(91 puan) tarafından
Evlenmeden önce sahip olunan varlığı siz alamazsiniz evlendikten sonraki herşeye ortaksiniz ben bosansam bir kuruşuna tenezzül etmem ama sadece çocukların kendin için nafaka talebinde bulunursun zaten oda baglaniyor
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Ewlendikten sonra alinanlarda hakkın var
0 oy
(6,919 puan) tarafından
Bekarken alınan mal anna babadan kalan mal yani miras bunlarda hak sahibi değilsin evlendikten sonra alınan malda hak iddia edebilirsiniz  varsa böyle bir malin satılamaz tebbiri koydur eşin ustundeyse vermemek için satış yapabilir 

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 169 göst.
15 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Yigidinannesi (244 puan) tarafından soruldu
0 oy
38 cevap 895 göst.
0 oy
19 cevap 412 göst.
15 Mayıs 2020 Diğer kategorisinde Ozgen (925 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 432 göst.
2 Nisan 2024 Aile kategorisinde Zeyneb.Ali (50 puan) tarafından soruldu