0 oy
193 göst.
Diğer kategorisinde (348 puan) tarafından
Bebegi 168 günlük olup heyecanlı olan var mı kizlar hem endişe hem korku var ek gıda da ilk ne vermeyi düşünüyorsunuz ben genzine falan kaçacak diye çok korkuyorum ya :)) 

5 Cevaplar

0 oy
(2,493 puan) tarafından
Yoğurt verdim ben. Sonra patates,havuç, kabak. Ardından karıştırıp verdim ya da çorba yaptım. Ama hiçbir zaman blendırdan geçirmedim.
(348 puan) tarafından
Bilgi için teşekkürler
-Reklam-
0 oy
tarafından
hiç korkma genzine kaçsa da hemen geçer inşaAllah yoğurt olabilir sebzeler olabilir akşamları meyve zaten tadımlık olacak ben herşeyden tattırdım bazı alerjik durumlara dikkat ettim onun dışında esirgemem 
(348 puan) tarafından
Ayy hadi inşallah ya beklemedeyim teşekkürler
0 oy
(7,641 puan) tarafından

Benim kızım 162 günlük. İtiraf ediyorum bir kere yoğurt ve hurma verdim. İkisini de iştahla yedi. Bekle kız dedim ondan sonra. 6. Ayımız da bitsin başlarız inşaAllah ya da doktorumuz bu ay başlayın derse başlarım. Korkarsak daha da evham oluruz. Hiç korkma. İlkyardım derslerine bak. Çok güzel eğitici videolar var. Kendine güven ;)

(348 puan) tarafından
Çok teşekkürler canim
(7,641 puan) tarafından
Rica ederim ❤️
0 oy
tarafından

Bebeğim daha doğmadı ama derslerimden öğrendiklerimi, okuduklarımı yazayım inşallah faydası olur :)

Genelde havuç ile başlanılması tavsiye ediliyor bebek daha kolay kabul eder diye, daha şekerimsi tadı var ya. Püre halinde verebilirsin ilk başta ama tuz hiç ekleme.

Üç gün bir sebze diğer üç gün farklı bir sebze ver, iki farklı sebze karıştırma ve meyve verme bu süreçte, (sebzeye başladıktan 10-15 gün sonra meyveleri verirsin püre şeklinde yine ama şeker ekleme).

Meyveyi hemen verme yoksa sebze yemeyi red edebilir.  2 hafta böyle devam et. 

Her üç güne bir sebze verilmesi tavsiye ediliyor ki bebek hem hepsinin tadını iyice öğrensin tat hafızası oluşsun hem yeni gıdaları daha çabuk kabullensin hem de alerjisi olursa neye alerjisi olduğu belli olsun. Meyvelere geçildiğinde de aynı şekilde.

Her gün verdiğin gıda miktarını bebeğin alımına göre arttır.

Eğer bir sebze veya meyveyi yemeyi red ederse vazgeçme, başka bir gün vermeyi yine dene.

Daha sonra, iki hafta sonra diyelim, alerjisi olmadığına emin olduğun iki farklı besini karıştırıp verebilirsin. (Örnek kabak+patates)

Meyveler ile de aynı şekilde.

Sebze ve meyvelerden 10/15 gün sonra proteinlere geçilebilir.

Eti daha yumuşak olduğu için kümes hayvanları ile başlanabilir. Öğle yemeği için verilmesi öneriliyor proteinlerin yoksa bebeğin uykusunu etkileyebilir. İmkanın varsa haftada iki kere balık verebilirsin.

Yumurta beyazını 1 yaşından sonra verebilirsin alerjik reaksiyon oluşmasın diye. Sarısını verirsin ilk o da haftada bir kere.

Aklıma gelenler bunlar inşallah açıklayıcı olmuştur ve faydası olur.

(348 puan) tarafından
Çok teşekkürler bilgiler için canim
tarafından
Rica ederim :)
0 oy
(4,152 puan) tarafından
Yogurt meyvee verdim. Yumurta verrken cok dikkat et kuzum. Dun kizim fenalastiii aleejisi varmis meger. 
(348 puan) tarafından
Teşekkürler canim

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 105 göst.
1 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Aysenr42 (348 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 100 göst.
22 Ağustos 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Ysf. (171 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 190 göst.
6 Aralık 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Birprensannesi59 (581 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 155 göst.
6 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Hatice000 (727 puan) tarafından soruldu

377,973 soru

11,313,427 cevap

34,748 kullanıcı

...