0 oy
516 göst.
Diğer kategorisinde (1,590 puan) tarafından
Ezan okundu, suyumu içtim sonra niyet ettim.  sonra nette araştırdım. Ağızda su veya yemek varsa yenilebilir ama özellikle ezan vakti bişey yiyip içilmezmiş. Ezan başladığı an yemek içmek kesilmeliymiş.şimdi ben oruç değilmiyim bugün? 

12 Cevaplar

+2 oy
tarafından
Canim kaynanam hep ezan bitene kadar vakit var der simdi düşününce mantık yurutursek aksam oruc acarkende ezanın  içmesini beklemiyoruz hemen aciyoruz buda öyle sanırım ezan bitene kadar birsey olmuyo tabi öncesinde bırakmak iyi
(1,590 puan) tarafından
Çelişkide kaldım cnm ya, kimi sitede bozulur,kimi sitede bozulmaz diyor. Peki bozulsa diyelim bu kefaret orucu mu olur?  61 günlük
tarafından
Yok canim bak en güzel cevap kisa dinle https://youtu.be/_gS6uYkpS-Q
(1,590 puan) tarafından
Cnm burda diyorki elinde çay veya su var diyelim. Onu bitir. Ama benim o anda elimde su yoktu.  Masada duruyordu bende aldım içtim sonra niyet ettim
tarafından
Kiz ne qlakasi var sonuna kadar dinledin mi diyo mesela uyuya kaldın ezan okunuyor hemen buzdolabının ac atistur diyo
-Reklam-
0 oy
(4,725 puan) tarafından
Yani bilemedim canım. Benim yıllardır bildiğim ezandan önce yeme içmeyi kesmek gerekiyor hatta bi 10-15 dk önce falan
(1,590 puan) tarafından
Araştırdım bi site dışında hepsi dediğin şekilde açıklamış cnm
0 oy
(10,456 puan) tarafından
Yaa genelde ezanı bi dakka önce okuyorlar bide Nihat Hayipoğluda ezan okuruken su içiyodu sen oruca devam et bozulmamıştır Allah kabul eder
(1,590 puan) tarafından
Elindeki suyu mu bitiriyordu yoksa yeni mi başlamıştı suya cnm?
(10,456 puan) tarafından
Ezan okunmaya başladı oda bardağı aldı su içti
0 oy
tarafından
Ezandan once yeme icme kesilmeli canim ezan okunana kadr ben yiyem icem denmemeli 
(1,590 puan) tarafından
Anladım cnm
0 oy
(3,496 puan) tarafından
Nihat hatipoğlunın bununla ilgili videosu var açıklama yaptığı ona bak için rahatlar 
0 oy
(3,496 puan) tarafından
bak bu videosu 
(1,590 puan) tarafından
Cnm burda mesela elinizde çayınız varsa bitirin diyor. Suyu içiyorsanız bitirin diyor. Ben o an içmiyordum ezanı duyunca içmeye başladım
0 oy
(942 puan) tarafından
Fetva yi ara sor cnm 
(1,590 puan) tarafından
Saol cnm
0 oy
tarafından
Oruçsun cnm imamlar fln ezan okunurken su içiyor için rahat etsin 
(1,590 puan) tarafından
Anladık cnm. Elimdeki suya devam etmiyordum. Yani yeni içmeye başladım o anda. Sıkıntı yok demi
tarafından
Yok cnm birşey olmz
0 oy
(14,166 puan) tarafından
Annem de her zaman ezandan önce yeme içmenin kesilmesi gerektigini söylet imam hatip mezunu babam da ezanda da yiyilir icilir der kesin bir bilgi kimse de yok bence 
tarafından
Benim bildiğim de ezan bitene kadar  son yudumu yiyip bitirmeliyiz ve ben senelerdir en din son bardağımi içmek için ezanın okunmasını bekledim ezanın okunmasını bekleyip ezan okunurken niyetlenmekte sevaptır diye biliyorum ve hep öyle yapıyorum bilerek allah kabul etsin
(1,590 puan) tarafından
Benimde suyum masa üzerindeydi cnm. Ezan okundu aldım içtim niyet ettim. O zaman olur sanırım orucum. Bazı yerlerde ağzında son lokma veya elinde suyun kaldıysa  iç onu diyor.  Ama ben yeni başladım suya
tarafından
Işte diyorum ya ben özellikle ezan okunduğu zaman kalkıp su alıp içip ezan bitmeden niyet ediyorum böyle öğrettiler bana sevap diye ille doğru bilgi demiyorum 25yasina gelmişim senelerdir bu şekilde yapıyorum
(14,166 puan) tarafından
Rabbim kabul eder inşallah bence orucsun şuan
0 oy
(5,945 puan) tarafından
Yanlış  bilgi  vermim ama  benim  bildiğim  ezan  bitene kadar  yiyip içebilirsin 
(1,590 puan) tarafından
Tamam cnm o zaman orucuma devam edim
tarafından
Katılıyorum
(5,945 puan) tarafından
Allah kabul etsin canım
0 oy
(2,265 puan) tarafından
Bende 27 yaşım bildim bileli ezan bkitene kadar yenir icilir biliyorum hep denk getirirdim elimde yokkem kalkip su doldurup icerdim son anda iki uc bardak.babamda annemde kardeslerimde cevrem boyle yapar yuzde yuz dpgrumu bilmiyorumm ama boyle yapariz biz.sen orucunu bozma orucsun bisey olmaz 

İlgili sorular

+1 oy
14 cevap 242 göst.
9 Eylül 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Nurtopum (689 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 160 göst.
18 Temmuz 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Minikcikiletaaa (80 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 106 göst.
26 Ocak 2024 Diğer kategorisinde 1 (71 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 205 göst.
14 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Busra2345 (176 puan) tarafından soruldu

397,129 soru

11,877,730 cevap

35,994 kullanıcı

...