0 oy
341 göst.
Diğer kategorisinde (1,011 puan) tarafından
Dün karnımdan biraz ağrım vardı sahura doğru ağrım geçti ama oruö tutmak için tereddütte kaldım 1 yaşındw bebeğim olunca. sonrada eşimde nasıl olsa evde diyerekten oruç tutmadım 1 gün. Niyet etmedim de... Ama ben keyfi oruç tutmadım diye 61 oruç tutmam mı gerekiyor. Böyle bir şey olduğunu bilmiyordum bugün duyunca şaşırdım.. Bilsem böyle bişey asla yapmazdım.. Bilmediğim için yaptığımdan dolayı bile olsa yinede 61 mi olur da.. Yoksa bilmediğim için 1 güne 1 gün mü.. Net bilgisi olan yazabilir mi

12 Cevaplar

+1 oy
(2,493 puan) tarafından
Bile bile bozarsan 61 gün diye biliyorum
-Reklam-
0 oy
(4,673 puan) tarafından
Hayır cnm tutmadığın günü kaza yapıcan bilerek bozduğunda 61 tutucan
0 oy
tarafından
Niyet etmemişsin oruç bozmamışsın da niye 61 gün kefaret olsun ki. Güne gün kaza yapacaksın
0 oy
(35 puan) tarafından
Yok canım niyetlenir bozarsan 61 olur yani ben öyle biliyorum
0 oy
tarafından
Bir kere keyfi tutmamazlik yapmamissin hasta olmuşsun o yüzden tutmamissin .ikincisi niyetlenmedigin oruç için sadece ramazan dışında günü gününe kaza edersin . Eğer niyetlendigin bir orucu bilerek ve isteyerek bozar isen 61 gün tutarsin
(1,011 puan) tarafından
Ama sahurda iyiydim hasta değildim. Eşim evde diye jeyfi tutmadım ona ağırlık verip. Niyet emedim de.. Ramazanda keyfi tutmazsan 61 dediler doğru mu bilmiyorum da
tarafından
Hayır canım günü gününe kaza edeceksin kim dediyse yalnis bilgi
(1,011 puan) tarafından
Aşağıda bir yorumda arkadaş da yazmış 61 diye çok vicdan azabı çekiyorum korkumdan üzülüp
tarafından
İlmihal yok mu evinde yok öğle bir gün tutmadı diye 61 istersen diyanete sor ben ilahiyat mezunuyum canım tövbe eder günü gününe kaza edersin
(1,011 puan) tarafından
İlmihalden de bakıyım var canım evde.  Nette de senin dediğin gibi yazıyor. Tövbe edip kaza etmem gerektiği. Zaten çok pişman oldum ağlayacak durumdayım :(
0 oy
(42 puan) tarafından
Evet 1 güne 61 gün tutmanız lazım 
(42 puan) tarafından
Kim de hasta yahut yolculuk halinde olursa, o günlerin sayısı kadar diğer günlerde oruç tutsun. Bunlar, sayıyı tamamlamanız..: Hasta ve yolcu oruç tutmadığı günler sayısınca daha sonra tutmalıdır. Bu Allah’ın eksik günleri tamamlayabilmeleri için o kişilere verdiği bir ikram ve sağladığı bir kolaylıktır. Eksiği tamamlamaktan bahsediliyor olması ancak tüm Ramazan oruçlu geçirilince oruç ibadetinin tamamlandığının diğer bir delilidir.
(2,493 puan) tarafından
Bilerek bozmamış ama ayrıca niyetlenmemiş ki. Bilerek bozsaydı 61 gün olurdu. Diğer türlü sadece tutmadığı günü kaza yapacak ben öyle biliyorum
(42 puan) tarafından
Yani burda gününe gün tutması gereken kişileri açıklamış gününe gün sadece bunlar için geçerli kasten tutmayan ve yahut tutup bozan için degil
(2,493 puan) tarafından
Siz bir güne altmış bir gün tutman lazım demişsiniz de ondan dedim
(42 puan) tarafından
Anladim
0 oy
tarafından
Canım niyetli olup bilerek bozarsan 61 olur sen hiç niyetlenmemişsin sadece yerine 1 tane oruç tutman lazım ben emzirdiğim için 2 gün tutup 1 gün tutmuyorum sadece tutmadığım günleri kaza yapıcam 
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Onu gününe gun olarak tutman lazım eger niyetlwnip bozarsan 61 gün tutmak zorundasin yani sen sadece 1 gun kaza orucu tutucaksn
0 oy
(79 puan) tarafından
Niyet edip bozsaydınız 61 gün tutardınız ama niyet getirmemişsiniz başka bir gün sadce o günün kazasını tutabilirsiniz
0 oy
tarafından
Niyet edip bozarsan 61 gün tutarsın canım sen hiç tutmamışsıb 1 gün borcun olmuş 
0 oy
(7,411 puan) tarafından
Bile bile ramazan orucunu tutmadigin icin gunah islemis olursun onun  icin ayrica tövbe  etmelisin ama 61 gun oruc olmaz. Kefaret orucu kasten oruc bozarsan olur suan sen tutmadigin gunu kaza edeceksin canim.
0 oy
(101 puan) tarafından
Gün içinde tuttuğun orucu bozarsan 61 gün oluyo. Tutmadığın gün için 1 gün tutarsın sadede ben öyle biliyorum. Nettende araştır bi bak keain sonucu alırsın zaten.
(7,681 puan) tarafından
Geçen senenin postu

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 72 göst.
28 Temmuz 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Hasret03 (346 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 107 göst.
13 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Selda41 (438 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 86 göst.
8 Mayıs 2021 Aile kategorisinde Ruyam1212 (309 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 108 göst.
25 Şubat 2021 Aile kategorisinde Ruyam1212 (309 puan) tarafından soruldu

379,888 soru

11,372,214 cevap

34,855 kullanıcı

...