0 oy
601 göst.
Aile kategorisinde (507 puan) tarafından
Arkadaşlar artık catlicam ya eşim şehir dışına gitti bilenler vardır kayınvalidemdeyim doğumdan sonra eşimin yanına gitcez orda ev ayarlandı eşyalı neyse biz kararımızı verdik ama hergün birisi yok 40 çıkmadan gidilmez yok 6 ay gidilmez diye konuşup duruyorlar. Benim çok bilgim yok açıkçası ben 1. Hafta işitme testini, fotoğraf çekimini yaptırıp gitmeyi düşünüyordum ama 40 çıkmadan gidilmez mi gerçekten. Sağlığı açısından zararlı mı sırf inatlaşmak için riske atmak istemiyorum gideceğimiz yer 2 buçuk saatlik çok uzak değil kayinvalidemlere kalsa fotoğraf çekimi bile olmaz ama fotoğrafci gaz sancısı filan başlamadan ilk 5-6 günde çekiyor herkesinkini bana bı fikir verin lütfen ya bunun bilimsel sağlıkla ilgili bir yanı var mı yoksa eskiden gelen adetler mi

26 Cevaplar

0 oy
tarafından
Ne alakası var ya ben fırıl fırıl gezdiydim(oğlum koronadan 1 sene önce doğdu)
(507 puan) tarafından
Benim de gideceğim 2.5 3 saatlik yol ama korkutup duruyorlar ben mi bilmiyorum acaba dedim yaa
tarafından
Yok kuzum ya bebege ne olacak aksine arabada uyuyorlar ama hava değişimi etkileyebilir
(507 puan) tarafından
Onlara çok çok dikkat etcem artık canım benim korktuğum çocuk aklını kaçırır 40i çıkmadan gidilmez diyorlar
-Reklam-
0 oy
tarafından
Öyle bişey yok bacım kırk ne demek. 40 senin 40 in çocuğun deil aslında. Ben evime istanbulà gittim trabzondan. Kaç kez hastanelere gidip geldik. Dinleme kimseyi 
(507 puan) tarafından
Ay sağol canım ya zaten normalde de herşeye karışırlar dertleri gitmeyip çocuğu eşim gelene kadar burda büyütmem ama korktum yine de
0 oy
tarafından
Batıl inanç canim sen cahil insanların sözünü dinleme 
(507 puan) tarafından
Valla araştırdım da ama ben mi bilmiyorum acaba haklılar mi dedim korkutuyorlar resmen ya
0 oy
(1,690 puan) tarafından
Oğlum 5 günlüktü ocak ayında fıldır fıldır gezdirdim 
(1,690 puan) tarafından
Kuzum bak aslında buraya sormana da gerek yok.. Bilimsel yazılar var birsürü onları oku, Kur'an ın Türkçesini oku, ondan sonra zaten anlayacaksın öyle şeyler olmadığını.. İçin rahat olsun canım benim, ağzı olan konuşuyor..
(507 puan) tarafından
Doğru canım birkaç gündür araştırdım aslında ve hicbisey yok soyledikleri gibi ama yine de insan korkuyor işte acaba diyor
(1,690 puan) tarafından
Konu evlat olunca hepimiz öyleyiz canım benim haklısın :) sen hiç sıkıntı yapma o konuda sadece boş bol oku o kadar..
(507 puan) tarafından
Çok sağol canım
(1,690 puan) tarafından
Sen de sağol canım benim
0 oy
(44,603 puan) tarafından
Hiç inanmam ilk dogumumda 15 gün gezmeye başladım 
(507 puan) tarafından
Valla bende oraya gideyim de hiç gezmesem de olur diyorum yeter ki burdan bı kurtulalım istiyorum ya
0 oy
tarafından
Vala bn olsam çıkmam kndimi dusunurum cnm 
tarafından
Ozaman gt  canım bnm durma hemen git haatta
(507 puan) tarafından
İnşallah doğum bı olsunda hemen gitcem. Sadece korkuttular bebek aklını kaçırır çıkılmaz yola filan diye ondan sorayım dedim ama herkes bir yerlere çıkmış
tarafından
Yaw ne alaka sadece sana zor olur ama çok uzak değil iki saat nedr hicbisey canm
(507 puan) tarafından
Burda kalmak çok daha zor olacak canım o yüzden gidicem
tarafından
GT cnm bncede
0 oy
(4,067 puan) tarafından
Benm anlamdığım şey  bebek 3 günlükkn doktr kontrolüne 7 günlük topk kanı aldırmaya götrn dedi doktrumz ve biz gittik şmdi asıl knu şu doktora gidiyorsa neden babasının yanına gitmesin 
(507 puan) tarafından
Aynı şeyi söyledim canım bizim hastanede de 7. Gün işitme testi varmış ona gitcez. Ee fotografci herkesi zaten 1. Haftasında çekiyormuş bebek uyusun diye yani oralara çıkıyoruz da 3 saatlik yoldan nolcak diyorum ama yok yok asla olmaz diyo korkutup durdular
(4,067 puan) tarafından
Aman boşver  çock senn çocuğun ben tüm sorumluluğu alıyorum de istediğini yap kmne ya hayret bişey herşy e Bi kulp bulmaslr olmz zaten
(507 puan) tarafından
İşte normalde biz de dinlemeyiz ama çocuk aklını kaçırır filan dediler bende batıl mi değil mi bilmediğim için korktum valla
(4,067 puan) tarafından
Valla sen bilirsin neye inanırsan o olr ben hastneyede gittim sağlık ocağınada gittim markete gittim köye annenlr de gittim hemde kaç kre şöyle düşn bebğim çk sarılk olsa doktr gözetmnde olsa mecbur sürekli git gel yapcaksn zaten o zamn ne dceklr aynı şeyi söyleyeblceklrmi
0 oy
(7,186 puan) tarafından
Sallamasyon şeyler bunlar . Ben sadece akşam ezanından önce evde olurdum cinler ezanla dışarı çıkar kırklı bebek savunmasız olur bir şeye rast gelmesin diye dikkat ederdim o kadar. Ya eskiden kadınlar dogum yapıp ertesi güne tarlaya gidermiş bunlarda islerine gelince bu örneği verir gelmeyince vermezler (≧▽≦)
(507 puan) tarafından
Ay valla günlerdir konuyu açıp açıp gidilmez çocuk aklını kaçırır diyorlar zaten akşam filan gitmeyiz canım orda da hiç dışarı çıkmasak olur sabahtan yola çıkıp 2.5 3 saate gidicez yeterki kurtulalim şuradan
(7,186 puan) tarafından
Çocuk senin çocuğun gideceğim de git boşver gerisini
(507 puan) tarafından
Aynen canım öyle yapcaz da işte 3 harfliler filan deyince korkuttular haliyle
0 oy
(4,061 puan) tarafından
Hoc alakası yok ya gidilir neden gidilmesini bosver sen onu kafanda ne varsa yap onlara kalsa oo öldürür bile insanı
(507 puan) tarafından
Ay ne biliyim canım ya normalde dinlemeyiz bizde kararı verdik ama çocuk aklını kaçırır 3 harfliler musallat olur filan deyip duruyorlar insan korkuyor haliyle
(4,061 puan) tarafından
Yok kuzum ya meleğe ne üç harflisi kafayı yemiş onlar
0 oy
(725 puan) tarafından
Ben gitmiştim 
(507 puan) tarafından
Korkutmak için diyorlar galiba bana ya çoğu kişi çıktım demiş
0 oy
(850 puan) tarafından
Hiçbir doktordan duymadım, okuduğum hiçbir bilimsel yayında da yolculukla ilgili bir yasakla karşılaşmadım. Karışmasınlar size bu kadar müsade etmeyin. 
(507 puan) tarafından
Valla canım 3 yıldır direniyorum resmen hayatımın dışında Tutcam diye ama eşimin işi öyle bı dönemde çıktı ki 39 haftalık hamileyim evde tek kalamiyorum annem hastane çalışanı virüs bulastirabilirim diye korkuyor mecbur buraya kaldım ve artık delirmek üzereyim şimdiden doğum sonrası için ömrümü yemeye başladılar ya
(850 puan) tarafından
Konuşsunlar, takılmayın anne olan sizsiniz. En doğru kararı siz verirsiniz. İstediğiniz zaman yolculuk da yaparsınız çekim de. Bazen anlamıyorlar ama yaşayınca anlarlar kararlı olduğunuzu.
(507 puan) tarafından
Doğru tabiki bebeğin babasıyla benim yanımda olmasından daha doğru hiçbir şey yok ama onlar istiyor ki eşim gelene kadar burda kalalım bizi. kararlı olduğumuzu görünce de korkutmaya başladılar bu defa 3 harfliler filan diye
(850 puan) tarafından
İçiniz rahat olsun, Allah büyük siz ona sığının yeter. Keşke dürüstçe söyleselerdi de böyle olmasaydı :) siz annesiniz, en güzelini siz yaparsınız, inanmayın böyle şeylere.
0 oy
(1,572 puan) tarafından
Gidilir ben gittim
(507 puan) tarafından
Burdan cesaret aldım bende gitcem artık :)
(1,572 puan) tarafından
Oku besmele cek Allahin izniyle. Hamileyken de doğurunca da gezdim sonra virus cikti iyi ki gezmisim:d
(507 puan) tarafından
Ohh iyi yapmışsın benimki gezme bile değil mecburiyet valla:)
0 oy
(758 puan) tarafından
Valla canım yalan ya bende memlekete gittim kaynanamda doğum yaptım 18 saatlik yol baktım olmuyor anlasamiyorum onlarda aynısını dedi yok iyi değilmiş falan filan eşimde İstanbul'da evimde burda artık cekieyecek bı hal aldı oğlum 2 haftalık ti kalkıp geldim evime hep eski kafa  takma fazla
(507 puan) tarafından
Bende burda kalırsam deliririm canım içtiğim suya giydiğim kıyafete kadar karisiyorlar sanki 9 ay onlar söyledi ben yaptım birşey bilmiyormuşum gibi. Günlük 1 saat yürüyüşe çıkıyorum rüzgar var güneş var diye saatine karisiyorlar bazı gün çok sancım oluyor yürüyemiyorum diye çıkmıyorum bu defa hadi yürüyüşe git diye karisiyorlar ya daha neler neler öyle yoruldum ki daha şimdiden doğumdan sonra gitmeyelim diye konuşup duruyorlar tek duam biran önce doğsa da gitsek
(758 puan) tarafından
Bence hiç doğurma orda imkanın varsa evine git
(507 puan) tarafından
39 haftalık oldum canım sancılar da başlamış evde tek kalsam doğum başlasa panik yapabilirim. Annem de hastanede çalışıyor virüs getirirsem diye korkuyor mecbur burdayım :(
(758 puan) tarafından
Hayırlısı kuzum zor valla kaynana derdi çekilmiyor
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Saçmalamasınlar yaa yok böyle bir batıl inanç inanması 
(507 puan) tarafından
Öyleymiş canım 3 harfliler çocuğa musallat olur filan neler diyorlar
0 oy
(2,028 puan) tarafından
Biz 7 saatlik  yol gittik canim 40 lı iken 

Batıl  inanç takılma 
(507 puan) tarafından
Aynen canım boşuna korkuttular işte günlerdir sırf gitmeyelim diye
0 oy
tarafından
Amaaaan herkeste her şeyi çok biliyor 6 ayı da yeni mi uydurmuslar 40 bitti derken
tarafından
Yuhhh 3 harfliler bebeğe mi musallat olurmuş hangi dine mensup bunu diyenler? Bir daha böyle bir şey diyen olursa İslamiyet te bunlar yok siz müslüman olduğunuza emin misiniz diye sor tövbe Ya Rabbi daha neler göreceğiz yaa
(507 puan) tarafından
Valla canım oruç tutuyorlar akşam iftarda masa başında bu oruç da çok uzun sürüyor 10 ar gün arayla tutulması lazım diye yorum yapıyorlar şükür yemeğe kavuştuk ulu Tanrım diye oruç açıyorlar filan ay günaha da girmek istemiyorum ama o konuşmaları duydukça yüzümü gözümü ateşler basıyor dine dair hiçbir şey yok kaç yaşında insanlar ama bizim gitmemize gelince hemen dini araya katıp korkutmaya çalışıyorlar
tarafından
Yenidoğan bebek melektir melekler korur bir ikincisi evli bir kadın eşi ne derse onu yapmakla yükümlüdür yani seni çağıran eşin ve sen gitmek zorundasin zaten madem dine bu kadar önem veriyorlar o küçücük bebeğin babasını görmeden 6 ay geçirmesini nasıl isterler? Kul hakkı değil mi bu? Evladına hasret mi kalsın adam? Ya da işini mi terk edip gelsin? Herkes iskembeden hoca olmuş. Hiçbirini tinlama. İftar sofrasında Allah'ım değil tanrım diyen zihniyete de bir şey açıklamak zorunda değilsin. Israrla gitme derlerse ve bu tarz şeyler uydurmaya devam ederlerse interneti aç gözlerinin önünde dedikleri şeyleri yaz oku. Karı koca arasına girilmez eşler ayrı hayat yaşamak isteseler evlenmezler zaten de kestir at.
(507 puan) tarafından
Aynen öyle canım babasından ayrı kalmaması lazım diyorum ee biz agu gugu dediğini duymayacak miyiz diyolar siz duyun diye babası mi duymasın diyorum ee o işini bitirir gelir küçük bebek götürülmez diyorlar çok umrumda degil söyledikleri aslında ama bebeğe musallat olurlar filan denince annelik duygusu işte acaba ben mi bilmiyorum diye korktum araştırdım bişey de bulamadım
tarafından
Yok canım öyle bir şey yaa bebekler melektir cennetin kokusu daha üstlerinde oluyor seni korkutmanin yolunu aramış bulmuşlar işte
0 oy
(327 puan) tarafından
Bebeğin tan 1 aylıkken dün 13 saatlik yol geldik, valla çok şükür bir şey de olmadı, hiç duymadım yolculuk edilmez diye 
(507 puan) tarafından
Benimkiler biraz korkutmak için yapmış belli ki canım 40 çıkmadan diyorlar sonra 6 ay diyorlar sonra kış gelir gidilmez diyorlar bahaneymis yani burdakileri okuyunca anladım
0 oy
(48,620 puan) tarafından
eskidenmis o gidilir neden gidilmesin
(507 puan) tarafından
İşte 3 harfliler bebeğe musallat olur filan dediler de korktum bende canım araştırdım bişey bulamadım ama yine de kafa karistiriyorlar
(48,620 puan) tarafından
eskiden camasir elde yikanir sacak altina dokulurmis tuvaletler dışardaymis cinler pisligi sever karanlık yerde durur şimdi heryer tertemiz hicbirsey olmaz canim
(507 puan) tarafından
Doğru canım inşallah olmaz
0 oy
(603 puan) tarafından
Valla ben 8 saatlik yola gideceğim 20 günlükken filan evine git bacım enn rahat orda edersin ayrıca bebeğinle başbaşa kalmazsan alışamazsın zor olur bakımı
(507 puan) tarafından
Aynen bende öyle düşünüyorum canım ama 3 harfliler filan dedikleri için insan korkuyor
(603 puan) tarafından
Amaan oku Ayetel kürsini duanı sığın Allaha hiç bişey olmaz elin evinde hayatta rahat edemezsin herşeyine karışırlar lohusa olcan bir de sen gitmeye bak batıl inançları bir kenara bırak senin korktuğunu anlayınca iyice korkuturlar
(507 puan) tarafından
Aynen canım biraz öyle yaptılar sanırım bende acaba bilmiyor muyum diye çok inatlasamadim
0 oy
(3,823 puan) tarafından
1 aylıkken 15 saat yol gittim hiçte bişey olmadı 
(507 puan) tarafından
Ay darısı bana canım ya boşuna günlerdir rüyalarıma bile girdi söyledikleri
(3,823 puan) tarafından
Dinleme sen onları ben 1 haftalıkken 1 saat mesafede hastaneye götürdüm ne olacak sanki
Sana tavsiyem çok kalın giydirme yolla yapabilirsen altını aç sıcak olunca pişik yapıyor hemen  hangi şehir desin bilmiyorum da özellikle kalın battaniye örtme sakın ince Müslin battaniye varsa ondan ört

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 67 göst.
13 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Monilu (270 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 122 göst.
13 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Monilu (270 puan) tarafından soruldu
+1 oy
33 cevap 413 göst.
0 oy
9 cevap 117 göst.
20 Ocak 2024 Güzellik-Bakım kategorisinde Kerdem (51 puan) tarafından soruldu