0 oy
139 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (36 puan) tarafından

Bahçe işleri ve dış mekân işleri yapmanın bir tehlikesi, arılar, eşek arıları veya diğer sokucu böceklerden ara sıra gelen saldırılardır. Arı ve yaban arısı sokmaları ağrılı olabilir, kısa süreli ağrılara, uzun süreli kaşıntıya ve bunlara alerjisi olan kişilerde daha fazla yan etkiye neden olabilir. Bu yazımızda arı sokmalarının nasıl tedavi edileceğini, arı sokmalarının semptomlarını ve ilk etapta sokulmaktan nasıl kaçınılacağını gözden geçireceğiz. 

Arık sokması sonrası yapılacak ilk adımlar:

İlk adım, iğneyi olabildiğince çabuk çıkarmaktır. Bal arıları deride bir iğne bırakırken, eşek arıları ise bırakmaz. Bir iğneyi hızlı bir şekilde çıkarmak, vücudunuzdaki arı zehri miktarını en aza indirebilir. 

Kırmızı lekenin veya kızarıklığın merkezinde olması gereken iğneyi bulun. 

İğneyi tırnaklarınızla çıkarın. Vücudunuzdaki arı zehrini sıkmaktan kaçının. 

Arı Sokması Belirtilerini Tedavi Etmek

Evde arı sokması ilk yardımı, sokan böceklerin neden olduğu ağrı, kızarıklık ve kaşıntıyı tedavi etmektir. 

İlk olarak, sokma bölgesini sabun ve soğuk suyla yıkayın, bu ağrıyı yatıştırır ve ciltte kalan zehri giderir. 

Bölgeye soğuk kompres uygulayın. Buzu veya soğuk bir paketi bir beze veya havluya sarın, böylece cilde doğrudan temas etmez. 20 dakika boyunca uygulayın. 

Kolunuza veya bacağınızdan sokulmuşsanız, şişliği ve ağrıyı azaltmak için yüksekte tutun.

Arı Sokmaları İçin Çözümler

Topikal tedaviler, özellikle kısa vadede arı sokmasının ağrısını, kaşınmasını ve şişmesini hafifletebilir. 

İlaçlar arasında, hidrokortizon kremi ve kalamin losyonu bulunur. 

Popüler bir ev yöntemi olarak, bir çorba kaşığı karbonat ile macun kıvamına gelmesine yetecek kadar su veya sirke ile yapılan kabartma tozu karışımıdır. Bunu bölgeye hızlı bir şekilde uygulamak bazı toksinleri dışarı atabilir. Uygulamadan sonra bir bandajla örtmek gerekir.

Yanmanın geçmesi için yoğurt sürmek faydalıdır.

Eşek arısı sokması durumunda evinizde lavanta yağı varsa kullanabilirsiniz.

Arı sokmaları için diğer ev ilaçları, bölgeye az miktarda bal veya diş macunu sürmektir. Ayrıca taze kesilmiş soğan kullanılması da önerilir.

Ağrı ve şişlik için birçok doktor ibuprofen veya asetaminofin gibi ağrı kesicileri önermektedir. 

Bazı insanlar zamanla arı sokmalarına karşı duyarlılık geliştirir veya bir tür sokmaya karşı alerjileri olabilir. Alerjik reaksiyonlar genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve aşağıdaki gibi belirti ve semptomlar görülebilir:

Hızlı nabız 

Şiddetli kaşıntı 

Dil ve boğazda şişme 

Nefes almada güçlük veya nefes darlığı

Mide bulantısı ve kusma 

Baş dönmesi 

Bilinç kaybı 

image

6 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Korktugum seylerden bitanesi alerjim var cunku tesekkurler ❤️
-Reklam-
0 oy
tarafından

Ben iş.e.mek iyi diye duymuştum sanki:D

(13,202 puan) tarafından
Yılan o kız :D
0 oy
(44,748 puan) tarafından
Biz yoğurt süreriz hemen
0 oy
(2,913 puan) tarafından
Ekran görüntüsü aldım, teşekkür ederim
(36 puan) tarafından
Rica ederim
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Beni hiç sokmadı ailede arı alerjisi var çok korkarım o yüzden. Eniştemin arıları var babam emekli diye işi gibi ilgileniyor arılarla geçen bir geldi göz kapağı patlayacak gibi dudak olmuş üç katı alerji ilacı ile bulduk kolayını bu arılar da fazla sokan cinstenmiş canı çıkıyor insanların

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 217 göst.
0 oy
10 cevap 295 göst.
9 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Miraysu (2,733 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 77 göst.
12 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Mekace (1,539 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 146 göst.
11 Haziran 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu