0 oy
214 göst.
Diğer kategorisinde (1,011 puan) tarafından
14 aylık oğlumun söylediği kelimeler sadece: Baba,dede, yürüyeceğinde day dayy der, bişeyler yerken ımhhh diye söyler. Köpek sesi duyduğunda havhavlamaya çalışır bu kadar.  Fakat ben oğlum kulağın nerde dediğimde gösterir,Dişlerini fırçala dediğimde elleriyle yapar, Allah bir dediğimde yada aminn diye söylediğimde elleriyle yapar , elindekini vermemi istediğimde verir. Baybay derken iyi geceler derken ellerini sallar.. Yani söylediklerimin bir kısmını anlıyor fakat daha kelime olarak tabi söyleyemiyor.. 

Sorum şu ki: 14 aylık bebek : mama,ver,al, top gibi tek heceli kelimeleri söyler mi? Sizin bebekleriniz söyleyebiliyor mu bu kadar konuşabiliyor mu? Amacım kıyas yapmak değil,eğer bebeğim az kelime söylüyorsa yada yaptıkları işlevler az ise daha fazla öğrenmesi için bir anne olarak çaba vermek istiyorum bu yüzden. 

15 Cevaplar

0 oy
(2,493 puan) tarafından
Dede baba mama gibi şeyleri söylüyor 13 aylık. Kendi kendine sesler çıkarıyor. Ama net kelimeler konuşamıyor tabii. Her çocuk farklı. O aylarda çok net ve çok kelime konuşabilieceklerini zannetmiyorum daha
-Reklam-
0 oy
(14,032 puan) tarafından
Gel git nerde anne annesnne baba hala dede mama Allah. Bunları soyluyor bence normal
0 oy
(964 puan) tarafından
Kuzum 8 aylik kizim dede baba anne mama meme der seninki normal az değil korkma
0 oy
tarafından
Çok normal birkaç aya hepsini söyler merak etme sen konuş onunla sürekli 
0 oy
tarafından
Söylemez ki onları küçük daha benim oğlum 18aylık o da söylemiyor acıkınca mama der o kadar 
0 oy
(7,441 puan) tarafından
Kızım da 14 aylık canım 8 aylık dönemde bı çok kelime yoi soyluyirdu ama bilinçli değil ağız taklidi yaparak soyluyordu 12 aylık dönemde artık onları söylememeye başladı şu an senin dediğin gibi her şeyi anlıyor kedi köpek kuş inek sesi çıkarıyor bababa  diyor ama babayı çok bilinçli söylediğini düşünmüyorum dede diyor onu da bilinçli söylemiyor çünkü bu sözcükler bebek agzindan bilinçsiz çıkan heceler herşeyi beden diliyle anlatmaya çalışıyor birşeyi saklıyor yok diyecek ya ok diyor kedi nerde diyorum ok diyor dışarı çıkalım dediğimde gidip ayakkabılarını getiriyor öpücük atar bay bay yapar gelir yüzümüzden öper bazen ver diyor birşey getirdiğinde al diyor ama çok nadir.kitaplari var orda hayvanlar cisimler falan bir çok şey var öğrenebileceği seyelri öğrettim sorduğumda parmağı ile gösteriyor ama konuşma yönünde biraz tembel 
(7,441 puan) tarafından
Ağız burun göz kulak ayak saç dis el göbek bunaltı göster dediğim de gösteriyor
0 oy
(564 puan) tarafından
Anne baba mama top çöp açıldı aç havhav anane bunları diyor vücudunun bazı yerlerini gösterir çocuğum 15 aylık her bebeğin gelişimi kendine özeldir anlattığınıza göre bebeğinizin gelişimi gayet normal 2 yaşına geldiklerinde 25-50 arası kelimeleri olur genelde ama önemli olan sizi anlayıp anlamadığıdır 
0 oy
(895 puan) tarafından

Benim kizim tamamen konusuyor ama bebek dilinde.bende anliyormus gibi cvp veriyorum.anladigim tek kelime anne:P

0 oy
(1,120 puan) tarafından
Canım benim kızımla aynı aydalar annr baba anneanne dede yenge teyze gibi kelimeleri söylüyor kaç yaşındasın dediğim de gösteriyor güzel olmuş mu dediğimde ımmhh diye mis mis yapar komutları algılıyor uzaktaki eşyayı getirmesini istediğimde yapıyor şuan zaten 2 kelimeli konuşmasını bekleyemeyiz bence gayet iyi ilerliyor ismine tepki veriyor gibi gibi.. 
0 oy
(10,357 puan) tarafından
15 aylık

Havuç mama meme dede miyav aç çek su teyze baba hav cik cik diyor. Kelime çıkarmaya çalışıyor ayakkabı nı giyelim diyorum aabı diyor. Kulağa lu buruna muuun diyo 
0 oy
(3,836 puan) tarafından
konuşmaya yardım etmenin sonu yok ki canim. benim komşunun torunu 4 yaşındaki çocuktan daha düzgün konuşuyor mesela. kizimla arasında bir ay olmasina ragmen kızım onun kadar kelime kuramaz ve konuşamaz. senin bebeginde geride degil bence gelisim olarak. elinden geldiğince onun tarif etmesiyle anlama konuşması için teşvik et yoksa hareketle anlatmaya alışıyorlar kelime kullanmak istemiyorlar 
0 oy
tarafından
6. Ayından sonra Anne baba dede annanane annanesinin adını al ver nerde gidiyoruz git mama  hayır bunları söylemeye başlamıştı  bir kaç kelime daha söylüyordu 16 aylık 2 haftadır konuşmuyor 
0 oy
(1,578 puan) tarafından
Daha fazlasını yapiyodu ozamanlar smdide ev işlerine bile yardım ediyo 19 aylık dedgm herşeyi yapiyo herşeyi anliyo kumandayı getr derm getirir besini at derm banyoya atar gelir . Babasına su getrir ver dedgm herşeyi verir yerine koy dediklerimi de hep yerine koyar 
0 oy
(1,077 puan) tarafından
Soyler tabiki. Her bebegin gelisimi farklidir. Benimki 25 aylikken 13 kelime soyluyordu. Suan 16 aylik 17 kelimesi var ayrica anne gitti baba gitti meme bitti tren gitti gibi cumlede kuruyor
0 oy
(4,101 puan) tarafından
Bnm oglum 16 aylk sadece baba dede dior

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 165 göst.
22 Şubat 2021 Aile kategorisinde Betulnsa (397 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 170 göst.
10 Aralık 2021 Aile kategorisinde Simayyy (1,775 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 55 göst.