0 oy
188 göst.
Diğer kategorisinde (2,196 puan) tarafından
Hep üst kısmı pütürlü oluyo ve çok sulu oluyo nerde yanlış yapıyorum. 

1.  Kilo başına kaç kaşık yoğurt

2.  Üstünü kaç kat örtüyorsunuz

3.   Kapak mı kabatıyosunız delikli tülbent falan mı

19 Cevaplar

0 oy
tarafından
Bende beklicem benm ki tutuyor ama çok sulanıyor
tarafından
Her yoğurt sulanir. Kasigi daldirdikdan sonra ama oncesinde sulaniyor diyorsan mayaladigin kabin ustune pecete koyup mayala. birde agzi acik 1 gun beklet dolapta
tarafından
Yaa ben bekletmeden direk ham ham ham ☺️☺️☺️
tarafından
Oylede olurki ayni sey oluyor sadece  tas gibi olunmasi isteniyorsa
tarafından
Yoğurdu 5 kilo sütü süzüp kaynatiyorum. Ama arada bir karıştırıp havasını alıyorum sütün. Kaynamaya başlayınca hemen indirme. 20 dakika daha kısık ateşle kaynatıp soğuması için bir kenara koyuyorum. Serçe parmağını süte koy 7 saniye say eğer 7 saniyenin sonunda parmağın yanıyorsa kıvama geldi demektir. 2 dolu yemek kaşığı yoğurdu sütle biraz açıp sütun içine kat. Tel çırpici ile karıştır. Üstüne bir delikli süzgeç kapat hava soğuksa 3 kat değilse 1 kat örtü yeter. 4 saat bekle yoğurdu aç 1 gün dolapta dinlendir
tarafından
Bende hemen benzer bir şekilde yapıyorm fakat bekletmiyordum ben dolapta. Demekki o yuzden aşırı sulanıyor
-Reklam-
0 oy
tarafından
düzenlendi
Canım sulu olmaması için sütü 45 dk kaynatıp soğuduktan sonra mayalaman gerekıyor ışın sırrı 45 dk kaynatmakta
tarafından
Canım 45 dk kaynatıp soguyunca yoğurt çalacak zaten
tarafından
Hayır şaka yapmıyorum
tarafından
45 dakika kaynatilmaaz sut canim onun hicbir degeri kalmaz.
(207 puan) tarafından
Seda sen yanlış yazmışsın canım. 45 dkk kaynatıp sonra soğutman gerekiyor dicektin. Yoksa 45 dkk kaynayan yoğurt asla tutmaz :)
tarafından
Tabıkıde soguduktan sonra
0 oy
(2,069 puan) tarafından
Bende yapamıyordum onceden. Şimdi yarım kiloluk kavanozlara yapıyorum bir tatlı kaşığı yoğurt ile. Kimisi tülbent koyuyor ağzını açık bırakıyor ama ben kapağını kapatıp bebek battaniyesi varya ona sarıyorum sabah dolaba koyuyorum bir gün dolapta bekliyor taş gibi oluyor. O üst puturlu kısım kaymak oluyor canım orayı alabilirsin sevmiyorsanız 
0 oy
tarafından
Göz kararı koyuyorm ben 3 lt ye 3 kask felan gbi üzerini sofra beziyle sariyorm bide ince bsey ortuyorm 5 6 saat arası mayalandriyrm ama mayalarken sıcak yada soğuk yaparsan sulanr bide pütürlü oluyosa mayaligini iyi cirp hiç pütür olmasn sulandr sutle sonra mayala  . Elini yakmiycak şekilde olsn sütünde mayalarken
(2,196 puan) tarafından
Üstünü çok mu örtüyorum acaba sofra bezine sarıp iki battaniye örtüyorum
tarafından
Okadara gerek yok cnm bnce bu arada yoğurdun acnca kapaksız dolaba köy Birgün beklet ertesi gün kapat kapağını bir günde kullanma yoğurdun öyle güzel olur
0 oy
(1,007 puan) tarafından
Sütü cok cok iyi kaynatıcaksın bacım iyice kaynıcak. Sonra sogumaya bırak serçe parmağını sok 10 saniye bekle yakmıcak bi sıcaklık olucak. Sonra kilo başına 1 yemek kaşığı yogurt. Ben azıcık tuz ve 2 çay kaşığı şeker koyuyorum mayasına. Yogurdu iyice aç üstüne sütten de koy sıvı hale gelcek maya ama iyice özüt yani. Sonra dök icine hafif tahta kasıkla karıştır ben kapak atmıyorum süzgeç koyuyorum üzerine öyle örtü seriyorum dısarıda 5-6 saat mayalandırıyorum sonra kapağına peçete koyup kapatıp sarsmadan dolaba 48 saat acmıyorum yogurdumu. Taaaaaaş mübarek.
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Sütü kaynat Cnm bı güzel. Ilık olsun ama çok ılık değil serçe parmağın dirensin biraz ısıya. Çelik tencerede yap plastikten kaplar sulandiriyir. Çelik tencereye  ılık sütü dök ben kaynattim tencerede mayalama yapmıyorum. İçine 1 küp şeker at karıştır tahta kaşıkla... Ayrı kapta 2 3 yemek kaşığı yoğurt koy o ılık sütten yoğurtlu kaba ekle telle çırp bı güzel pütür olmasn. Sonra ılık süte mayayı dök tahta kaşıkla tek bir yöne karıştır. Havluya sar 5 6 saat kalsın dışarda. Az kapağını aç 1 saatte öyle beklesin. Kapaktaki suyu sil bezle kapağı kapat buzdolabında 1 gece kalsın. Benim taş gibi oluyor
0 oy
tarafından
Ben makinasini kullniyom sende al cnm;))aynı durumdayz
0 oy
(964 puan) tarafından
Canim bak simdi sutunu baya kaynat 1 saate yakin sonra 8 saniye parmagin yanmazsa icine 1 kup seker at mesela ben 3 kilo sute buyuk kase dolusu mayaliyorum ustune tulbent delikli sonra sariyoeum guzelce mesela sabah yaptıysam taa gece yatana kadar kaliyor o sonra dolba koyup 3 4 gun hic acmiyorum sonuc tas gibi 
0 oy
tarafından

Benimki tutuyo 5 kg lik süte 3 yemek kaşığı yoğurt koyuyorum ben iyice çırpıp kenarından döküyorum çelik tencerede yapıyorum üzerine kendi kapağını kapatıyorum birde üzerine örtü örtüp kapatıyorum hepsi bu bikere olmadı sadece oda gece dışarda bırakdım ondan olmadı 

0 oy
(2,130 puan) tarafından
Hava sicak oldugu icin cok bastirmiyorum ben guzel tutuyor biraz damizligi fazla tutuyorum 3.kilo sute 4 yemek kasigi maya kullaniyorum canim 
(2,130 puan) tarafından
Çelik tencereye yapiyorum ben mayalayip kapagini kapatirim
0 oy
(1,451 puan) tarafından
Bnm kaynanamgilmyogurt yapıp satıyor cnm sütü birincisi iyice kaynatcaksın sonra hafif parmagını yakmayacak ılıklıkta olacak 10 kiloya 1 tatlı kaşıgı yogurt koyuyorlar 5 kiloya bir çay kaşıgı koyuyorlar kaşıkta iyice sütle sulandırarak katıyorlar sonra kapakla kapatıyorlar iyice sonrada üzerine bi battaniye felan kapatıyolar çok güzel oluyo
0 oy
(205 puan) tarafından
Ya bende ilk defa altın süt ile denedim tutturamadım acaba sıcaklığınımı tutturamadım bilmiyorum 
0 oy
(261 puan) tarafından
3 kilo sütten yapıyorum genelde iyice kaynatiyorum kaynayinca altını kısıp karıştıran karıştıra kaynatiyorum ki havasi alınınca daha iyi oluyor ben bakrac kapta yapıyorum plastikde tutturamadım cunku çabuk soğuduğu icin iki üç kaşık kadar yoğurda biraz seker biraz tuz koyuyorum iyice çırpıp parmagimi hafif yakan süte karıştırıyorum üstüne suzgec kapatıyorum onun üstüne bir bez sonra da sofraya sarıyorum 6 saat kadar sürdürüyorum ben sonra ustunu acıyorum 2 -3 saat dışarıda bekletip buzdolabına alıyorum sakin kapak kapatmayın agzi acik olacak dolaba koyduktan bir gün sonra yiyin yoğurdu hemen bozarsan çabuk sulanir
0 oy
tarafından
Ben 5 kilo kaynatıp sonra Soğutup  2 yemek kaşığı yoğurt koyup karıştırıyormm üstün e 2 tane örtü bırakıyorum sabah kalkıp dolaba koyuyorum.  1 gün sonra yyiyom.  Bu kadar 
0 oy
(748 puan) tarafından
Cok sicak mayalarsan sulu olur ben 5 kilo sute iki yemek kasik yogurtla mayalarim tas gibi olur cok sulu oluyosa ustune suzgec koy oyle mayala suzgec ceker suyunu 
0 oy
(10,938 puan) tarafından
Bemdeeeeeeeeeeeeeeeww
0 oy
(1,539 puan) tarafından

Canım mesela 5 kilo sütü boya bı havandirarak pişiriyorum 1 saat kadar ben 1 buçuk saat kaynatiyorum mayalama ısısına gelince bir kilo yoğurda iki kaşık seklinde açıyorum sonra mayaliyirum tencerede şişleri diziyorum uyutacgim yere dolduruyorum süt mayalma ısısı serçe parmağını içine koydigun zaman 6-7 den sinea isiriyorsa ufak ufak zamni gelmiş demektir sonra şişlere doldurduktan sonra üzerine nem çeken bı bez yada kağıt havlu kapatıyorsun sariyorsun kapaklarını kapatma sabaha kadar beklesin sonra çok kimildatmadan kapakları açık şekilde dolaba kaldir 4 saat beklesin kimildatma ama calkalanmasin sonra kapaklarını kapat bubkadar dışarda 10 saate yakın kimildatmadan beklesin 4 saat kadarda dolapta babaannem annem ve ablamın tarifi hiç şaşmam taş gibi olur üzerinde biraz pütür olmasının sebebi sütun kaynağından dolayı

image

image

(1,539 puan) tarafından
Birde market yoğurdu kullanırsan mayalamaya Suner yoğurt ben yaptım birkere ama hep sundu dah önce mayaldigin varsa ojunla yap torba yoğurdu kullanırsan yoğurdun eksi olur bir saat kaynatmanin sebebi suyunun çıkması
Benim 5 litre sütten 4 buçuk litre faln kalir içinde suyu çıkar
0 oy
(22 puan) tarafından
Ben yoğurdu fırında mayalıyorum tencerenin kapağı açık fırın kapağı kapalı bir gün de dolapta ağzı açık beklettin mi güzel oluyor yaz kış fırını çalıştırmadan direk tencereyi koyuyorum 
0 oy
(636 puan) tarafından
1 lt için 3 tatlı kaşığı yoğurt koyuyorum. Sütü 15 dk kısık ateşte kaynat. Tülbentlerin üzerine kavonozlarını koy. Mayaladıktan sonra hareket ettirmemen gerekiyor çünkü o zaman sulanıyor. Süt kaynayınca kavonozlara eşit paylaştır. Ilımaya bırak. Ilıyan sütten de kavanoza koyduğun 3 tatlı kaşığı yoğurdun üzerine 4 5 kaşık dök iyice karıştır ama. Süt maya kıvamına gelincd ( serçe parmağını içine sok 7 8 saniye dayanabiliyorsan mayalanma kıvamına gelmiştir ) mayaların eşit miktarda kavonozlara dağıt. İyice karıştır. Hiç hareket ettirmeden üzerine kapak kapatmadan tülbentlerş ört. Ben 3 kat sofra bezine sarıyorum. En üstüne havlu örtüyorum. 4 5 saat kalsın dışarda. Daha sonra üzerini aç. Kavabozların kapaklarını kapat Çok sallamadan buzdolabına koy Dinlensin dolapta. 4 saat falan. Geceden yaparsan sabaha kadar kalırsa daha güzel olur. Taş gibi tutcak :) 

İlgili bir soru bulunamadı

379,941 soru

11,373,872 cevap

34,856 kullanıcı

...