0 oy
419 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (127 puan) tarafından
Arkadaşlar bebeğime kavanozda yoğurt mayalıyorum her gün. 45derece ısıtıp sütü mayalayıp fırına koyup 4 5saat sonra kapağını kapatıp buzdolabına koyuyorum. Eskiden çok iyi oluyordu taş gibi olırdu ters çevirince bile akmazdı. Ama bu ara sakız gibi uzuyo neden böyle olur bilen var mı? Sütü ve maya olarak kullandığım yoğurdu değiştirip denedim ama yine aynı. Hava çok sıcak onunla alakalı olabilir mi? 

13 Cevaplar

+1 oy
(3,550 puan) tarafından
Hazır yoğurtla mayalıyorsan öyle olur. Marketlere probiyotik maya var onlarla mayala kızın in canım. 
-Reklam-
0 oy
(8,041 puan) tarafından
Benim de öyle sütle alakalı diye düşünüp sütü değiştirecektim
(127 puan) tarafından
Ben sütü de yoğurdu da değiştirdim yine olmuyo ya.
(8,041 puan) tarafından
Tüh ben de bir deneyeyim bakalım olmadı farklı bir çözüm arayacağım
0 oy
tarafından
Soğuk mayalayınca süner der annem hep 
(127 puan) tarafından
Büyükler doğru bilir aslında ama 45derece yapıyorum derecem var parmaktan anlamıyorum diye
0 oy
(5,736 puan) tarafından
Süt sıcak olunca uzar kuzum yoğurt bilemedim yine
(127 puan) tarafından
Kaç derece olmalı 45yapıyorum ben
(5,736 puan) tarafından
Derece hiç ölcmem serçe parmağımla bakarım beşe kadar sayarım dayanilcak giibyse mayalarım kuzum
0 oy
(3,159 puan) tarafından
Genellikle hazır yoğurtla mayalanınca öyle oluyo
(127 puan) tarafından
Hep hazır yoğurttan yapıyorum aslında. Kendi yoğurdumdan yapınca 3 4seferden sonra tutmuyo cıvık oluyo diye.
0 oy
(2,330 puan) tarafından
Bazen hazır mayadanda olabiliyor havalarda sıcak 
(127 puan) tarafından
Hep hazır yoğurttan yapıyodum aslında bu ara başladı ama uzamaya sıcaktan heralde dediğiniz gibi
(2,330 puan) tarafından
Hep eski mayaylada mayalama ama arada taze mayala yine
0 oy
tarafından
Mayaladıktan sonra sarsarsan uzar öyle bazen elim çarpıyo mayaladıktan sonra bakıyorum uzuyo hemen
0 oy
(1,393 puan) tarafından
Kucuk kucuk kavanozlarda yapiyorsan 4-5 saat cok cnm ondan olabilir  bide cok sicak mayaya atarsan da olabilir yada hazir market mayalarinda da oluyor oyle bana da ol.ustu hazir mayada yaptiginda 
(127 puan) tarafından
Evdt küçük 300ml filan yapıyorum kaç saat tutmalıyım peki sizce. Yoğurduöu da sütümü de marketten alıyorum maalesef güvenilir yok çevremde açık olarak
(1,393 puan) tarafından
Hazir paketten mi yapiyorsunuz ? 300 ml se 1.5- 2 saat yeter bence hazir pakketten yapiyorsaniz bim in altin sut u var yine bi nebze o iyi peynirci baba falan bise yok mu her mahallede oluyor genelde sütçü gibi yerler biizm mahalleye arabayla bile geliyor
0 oy
(1,560 puan) tarafından
Yoğurdun mayası hazır yoğurtla yapıyorsan  genellikle sünüyor bende yaşadım bunu bir defa 
0 oy
(1,108 puan) tarafından
Torku yoğurt al mayalarken canım sütaşinki sunuyor onun dışında bilmiyorum ne sebeten Suner

Ben bı Torku yoğurdu keşfettim sunmeyen :)
(127 puan) tarafından
Bide onu deniyim bakalım sağ olun
0 oy
(2,542 puan) tarafından
Bozulmasın diye süte karbonat atarlarmis ondan uzarmis annem geçen gün yoğurt aldığı yere sormuş özellikle bunu abla karbonat atılırsa uzar sakız gibi olur demiş ne kadar doğrudur bilemem ama
0 oy
(7,516 puan) tarafından
 Taze ot yiyor şimdi inekler sulu olabilir  bide kimden aliyon bilmen lazım ilaçlı süt olabilir artık herşey katkılı organik beslicem derken bebeklere  dikkat edelim  yazın genelde yoğurt yapmam bu aylarda  tam anlamıyla  herşey otomatik oldu bilmediğin sütü alma  ilk ağız sutude olabilir canım 
(127 puan) tarafından
Marketten günlük süt alıyorum açık süt bulamıyorum zaten güvenilir.
0 oy
tarafından
Sütten kaynaklı o ya. İnek şuan yeşil ot yiyo ağız sütü oluyo ondan oluyor. Birde süte su karıştırip satarlarsa ondan oluyor. Bozulmasın diye içine şeker mi karbonat mi ne atarlar. Unuttum smdi ondan da oluyor. Ama yoğurdu yedirebilirsin bir şey olmaz
(127 puan) tarafından
Çok sağolun marketten günlük süt alıyorum maalesef güvenip açık süt alabileceğim bir yer yok burada. Evet yediriyorum ama faydalı oluyor mu acaba ondan emin olamıyorum aslında

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 292 göst.
7 Şubat 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 611 göst.
4 Ağustos 2024 Aile kategorisinde Bahar_6565 (141 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 126 göst.
16 Ocak 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 88 göst.