0 oy
111 göst.
Diğer kategorisinde (4,589 puan) tarafından

İyi akşamlar kızlar, 

Ben yurtdışından geldiğim için Türkiye'nin sistemini henüz tam anlamıyla kavrayamadım. 

Şimdi ben üç ay oluyor doğum yapalı. Süt parası ile doğum parası diye bir şey varmış. Bu ikisi aynı şey mi? 

Fiyat olarak ne kadar? Nasıl ve nereye başvurmak lazım?

Bu arada çalışmıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim :)

2 Cevaplar

0 oy
(712 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Canm yurt dışında doğum yaptıysan buradan alabilir misin bilmiyorum ama bulunduğun ilçenin sosyal güvenlik merkezine gidip orda form dolduruyorsun ilk çocuk 300 ikinci çocuk 400 üç ve fazla çocuk icinde 600 tl aliyorsun süt parası da eşinin ptt hesabına yatar o da 202 lira başvuru yaptığın tarihten itibaren 40 gün içinde yatıyor ptt hesabına e devletten görebilirsin yatıp yatmadigini yatınca doğum ve süt parasını birlikte aliyorsun
(4,589 puan) tarafından
Yok doğumu Türkiye'de yaptım. :) Çok teşekkür ederim, çok açıklayıcı oldu. Peki, üç ay oldu ya doğum yapalı, yine de başvuru yapabilirim değil mi?
(712 puan) tarafından
Evet canm yapabilirsin bu parayı bebeğin 4 yaşına gelene kadar alabilirsin sıkıntı yok yani :)
(4,589 puan) tarafından
Peki çok teşekkür ederim :)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Eşin sigortalıysa burda çalışıyorsa 200 küsür süt parası alır bir kereliğine ve sgkya başvurması lazım doğum belgesi ve kimlikle

Doğum parası ise sigorta olmasa da anne alabiliyor sosyal hizmetlere doğum belgesi kimliklerle başvuruluyor pttden alman gerekiyor genelde 1-2 ay sonra yatıyor 

İlk çocuk 300 tl ikinci çocuk 400 tl 3.ve sonrakilerde 600 tl alırsın bir kereliğine
(4,589 puan) tarafından
Tamamdır. Çok teşekkür ederim.

İlgili sorular

+1 oy
7 cevap 330 göst.
25 Temmuz 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 84 göst.
26 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Selin mom (785 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 84 göst.
2 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu