0 oy
831 göst.
Diğer kategorisinde (2,678 puan) tarafından

Yani icinde bulunduğumuz dünya şartları malum benim kendi fikrim şart değil ikinci çocuk tabiki yapanlara saygım var ama marifet doğurmak değil çocuğa gelecek sağlayabilmek bana kalırsa 

Ayrıca ikinci çocuk anneye de eziyet mis gibi geliyor ne yalan söyleyeyim bir oğlum var sanki bir çocuk daha olsa ogluma  ihanet ediyormusum gibi hissederim :)

Siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum kızlar

47 Cevaplar

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Seninle aynı şeyi düşünüyorum yanlışlıkla olmazsa 2.yi düşünmüyorum:)
-Reklam-
+1 oy
(327 puan) tarafından
Şart değil tâbi ki dediğin gibi önemli olan iyi bir eğitim ve gelecek sunmak ama gerçekten insan yıpranıyor hele maddi olarak durumun yoksa bence hiç gerek yok ikinciye 
(2,678 puan) tarafından
Vallahi canım maddi olarak durumum var çok şükür ama yine de ikinci çocuğu yapmak taraftarı değilim kesinlikle belki de ilk çocuğumu çok zor büyüttüğüm içindir ama anneye işkence gibi geliyor belli bir yaştan sonra sürekli doğurup evde çocuk bakmak yerine insan çıkıp sosyalleşmek istiyor tabii ki bu benim genel fikrim
(327 puan) tarafından
Haklısın valla annem 12 çocuk doğurmuş ve diyor ki her çocuk bir dert o yüzden aklı olan az çocuk getirir diyor şuan benim bebeğim 97 günlük ve maddi olarak durumum yok bu yüzden Allah isteyene versin inşaallah ben uzun bir süre düşünmüyorum
0 oy
(3,740 puan) tarafından
Ben 2.cocugu bile düşünmüyorum valla 3 . Daha da uzak benden
(2,678 puan) tarafından
Kesinlikle aynen bende
0 oy
(12,481 puan) tarafından
Yooo valla hiç pişman değilim 2.yi yaptığıma oğluma arkadaş oldu bence her çocuğun Bi kardeşi olmalı 
(2,678 puan) tarafından
Zorlanmadım mi peki kaç yaşındasın kardeşler arasında kaç yaş var merak ettim
(12,481 puan) tarafından
İlk 5 ay çok zorlandım tabi kızım gece gündüz uyumazdı 1 saatlik uykuyla ayakta durduğumu bilirim zamanla düzen oturuyor birbirlerine alışıyor lar herşey daha keyifli hale geliyor
Ben 28 yaşındayım oğlum 5 yaşında kızım 19 aylık
0 oy
tarafından
niye ihanet edesin de kardeş gibisi varmı kardeşlik güzel bişey bunu çocuğunun yaşamasını istiyen 2  yi 3 ü de düşünür 
(2,678 puan) tarafından
Yok valla kardeş gibi olacağı arkadaşlar bulabilir kendine diye düşünüyorum kardeş elbette önemli ama içinde bulunduğumuz şartlarda sırf kardeşi olsun diye de bir çocuk yapmak hata bana kalırsa
tarafından
kendi kanından olduğu gibi olmaz arkadaş bence. senin mantıkla düşününce hiç yapmamak en iyisi
tarafından
Yanlış düşünüyosun dısardan hiç kimse kardeş gibi olmaz herzaman saģlıklı herzaman sağ olmayacaz o yüzden bir destek sırtını dayayacağı bir kardeş lazım bence si busekilde düşünerek cocugunuza haksızlık ediyorsunuz
(326 puan) tarafından
Durumu olan yapar olmayan yapmaz ama şöyle kardeşlik çok çok önemli çok farklı ben düşünüyorum erkek kardeşim 2 yaş küçük benden ama arkamda dağ iyi ki var bide bacım var çok şükür, kardeş insana çok şey katar erkenden sorumluluk alır insan paylaşmayı öğrenir
0 oy
(1,352 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyorum fakat ölümlü dünya. Aile başka bir şey. Biz bu dünyadan göçtüğümüzde kızımın canından kanından birisi olsun ikisi birbirine destek çıksın istiyorum
(2,678 puan) tarafından
Orası öyle canım ama nice kardeşler var birbirini sırtından bıçaklayan bunun garantisini kimse kimseye veremez yani sırf kan bağı var diye çok iyi geçirecekler ileride birbirlerine sahip çıkacaklar diye bir kural da yok belki de kardeşinden daha önde gelen arkadaşlar edilecek bunu bilemeyiz
(1,352 puan) tarafından
Dost her zaman ihanet eder. Ben kendimden pay biçerek kardeşliğin çok özel bir şey olduğunu düşünüyorum
0 oy
(3,099 puan) tarafından
Tabikide isterim kardeşi olsun şuanda 2.ye hamileyim ama eşimin ısrarı ile oldu birazcık ha diyorum olsaydida kızım az büyüdüğünde olsaydı 
(2,678 puan) tarafından
Kaç yaş olacak canım aralarında
(3,099 puan) tarafından
Kızım tam 2 yaşına giriyor o sıra büyük ihtimal Allah'tan bı mani olmazsa doğumum olucak
0 oy
tarafından
Ben şöyle düşünüyorum. Ben de eşimde yarın bir gün ölüp gidince çocuk tek başına kalmasın dünyada sarıldığı bir kardeşi olsun dedim ikinci şart olarak iki çocuk yaptım. Ama 3 çok bence
(2,678 puan) tarafından
Canım orası öyle kardeş çok önemli bir konu ama sırf aralarında kan bağı var diye ileride çok iyi anlaşacak lar diye bir kural da yok nice kardeşler var birbirini sırtından bıçaklayan bunun garantisini kimse veremez sırf bu düşünce ile ikinci çocuk yapmazdım doğrusu
tarafından
Ben yaptım :D asjsgajs Allah öyle bir nifaf sokmasin inşallah aralarına izin vermesn :( çok kötü olurum valla
0 oy
(7,654 puan) tarafından
Bir oğlum var kiz ya da erkek farketmez ona bi kardeş isterim 
0 oy
(118 puan) tarafından
Neden eziyet olsun evlat hiç eziyet olurmu anneye.

Her çocuğu eşit sevip eşit değer veriyorsunuz zaten ikinci yada üçüncü cocuga neden ihanet olsun. Benim iki evladım var. Elhamdülillah üçüncunye de hamileyim çokda mutluyum
(118 puan) tarafından
Bende ilk. Çocuğum oldgumda 21yasindaydim
İkinci de 23
Şuan 29um
Evlatlar büyüdü genç anne olmak harika birşey
Başlarda zor oluyor ama sonradan harika birsey
(118 puan) tarafından
Kuzum ben. İkisinde tek başıma büyüttüm kesinlikle kimse yardım etmedi yeri geldi ağladım yeri geldi hastalandım ama bir şekilde ayakta kaldim şimdi büyüdüler ve gerçekten evlat gibiisi yok.ikinci için bidaha düşün derim tatlim
(2,678 puan) tarafından
Canım elbette ki insan bir şekilde ayakta kalıyor kimse çocuk baktığı için ölmüyor ama ben kendi adıma psikolojik olarak çok yıpranan alacağımı düşünüyorum o yüzden kesin bir tavrım var ikinci çocuk konusunda ayrıca şimdi oğlumun elini tutup park bahçe deniz kenarı her yere gidebiliyorum neden ikinci bir çocuk yapıp hem oğlum o hem kendimi tekrar ev hapsine koyayım ki çocuk demek ev hapsi demek bence
(118 puan) tarafından
Bende çocuk baktığım için oluyordum anlamında demedim zaten ayakta kaldim die.
Valla o senin bilcegin birşey cnm öyle düşünüyorsan yapma ozman karar senin sonucta
(2,678 puan) tarafından
Aynen öyle canım herkesin kendi kararı ben sadece çoğunluğun fikrine merak ettiğim için sordum bu soruyu
0 oy
tarafından
Şuan ikinci cocugum var 3 aylık hiçte eziyet gibi gelmiyor bana ikisinede seve seve bakıyorum iyiki olmuş 
(2,678 puan) tarafından
Tabii ki canım başta da belirttiğim gibi bu benim şahsi düşüncem herkes katılacak diye bir kural yok
0 oy
(374 puan) tarafından
Bana da kizima ihanet ediyormus gibi geliyorama baska da olsa nasil olur beraber kardesleri olaa daha guzel bir aile olurux diye dusunuyorum ama daha kizimin ustune getirmedim getirmeyi dusunmeye gelince tuhaf geliyor 
(2,678 puan) tarafından
Aynen öyle bana da çok tuhaf geliyor açıkçası geçtiğimiz bir buçuk seneyi düşününce aynı şeyleri sar baştan yaşamak da çok zor enim için yani şu anda küçük bebeği olan kimi görsem sabır dilemek geçiyor içimden belki de ben oğlumu çok zor şartlarda ve tek başıma büyüttugum içindir
(374 puan) tarafından
Aynen canim ben tek degildim ama 4 ayina kadar gazliydi sadece agliyordu sadece artik kafayi yiyecektim logusaligim cok zor gecti esim de yanimda yoktu o gunler aklima geldikce hele cok korkuyorum hamilelikten tekrar ayni seyleri yasarim diye ve hala da cok hareketli cok yaramaz bir kizim var gozun kesmiyor nasip bakalim Rabbim hayorli bir zamanda nasip.etsin insallag
0 oy
(2,054 puan) tarafından
Yani ikinciyi yaptım Yeter bence bir kız bir oğlan kararında:)
0 oy
tarafından
1 ablam 1 erkek kardeşim var ve iyiki de varlar kardeş hayattaki en güzel şey bence

Her insanın bi kardeşi olmalı bence zorda kaldığında kendimi yalnız hissettiğinde mutlu gününde yanında olacak kendi canından kanından biri mutlaka olmalı 
0 oy
(428 puan) tarafından
Bence gerekli kardeş olmalı sen ve eşin ölünce kardeşleri ile kalacak seni onu tek bırakmayada hakkın yok birde o taraftan bak olaylara
(2,678 puan) tarafından
Canım nice kardeşler var bir birini sırtından bıçaklayan aralarında hiçbir kardeşlik ilişkisi olmayan sırf bir kardeşi oldu diye hayatı çok güzel geçecek diye bir kural yok bu benim şahsi düşüncem sırf bir kardeşi olsun da ben öldükten sonra beraber olsunlar diye düşünceye kapılıp için çocuk da yapmazdım doğrusu
(428 puan) tarafından
Birde nice kardeşler varki ilkide diliyoruz 4 kardeşiz ilkide varız birbirimize hep destek ve yanındayız ben çocuk yapsam kardeş isterim
0 oy
tarafından
Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ummetinin çokluğuyla ovunecek. Böyle buyuruyor kendisi :) rabb'im İslam hanımları İslam aslanları yetiştirmemizi nasip etsin. Bir ebeveyn Salih veya Saliha kul olursa Allah CC onun çocuğunu veya neslini de korur.
(2,678 puan) tarafından
Herkesin kendi düşüncesi canım içinde bulunduğumuz dünya şartları ikinci ve 3. Çocuğa elverişli değil bence t abii isteyen isterse 10 tane de yapabilir
tarafından
Herkesin kendi kararı ama böyle bir seçimin hangi fitne dönemi olursa olsun fazileti olacaktır. Ondan bahsettim:)
(2,678 puan) tarafından
Anlamadım canım günah mı yani ikinci çocuk istememek
tarafından
Yok kız estağfirullah. Tercihe kalmiş bir konu. Ama buna niyet ederek çocuk yapmak faziletli bir şey
(192 puan) tarafından
Ben dünyaya gelecek hiç bir canlının insanın iradesiyle geldiğini düşünmüyorum, dünyaya gelecek can ne olursa olsun ister düşün ister düşünme gelecektir, istemek de kaderdendir Allah iradelere de hükmedendir, şimdi çocuk düşünmezsin iki sene sonra isteyiverirsin Allah o isteği veriverir, ezelden tüm ruhlar yaratılmıştı yani kafayı takmayın gelecek can gelir ya da gelmez, istersin çocuk olmaz istemezdin olur, Allah ın bileceği iş, içiniz ferah olsun
0 oy
tarafından
31 yaşında anne olacağım bakalım ilk çocuğum olacak yetistirebilirsem guvenirsek kendimize 40 ina yakın bir tane daha dogururum arkadaş olsun yaşlılığımda diye
(2,678 puan) tarafından
Seninki de farklı bir bakış açısıymjs yaşlılığında arkadaş olacak diye çocuk doğur anı ilk kez görüyorum bu sayfada:)
tarafından
Ben tek çocuğum halimden çok memnunum kıskançlık yok vs yok herşey benim :-D babamlar 6 kardeş hiçbirinin birbirine faydası yok kıskanç fesat insanlar hep ... Kıskançlık olmasın diye tek çocuk istiyorum ama ölüm var kalım var tek çocuk hiç çocuk diyorlar dışa giderse yada evlenirse falan diğeri yaşlanana kadar arkadaş olur bize :-D Allah yeterki hayırlısını versin hayirsiz hiç nirsey nasip etmesin
0 oy
(375 puan) tarafından
Kaç çocuk istediğiniz tamamen sizin maddi manevi hazır olup olmamasına bağlı diye düşünüyorum. O yüzden şart değil tabiki. Ben illa kardeş olmalidircilardan değilim:)  ha ben 2.yi doğurdum ama eşim çok istediği için yaptım. Siz karı koca aynı fakirdeyseniz pek tabiki tek çocuk olur :)
(2,678 puan) tarafından
Eşim istiyor ama bana zor geliyor aynı şeyleri tekrar yaşamak işkence gibi geliyor dogrusu
(375 puan) tarafından
Valla zor ne yalan soyliyim. 6 yaşındaydı oğlum 2. Geldiğinde .  Küçüğüm şu an 3 aylık olmak üzere. Baya rahatlamıştık gerçekten. Ama eşim isteyince hadi olaun dedim. Çok şükür allah sığlık sıhhat versin bu da buyur elbet :) ama eşinizle aynı fikirde değilseniz o 2.çocuk olur bence. Tabi çalışıyorsanız bilemem.  Calisirken daha zor cunki.Ben çalışıyorum. Çalışmasam eşim 3 u 4 u de ister de ben yok artık diyorum :)
0 oy
tarafından
Bence maddi durum evliginiz cok iyiyse bana gore cok cocuk daha iyi
(2,678 puan) tarafından
Şükür maddi durum da evliliğim de iyi ama bana zor geliyor istemiyorum o yüzden
tarafından
Ozaman siz bilirsiniz;))
0 oy
(222 puan) tarafından
Bakılabilecek güç varsa 2 çocuk iyidir. Kardeş lazım Allah geçinden versin yarın birgün biz göçüp gidince kardeşler birbirine destek olacak. Birde kendini düşün tek çocuk olmak istermiydin

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 118 göst.
0 oy
5 cevap 201 göst.
0 oy
5 cevap 621 göst.
27 Eylül 2018 Aile kategorisinde İki prens annesi (432 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 364 göst.
27 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde Sebebsizz (137 puan) tarafından soruldu

377,154 soru