0 oy
339 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Soğuk havale sicak havale diyorlar. Ateşin derecesi önemli mi degilmi. Birde en önemlisi havale oldu diyelim ne olacak geçtiğinde . Mesela bir hasar mi bırakıyor çocukta. Havale olduğunda nasıl davranmak gerek ilk mudahele olarak

10 Cevaplar

0 oy
(119,461 puan) tarafından
surda yerimi aliyim bemde
-Reklam-
0 oy
(4,698 puan) tarafından
Benim görümcemin oğlu soğuk havale geçirdi beyninde hasar kaldı 
tarafından
Soğum havale nasıl alıyor ya anlamadım
(4,698 puan) tarafından
Ateş olmuyor çocuk ellerini yumruk yapıp ayaklarını kasarak yukarı kaldırıyor gözü bu esnada kapalı oluyor görümcem farketmiş ilk yaptığında kaynanası rüya görüyor demiş sonra 5 dkk da bir olmaya başlamış en sonunda çocuk elleri yumruk havada ayaklarında havada kalınca hastaneye gitmişler geç kalınmış beyinde hasar oluşmuş
tarafından
Ayyy o ne öyle ödüm koptu ve ilk defa duydum :(
(4,698 puan) tarafından
Allah vermesin ben çok korkuyorum eşimin ailesinde hep havale geçmişi var ama sadece görümcemin çocuğunda geç kalındığı için hasar oluşmuş
tarafından
Ay rabbim korusun çocuklarımızı
0 oy
tarafından
Genelde sıcak ateşte çok oluyor çocuğu asla ateşli bırakma arkadaşım hemşire ılık su ile duş aldir yada alnına koltuk altına poposuna bez köy ateslenirse ateşi 37.8 i geçerse sıkıntı bacım calpol hep bulundur evinde onuda verebilirsin birde hemen doktora götür ilk atelsndigi andan itibaren sebebini ogrenmen çok önemli  

Enfeksiyon kaynaklı olursa bir iner bir çıkar 
tarafından
Şuanda salgın var sanırım 39 olduk geçenlerde  acildeydik. Ve sebebini ikinci gün söylediler boğaz enfeksiyonu dediler.uc gun sonra gec ti sonra ilaci bıraktım. Soğuk havaleyide duydum.
Şuan oldugm.yerdede hastane Cook uzak o ne olacak. Nasıl hareket etmem gerekiyor hiç bilmiyorum.
tarafından
Korka ilaçlarını vereceksin enfeksiyon ucgunde toparliyor
tarafından
Vermiştim canim. Peki mesela dili boğazına kaçınca ne yapılır bilgin varmi
tarafından
Yok valla canım ins öyle şeyler olmaz
0 oy
(954 puan) tarafından
Ben de surda bekliyim
tarafından
Aynen canım çok detaylı bilgilere ihtiyaç var önemli bir kotlnu ve çok korkuyorum çünkü evim hastaneye okadar çok uzak ki
(954 puan) tarafından
Aynen bi de sıcak havale geçirirken anne kucağına almamalı diye duymuştum hani sıcak ateşi yükseltir diye ben de atesliyken kucağa almam pek
tarafından
Hade yaa
0 oy
(178 puan) tarafından
Kızlar Allah korusun bilgi vermek amaçlı söylüyorum erkek kardeşim 9 yaşındaydi ben 11 soğuk havale geçirdi hiç birşeyi yokken bir anda durduk yere uyumaya gitti annemin içine doğdu bu gittik ter gözenekleri her biri 2 cm olmus ambulans aradık gelene kadar rabbim bin kere razı olsun üst kat komşumuz sırtında hastaneye yürüyerek yetiştirdi dediler ki soğuk havale beyin damarlarının iki tanesinde elektriklenme ye sebep olmuş epilepsi olmuş bin şükür atlattık ama 5 sene sürdü kardeşim her nöbet geçirdiğinde biz ailecek kendimize gelemiyorduk. Çok dikkat edin lütfen her saniye çocuğunuzdan haberiniz olsun biz atlattık ama atlatamayip sara hastalığına çeviren çok tanıdığım var.
(4,698 puan) tarafından
Soğuk havale ateşli havaleden daha beter
(178 puan) tarafından
Canım çocuğu sağ tarafına cevirceksin ve kesinlikle ugrasmiycaksin o an bedeni kas katı olduğu için senin ona her dokunusun kendine geldikten sonra ona azap oluyor. Sağ tarafında ağzından köpük salya gelirse tikamasin nefes alışı kolay olsun diye çevirin dediler birde muhakkak ağzı kitlendiyse baş parmak ve orta parmak ile eli u şeklinde açıp çene yanlarına bastırıp ağzını açmaya çalışıp dilini tutcaksin biz eğitim aldık ailecek bu konuda bu şekilde söylediler
(178 puan) tarafından
Kesinlikle canım soğuk havale anlaşılmıyor nöbet gibi.
tarafından
Çok teşekkür ederim
(178 puan) tarafından
Rica ederim canım rabbim yaşatmasın ihtiyaç duydurmasin.
0 oy
(99 puan) tarafından
Genellikle enfeksiyona bağlı hastalıklardan kaynaklı oluyormuş canım oğlundan biliyorum bende bir kez geçirince 6yaşına kadar tekrarlama ihtimali çok yüksek ateşin yüksek olmasından ziyade enfeksiyon beyne nekadar yakın o önemli orta kulak iltihabı üst solunum yolu enfeksiyonu gibi oğlum 37 ile havale geçirdi 40 la geçiren var büyük hasarlar bırakabilen bir hastalık malesef o yüzden aman dikkat ihmale gelmez 
tarafından
Bizde boğaz enfeksiyonu oldu sanırım geçti. Ateşi olmuyor. Yinede bilgilenmek istedim
(99 puan) tarafından
Her enfeksiyonda olmuyo zaten yediğim gibi enfeksiyon tehlikeli noktalara ulaştığında oluyo mesela oğlumun şuan 4 yaş aşısını yaptırıyorum yapmıyolarda ateşi yükselir ve havalesi tetikler diye  2hafta önce boğazı şişmişti geçti ama risk alamıyoruz ne Dr Lee nede ben ve sadece küçük cocuklarda değil büyük cocuklardada olabiliyo ama küçük çocuklarda daha çok görülüyomuş
0 oy
(7,935 puan) tarafından
çocuk ateşlendiğinde haberin olmayıp müdahale etmezsen havaleye dönüşüyor beyinde hasar bırakıyor , akli denge kaybıı uzuvlarını kullanamama gibi hasarlarr olabiliyor .Bu kadar biliyorum
0 oy
(274 puan) tarafından
Benim oğlum 2yasindayken geçirdi pikniktydik atesliydi bir ara sonra düştü sandım üstünü bastırdım sürekli meğersem iç ateş geçiriyormuş bilemedim 

Hastaneye gidelim ddim dönüşte bir doktor görsün evde ilacım kalmamıştı iyiki götürmüşüm hastanede sıra beklerken oğlum kucağımda sadece ihhhhh ihhhh diye ses çıkarıyor ağzı kaydı titriyor doktor yetiş diye bağırdım 

Delirmiştim ama Allahım kimseye göstermesin yaşatmasin o ani çok zordu müdahale ettiler çok şükür bisey olmadı 

Doktor bana bir daha olursa sakin bir şekilde banyoda ılık suyla banyo yaptır kesinlikle soğuk su değdirme demisti sonrasında hastaneye götürün demişti 

Kusura bakmayın anlatmak istedim o anlarimi çok zordu 
0 oy
(2,623 puan) tarafından
29 aylık oğlum soguk havale gecirdi erken fark ettik geç kalsaydık hasar bırakırmis şükür 4 gün yattık hastanede suan çok iyi
0 oy
(36 puan) tarafından
Benim oğlum 2 buçuk yaşında 3 yaşında ve 4 yaşında olmak üzere 3 kere ateşli havale geçirdi. Allah düşmanıma bile yaşatmasın o durumu. İkinci havalesi çok kötüydü çok uzun sürdü. Ben kalıcı bir hasar bırakacak diye çok korktum. Çünkü uyandığında konuşamadı önce ama doktor geldiğinde sordum uzun süre havale de kalmasından kaynaklı dedi ateşli havalede bir hasar olmaz dedi. Oğlumun havaleleri 37 buçuk derece ateşle oldu. Havaleden çıktığında ateş yükselmeye başlıyor. Havale geçirdiğini anladığınız anda sağ tarafına döndürüp arada bir parmağınızla fazla içeri sokmadan dilini kontrol etmeniz gerekiyor. Kaçma olmasın diye. Sağ tarafa yatılı şekilde vakit kaybetmeden hemen hastaneye gitmeniz lazım. Havale anında boş bakınma aniden gelen uyku ve en sonunda kasılma oluyor. 
(36 puan) tarafından
Konuşması gittiği o ikinci Havalede hastaneye götürdüğümüzde tüm vücudu mosmordu ve kalbi durmuştu oğlumun. Ben o yüzden çok korkmuştum. Allahım kimseye yaşatmasın böyle bir acıyı.
(755 puan) tarafından
1 kere geçirmiş bebekken kuzenim onda da beyni etkilemiş gelişimini durdurmuş doktorlar rehabilitasyon uzmanlarına yönlendirmiş ve en fazla 5 yaşına kadar gelişim sağlamış beyni. Epilepsi yok çok şükür. Ama sıcak havele de hasar bırakıyor doktor hasar bırakmaz demiş ya ona istinaden demek istedim sadece
(755 puan) tarafından
Aminnn gerçekten Rabbim kimseyi evladı ile sinamasin
(36 puan) tarafından
Canım ateşli hastalık olan menenjitte geçirmiş olabilir. Benim kaynanamın ilk bebeği Havaleden vefat etmiş. Ama o sene bütün çocuklar aynıydı diyor. Kimi sakat kaldı kimi vefat etti dedi. O zaman menenjit olduğunu anladım. Kendileri hiç bilmemişler.
(755 puan) tarafından
Yok canım menenjit değil çok düşmüşler peşine çözüm bulmak için doktorun biri demezse diğeri derdi menenjitten oldu diye

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 430 göst.
15 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 93 göst.
31 Ocak 2024 Diğer kategorisinde baharercan59 (16 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 95 göst.
18 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Nurtopum (612 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 182 göst.