0 oy
409 göst.
Diğer kategorisinde (2,391 puan) tarafından
Merhaba aklıma takıldı ya kızım otizm olabileceği aklıma geldi az önce 18 aylık baba kelimesinden başka birşey söylemiyor kimseyle göz teması kurmuyor seslenince tepki vermiyor bakmıyor kendi halinde oyun oynuyor sadece 1 kelime var ağzında o da baba Yapabldiği şeyler  ise czgi filmde gördüğü a ram sam sam dansı var onu braz yapıyor küpleri diziyor dizince kendi alkışlıyor apartmandan inşce her zaman markete koşuyor apartmanın altındaki oraya alışmış seviyor Bide burun nerde ela deyince benim burnuma dokunuyor ben burnuma dokununca bip bip diye ses cıkarıyorum hoşuna gdiyor kendi burnunu filan göstermiyor gözünü ağzını filan blmiyor bu belirtilerde olabilirmi bugun aklımdan bi geçtide doktora gtmeyi düşünüyorum 

10 Cevaplar

+1 oy
(22 puan) tarafından
Merhaba, bir gelişme var mı? 
(2,391 puan) tarafından
Şuan 2.5 yaş motor gelişimi geride kelimeleri cogaldı cümle kuramıyoruz tek tek söylediğim kelimeleri nadiren tekrarlıyor toplam 15 kelime vardır belki onlarıda nadiren söylüyor
-Reklam-
0 oy
(594 puan) tarafından
Bilgim yok canım Post yukarıda kalsın ilgilenen olur 
(2,391 puan) tarafından
Tamam canım saol
0 oy
(891 puan) tarafından
Bi yerdr okumustm isme bakmama 3 yasa kdr normal biyere ilgilendiyse cagirdgnzda bakmaz. Bana otizm gibi gelmedi otizm demek icin cok erken bence. 
(3,769 puan) tarafından
Hayır nrml değil cnm 3yasa kdr bakmaması fln
0 oy
(3,769 puan) tarafından
Cnm benim kızım otizmli şuan temizk yapıyorum ama yaz sen knsrz ❤️
(2,391 puan) tarafından
Belirtileri nelerdi acaba
0 oy
(347 puan) tarafından
kızım 2.5 yasında ağzının gözünün burnunun vs yerlerini bilir az çok konuşur dediklerini anlarım derdini anlatır ismi ile seslensem haa der   bunu getir sunu bvyle yap bunu buraya koy desem yapar 

ama bizimde belli bir süre önce senin gibiydi yani en önemli belirtisi isme karşı tepkisi ve göz teması sanırsam   

benim kızım a bazen kızarım gözüme bak derim bakaar  ben de bi ara senin gibi şüphe duydum   ama bilmiyorum 

konuşma hiç yokmu baba haricinde en azından için rahat etmesi için bir doktora götür yada sağlık ocağı bakıyor   

bana bir kaç soru sordu ona göre doktora yönlendirdi gerek yok ama için rahat etsin diye git istersen dedi otizm değil dedi . 

ama ben doktora gitmedim  sağlık ocağı sıkıntı görmedi 
(2,391 puan) tarafından
İnşallah bsey yoktur
0 oy
tarafından
Seninlede mi göz teması hiç kurmuyor yada ona küçük emirler verdiğin zaman yapıyormu mesela kumandayı bana getirirmisin dediğinde seni dinliyor mu 
(2,391 puan) tarafından
Arada nadiren yapıyor bseyi veriyor göz teması hiç yok
0 oy
tarafından
Goz teması kurmaması heo tv izletmekten. 10 gun izketmeyimce farkı goreceksin. Bende 10 gundur kestim baya fark var. Tv otizm taklidi yapmalarına sebep oluyor. Benim gunler onceki postuma bak lütfen 
0 oy
(4,668 puan) tarafından
Eger aklında en ufak soru işareti varsa mutlaka en kısa zamanda gerekli yerlere götür. Tam olarak emin olana kadar da peşini bırakma. Sen annesisin bi tuhaflık hissetiysen bi sıkıntı vardır.
0 oy
tarafından
Kuzum otizm bambaşka birşey şimdi ne desen boş şüphen varsa Cok çok iyi incile dikkat et televizyondan telefondan uzak tut  çok daha fazla ilgi goster
0 oy
(1,091 puan) tarafından
Yiğenim otizm tanımlı 2 yaş 5 aylık.

16 aylığa kadar normaldi. 18.aydan sonra gelişimi gerilemeye başladı. Baba anne hadi vs diyen çocuk gitti hiç bişey diyemeyen çocuk geldi. Göz teması annesiyle nadiren kuruyordu. Yurtdışında yaşıyorlar. İyi ki de orda yaşıyorlar türkiyede bu tanj konulmuyor ve bekleniliyor. Bekledikçe çocuk ilerleme kaydedemiyor

Yiğenim konuşma terapistine ve kreşe gidiyor. Evlerine haftada iki defa oyun ablası geliyor.

Şimdi ismine bakıyor bizlerle çok olmasa da göz teması kuruyor..

Yiğenim hiç komut bilmiyordu. Aç kapa getir al ver gel git vs bunları yapmıyordu. İşaret etme hiç yoktu. Sürkwli bişey isterken annesinin elinden tutup oraya götürüyordu.

Anlattıklarınız otizmi çağrıştırıyor. Geçer diye düşünüp hafife almayın. Otizmli olması engel değil ve otizm yok edilmeyecek bişey fr değil. Belki bebeğinizde otizm yoktur ama bunu farketmişsiniz peşini bırakmayın derim. 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 97 göst.
30 Ocak 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde A&H&M (1,276 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 333 göst.
25 Şubat 2022 Aile kategorisinde Bahar59450 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 212 göst.
7 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Mother of deniz (913 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 392 göst.
23 Ekim 2020 Diğer kategorisinde Nur8 (2,792 puan) tarafından soruldu

381,728 soru

11,428,065 cevap

34,988 kullanıcı

...