0 oy
2,070 göst.
Aile kategorisinde (3,151 puan) tarafından
Dün bi post açmıştım erkek ismi olarak eşim Meriç'le dalga geçti beğenmedi diye başka isimler düşünelim filan dedi bugün gelmiş Berk nasıl diyor kuranda da var dedi bende o ismi begenmiyorun Batın daha iyi dedim allahin ismi hem filan o zaman Meriç Batın olsun dedi bende tamam dedim daha guzel isimler duymazsak suan buna karar verdik ama Batın ismi konulmaz filan diyorlar bende merak ediyorum kerim, samet, aziz, macid, kadir vs pek cok isim abd eki almadan konuluyor batın neden konulmuyor sonucta başında bir isim daha var ve anlami farkli farkli yerlerde biricik, tek karın, kuşak, gizli olarak geçiyor siz ne düşünüyorsunuz?

3 Cevaplar

0 oy
(834 puan) tarafından
Neden koyuyorlar çünkü cehalet...

Sizce olabilir mi olması uygun mu? Siz kendiniz karar verin. Esma-ül husna'dan isim direkt koyulur mu bir düşünün kendiniz bulacaksınız. 
tarafından
Bizde berk koyduk tek olarak koyulmaz mı?
(3,151 puan) tarafından
Ben de konulmaz diye biliyorum ama koyan cok insan var ve kimse yadirgamiyor aa ek olmadan koymussunuz falan diye ama Batın ismi icin oylr diyolar acaba batın isminin ayri bi ozelligi mi var diye merak ettim onlar kabul oluyor da bu olmuyor mu diye
(3,151 puan) tarafından
Berk koyulur sanirim allahin 99 ismi icin bu sekilde eksiz olmaz diye duydum ben sadece berk bebek
-Reklam-
0 oy
tarafından

Esmaul husnadan isimler verebilirsiniz tabiki ama direk ayni isim verilemz mesela samed degildir es-sameddir aziz degildor el-azozdir bu sekilde verilmez isim olarak...diger turlu tadece samed aaziz kadir verilebilir bende bunu sorup danismistim bu sekilde aciklanmisti bana

(3,151 puan) tarafından
Dogru anladiysam eger es-samed isminin eki cikarilinca konulabiliyor galiba ama Batında da el-batin olarak var onu cikarinca o zaman olmuyor muymus pek bilgim yokta
tarafından
Evet canim bastaki eklerini koymayacaksin o direk Allah in ismi oluyo saten turkce ve arapcadaki harfler birebir degil o yuzden ayni anlamlari ifadeleri tasimiyo biz o niyetle veriyorux
(3,151 puan) tarafından
Bu durumda batın konulabilir o zaman sonucta o da kuranda el-bâtin olarak geçiyor ama biz batın olarak kullanicaz
0 oy
(523 puan) tarafından

Allah in isimlerini bir varlığa koymayı doğru bulmuyorum benim.sahsi kanaatimce bu yönde .adı üzerinde bu Allah in adı kul a koymak bence çok yanlis

(3,151 puan) tarafından
Esim dini olsun diyor illa onun icin aklima geldi bi sorayim dedim baska da bildigim yok oyle omer muhammed mustafa ali hasan huseyin guzel isimler ama sulalede bin tane var sevmedigim kisilerde olunca da hic dusunemedim
(834 puan) tarafından
Eşine sorar mısın, Kur 'an'ı  isimler sözlüğü olarak mı görüyormuş? :))

Bir sürü dini isim var canımın içi.  Peygamberimiz sav. in Kuranda geçen ismi Tâhâ'dır meselâ. Hz. Osman ra. 'ın babasının adı Affan'dır meselâ. Efendimiz aleyhisselatu vesselama  yanılmıyorsam 9-10 yaşlarında ' bir tek bu çocuğum vardır sana verebilecek, yoluna feda olsun ya Rasulallah diyerek O'nun emrine verilen Enes ra vardır mesela. Umarım eşin bu konuda razı gelir gülüm. Üzülme sen. Rabbim hayırla sağlıkla kucağına almayı nasip etsin
(3,151 puan) tarafından
O da cevre baskisindan oyle diyor kurandan olsun diye sarti yok ama dini isim olsun diyor illa taha guzel isim ama cok kaba tahta dermis gibi affan duydum bi kiside guzel ama anlamini bilmiyorum bide kolay anlasilabilir mi filan enes de esimin tarafinda tonla var sulalede son 10 yilin erkekleri hep eymen, ensar, enes vs. Kararsizim cok insallah hayirlisi olur
(834 puan) tarafından
:) bugün kontrolüm vardı. 16+2. Öğrendim cinsiyeti Allah nasip ederse bir oğlumuz olacak. Isım konusunda çok kararsız değiliz. Türkçe kıymayı düşündüğümüz için belli gibi bisey resmen. Rötuşları yapıp yavrumu öyle sevmek istiyorum.
(3,151 puan) tarafından
Paylasirsaniz iyi olur belki bizede fikir olur allah bagislasin:)

İlgili sorular

+1 oy
23 cevap 455 göst.
9 Eylül 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

377,783 soru

11,307,203 cevap

34,736 kullanıcı

...