0 oy
486 göst.
Diğer kategorisinde (10,750 puan) tarafından
Kızlar. Hani nikah kıyılırken sahit oluyor ya. Ya 2 erkek yada 4 kadın gibi. Peki boşarken de sahit gerekir mi? Gerekirse gene aynı mı sahit durumu sayısı

7 Cevaplar

0 oy
(147 puan) tarafından

Hayır canım eğer yanlış değilsem Nihat Hatipoğlu'ndan dinlemiştim laf arası seni boşadım demek bile nikahı zedeliyor

(10,750 puan) tarafından
Anladım canım bakalım sozde bu gun dini olarak bitirecek isi ama. Birde basıma sahit yoktu nikah devam ediyor diye türemesin sonra
(147 puan) tarafından
Ah kuzum boşanıyor musun hakkında en hayırlısı olsun inşallah
(369 puan) tarafından
3 kere boşol diyince nikah düşüyor diye biliyorum ama erkek tarafından kadın imam nikahını bozamaz erkek bozabilir
(147 puan) tarafından
Erkek için soyluyor zaten kadin
-Reklam-
0 oy
tarafından
Evet benim bildiğim şahit olmalı. tmm boşadım demek de bi nevi bitirir ama şahit olmalı 
tarafından
konu komşu 2 kişi olsa yeterli
tarafından
canım şahit olmazsa ilerde şahit yoktu boşanmış sayılmaz denilir. çünkü halam boşandı diye geldi ama eşi şahit yoktu fln dedi  bi şekilde imamla konuştu. herkesi ikna etti fln e halam da çocuklar için gitmek istedi ve gitti geri. artık nikah düşmüş mu kalmış mi Allah bilir
(10,750 puan) tarafından
Ay cok kotu ama o da ya
tarafından
Aynn o zaman kimi nikah yok nasıl gider zina bu dediler  kimi var dedi.  imam fetva vermiş dedi velhasıl sen işini garantiye al
(10,750 puan) tarafından
Evet ben saglam lazıga baglayım kendimi
0 oy
(1,699 puan) tarafından
2 tane şahit gerekir. 
(10,750 puan) tarafından
Birde onu bahane edecek simdi sahit fian
(1,699 puan) tarafından
Kur’an-ı Kerim’de, “Boşanan kadınlar iddetlerinin sonuna varınca, onları güzelce tutun, yahut onlardan güzelce ayrılın. İçinizden iki âdil kimseyi şahit tutun. Şahitliği Allah için dosdoğru yapın. İşte bununla Allah’a ve ahiret gününe inanan kimselere öğüt verilmektedir. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona bir çıkış yolu açar.” (Talak, 65/2) buyurulmaktadır.
Bu ayetteki şahit tutma emrinin boşamaya mı yoksa ric’î talakla boşadıktan sonra dönmeye mi yönelik olduğu konusunda farklı görüşler vardır. Hanefîlere göre her ikisinde de şahit bulundurmak menduptur. İmam Şâfiî’ye göre ise boşamaya şahit tutmak mendup, dönmeye şahit tutmak ise vaciptir (Cassâs, Ahkâmü’l-Kur‘ân, V, 35-351; Râzî, Mefâtihu’l-ğayb, XXX, 34).
Dolayısıyla boşama esnasında şahit tutma, boşama işleminin geçerlilik şartı değildir. Bununla birlikte fakîhler bu buyruğun, hakların zayi olmaması ve ihtilafların önlenmesi gibi amaçlar taşıdığı noktasında birleşmektedirler.
(1,699 puan) tarafından
Yani hanefilere göre eve şahit tutmalısınız. Şafiilere göre tutmamalısınız. Sizin mezhebinize kalmış
(1,699 puan) tarafından
Bu arada zorunluluk yok hiçbirinde. Eğer ki şahit bulamazsan ama boşanmak zorundaysan sıkıntı yok. Sadece şahit olması mendup yani Allahın hoşuna gidebilecek bir davranış. Ama zorda kaldıysan şahitsiz de boşanırsın tabii ki
(10,750 puan) tarafından
Ben hanefiyim ben bulayım bari en azından bır kısı de olsa
0 oy
(749 puan) tarafından
Yanlış bilmiyorsam erkeğin üç kere boş ol dese boşanıyorlar miş ama erkek dese diye biliyorum
(10,750 puan) tarafından
Zaten o diyecek bacım ama sahit filanda lazımsa ayarlamam lazım
(749 puan) tarafından
Nikah ta şahitler kimlerdi canm tekrardan onları toplayn
(10,750 puan) tarafından
Oo onları ımkanı yok bulamam canım
0 oy
(849 puan) tarafından
Resmi nikahtan boşaninca dini nikahta düşüyor
(10,750 puan) tarafından
Evet canım ama soyle de birsey var ki resmi bosanan kadar cok uzun bir zaman geciyor.
0 oy
tarafından
gerektirmiyor canm. 

şakasına söylemek bile nikâhı düşürebilir. 
(10,750 puan) tarafından
Ay bosayacaksa bosasın da bıtsın bu eziyet
0 oy
(4,582 puan) tarafından
Yok gerekmiyor. "Boş ol" demesi yeterli. 

İlgili sorular

0 oy
24 cevap 452 göst.
15 Mart 2024 Diğer kategorisinde Seherkzll (134 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 749 göst.
0 oy
11 cevap 327 göst.
18 Ocak 2024 Diğer kategorisinde 126504012 (1,220 puan) tarafından soruldu
0 oy
31 cevap 584 göst.
29 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu