0 oy
105 göst.
Diğer kategorisinde (863 puan) tarafından
Oğlum 17 aylık olucak daha önce tv sorunundan bahsetmiştim doktor ilgisini birden kesmez yavaş yavaş aktiviteli kitaplar hareketli kitaplar önerdi aldım ama asla ilgisini çekmiyor bakıp atıyor tv istiyor yine nasıl kitaplara alıştırabilirim nasıl bir yol izlemeyelim 

2 Cevaplar

0 oy
tarafından

Kuzum yargılama olarak algılama daha önce paylaşım yaptıysan görmediğim için soruyorum 17 aylık bir bebek nasıl TV bağımlısı oldu ki şuan koparmaya çalışıyorsunuz. Yani nasıl alıştı onu merak ettim kuzum. 

(863 puan) tarafından
Eşim akşamları izletiyordu youtubeda sevimli dostlar filan bir süre sonra gündüz istemeye başladı ilk başta oynuyordu oyuncakalrka kitaplarla akşamları başladı sonra gündüz istedi açmayınca ağlayınca ağlamasın diye açtım böyle oldu işte keşke başta ağlayınca açmasaydım
-Reklam-
0 oy
(1,698 puan) tarafından
Çocuk gelişimciyim. Canım bu bir alışkanlık meselesi. Öyle iki günde olmaz. Nasıl ki ekran kullanımı zamanla arta arta bağımlılık haline geldiyse o şekilde azaltarak gidilecek. Kitaplarla da aynı şekilde çoğaltarak süreyi uzatabilirsin. Normalde farazi konuşuyorum 2 saat ekranda kalıyorsa birkaç gün 1.5 saate düşürmelisin. Sonraki birkaç gün 1 saat derken birkaç hafta içinde sıfıra indirebilirsin. Kitapları da genelde uykuya geçmeden önce sunabilirsin. Ona sevdiği atıştırmalıklardan hazırla yanına götür, kitabı da al yanına. Onları yerken kitaba odaklan ilgilen. İlgisini çekmesini sağla sanki sen oynuyormuşsun gibi. Meraklandığı anda yavaşça bak böyle şeyler olmuş aaa aslana bak kediye bak gibi azar azar ona göster. Bu da birkaç haftalık bir süreç. Sonra gündüzleri de kitaplarını ulaşabileceği yerlere koy ve ara sıra gidip teklif et. İnşallah zamanla başarırsın. Sabır istiyor. Ekran kötü bir bağımlılık yetişkinlerdeki alkol kadar zor bırakıyor çocuklar. Ciddi çaba gerektirir ama sonunda mutlu olan sen olursun❤️
(1,698 puan) tarafından
Sevdiği şeyleri tespit edip ona uygun alabilirsiniz. Çünkü ben hayvanlı alın derim o arabalı sever vs.
(863 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim iyi ki varsınız ❤
(1,698 puan) tarafından
Ne demek❤️❤️
(146 puan) tarafından
Biz ekrani hayatimizdan çıkarttık bi ay çok iyi oldu cocuklarima izletmiykrum onlar uyuyunca ben az bisi bakıyorum bende alıştım.tv izlemeden durabiliyorum
(863 puan) tarafından
Nasıl yaptınız tamamen mi kaldırdınız

İlgili sorular

+1 oy
12 cevap 346 göst.
18 Mart 2022 Diğer kategorisinde Reyhan000 (65 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 135 göst.
12 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Alpingo!!45 (352 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 54 göst.
3 Ekim 2023 Aile kategorisinde Nrgz (771 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 156 göst.
9 Eylül 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ysmnalparsln (255 puan) tarafından soruldu

380,568 soru

11,394,468 cevap

34,909 kullanıcı

...