+1 oy
762 göst.
Diğer kategorisinde (268 puan) tarafından
Kizlar simdi cok kizdigim bir olay var (Herkesin gorusune de saygim var)Cocuk rizkiyla gelir diye 4 tane 5 tane cocuk yapan var. Ögretmenim okulumda cocuklarin ne dogru durust defter kalem ne ilgilenen veli ne egitim istegi olan ögrenci.gecen veli toplantisi oldu 40 kisilik siniftan 5 veli geldi sadece.bu 5 velinin 1 taneside tutturdu uniforma almam param yok diye kac kardes diye sordum 4 kardesmis. Haddime mi bilmem de 100 tl lik uniformayi alamiyorsun niye 4 tane yapiyorsun.cogunun sebebi kardes ihtiyaci ,cocuk riskiyla gelir dusuncesi peki bu rriziktan kastimiz nedir.acliktan ölmez tamam da bu yetiyor mu?

29 Cevaplar

0 oy
tarafından
Eğer bir probleminiz varsa veya bir çözümunuz varsa aileyi karşınıza alıp konuşun. Burda aile hakkında neden atıp tutuyosunuz? Kendi mahremi durumları ve özel şartlari sizin ağzınıza neden sakız olmuş durumda anlamadım. Çocuk doğurmak için kylie Jenner mi olmak lazım anlamadım.
tarafından
Kaç çocuk yaptığını eleştiriyorsunuz, yatağına dil uzatıyorsunuz. aileyi karşınıza alıp konuşup nasihat etmek fayda verecektir veya dertlerini anlayıp dinlemek... Burda ki paylaşım size ve aileye hiç bir şey kazandirmaz
(268 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Asla vermem  eger bir haklilik payi varsa.Cocugu dogurup ortaya saldiysam o cocugun en basit ornek veriryorum 1 defa veli toplantisana gitmediysem okulu nerde bilmiyorsam karsima gecip rahatca diyebilirler ama ben boyle biriysem zaten kim ne derse desin ben biliyorum der gecerim(cahil anlamiyor,sorgulamiyor)hala yatakla bir baglanti goremedim.sex yapip yapmamasina dil uzatmadim bunu anlamadiniz.
tarafından
Bakamayacak olan çocuk yapmasın bence demek insanların yatağına dil uzatmaktır. Biri size karşı böyle bir eleştiri de bulunsa benim yatağım sana mı kaldı diye ağzının payını verirsiniz
(268 puan) tarafından
Sen olayi anlayamadin veya farkli yerden anlamak istiyorsun canm
(2,965 puan) tarafından
Heba olan çocuklar bizim geleceğimiz. Ne yani şimdi 5 cocuk yap diyen kişi! De mi yatağına dil uzatmış oluyor. Yada dogum kontrol yöntemlerini öğretmek için köy köy gezen sağlıkçılar. Ilqc satan eczacılar:)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Tanımıyorum sizi öğretmenliğinize laf edemem ama türkçe öğretmenim vardı tüm sınıf dersi geldiğinde öylece oturup sessizce beklerdi bizimle sakalasirdi sanki oda bir ogrenciymis gibi ders yapardı ve bir matematik hocamız vardı dersinde hasta numarası yapardık dinlemezdik kaba sinirli ve suratsizdi kimse derse girmesini istemezdi ve tüm sınıfın matematigi çok kötüydü çünkü bir öğrenci öğretmeni sevmezse derse hiç ama hiç ilgi göstermez bence herkes için gecerli
(268 puan) tarafından
Ogrencilerimi seviyorum onlarla problemim yok canm toplum olarak yanlisimizdan bahsettim
tarafından
Tabiki seviyorsundur sevmiyorsun demek istemedim ama çocukların derse ilgi göstermediğini belirtmissin onun için dedim çocuklar küçükse dersi sakalasarak yaparsan daha istekli olurlar tabiki işine karışmak değil amacım ama bende öğrenci oldum öğretmenim bizimle şakalaşıp ilgi gösterince daha istekli olurduk
(268 puan) tarafından
Canm istedigini yap cocuklar ogrenmeye istegi yok sadece okulda dersi anlamak yetmiyo evdede bu derslere destek cikmak gerek ilgi alaka gerek ama malesef yok hicbiri yok.40 kilsilik sinif 3,5 ogrenci  ancak cikiyor.sadece ogretmenle olacak is degil
0 oy
tarafından
Evet çocuk rızkı ile gelir ama buna güvenerek 5 6 tane çocuk yapmakta cesaret ben daha çok ilgisizliği kızdım 5 kişi veli toplansina geldi yazmışsınız ki kendi yakın cevremdede biliyorum kaymakamlim vs yardım versin diye bilerek mont bot almayanlar var bu şekilde onların beyin isleyisi yazık o çocuklara gerçekten 
(268 puan) tarafından
Kizdigim aynende bu daha cocugunun okulunun yolunu bilmeyen var ne diye bilirimki.niye gelmiyorsun diye ariyorum 4 cocugum hangi birine gideyim diyor
tarafından
O çocuklar kendi gelmedi siz istediniz deseydin sende bizde 4 kardeşiz ki öğretmenim babamın can arkadasiydi yinede ihmal etmedi hiçbirimiz bazı gün aynı zamana denk gelirdi birine annem birine babam giderdi saçmalık gerçekten çocuğa bakmayı karnını doyurmak zannediyorlar
(268 puan) tarafından
Ayni zamana bile denk gelse en azindan telefonla arar cocugum nasil veya ne yapalim hocam baska gun gelelim diye.hicbir sekilde ilgilenme yok
0 oy
(1,165 puan) tarafından
bende  buma karsiyim maddiyati olmayib 4 5 tane doguran lara.  ben birine  zor  bakiyorum maddi anlamda ikinciyi dusunmuyorum. ne bileyim biz 3 cocukduk cok fakir buyuduk.    bu yuzden kiziminda  benim gibi her seye hasret buyumesini    istemem o yuzdem biri olsun saglikli olsun iyi bakim geleceyi icin sora  ilerde rabbim nasil ederse    maddiyatimiz iyiyse dogururum. bende  okulda  cocukken cok asagilandim hic birnsey ailem alamiyordu diye  bu yuzden kiziminda boyle  bir hayat yasamasini istemem
(268 puan) tarafından
Bende 6 cocuklu aileden ciktim ama bir sansima biri elimden tuttu meslek sahibi oldum ya olamayamlar.Maddiyat ayriyeten maneviyat o kadar onemli ki cocuklarin cogunlugunun hicbir amaci hedefi hayali yok.uzuluyorum bu cocuklar 5 10 yil sonra gecim telasina dusecekler.ee dogurduk ne oldu yani.
(1,165 puan) tarafından
cok  doru
0 oy
(669 puan) tarafından
Ben de öğretmenim ve seni o kadar iyi anladım ki. Burda olayı hep farklı yerlere çekmişler. Günümüzde çocuk yetiştirmek çok çok zor eskiden çocuğun ihtiyacı birdi şimdi beş oldu. Bunu sadece maddi ihtiyaç olarak demiyorum manevi ihtiyaç da arttı. Benim babamın okula gelmisligj yoktur ama ben okudum benim gibi çok var benim akranlarımda ama şimdi çok çok zor veli desteği olmadan öğrencinin okuması. Bir de işin güzel ahlaklı yetiştirme kısmı var eskiden çocuk anneden babadan öğretmenden görür kendi kendine bir ahlak edinirdi şimdi çocuk ahlaki internetten öğreniyor o yüzden doğurmak işin kolay kısmı yetistiremeyecegimiz çocuklar dünyaya getirip vebalinde kalmayalım. Ha üç tane dört tane olur maddi manevi gücü vardır gecesini gündüzüne katanlara lafım yok ama ben de hep çok kardeşli ailelerin çocuklarına karşı ilgisiz olduğunu gördüm üzgünüm ama tecrübem bu yönde 
(268 puan) tarafından
Bak cok guzel demissin beni cok iyi anlamissin  canm ama malesef kabul edilmek istenmiyor ve bizim  isteklerimiz yuzunden onca cocuk heba oluyo
0 oy
(1,621 puan) tarafından
Evet çocuk rızkıyla gelir ama böyle düşünerek çocuk yapmam iki çocuğumun arasında 10 yaş var insan önce yetebilmeli maddi manevi de ondan sonra 2 yi 3 ü düşünmeli
(268 puan) tarafından
Evet iste canm ama insanimiz kabul etmek istemiyor cok  cocuk olunca daha mi iyi kadin,anne,baba oluyoruz olanla niye yetinilmiyo anlamis degilim
0 oy
(1,020 puan) tarafından
Atanamayan bir öğretmen olarak ben de çok iyi anlıyorum sizi. Köylerde ücretli yaptım toplantı yapıyorum gelen sayısı 2,3 oda kadınlar. Zaten ödeve yardımcı olmak nerde. 

Sanıyor devlet çocuk okutuyor. Ücretli öğretmenlik yapmamama rağmen çoğu şeyi fotokopi, kağıt kalem vs ben alıyordum. 

Her gelen öğrenci eksik bir sürü şeylerle 

Kaç çocuk doğurdum derken doğuranlar yarışıyor gibi çocuk getirmişler. Sorsan ilgileniyorlar. 1. Sınıf çocuğu gelmiş hiçbinşey yok ya . Ödevi yapmıyorsanız bari kızım oğlum defteri silğiyi kalemi al çantama demek çok mu zor yaaa!!! 2 defterle seneyi bitirmiş öğrencim vardı 

Köy olunca öyle sanıyorsun ama bu veli ilgisisliği her yerde yeminle . Atanmadım eşim atanmış ama onun parasını harcarken elim titriyor, ee birikim olsun 2. Çocuğa birikim yapayım da, biraz büyüsün öyle kardeş getireyim 2 kitap okuyalım faydayı olalım diyoruz biz.. vallahi rabbim yardım etsin evet rızık verilir tabi ama bu bilerek lades oynayıp çocuk getirenlere lafımız
(268 puan) tarafından
Massallah sana ya ne guzel yazmissin.benim maasimi yapacagim iyiligi bile zorunluymusuz gibi dile getiren var.insanlar cok degisik.babalari gormenin imkani yok zaten.gecen cocugun biri fenalasti anne babasini aradim adam biz isteyiz gelemeyiz kalsin okulda dedi ama bunu o kadar rahat soyledi ki agzim acik kaldi.evlat ne kadar degersizmis dedim sastim kaldim inan.bu arada Rabbim en kisa surede atanmani nasip etsin canm
(1,020 puan) tarafından
Yuh yaa okulda kalsın ne demek! yıllarca çocuk için maddi manevi yıpranan ailelerden sonra böyleleri çok tuhaf geliyor. Bir sürü çocuk olunca tabi böyle demek kolay bunlara.

Devlet okutsun ama 5 krş da cebimden gitmesin diyen veliler var ya . Allah sabır versin size... İnşaallah teşekkür ederim ya
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Vallahi bacı sonuna kadar katılıyorum sana. Ortada bir rızık vardır o rızığı tüm kardeşler bölüşür. Bir hamile kaldım 4 kez iş değiştirdi eşim 
(268 puan) tarafından
1 2 her insan ister bu da cok dogal canm zaten ama 2 den sonrasi biraz maddiyat maneviyat isi degil mi insan yetemiyor malesef hayat cok pahali olan cocuklara oluyor malesef ama anlatamiyorsun malef
0 oy
(2,965 puan) tarafından
Hocam ben de öğretmenim ne parası olmadığını sanıp acıdığım velilerim oldu ki sonradan o köyde uzun yillar çalışma öğretmenden öğrendim ki adam aslında varlıklı. Fakat iş eğitime gelince malesef bazı aileler kuruş vermiyor. Bir yıl ailelere dedim ki ihtiyaç listesini alamayacak olanlar bana özel olarak gelsin söylesin ben hallederim. 2 veli ne listedekiler aldi ne de geldi bana söyledi alamayacağım diye. Yani demem o ki umursamazlar. Köydeki velilerimim hepsi inşaatçıydi. Sınıfı boyatmak istedim. Ondan bile para aldılar. 
(268 puan) tarafından
Heba olan cocuklar oluyo canm.coklukta degersizlesiyor demekki (herkes icin degil tabiki)
(2,965 puan) tarafından
Tabiki tam tersi de aslında durumu olmayıp da çocuğu için çabalayan da var tamamen vicdan meselesi
(268 puan) tarafından
Var ya olmazmi hocam oyle kisiler istisna olsada cocugu icin cirpinan onlar zaten cok belli oluyor ve o cocuklarin mutlaka elinden tutuluyor

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 43 göst.
10 Kasım 2023 Aile kategorisinde Bebisbekliyorum (1 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 97 göst.
4 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Evin21 (330 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 870 göst.
5 Ağustos 2020 Aile kategorisinde 2prensannesi!! (129 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 828 göst.