0 oy
394 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde tarafından
Lokanta usulü mercimek çorbası yapar msnz ve hanımlarıda en az aşçılar kadar deneyimli bilgili oluyor lokanta usulü mercimek çorbası yapıyorsanız tarifini verir msnız gecen lokantada mercimek çorbası içtim efsaneydi bayıldım 

10 Cevaplar

0 oy
tarafından
düzenlendi

image

Bennnnnnnn yaparımmm

(802 puan) tarafından
Onlar salça koymuyor sarı rengi veren ise zerdeçal.
(1,763 puan) tarafından
Tmm bunlarda dogru ama sari mercimekle yapiliyor turuncuyla degil turuncuyla yapilinca zerdecal da katsan rengi farkli bir ton oluyor senin dediklerinde yapiliyor ama sari mercigeme yapiyorlar bu dediklerini
(802 puan) tarafından
Sarıyla evet ama kırmızı daha ucuz :D
(1,763 puan) tarafından
Tabi sari mercimegin kilosu turunca oranla kilo basi 4 5 tl oynuyor benim sulalem hep asci ordan biliyorum
tarafından
Valla bilemicem canım
-Reklam-
0 oy
(6,943 puan) tarafından

Lokanta usulü değil de kendim usulü yapıyorum  :D

Herkes çok beğenir hatta geçen gün burada post açan birine verdim tarifi yapmış çok güzel oldu dedi. 

tarafından
Tarif. Verir msn
(6,943 puan) tarafından
Bir tane soğanı doğrayıp yağda kavuruyorum sonra salçayı koyup kavuruyorum daha sonra yıkamış olduğum mercimekleri katıyorum onu da bir iki tur kavuruyorum yarım tavuk bulyon ekliyorum kaynayınca altını kısıp mercimeklerin yumuşamasını bekliyorum yumuşayınca blenderden geçiriyorum tamamdır afiyet olsun  :)
(6,943 puan) tarafından
Ha bu arada kullandığım salça kendi yaptığımız biber salçası.
0 oy
(5,311 puan) tarafından
Benim yaptığımı genelde herkes beğenir 

1 sb mercimeğe 

4 sb su koyuyorum

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığından az karabiber

1.5 çay kaşığı tuz   hepsini kaynatıyorum sonrada süzgeçten geçiriyorum 

Üzerine  tereyağı kırmızı biber  ve nane  yakıp dölüyorum  cnm
tarafından
Not aldım tarifi denicem teşekkür ederim
(5,311 puan) tarafından
Rica ederim  cnm
(1,493 puan) tarafından
Süzgeçten geçirince tortunu atiyomusun
(5,311 puan) tarafından
Kalmıyor tortu genelde    kalırsada farklı bir kasede tutuyorum isteyen kendi çorbasına koyuyor
0 oy
tarafından

Çok sık yaparım çokta sevilir

• 1 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 adet soğan
  • 1 adet patates
  • 1 adet havuç
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 6-7 su bardağı su 
  • Paatates ve havuç minik minik doğranır.
  1. Soğan da küp küp doğranır.
  2. Düdüklüye sıvı yağ konulup malzemeler ilave edilir ve orta ateşte hafif yumuşayana kadar malzemeler kavrulur.
  3. Kavurduğumuz zaman havucun patatesin rengi yağa geçiyor ve çorbanın ışıl ışıl olmasını sağlıyor.
  4. Yumuşayınca yıkanıp süzülmüş kırmızı mercimek ilave edilip 2-3 tur çevrildikten sonra su ve tuz ilave edilip kaynamaya bırakılır.
  5. Kaynadıktan sonra düdüklü kapatılır ve orta ateşte düdüklünüze göre 10-15 dakika pişirilir.
  6. Havası alınıp kapağı açılır karıştırılır.
  7. Çorba başka bir tencereye tel veya plastik farketmez süzgeçten sıcakken geçirilir. Sıcakken çok kolay hemen 5 dakika da geçiriliyor zaten. Blender ile yaparsanız Çorbanız boz renkli değişik kıvamlı olacak
tarafından
Teşekkür ederm canım kaydettim denicem
0 oy
tarafından
Benim çorbam meşhurdur canm 

Kırmızı mercimek 

Bol sarımsak  su bunları kaynat rondodan geçir 

Üzerine tereyağı pul biber kızdır  kaselere üzerine dök 

Muhteşem oluyor

Lezzetini sarmısaktan alıyor o yüzden bol koyacaksın kuzum
tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
(7,663 puan) tarafından
Ben suya mercimek, patates, soğan, sarımsak, havuç, tuz, zerdecal hepsini kavurmadan hasliyorum blender yapıyorum kısık ateşte de 10 dk kaynatiyorum( soğan tadı gitsin diye) uzerine de tereyağında nane bu kadan en basit benimki kaynanam baska turlu yapiyodu hosuna gitmis boyle yapiyo artık 
tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
(1,309 puan) tarafından
Hakiki lokanta usulü süzme mercimek çorbası veriyorum :D göz kararı mercimek soğan  sarımsak kimyon zerdeçal ve tuz hepsini haşla güzelce blendırlaa üzerine zeytinyağı ve pul biberli sos yap efsane oluyo
0 oy
(2,448 puan) tarafından
Evet ben yaparım çoook da güzel olur
0 oy
(5,491 puan) tarafından
Aşçı hanımıyım, eşim kadar güzel yemek yaparım iddialıyım bu konuda

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 146 göst.
19 Eylül 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 139 göst.
20 Ağustos 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde orbanesara (817 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 70 göst.
14 Haziran 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Zehra yasin art (558 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 99 göst.
8 Mart 2022 Diğer kategorisinde Hacerhale (331 puan) tarafından soruldu

378,226 soru

11,320,296 cevap

34,765 kullanıcı

...