0 oy
1,155 göst.
Diğer kategorisinde (1,556 puan) tarafından
Öyle bi hakkimiz varmış yüklü doğalgaz faturası gelipte doğalgaz yakmayan komşusunu şikayet eden oldumu merak ettim

26 Cevaplar

+8 oy
(25,224 puan) tarafından
Yakmazsa yakmaz milletin evine kim karışır, yargıtayın işi gücü bitti boş beleş kararlar alıp duruyo, önce hakedene hakettiği kararlar verilsin. Komşum belki sıcagı sevmiyo belki durumu yok yakmıyo kat kat giyiniyo hayret bişey kşme ne bundan Allah sorar hesabını
(3,823 puan) tarafından
Aynen içimden geçeni yazmışsın selin işi gücü bırkatık milletin doğalgazına da karışır olduk
(3,179 puan) tarafından
Valla benim alt komşum yakmıyo ben üsteyimm bana diyo üstten alttan ısındıgı için yakmıyorum terslicektim komşu diye sğstğm ama bizi keriz yerine koyuyo öylededenmez
(612 puan) tarafından
Öyle demesi kesinlikle yanlış ama seline de sonuna kadar katılıyorum. Kime ne ki, ister yakarım ister yakmam. Önümüzdeki dev gibi sorunları görmeyip saçma sapan şeylerle uğraşıyoruz.
(25,224 puan) tarafından
Ya öyle demesi evet saçma olmuş ama yinede ona kimse karışamaz yakmıyo diye. Sende alttan üstten ısınsan sende yakmıcan belki
-Reklam-
0 oy
tarafından
Bence haksız bir karar bu komşuya ne benım kaç derece kaç oda doğalgaz yaktığımdan benım evim benı ilgilendirir 
(1,253 puan) tarafından
Düşünmüyorum desem yalan olur canim bunu
tarafından
Komşunla konuştun mu ne açıklama yapyor uyarabilirsin böyle devam edersen şikayet hakkımı kullanabilirim diye tabı senın kararın
(101 puan) tarafından
Şöyle bi gercekte var ısınan hava yükselir üst katta oturanlar her zaman şanslı, çok yaksada size çok fayda etmez ama sizin yakmanız onu ısıtıyor tabi.
(13,202 puan) tarafından
Olay orada zaten sobayı karlı iş sanıyorsunuz değil işte. Sadece olayı anlamıyorsunuz senin bütçe ise benim de bütçem çocuğum üşümesin diye yakmak zorunda isem fazla ödemek zorunda değilim işte.
tarafından
Seda aşkım bak büyük bir sitede oturuyorum biz hepsini yakıyoruz evin sitede merkezi sistem sonuna kadar açıyorum ama alt açmıyor üst açmıyor haliyle çok ısınmıyor ev yere basınca ayaklarım üşüyor ki düşün hepsi açık
0 oy
tarafından
Komşum dan banane ki ister yakar ister yakmaz herkesin evi ayri
(13,202 puan) tarafından
Esra kaynana alttan yakınca 600₺ yakmayınca 1100₺ bile ödedim geçen yıl o yakmadı her ay 300-400 TL yi cebine koydu ben her ay ekstra 500₺ den oldum bu kısmı normal mi? Düşün bunu insanın ana dediği insan yapıyor el daha da batar gözüne
tarafından
Aslı Mehlika geçen sene bebekti 70 de yaktım sürekli ev sahibim üst kattaydi iki yaşlı insan benim oturma odam onların büyük salonoydu onlarda sadece oturma odası ve mutfağı Yakiyorlardi kalkıp benim evimi soğutuyorsunuz yakın demedim faturamda çok uçuk gelmedi eğer bu sene Mehlika her odaya girip çıkmasa bende oraları kapatirdim boşuna 3 odam yanmış olacaktı çünkü faturalar malum belki durumları yok yada iki kişiler odalarını yakmiyorlar kimseye karışma hakkım olduğu düşünmüyorum
(13,202 puan) tarafından
Kuzu cidden uçuk rakam olmasa insana zaten koymaz umrumda olmaz hiç maddi hesap yapan insan değilimdir. Ben de Kerem küçük diye zaten bir mama masrafım vardı az çok biliyorsun insan destek olacağına köstek oluyor. Eskiden annemin ev sahibi ilk doğalgaz geçince döşetti bizde de demirdöküm soba vardı sizin sobayla biz ısınıyoruz diye seviniyorlardı. Bu insanı kullanmak boyutuna giriyor mu bence evet. Merkezi sistemde mesela bina ısısı sağlansın enerji kullanımı kar etmek amaçlı evi boş da olsa yakılır ödemesi alınır. Sosyal toplum açısından gerekli bence.
tarafından
Senin durumun apayrı kaynanandan bahsediyoruz anne yani aklım almıyor o kadını. Bunu insanları kullanma amaçlı yapan zaten kul hakkına giriyor oda ayrı bir boyut ama iki kişi olupta bosuna yakmayanlardan bahsediyorum ben
(13,202 puan) tarafından
Koca binada 3 kişiydik toplamda zaten 135 şer mt kare evler altta bir kişi işine geldiği zaman yakar veya yakmazdı. Kerem yokken de eşimle biz komple yakardık o yine yakmazdı. Düşün el insana neler yapmaz
0 oy
(15,823 puan) tarafından

Çok saçma kimsede etmez yaniii benim bebeğim var yüksek yakiyommm alt katındakilerin  bebeği yokk nerdeyse hiç yakmiyorlar napimm şikayetim edeyimmm adama gulerlerrr :D:D

0 oy
(674 puan) tarafından
Çok saçma belki yaksa ödeyecek durumu yok ya da öyle kullanıyor benim önceki binamda öyleydi üst komşular biz yakmayacagiz oturduğumuz yerde elektrik sobası yakacagiz dedi.ne diyelim zorla yaktiramayiz ya
tarafından
Ben Bı odayı kışın  kullanmıyorum diye yakmıyorum yakmak zorunda mıyım dimi
(674 puan) tarafından
Tabii ki değiliz bende salon kullanmıyorum neden yakayım ki devir ekonomi devri ne nasıl uygunsa öyle yakmaliyiz
tarafından
Aynn öyle canım benımde evim 2+1 yattığım oturma odamı yakıyorum mutfak koridor yetiyor 1 tane oda fazla eşyaları koyduğum bir oda ne gerek var boşuna yakmaya
0 oy
(44,603 puan) tarafından
Bana saçma geliyo yaa o 
0 oy
(1,206 puan) tarafından
Öyle hak olurmu hiç sacmalkk bazen günlerce evde olmuyoruz ne yapayım boş evi mi isitayim :)
(1,556 puan) tarafından
Evde olmamak farklı ama
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Eğer eski evimde olsaydım kaynanamı şikayet edecektim bu yıl
0 oy
(530 puan) tarafından
Bence çok saçma belki bütçeleri ona göre herkes cebine göre davranır
0 oy
(62 puan) tarafından
Belki tatile çıktılar belki evde yoklar belki sadece yatıya geliyorlar üstünde düşünülmemesi gereken bir durum ama eminim şikayet eden vardır :) benim annemler kömür sobası yakıyor diye üst komşu salonun doğalgazıni açmıyor mesela kendide söylüyor :) 
0 oy
(1,014 puan) tarafından
Sacmalık. Ben ıster yakarım ıstemezsem yakmam yav. Sıkayet eden bı zahmet odesın ozaman mılletın faturasını. Napsın parası pulu yoksa yakacakta neyle odeyecek. 
tarafından
Aynn öyle bende onu söyledim hanımlar linçledi
0 oy
tarafından
Haberlerde vardı biri şikayet etmişti bizim zaten bi tek altta biri var adam bekar bilmiyorum nereyi yakıtı nereyi yakmıyor biz akşamları evde olduğumuz için gündüz 40 dereceye indirip çıkıyorum sadece koridor ve salon yanıyo akşam eve gelince yatak odasını da açıp 50 ye çıkarıyorum
0 oy
(800 puan) tarafından
Yorumlardaki arkadaşlar olayı anlamamış bence 

Sen doğalgaz yaktığın için yakmayanı şikayet etme hakkın var çünkü onun evinide ısıtıyorsan 

Özellikle alt ve üst kat yakıp ortadaki yakmazsa 
(1,556 puan) tarafından
Aynen canım dusukte yakıp yakmamasini şikayet etmek değil hiç yakmayip başkasının yaktiginla illa ısınır evi bı nebzede olsa
0 oy
tarafından
Bence çok saçma belki durumu yok belki sürekli evde durmadıgi için ihtiyaç duymuyor. Herkes kendi bütçesini düşünür niye yakmiyon diye komşuyu şikayet etmeye kimsenin hakkı yok
(25,224 puan) tarafından
Mesela benim üstteki menopoza girmiş kadın yanıyo ter basıyo kadını bide kombi mi yakcak :D hayatımda böyle mantıksızlık görmedim. Kendine yüksek fatura gelen varsa az açsın madem giyinsin
tarafından
Aynn kışın ortasında evde don atlet dolaşmasın sıkı giyinsin az derecede yaksin bende 1 odayı kullanmıyorum kapıyı kapatıyorum o odayı takmadığım için komşum bana hesap soramaz ki
(25,224 puan) tarafından
Ya boş laflar işte yargıtay önce hakeden suçlulara hakettiği kararları versin milletin kıç ısıtma derdine uzanana kadar
tarafından
Aynn öyle
tarafından
Dediğin digru önce katillere tecavuzculere çare bulsun
0 oy
(718 puan) tarafından
Kimse oturmuyorsa boşss alt kat duvarlari mi sikayet etcez sacma bir karar
0 oy
tarafından

DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK KURALLARI" UYARISI

Akipek, bir kat malikinin kaloriferi yakmayarak yan, alt ve üst komşusu sayesinde ısınmasının doğruluk ve dürüstlük kurallarına aykırı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu durumda kaloriferi yakmayan kişi, komşusunun daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Bu kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu açısından komşuluk ilişkileri bakımından komşularına zarar veriyor duruma düşüyor. Yine kanunun 33'üncü maddesi gereği kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebiliyor.

Burada kat maliki, 'Benim komşum kaloriferini hiç yakmıyor, bundan dolayı daha fazla yakmak durumunda kalıyorum. Benim sayemde o ısınıyor, buna müdahale edin.' diyebiliyor. Hakim de komşunun konutunu mevsim koşullarına uygun kullanmadığına karar verip, yaptığını sonlandırmasını isteyebilir.

Hakim, talep halinde, komşu maddi zarara uğramışsa bu maddi zararın tazminine karar verebilir. Normalde aylık 500 liralık ısıtma gideri olan bir kişi, 700 lira yakmak zorunda kaldıysa bu zararın tazminini isteyebilir."

Bu durumlarda belediyeye de insan sağlığını olumsuz etkileyen işlem gerekçesiyle başvurulmasının çözüm olabileceğini vurgulayan Akipek, "Bunların dışında, Türk Medeni Kanunu'nda da komşuluk hukuku ayrıca düzenlenmiş durumda. Burada da komşuluk hukukuna aykırı, komşuların katlanma sınırlarını aşan eylem söz konusu. Kanun gereğince yine komşunun hakkı doğuyor" dedi.

Akipek, evin boş olması, aylarca beklenmesine rağmen satılmaması ya da kiraya verilmemesi durumunda da komşuların birbirlerine fedakarlık göstermesi gerekebileceğini belirterek, "Burada sınırımız doğruluk kuralları. O noktada boş olan dairenin ısıtılmasını istemek çok mümkün olmayabilir ancak komşusuna zarar verme kastıyla dairenin boş tutulması halinde kuşkusuz yine hakimin müdahalesi istenebilir" diye konuştu.

tarafından
Haberlerde çıkmış ama lakin burda adaletsizlik var şimdi.ben acıyorum ama üst ve yan daireler boş.  Ne yapacağım alt daire yakmıyor adamın kapısına mi gideceğim.  Sistemde 1 acik bulunmassin hemen herkes ordan faydalanma derdinde . O zama  boş daire sahiplerine oturmalar bile dogalgazlarini düzenli bir şekilde açık bıraksınlar
0 oy
(5,949 puan) tarafından
Çok  saçma   komşuya  neki  b3nim  yakıp yakmamamdan o yakıyorsa yaksın  yani  böyle  bir karar  çıkaracaklarını önce fiyatları  dursunler de herkes  mutlu  olsun  
0 oy
tarafından

Evet öyle Bi hakkın var kanunen ama kadın 1 2 odayı yakıyorsa onu edemiyorsun hiç yakmiycak:D seninle aynı odada oturmayabilir gibi dusun

0 oy
(107 puan) tarafından
Benim alt komşuda yakmıyor ben mecbur yakıyorum çocuk var geçen sordum açtınmı dogalgazı oda yok dedi Bn açtım dedim oda diyoki benm ev ondan sıcak oluyor dedi kendimi bian ***** yerine konmuş gibi hissettim 
(1,556 puan) tarafından
İşte bak böyle durumlarda şikayet etme hakkin var insanları enayi yerine koyuyorlar
(107 puan) tarafından
Evet. Malesef öyle
0 oy
(3,503 puan) tarafından
Evin sıcaklığını çektiği için şikayet etme hakkımız var doğru ama şimdi durumu olmayan da hemen yakmiyo ne diyebilirsin ki ben şikayet etmedim öyle bı şey de yapmam doğrusu 

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 383 göst.
4 Nisan 2024 Aile kategorisinde Bizimkz12 (2,232 puan) tarafından soruldu
0 oy
57 cevap 1,632 göst.
14 Şubat 2023 Aile kategorisinde Efsun88 (197 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 739 göst.
13 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Amine su (3,419 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 155 göst.