0 oy
1,131 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (67 puan) tarafından
Canlarim şimdi durum şöyle ben elhamdülillah Müslümanim fakat bilgisi biraz eksik biri olduğum icin ateist bir kiz arkadaşımın sorduğu soru karşısında net cevap veremedim eksik kalirim internettende tam cevabini alamadim yanlış biseyde aksetmek istemedim sorunun cevabinda netlige ulasirsam sana doğru cevabi verebilirim diyip kestirip attim çünkü yanlış bisey söylemekten korkuyorum belki benden daha bilgili konuya daha hakim arkadaşlar varsa beni de arkadasimida aydinlatirsa cok sevinirim simdiden tesekkur ederim

Soru şu  :  Ademe secde etmediği için kovulan şeytan daha sonra nasıl cennete girip Havvaya elma yedirdi ? 

24 Cevaplar

+2 oy
tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Şeytan ne kadar kötü olsada Allahı en çok seven melekti. Zaten Allah huzurundan bu yüzden kovdu beni ateşten yarattın o ise topraktan ben senden başkasına hele ki bir insan oğluna asla secde etmem dedi. Kısacası o hala allahin meleği ve şeytan olmasının sebebi bizim zayıf olduğumuzu nefsimize yenik düşüp Allahi onun kadar sevmeyeceğimizi Allaha ispatlamak. Şu kadar diyeyim bir melek olduğu için girebilir cennete 
(2,556 puan) tarafından
He o konuda bisey diyemem :) zaten bunlari tartismak nr kadar dogru bilmiyorum herkesi  dinine mezhebine inancina saygi duymamiz lazim
(261 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Seytan melek degildir o bir cindir atesten yaratildi. lütfen yanlis bilgi yaymayin.
(7,791 puan) tarafından
Kubra kur an ojuyup anlasilsa her seyi bi musluman icat edebilirdi her eey yaziyor icinde anlayana. Kur an okuyun anlayin arastirin der ilk lafzi oku ama Allah var ki vs gibi konularda fazla dusunmememiz gereklidir belki inanıyorum demsk kafidir ama mucitlik ve bu apayri
(3,551 puan) tarafından
Hah işte aynı şeyden bahsettim canım
(1,763 puan) tarafından
Esay yorumuna guldum sagol kuzum:))
-Reklam-
+1 oy
(10,411 puan) tarafından
Cennetin kapısının altından yılan şekline büründü ve Allah bunu bildiği halde müsadere etti ve bizi imtihan için dünyaya gonderdi
(349 puan) tarafından
Bacım bir delil mi vR da böyle yazıyorsun. Ne kitapta ne de sünnetten yılan şekline girip cennete girdi diyorsun.
(10,411 puan) tarafından
Bunu Bi hocam anlatmıştı hadis kitabının adınıza söylemişti buhari miydi acaba emin değilim ama
(349 puan) tarafından
Birsürü yalancı hadis var en güvenilir buhari ve Müslim dir. Ben hiç rastlamadım. Yani buhari ve Müslim kitaplarını okudum bu konuda tefsirini de araştırdım dinledim ama buna hiç rastlamadım.
(10,411 puan) tarafından
Doğrudur.canım ben emin değilim zaten hangi kitapta olduğunu
+1 oy
tarafından
Ulan bu ateistler varya kafa karistirmakta bir numara bunun cevabini eminimki biliyo ama tam bilgisi olmayanlari bu sorularla ikileme sokmaya calisiyo keskemuslumanim diye dolananlar bukadar zeki olsaydi 
tarafından
Yeni soruyu gordunmu
tarafından
Hahahahahah
tarafından
Gördüm mihrü mah sultan ama oraya hiç bulasmadim inan gece gece bu muhabbetlerdan beni sıkıntı bastı. Uykum kaçtı. Çok tehlikeli sular. İslam kılıçtan keskin kıldan ince ama biz ne kadar rahat bazı şeyleri dile vurabiliyoruz. Akil karı iş değil.  Bı zelzele olsa ilk iş inşallah
valla diyen ateistler tekbir getirir ama gel gör ki şüphe tohumu atmakta üzerlerine yok.
tarafından
Aman kuzum hassas konularda cok fazla derine girmiyorum bilerek yoksa boyle laylaylom degiliz var bizdede bisiler gostermek istediklerime gosteririm sadece o ayri yoksa sey deniliyo aaa imana gelmis falan filan  :)
tarafından
En iyisini yapiyosun canim. Sen kendini bildikten sonra gerisini kim ne demiş boşver. Hepimiz tabikide müslümanın imana gelicez  bide burası çok uygun bi ortam değil. Karşındaki kim neci nasıl biri çok bilgi sahibi olunmadığı için temkinli yaklaşmakta fayda var.  Bende hassas olduğum bı konu olduğu için yoruma girdim. Yoksa ben şahsen kendi bilgime asla guvenmiyorum. Allah şaşırtmasın.
+1 oy
(7,972 puan) tarafından

Şeytan, Âdem’e ve Havva’ya böyle bir vesvese verdi ve dedi ki: Rabbiniz sizi bu ağaçtan başka bir sebeple değil ancak iki melek olacağınızdan veya ebedî kalacağınızdan dolayı men etti. Yani bundan yerseniz, ya yemek içmek ihtiyacından melekler gibi müstağnî olursunuz (ihtiyaç duymazsınız), yahut ölüm yüzü görmez, ebedî kalırsınız, diye bir taraftan onları Âdem’e secde ile emredilmiş olan meleklere imrendirmek, bir taraftan da maddî sebebin, ilâhî takdiri değiştirebileceği şüphesiyle ne olursa olsun bir sonsuzluk ve devamlılık sevdasına düşürmek istedi. Burada meşhur bir suâl vardır: Şeytan cennetten kovulup çıkarılmış olduğu halde cennetteki Âdem ve Havva’ya nasıl vesvese verebilmiştir?

Buna karşı, bir yılan aracılığıyla girdi diye bir kıssa nakli şöhret bulmuş 

tarafından
Çok  doğru  açıklama canm.eksiksiz
tarafından
Ves vese cnm
(67 puan) tarafından
Arkadasim cok guzel bi paylasim begendigim icin attimher ne kadar kendisi kopyala yapılmış bilincsiz bir paylasim desede pek inanmiyorum ama sor bakalim ona dedigi icin soruyorum :) Sonsuz kudrete sahip olan herseyi bilen goren tanri neden o zaman   kendi izin verdigi sey yuzunden onlara kizdi ?
tarafından
Dini fazla sorgulasak kafayı yeriz valla
(3,551 puan) tarafından
Bu dünya daha yaratılmadan önce berzah alemi yaratıldı. Yani Rabbim daha dünyayı yaratmadan HZ Muhammedi çok sevmişti. O yüzden dir ki cennetin kapısında Allah lafzı nın yanında Muhammed yazar.. Zaten ademin bağışlanmasına da bu sebep olmuştu. Adem babamız bunu görmüş ve onun adını da duaya katarak af dilemişti. Yukarda yazınca arkadaş yanlış anladı ama İslam dinine çok derine inip sorgulamayacaksın. Çünkü bu yüce kudreti bizim aklımız almaz.
+1 oy
(11 puan) tarafından
İblis melekler aleminden kovulduktan sonra, Allah a yemin ediyor kiyamete kadar Ademoğlu nu yolundan saptiricam diye. E saptirmak için de her türlü şeyi yapıyor ve buna izin veren yine Allah. İmtihan için.Ama  bize de bildiriyor seytanin apaçık düşman olduğunu 
+1 oy
tarafından
İslamiyet mantık dini değil , vahiy dinidir. Bize o şekilde vahy olunduğu için bizde o şekilde iman ettik elhamdülillah. Felsefe yaparak yaklaşmak inanmanın değil ayrılığın fesatligin yolu canim. 

Bı Allah dostuna bi gün bir adam gelip ben 100 yerde Allah'ın varlığını buldum gördüm kanitladim demiş , Allah dostu da o vakit sen 100 yerde  şüpheye düştün demiş.  Çok donanımlı hocalar bile bu tarz konulara girmek istemiyor ve ayrıca bu konuları konuşmak doğru değil. 
tarafından
Ayrıca nice adamlar , inanmayan birini ikna ederim diyip arkadaslik kurdular onlarda yoldan sapittilar. Gorusmemeni tavsiye ederim.
+1 oy
(348 puan) tarafından

“Bana, onların diriltilecekleri kıyamet gününe kadar mühlet verir misin?” dedi. Allah: “Haydi, sen mühlet verilenlerdensin!” buyurdu. “Öyle ise” dedi, “Sen beni azgınlığa mahkûm ettiğin için, ben de onları gözetlemek üzere Senin doğru yolunun üzerinde pusu kurup oturacağım. Sonra onların gâh önlerinden, gâh arkalarından, gâh sağlarından, gâh sollarından sokulacağım, vesvese verip pusu kuracağım, Sen de onların ekserisini şükreden kullar bulmayacaksın.”(Araf, 7/15-17)

Bu ayet bence her şeyi açıklıyor :) şeytan zaten bu konuda kıyamet gününe kadar izin verilen bir varlık. O yüzden ilk insanları bir şekilde kandırmayı deneyebilmesi için girdi. Girmesine izin verilmeseydi mühlet istediği şeyi nasıl gerçekleştirebilecekti?
0 oy
(80 puan) tarafından
Ne güzel soru :)
(67 puan) tarafından
Dimi bende cok mantıklı buldum ama cevap yok bende :)
(80 puan) tarafından
Felsefe seviyorum ben ya.
0 oy
(675 puan) tarafından

Allah emrettiği içindir canım başka neden olacak ki:wassat:

(67 puan) tarafından
Allah seytana mi emrediyo havvaya vesvese vermesi icin himmm buda degil ❤
(675 puan) tarafından
Valla canım bende bilemedim ❤
0 oy
tarafından

Su an ben de bunu dusunuyorum gercekten, soktun aklima :) 

Bilen biri cikar elbet..

tarafından
Dusunme sakin ikileme girme estagfurullah de :)
tarafından
:))) yok kiz ne ikilemi cevabi gercekten merak ettim yoksa tövbe haşa ikileme girecek kadar imanim zayif degil Allaha sukur ❤️
tarafından
Aslan parcasi dkdkkdk
0 oy
(262 puan) tarafından
Şimdi bu soruya takılmış da ondan mı ateist yani o yüzden mi müslüman değil yada Müslüman olmuyor uzak dur böyle dinsizlerden seni etkilenmesin üzüm üzüme baka baka unutma 
(67 puan) tarafından
Yok hayir bu soru yuzunden degil tamamen arastirip kuranin her bir ayetinin binlerce aciklamasini nokta atisi gibi bilen biri ben beyni yanmis cunku fazla sardimmi kafa boşluğuna dusuyosun imanim zayifsa her türlü giderim o cokda etkili olmaz ama hamd olsun inancim tam fakat bilgi fakirligi var ne yazikki
(7,752 puan) tarafından
Böyleleri zaten dini çok fazla karıştırdığı için sapıtıyor
0 oy
(383 puan) tarafından
Cennete hic bir zaman giremedi seytan vesvese vererek havvaya o yiyecegi yedirdi diye biloyorum ama bende yanlis bilgi vermiyim:)
0 oy
(1,018 puan) tarafından
O şeytan havvanin imtihaniydi kuzum Rabbim imtihan etmek isterse şeytani yanına kadar getirir müsade eder 
0 oy
(4,430 puan) tarafından
Vesvese vererek ve tabiki Allah'ın izniyle şeytan kovulmuş ama vesveseleri cennete ulaşabiliyormis Hz adem le hz havva cennetin kapısına yakın çıktığı zamanlar olurmuş şeytan da gözetlermis o zamanları vesvese verirmiş imtihan için Allah'ta vesfelere izin vermiş ki onlarda yanılmış 
0 oy
(1,856 puan) tarafından
Arkadaşına söyle ki o şeytan her yere her deliğe girebiliyor her insanın içinde bir şeytani var o olayda kovulmak temsili bir durum Allah kovdu ama kıyamete kadar da müddet verdi yani şeytan makamından mevkisinen kovuldu ama kıyamete kadar da insanlarin iç sesine müdahale edebilecek kadar da yakınında oldu yani Hz Havvanin günah işlemesine neden  olması çok  kolay oldu onun için zaten dünyaya kovulmadi şeytan kovuldu diyince arkadaşın bulunduğu yerden atıldı sanmış 
0 oy
(51 puan) tarafından
Allah'ın verdiği kuvetle şeytan yerden göğe veya cennete vesvese ulaştırabilmistir 
0 oy
tarafından
Ateist birisi ile arkadaşlık yapmana takıldım ben nedense 
(907 puan) tarafından
Bunda ne var ? Sen kendini bildikten sonra onun ne olduğundan sanane ? Daha ne kadar ayrisacaz ki ! Alevi,Sünni,kurt,türk,akp li , CHP li ...ateits inançlı inancsiz, bu ülkeyi daha kaç parçaya bolebiliriz ki ? Belki bir gün doğru bir arkadaşla yolunu bulur , dinini bulur hemen pes etmek mi lazım ? Her koyun kendi bacağından asılır
tarafından
Kürt Türk laz Çerkez vs ayrımı yapmıyorum yapmadım yapmam da kimin hangi parti olduğu da beni alakadar etmez sadece fikrimi söyledim sonuçta Allahın varlığına ve birliğine inanan birisi ve Allahı inkar eden birisi var ortada
tarafından
Allah'ın düşmanıyla Allah'ın dostu olduğunu iddia eden biri dost olamaz. Olur dersen Allah'ın haram kıldığını helal kılar küfre girersin. Biri annene ana avrat sovsun namusuna kufretsin. Sende onunla git otur çay iç sohbet et arkadaş edin öyle mi? İnsan ayırmak yok diye?
(907 puan) tarafından
Herkesin düşüncesi kendine tabi, ben kendi fikrimi paylaştım istemeyen dostta olmasın selamda vermesin tercih meselesi ama selam verenede niye selam veriyorsun demek bana göre yanlış sadece.
0 oy
tarafından

Bunun cevabı bizim hayatımıza yansımaz, işimizede yaramaz. Hepsi birer beyin yıkama soruları arkadaşina rica et birdaha senin zikrinle fikrinle oynamasın. 

hepsi birer sınavdı onlar için Allahu teala hepsini tek tek biliyordu,

birde yılan meselesi var onları da yahudi kesimi çıkarmış dır ne demek yılanla girmiş Allahın cennetine öyle kolayı girmek :) 
tarafından
Yorumlar arasında okuduğumun en iyisi buydu. ☺
0 oy
tarafından
Neden ateist olmuş? Sonradan mı olmuş?
0 oy
tarafından
Benim sorudan çok muslumanim diyip ateist biriyle arkadaşlık yapmana kafam takıldı tehlikeli sulardasin kuzum aman ha maazallah dikkat et direk uzaklaş 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 478 göst.
2 Ekim 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+4 oy
7 cevap 392 göst.
23 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Asafin annesii (182 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 777 göst.
7 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Fadime665577__ (302 puan) tarafından soruldu
+1 oy
39 cevap 1,791 göst.
25 Nisan 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

380,706 soru

11,398,504 cevap

34,923 kullanıcı

...