+1 oy
216 göst.
Diğer kategorisinde (661 puan) tarafından
Sahur için alarım kurdum eşim çaldığı gibi kapatmış ben de ezan sesini duydum hemen su içim dedim annem diyo ezan bitene kadar son suyunu içebilirsen çok zorda kalsan çok değildi Bi yudumdu tam gittim abdest aldım namaz kılim baktım 30 dk geçmiş imsak vakti hoca çok geç okumuş eşimde alarmı kapatmış bilmiyordum orucum yinede kabul olurmu çok üzüldüm saati görünce yinede bozmadım ama

6 Cevaplar

0 oy
tarafından
Yani Ramazan'da bir şey olmaz diye biliyorum ama sonuçta nafile ve kazada olmuyor diye biliyorum.
(4,918 puan) tarafından
Ben hanefi fikri okudum oruç bahsini yaptım kardeşim orucun olmuyor daha vakit var zanni ile yiyip içilse oruç geçersiz olur
tarafından
Söylemiştim* bende Hanefiyim ben böyle öğrendim ve olmadığını biliyordum.
tarafından
Yine de fetva meclisi ne baktım orada bilmeyerek bozulsa devam edilebilir diyor ama sonuçta sen bilerek de içmişsin ayriyeten zaten Hanefi mezhebinde olmuyor diye biliyorum zaten
(661 puan) tarafından
Üzüldüm şimdi kırmalımıyım
tarafından
E yani yerterli bir açıklama yaptık diye düşünüyorum canım. Olmuyor üzgünüm başka gün niyet et ve dikkat et sende imsaktan bir saat yarım saat öncesine kur yada gece uyumadan ye iç yat.
-Reklam-
0 oy
(12,915 puan) tarafından
Bilmediğin için kabul olur bence 
(661 puan) tarafından
Suç hocada neden okadar geç okudu ki ezanı 5 10 dk değil baya geç okudu
(12,915 puan) tarafından
Hocada da suç var uyudu kaldı herhalde ☺️
0 oy
(4,918 puan) tarafından
Fikihta böyle durumda oruç geçersiz oluyor. Imsaga göre davranılması lazım ezana göre değil. Annenin dedigi yanlis
(661 puan) tarafından
Alarmı imsak vaktinden önce kurmuştum kapatmış eşim
(4,918 puan) tarafından
Anladım ama olmuyor orucun boşuna aç susuz kalma
(341 puan) tarafından
Canım nafilelerde ramazan orucu gibi imsakta niyet edilmeli bildiğim kadarıyla.
0 oy
(4,583 puan) tarafından
Ezan bitene kadar içebilir misin bilmiyorum yanlış bir şey söylemek istemiyorum ama eğer kaza orucu tutuyorsan imsaktan önce niyet etmen gerekiyor. 

Nafile/Kaza orucunda ise yanlışlıkla ezan okunduktan sonra yersen, yanlışlıkla derken ezan okunmadı sanıp yersen gibi, o zaman orucun bozulur ve yerine yine tutman gerekir. Ben öyle biliyorum. Ama yine de oruçlu gibi durman gerekiyor mu onu hatırlamıyorum. 
0 oy
(1,297 puan) tarafından
Canım malesef olmuyo orucun ezanla degilde imsak girdigin an bisey yiyip icmiceksin ramazanda olur ama kaza oruclarda imsak girmeden kesiceksin yemegi icmeyi
0 oy
(5,804 puan) tarafından
kaza orucu farklı.. Kazada imsaktan önce yemeyi içmeyi kesmen gerekiyor diye biliyorum ben boz diyemem o günahada giremem Rabbim kabul etsin diye dua ederim sadece :(

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 143 göst.
12 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Eymen kuşum (6,811 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 499 göst.
31 Ocak 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 155 göst.
0 oy
14 cevap 374 göst.
9 Nisan 2022 Aile kategorisinde Yesim88 (57 puan) tarafından soruldu