0 oy
433 göst.
Diğer kategorisinde (20 puan) tarafından
İyi geceler hanımlar benim kızım 1 buçuk ay sonra 3 yaşına girecek ama hala cümle kuramıyor şuan 3 lu cümle kurması lazımmış çevremdeki herkes bu çocuk konuşamıyor konuşmuyor diyip sinirlerimi bozuyor 2li cümle kuruyor sadece anne al baba ver bir şey deyince hemen algiliyo  çok akıllı birsey dediğimde tamam diyo  ama düzgün konuşamıyor çok üzülüyorum sizce napmam lazim sizin çocuklarınızın konuşması nasil

25 Cevaplar

+1 oy
(15,721 puan) tarafından
Benim oğlum da üç Yasina.girecek daha üçu geç iki kelime birlestirmez insanlara ve çevreye bakmıyorum her çocuğun gelişimi farklı önceden hiç konuşmazdı şimdi daha iyi zamanak olur herşey kreşe ver derim imakanin varsa 
(20 puan) tarafından
Canım bir çok kelimeyi biliyo istemediği bisey olursa hayır diyo TDK sıkıntı cümle kuramıyor  bende diyorum her çocuk bir olmaz diye ama işte
(15,721 puan) tarafından
Valla anlaması ve dediklerini yapması bile güzel
(2,323 puan) tarafından
Ben bu konu için kızımı götürdüm Fato benim kızda 25 aylık anne der baba der gel hadi byby gibi tek kelimelerin hepsini kullanır ama cümle yok. Pedagog hemşiresi dediki evde başka çocuk var mı yada yanına çocuk geliyor mu fln hayır dedim ablası 10 yaşında akrabalarım da uzak ayda bir anca görüşüyoruz dedim kadın dediki eğer çocukta sorun olsaydı hiç konuşmazdı ama kelimeleri bilip anlıyor o yüzden hiçbir sıkıntı yok dedi sadece çocuğun iletişim kurabileceği bir yaşıtı olmadığı için ve Yanlız olduğunuz için cümle kuramıyor. Genelde kalabalık ailelerde yada birden fazla çocuğun olduğu ailelerde çocuklar erken konuşuyor dedi sıkıntı yapma imkanın varsa kreşe gönder yoksa belediyelerin ücretsiz kursları var belirli günler çocuk oyun alanlarına ücretsiz götürüyorlar çocukları oraya yazılın dedi çocuk rahatça konuşmaya alışır dedi.
Sizde başka çocuklar var mı bilmiyorum ama gerçekten doğru benim mesela büyük kızım biz annemlerle abimler le aynı sokakta oturuyorduk kızımdan 1.  2 yaş büyük yeğenlerim vardı kızım 2 yaşındayken herşeyi rahatça konuşuyordu çünkü yaşıtları olduğu için çocuk iletişim kurmaya alışmıştı. Bizde şimdi haftada bir oyun alanına götürüyoruz ama götürdüğümüz yerde kimse yok şansımıza ☺️
(15,721 puan) tarafından
Benim oğlum da tek büyüdü kimse yok yabinda yaşıtı da yok bu yüzden etkilendi ama şuan şükür gördüğü herşeyi söylüyor adlarını vs bende vercem kreşe ama bensiz yapamıyor işte
(2,323 puan) tarafından
Benim kızımda kedi köpek ayı bunları söylemeye başladı ama cümle kuramıyor Yanlız olduğu için. Hemşire dediki büyüklerden aldıklarını ezber yaparlar ama yaşıtlarıyla iletişimi öğrenirler. Kreşe vermeyi bende istiyorum ama imkanımız yok diyor eşim kreşler pahalı çünkü bizde arada oyun alanına götürüyoruz. İnşaAllah kısa zamanda herşeyi konuşur öğrenirler. Benim kızımda ben olmadım mı babasında bile huzursuzluk yapıyor ama kreşe verince belirli bir süre sonra çocuklarla oynamak hoşlarına gideceği için alışıyorlar.
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Bi doktora götür canım sadece evde senle ise o yüzdende olabilir kalabalık ortamda büyüyen ile sadece evde annesi ile büyüyen farklı olabilir. 
0 oy
tarafından
Kulak burun boğaz doktoruna. Pedegoga falan işte bir yerlere götürdun mu
(20 puan) tarafından
Yok canım ama goturucem
tarafından
Tabii götür. Com geçmiş olsun
0 oy
(1,243 puan) tarafından
 Benimki 4 ay sonra 3 yasina girecek saddce anne baba dede vs. Al ver falan ıkinciyi asla söylemez napcam bilmiyorum
(20 puan) tarafından
Bir çok kelime biliyo hurdacı yi bile der bilir 2 li çünmle de kurar ama etrafımdakiler konusmuyo diyolar
tarafından
Aynisi benim de oyle ver bile diyemiyor suya su bile demyor ih h diyor oyle anlıyoruz..

Ama mubarek netten öğrenmiş alfabeyi sökmüş.
Bilmiyorum kres önermişti doktor bana ama bende sey edemedim hani benim cocugum cok sakin vursalar birsey yapamAz yapmasinida istemem zatsn ama yani aglar öylece bilmez yani bazi çocuklar cok cazgir oluyolar aileler koyuyor bırakıyor krese simariyolar onune gecene vuruyolar. Hemde oglumunda oyle seylerini ogremesini istemedigim icin gondermedim
0 oy
tarafından
Kızım 2 yaşında 3 lü cümleler kuruyor çok şükür maşallah ama her çocuk bir degildir senin aklında çok soru işareti varsa bi doktora danis canım 
0 oy
(643 puan) tarafından
Canım kuzenim le oğlumun arasında 5 gün var oğlum maşallah çatır çatır konuşuyor masal bile anlatır ama kuzenim sadece gel git anne baba diyor olabilir yani sorun olmaz vakti gelince konuşur
0 oy
(4,584 puan) tarafından
Her çocuğun gelişimi farklı, çevrendekilerin dediğini değil de doktorun ne dediğini dikkate al bence.
0 oy
(2,746 puan) tarafından

image

dil gelişim evreleri
(2,746 puan) tarafından
TV'den telefondan uzak tutun. İçeriği güzel hikayeler okuyun . Okurken mimik filan kullanın.
(2,746 puan) tarafından
Ayrıca her çocuğun gelşim evreleri farklıdır bunu da unutmayın. Ama TV telefon tembelleştiriyor. Tek taraflı duyum sağlıyor. Çocuk onlarla birebir iletişim kuramıyor. O yüzden konuşamıyor. Örneğin; tranzonlu bir ailede doğan çocuk rumcaya çok fazla maruz kalıyor. Duyuyor. Ancak ailesi onunla Türkçe konuşursa o çocuk rumcaya anlar ama konuşamaz. Bu da öyle bir şey. Gün içinde sohbet edin sık sık. Her şeyi anlatın. "Hadi üzerini değiştirelim. Aaa bak bu pembe kazağın. " Gibi gibi. Çocukla iletişim halinde kalın. İnsan sosyal bir varlıktır.
0 oy
tarafından
Benimkinde öyle çocuk psikiyatri ye götürdüm. Bakalım ne olacak. Ay sonu 2. Gitmemiz olacak o vakit birşey der galiba
(20 puan) tarafından
Ne dedi canım ya çok akıllı aslında
tarafından
Benimki de öyle çok şükür herşeyi anlar ama cümle kuramıyor. Dil terapisti ne yönlendirdi. Dil terapisti dil eğitimi görmesi gerrk 3 yas kritik dönem dedi. Dil seansları250 lira çok pahalı. Rapor olunca devlet karşılıyormus. Çocuk psikiyatri randevusu ayın 20 sinde o değerlendirecek ne dicek bilmiyorum cnm
0 oy
(1,856 puan) tarafından
Hiç konusmasaydi sıkıntı olabilir derdim ama baya baya konuşuyor seninki ikili cümle kurabiliyor gayet normal bence
(20 puan) tarafından
Evet konusuyo istemediği bir şey olursa hayır diyo çişini soyluyo tamam diyo anne al baba ver diyo bana göre iyi
(1,856 puan) tarafından
Dediğim gibi hiç konusmasa otistik olabilirdi ama konuşan otistikler de var eğer sosyal olarak ilişki kuruyorsa siz ve diğer insanları umursuyorsa hiç umursama insanları ben mesela çok konuşuyorum diye insanlar dert yanıyor:)
0 oy
(6,794 puan) tarafından

Benim yeğenim 4 yaşında öğrendi konuşmayı bırak çevreyi  boş ver..;)

0 oy
tarafından
Çocuklu ortamlra götürün berbr birşeylr yapın sürekli konusun anltin kitap okuyun kuzlar gevze olur ama gec de konuşabilir anne al baba ver yok evet tamm gel gibi şeyler söylüyor rsa konusur biraz daha ilgi gosterin 
0 oy
(213 puan) tarafından
Merhaba canım benim oğlumda 3 buçuk yaşına kadar konuşmadı gitmedigim hastane kalmadı en son rehabilitasyon merkezine yönlendirdiler o ara pandemi çıktı gtmedim düşün yani anne bile demiyordu herşeyin baş harfini söylüyordu net olarak sadece dede ve baba diyordu sonra kendim sağlık sorunlarm oldu yani üstüne düşmeyi bıraktım 4 yaşına yakın çocuk birden bülbül gbi konuşmaya başladı 6 7 aydır konuşuyor şimdide susturamiyoz 4 yaşına kadar normal bekle canim
0 oy
(2,368 puan) tarafından
bol bol aktivite kesinlikle TV az aktivite bol beynini ypracal seyler ile oynsrsa gelişir bi cocuk cok kitap okursa birden sökuluverir ama evde biz gibi aktivite yapmayıp a a cocuk az konusuyor dersek suc bizde olur herşeyi anlatacaksın bak bu su bak bardaga bosaltyrz ysgmur gunes aksam gece paso konuscan benm kızımda az vumle kuruyor 3luyu kurar mesela korkuyorum anne kalk gibi yemek yemek istemiyorum gibi ama bazen cizgi filmdeki tsklitleride yapıyor nefis dondurma diyor bayılır cnku ..cizgi filmde vay cnsıns onu öğrendi bende bilincli bana cvpversin sityrm cişini altına yapma deyince tmm annecim diyor da .. tuvalet egitimi verdnzmi peki benm kızomda 1.5sy snra 3e girecek 
(20 puan) tarafından
Evet çişi gelince eliyle gösterip çiş diyo veya anne çiş diyo soyluyor
0 oy
(483 puan) tarafından
Valal oyle diyenler agzina sicim tibe yarabbi millt laftan baska bir *** yedigi yok benn kziim 20 aylik aynisn banada diyorlar anlamiyorm ki her cocuk bir degil bnde uzuluyorm sonra insnaalr bise demeden dusunmuyorlar karsidakinin duygularini ya 
(155 puan) tarafından
Benim ki de 20 aylık  anne baba dede diyor ii kelime bir araya getirmiyor her şey zamanla inşallah
(483 puan) tarafından
Ya bence kisiden kisiye degisir onmli olan anlamasi ve uygulamasi dedigimiz anlamalari daha inmliymis ben tlfon col verdim eline bide tek.cocuk kimse yok hastalikdan kimse gelmiyor gtmiyor bazilari  oyle bir konusmuyor diyorki insan sinirleniyor uzuluyor valal bnmkide anne baba ibrahim dayi gel git miyav hav hav ari viz viz nene abla abi cici bay bay gule gule ama bize yapiyor kalabalik olsak yapmqz cocuk cekiniyor kaynanam olcaak sahizda her geldginde knusmuyor diyor deli ediyor ya
(483 puan) tarafından
Alalj herkesin yardimcisi olsun evlatla sinavamasin  insanlar cok acimasiz boyle dediklerinde ben cok uzuluyorm cocuguma hakaret sanki engelli laf ediyorlar gbi hsssediyorm ne tuaf insanlar var cidden
0 oy
(1,928 puan) tarafından
Benim oğlumda 3 yaşında konuştu doktora gitmeye karar vermiştik o hafta başladı. Tam cümle kurdu telaffuzu da çok güzel. Ama kendisi ağır bi çocuk emeklemesi yürümesi diş çıkarması hepsi geç oldu zaten. Kimseyi önemsemeyin. Doktor ile görüşün ama inşallah konuşur Bi anda başlıyor zaten
0 oy
tarafından
Doktora götürdnmü kuzum
0 oy
tarafından
Konuşma derdinden en çok ben çektim eşimin ailesi full kekemelik var oğlum 5 ay 2,5 yaşına madar takıldı bibsure doktora götürdük gelişim testleri full normal çıktı hayvn sesleri çıkarsın öğretin çiftlik oyunu kurun dedi yazdı eşim bizi köye yolladi inekler kalabalık derken 1 ayda çocuk buttun hayvanların sesini öğrendi şuan 3 giricek baya kelime söylüyor imkanın varsa köye götür hayvanların yanına götür çok faydası var kim ne derse takma kafana taktikca hiç bir ilerleme olmaz bide belgesel çok işe yarıyor
0 oy
(130 puan) tarafından
Uzulme kuzum çaresi var Allah'ım çaresi olmayan dert vermesin
0 oy
(2,803 puan) tarafından
Teyzemin oģlu 5 yaşına kadar ti ti diyordu baska da yok simdi 18 yasinda annesi başa cikamiyor çenede :) dert etmw cnm her çocuğun gelişimi farklıdır 

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 616 göst.
2 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Damlakraaa (66 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 332 göst.
4 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Unalgll (58 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 156 göst.
17 Ağustos 2023 Aile kategorisinde Glcnm (216 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 127 göst.