+2 oy
515 göst.
Diğer kategorisinde (3,794 puan) tarafından
Karı koca çalışıp maaşlar da 4 5 bin civarı.  Çocuk da yok akşamdan akşama evdeler.  Gecinemezlermi maddi konuda. Konu ne derseniz.  Biz çocuklu tek maaş çok şükür idare ederken.  Böyleleri nasıl gecinemiyo.gunduz ev de yeme içme fatura derdi yok.cocuk masrafı yok. Akşamdan akşama ev de ne faturası olabilir ki yani.  

27 Cevaplar

0 oy
(3,794 puan) tarafından

En İyi Cevap
Yorum çok tek tek açıklama yapamadım.  Konu özeti şu aslında.  Benim bi arkadaş dün bana uğradı hastaneden geliyormuş doktor gözlük yazmış maaliyeti 400 dedi bende de yok dedi abim den isticem dedi onlarda vardır dedi.  Bugün konuşurken konusu geçti para da bulamadım gözlük kaldı dedi . Abin yollamadimi dedim yokmuş dedi . Ben de ister istemez yani düşündüm.  Iki kişi çalışıp yeme içme işe ait servis işe ait 3 ayda biner ikramiye Ay lik gıda maliyetini iş yeri karşılar.   Ay lik 10 bin gelir hemen hemen.  Kiraları da yüksek değil.  Kaynana kaynatada akşam yemekleri yenip.  400 tl veremiyomu diye
(3,794 puan) tarafından
Dert etmiyorum.  Beni alaka etmez ama ister istemez yani düşünüyorum.  Abimden isticem o yollar dediğine göre araları iyidir yani.  Sonuçta abisi.
(10,328 puan) tarafından
İnsanların elinde para her zaman olmayabilir bu çok normal. Genelleme yapan başlığınız ve içeriğiniz beni açıkçası çok rahatsız etti. Bir de aşağıda onlar şükürsüz gibi bir ifade kullanmış biri kulun şükrünü de kul sorguluyor artık. Kimin ne borcu var bilemezsin. Yatırımı vadededir 400 lira için o an belki bozsa ciddi zarar edecektir. Sizinle kadın derdini paylaşmış.
(9,626 puan) tarafından
Eger öyleyse ya karısı karşı çıkmıştır yalan söylemek zorunda kalmıştır yada gerçekten olmadığı için gonderememistir..altta yorum yaptım ablamlarin oturduğu bina 5 katlı ev sahibi ölünce kızına kaldı bina ve bütün kiraları aliyo gecen sene ablamlara 200 lira artırım yaptı kiralarına ve ablamlarda tek maaşla geçinen iki öğrencileri olan bi aile ablamlar 200 liraya itiraz etti kadin ihtiyacım var demiş bu kadının mesleği de hakime yani o bile ordan gelicek 200 liraya muhtaç ise arkadaşının abisinin verememesi cok normal
(3,794 puan) tarafından
Genelleme yapmıyorum ama bi abi kardeşine 400 lirayı bulmak istese her şekilde bulur yani kendinde yoksa etrafından bulur borç harç.  400 u bulamayacak kadar durumları olmayan insanlar değiller.  Düşünelim ki bizim kardeşimiz bizden borç istedi önemli bi ihtiyacı için.  Vermeyizmi az da olsa vermeye çalışırım ben 4 olmaz da 3 olur . Bu kadar var bu kadar verebilirim deyip.
(7,441 puan) tarafından
Birincisi kardeşi de olsa para göndermek zorunda değil ikincisi de ev içinde kimin nasıl geçim derdi olduğunu bilemeyiz belki yüklü bir borcu vardır belki bir yere yatırım yapmıştır oraya borç odiyordur en basiti bu zamanda bir ev alıp kredi ödemek 10-15 yıl için aylık 6-7 bin kredi demek.ve çalışanın gideri her zaman daha fazla olur yeri gelir evde yemek yapamaz dışardan yer evde oturan kadinalrin giyim derdi çok olmaz ama çalışan larin hergun ne giysem derdi olduğu için giyime fazla para harcar yeri gelir temizlik yapamaz eve temizlik ci alır yani bu  en basiti bu örnekler böyle uzar gider
-Reklam-
+3 oy
(2,450 puan) tarafından
Kusura bakmasınlar da eve iki maaş girenler daha şükürsüz daha çok ağlaşıyorlar. Ev araba dizdirirken geçinemiyoruz diye ağlaşıyorlar. Allah daha çok versinde az da şükretseler. 
(3,794 puan) tarafından
Yani düşünüyorum da biz çocuklarla borçlar la kira filan çok şükür genede . Ama boş eve ne faturası gelir ki
(2,450 puan) tarafından
Kimisi devleti kötü göstermek adına geçinemiyoruz diyo 3 5 evi olan insanlar bunu yapıyor gülüyorum içimden. Bizim hiç birşeyimiz yok dillendirmiyoruz bile çünkü elhamdulillah çok çok iyi durumdayız. İnsanlar nankör ama Allah ona göre verir. Herkesin imtihanı ayrı kimi yoklukta ne yapacak kimi varlıkta ne konuşacak.
+1 oy
(2,593 puan) tarafından
borçları varsa evleri kiraysa kolay değil eşimle bizde ikimiz çalışıyoruz oğlum doğmadan öncede öyleydi 4-5 değildi maaşımız asgari ücretti evimiz kira düğün borcu falan vardı çok zor geçiniyorduk 1.5 yılda 50 bin lira ödedik evde değildik ama o zamanlar bile 100 den az elektrik gelmezdi
(10,328 puan) tarafından
144 elektrik 374 doğalgaz 70 su. Evde olmayan evi komple kapatmıyor canım. Doğalgaz açık kapasam akşam ev ısınmaz. Sen 1 kez üst değişiyorsa ben her gün değişiyorum makine her gün akşam açık 3 kişi ile.
(2,593 puan) tarafından
aynen bana da elektrik hiç 100 den aşağı gelmezdi yani 2-3 yıl öncesinden bahsediyorum ben oğlum doğmadan önce birde ben kombiyi kapatırdım ama 250 300 civarı gelirdi o zaman bile hiç borçsuz olmadım asgari ücretle eşimle ikimiz 1,5 yılda 50 bin ödedik çok şükür şimdi de iyiyiz o zamanları düşününce ne kadar zorlandığımızı hatırlayınca bugün çok daha iyiyiz
(4,961 puan) tarafından
Bskasina karşı öyle derler belki canım sonufta borç istemedikleri taktirde demeleri fark etmez ki
 Benim de borcum yok idare ediyoruz ama geçim zor derim başkasına . Ay biz geçiniyoruz demem ki nazar. Deger
(10,328 puan) tarafından
Canım biz iki aileye de yardım edıyoruz eşim ve kendiminki. Çok şükür yine ama ay sonu bizde de zor gelıyor çoğu kez özellikle 4 aydır çok teklıyoruz. Kendi düğünümüzü yaptık kredi ile kimseden kuruş almadan altınlar da dahil inan beş kuruş yoktu cebimizde hepsini evlilik kararı ile aldık. Hayat şartları herkes için farklı. Mutsuz muyum asla yine olsa yine yaparım.
(2,593 puan) tarafından
maşallah canım Allah daha çok versin.. kesinlikle öyle oturudğun şehirin semtin bile etkisi var benim arkadaşım bende 10 ay sonra evlendi ama kirada borçla iki kişi geçinemediler kayınvalidesinin evine taşındılar şartlar herkes için aynı olmuyor
+1 oy
(1,580 puan) tarafından
Geçinmek kişiyle alakalı bir durum. Nasıl yaşadığınızla, siz eve sınırlı harcarken o insanlar daha konforlu yaşamaya çalışıyor olabilir mesela.

Gündüz evde kimse yok diye fatura yarısı kadar gelmiyor bence. Ben de eşim de çalışıyoruz. Mutfağa ne kadar harcadığınızla alakalı. Biz ciddi bir rakam harcıyoruz mesela. Sabah ve öğlen evde yemediğimi halde yiyenlerden fazla mutfağa harcadığımıza eminim. 

Geçinmek isteyen o parayla geçinir, tamamen nasıl yaşadığınıza bağlı. Biz ikimiz de çalışıyoruz ama elektrik faturamız 200 tl geliyor mesela :) 
+1 oy
(10,328 puan) tarafından
Öğretmeniz şükür yetıyo ama zor. Kimin ne borcu olduğunu bilmeden 'böyleleri' ifadesi ile cümle kurmanız yakışık almamış. Aile ye destek oluyoruz. Kızım bakıcıda. Ayrıca okulda da aç oturmuyoruz yemek yiyoruz gündüz
0 oy
(1,691 puan) tarafından
borc yoksa cok iyi gecinirler tabiki
0 oy
(3,895 puan) tarafından

Bazi insanlar bnce gecinmek istemiyor zor geliyor.
0 oy
tarafından
Geçim çok zor ne kadar gelir o kadar çok gider oluyor 
0 oy
(2,934 puan) tarafından
Geçirmekten kastın sadece yemek uyumak ısınmaksa geçinirler tabi. Ama tatil günü gezeyim, biraz iyi giyiniyim dersen işler değişiyor. 
0 oy
(1,918 puan) tarafından
E tek maaşla geçinip kocası zengin olanlar  ? :)  Doğalgaz faturası illa olur. Sadece akşamdan akşama açılmaz. Aynı şekilde elektrikte illa olur. Ayrıca da dışarıdan yemek daha maliyetli. Ama tabiki de ikisi de asgari ücretli değilse ve herhangi bi borçları yoksa rahat gecinirler
0 oy
tarafından
Ne kadar gelirse o kadar gidiyo canım ondan oluyo. Hele bi de tasarruf bilmezlerse bak gali sen. Biz şimdi ikimiz de çalışıyoruz ama maaşlar düşük ama eşim araba aldı kredi ödüyo önceden borçları da  var 
0 oy
(4,127 puan) tarafından

Bizim tek maas ama ev kendimizin iki çocuk biri okula gidiyor servisle kizim kucuk mamasi bezi sukur para bile biriktirdim arsa aldim onlar haybiye harcama yapip luks yasayanlar mesela benim elimdeki telefon 1500 e almıştım 10 ay once ama gidip neden 10 bin vereyim bi telefona böyle yapip yetmez diyenler iste;)))

0 oy
(305 puan) tarafından
Ne kadar gelirse o kadar gider 4 5 bin dediğin yoksulluk sınırı zaten idaresini bilmeyen yemeyi gezmeyi seven biriyse daha da zor gecinmek istiyorsan ekstra hicbisey yemicen gezmicen sadece faturalar ve temel ihtiyac o zaman belkiii
0 oy
(188 puan) tarafından
En düşük ev kirası 2000 TL, mutfak masrafları, elektrik, su, doğal gaz, telefon faturaları, çocuğa bezve mama masrafları.. Bu liste uzar da uzar.. Gezmeyi katmayalım, 4.250 lira eridi gitti...

Benim eşim çalışıyor sadece ve kayınvalidemlerle birlikte yaşıyoruz.. Buna rağmen ay sonunda elimizde çok az para kalıyor..

Eşim de ben de ne kıyafet alırız, ne de gezmemiz vardır.. Sözüm ona 4.250 lira büyük bir para değil, bu hayat pahalılığında. 
0 oy
tarafından
Bı söylem vardır . Para geldikçe gider diye. Gelir arttıkça giderler artar lükslesir. Et tavuk balık yemeden sırf kurubakla ile ayda 1000 TL ile belki mutfak gideri harcanabilir. Ama bunun yanına et , tavuk, balık , çerez, kuruyemiş , dışarıdan yemek yeme vs eklenince üst kota artar. Kişilere bağlı bu durum.
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Ayağını yorgana göre uzatmassan istediğin kadar kazan fark etmez canim 
0 oy
(4,089 puan) tarafından
Nasıl geçindiğine bağlı sen 2 bin liralık telefonla idare edersin onlar 10 bin liralık telefon alır bi araba varken ikinciyi alır daha çok masraf olur tabi bunların geçinemiyoruz demek yerine çok borç yapıyoruz demeleri daha mantıklı olur 
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Evlendik ilk iki sene beraber çalıştık 2 sene boyunca borç ödedik 1 lira bile geriye atamadık bide bi eve ne kadar girerse o kadar gider sen tek maaşa göre hareket ettiğin için geciniyosun 3 maaş girse ona ona harcama yaparsın..şuan esim tek çalışıyo 2 çocuğumuz var ama vok şükür birikimimizde var birikimde yapıyoruz hala kredi borcuda ödüyoruz elektrikle sadece telefon faturalarimiz bin lirayı geciyo 2 binde kredi borcumuz var ama cok şükür rahat rahat geciniyoruz ablamlarin ev sahibi gecen sene 200 lira birden artış yaptı ablamlar itiraz etti ve kadın ihtiyacım var dedi bina 5 kat komple o kadının ve kadın hakime gerisini sen düşün artık 
0 oy
tarafından
Her sey disardan gorundugu gibi olmayabilir hem eve ne kadar cok gelir girerse o kadar da gider oluyo biz yeni evlendigimizde ikimiz de calisiyoduk ama yine de zorlaniyoduk mobilya borcu dugun borcu vs simdi ben calismiyorum bebegimiz var ozel hastane masrafi özel aşı masrafi giyim bez islak mendil vs yine cok masrafi var ama Allah a sukur yetiyo bi sekilde
0 oy
tarafından
Gezmeyi tozmayi seviyorlar sa. Sürekli dışarda yemek yiyorlar sa. Kafelerde vakit geçiriyorlar da. Marka kıyafet takıntıları varsa ondan olabilir.

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 250 göst.
18 Ekim 2023 Diğer kategorisinde Mavi-beyaz (1,680 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 223 göst.
23 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Mavi-beyaz (1,680 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 214 göst.
10 Temmuz 2023 Aile kategorisinde Ebruliiiiii (256 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 527 göst.