+1 oy
611 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Kızlar oğlum martta 3 yaşına girecek Allah'ın izniyle eşimin yeğenleri var 3 tane onlara gidince asla yanlarından ayrılmıyor abi abi diye geziyor oynamak istiyor geçen gün onları eve bırakırken yer yoktu arkada önde yanıma aldım öyle bir çığlık kopardı kendi kendine krize girdi sinirden abi abi diye yer yok diyorm asla dinlemiyor ağlıyor yine birnyere gitmiştik yaşıtı birnkiz vardı kalktık eve gelicez gelmiyor kızla yerde oturdu kalkmadı o çocukla birlikte çıkardık evden evde her türlü ilgi alaka var eşimde bende asla yalnız bırakmayız ilgi hat safhada ama çocuk görünce o gün yanımixa gelmez yemez içmez onlardan ayrılmaz kardeşin olsun mu diyoruz hihi diyor ama benim cesaretim yok napicam bilmiyorum 

Açıkçası benim cesaretim yok Hamilelik ve doğum çok zordu psikolojik ve sağlık olarak aylarca yatalak kaldım
Şuan korkuyorum eşimde saygı duyuyor ne zaman olursa hayırlısı olsun inşallah diyor sizce kardeşi olunca daha kötü olur mu

15 Cevaplar

+4 oy
tarafından
Çocuk kardeş değil arkadaş istiyo kardeş istiyo musun demek doğru değil çocuğa bunun kararı ona bırakılmamalı o sanar ki kardeşim olunca hemen oynayabilcem onun için evet der. Sırf oğlunuz arkadaş istiyo diye kardeş yapmamalısınız ona. Onun yerine oyun gruplarına götürün kuzenleriyle yaşıtlarıyla daha çok zaman geçirmesini sağlayın. 
tarafından
Böyle böyle büyüyecekler dediğiniz şeyi ben yapamıyorum işte. En özel ilgi istediği zamanlarda o ilgiyi bölmek maddi manevi bana yanlış geliyo. Herkesin doğrusu kendine tabiki saygı duyarım. Ama kardeşi oldu diye çok mu bağlı olcaklar birbirlerine bunun garantisi yok birbirine düşmanlık yapan o kadar çok kardeş var ki. Tamam bende 3 kardeşim çokta severim o ayrı ama sırf ya ölürsem korkusuyla 2.yi yapmak yanlış geliyo bana. Hadi şöyle diyelim ya Allah korusun çok küçükken çocuklarınız ölürseniz. O zaman ne olcak kim bakcak nasıl olcak. Herkesin görüşü farklı ama ya ölürse ölürsem diye korkuyla 2yi yapmak bilemedim. Bende tam tersi diyorum oğlumu sağlıkla büyüteyim ona güzel bi hayat bırakiyim kardeş demek için birine kan bağına gerek yok o kendi kardeşim diyeceği kişileri kendisi seçer. Eğitim manevi destek benim için daha önemli. He kaza kurşunu korunma rağmen olur o başka Allah'tan gelen bişeydir doğurrurum tabiki.
(712 puan) tarafından
Sinem hanım sizin biraz farklı endişe arz ediyor bence bu konuda doktordan destek alabilirsiniz olum korkusunu yenmek için..
Bu dünyada ölümü tutmayacak canli yoktur
tarafından
Ben ölümden korkuyorum ondan yapmıyorum demedim bence siz bidha okuyun yazılanları yanlış kişiye söylediniz sanıyorum..
(712 puan) tarafından
Sizin maddi gücünüz 1 çocuğa yetmiş olabilir belkide hanfendininki sizden daha iyi  2 çocuk yapmak istiyor
tarafından
Yapmasın demiyorum yapana saygı duyarım herkesin kendi fikri sizde posta cevap yazabilirsiniz benim gibi ben kmseye yapmayın demedim yoksullukla mücadele edip 2 3 4 çocuk yapan da var maddi gücü olup 1 çocukta kalanda.. ki hanımefendi de maddi manevi yetemesem de 2 çocuk yaptım demiş daha mı iyi okusak yazılanları acaba?
-Reklam-
+1 oy
(1,200 puan) tarafından
3 yaşına gelmiş maddi mi cesaret edemiyorsun canım benimkinin biri 27 aylık biri 4.5 aylik 2 side birbirine yetiyor çok şükür 
tarafından
Manevî cnm eşim maddi konuda düşünme ben yeterim der hamdolsun öylede çok şükür yetiyor ama ben kaldiramam sanki çünkü aylarca yatalak oldum annem baktı
(1,200 puan) tarafından
Sezaryenmi doğum oldu kuzum sezaryen için diyorsan 2. Daha kolay oluyor çabuk ayaklanıyorsun
tarafından
Yok cnm ben kendim sezaryen istedim tedaviye başlamak için hamilelik ve sonrasında toplam 8 ay yatalak oldum WC dahil yürü yemiyordum
0 oy
tarafından
Neden cesaretin yok nnkonuda 
tarafından
Yazdım şimdi cnm
tarafından
Pardoon. Canım sonunu görmemişim
tarafından
Arkadaşı olması ayrı kardeşi olması ayrı bu seferde kıskançlığı olabilir evet kardeş istiyorum hihi dmeis ama bence sen n zamn istersen o zamn getirisin nnzman ruhen piskolojikmen kendini rahat hiseedecksen benim kzimd 2 buçuk yaşında üçe girecek evet arkadaşlarıyla başkalarıyla çok güzel oynar ama kardeşi 10 aylık onu kiskaniyo arada mincikliyo vuruyo ama aarda oynuyoda istee ne zman kendini iyi hissedersen
tarafından
Sonradan ekledim cnm :))
Bana kalsa asla istemiyordm manevî olarak çok zor zamanlar geçirdm doğumu berken yapmak zorunda kaldım tedaviye başladım derken psikolojik olarak iyi hissetmiyorum ama oğluma bencillik yapıyormuş gibi hissediyorum
tarafından
yok canım bencillik değil biraz dhaa büyüsün sende ne zamn hazirsan öyle yap:))) size tavsiye verirken benim biri 2 buçuk biri 10 aylık ve 8 aylık hamile olmam sen ne zamn kendini rahat hazır hissedersen canimmm:)
0 oy
tarafından
Bunu çocuğuna göre değil de senn kendin hazır olduğunda vermelisin kararını..belliki oğlun sosyal bir çocuk ..bu yaşlarda kendi yasitlariyla oynamak isterler ...ama kardeş bambaşka bisiy..anne baaba sevgisi bölünecek... arkadaşlarda sevgi bolunmuyo ..oğlum 4 yaşında..çok sosyal bir çocuk görsün hemen yanaşır arkadaş olmak ister..park götürürken kalablik olanları sciyoruz oynasın diye..kızım 10 aylık .yeri geliyo kardeşini çok seviyo..ona zaarar vermez .onsuz birnere gitmek istemez..bazen de onun gibi yuruyo..bak ben bnde yürüyorum diyo..bnde bebek olucam diyo .ama gör kziim.abisiz abiside ona bulaşmadan. Duramiyolar  çok güzel oynuyorlar..kardeş güzel bisiy ben pişman değilim..aama bnde istiyodum..zor cnku gercekten..seninde beden ve kafa okarak hazır olmanız gerek
0 oy
(461 puan) tarafından
Benim kızımda 29 aylık olacak yarın ve abla düşkünü oyun düşkünü tanısın tanımasın fark etmiyor ben çok daha önceden kardeşi olsun istedim çünkü evde tek büyüdüğü için dışarı çıkınca pandeminin en kotu zamanlarında başka çocuklar yüzüne bile bakmıyordu kızımın ben çok istemiştim eşim istememişti sonra Allah kazara nasip etti 5 aylık hamileyim ve kardeşi olacağı için seviniyor öpüyor kardeşim diyor ben ablayim diyor yani sen bilirsin canım doğana kadar 4 yasa gelecek 
(461 puan) tarafından
Tabi travmanı da anlıyorum canım zor mesele bende 8 saatte doğum yaptım suni ile Allah sonra hemen kalktım buda öyle olur inşallah ama genelde ikinciler daha kolay oluyormuş her gebelik her doğum farklı oluyor canim
0 oy
(553 puan) tarafından
Canım çocuk kendine akran istiyor. Kardeş değil. Yani sizinle yapamadığı şeyleri akranları ile yaptığını keşfedince haliyle bu durumdan keyif almaya başlamış hepsi bu :) oyun evine kreşe felan yazdırdın ya da şık sık akranlarıyla buluşmasını sağlayın :)
0 oy
tarafından
3 yaşında zaten eğer bı çocuk daha düşünüyorsan yap cnm belki cocuk arkadaş istiyo kendine
0 oy
tarafından
Olmalı istiyorlar insan hergun başkalarının yanınada götüremiyor başka çocuklarda eve getiremiyor. Bu yüzden ben cesaretimi topladım çok şükür 2 yi doğurdum hahaha :D oğlum 2 buçuk yaşında kızımda 3 aylık. Beraber oynadıkları gunlerim hayalini kuruyorum hahaha

Oğlum çok yalnız ve sıkılan bir çocuk çok üzülüyordum 19 aylıkken hamile olduğumu öğrendim:)
0 oy
(5,560 puan) tarafından
Bence arkadaş istiyor ya . Seviyor demekki 
0 oy
(1,580 puan) tarafından
Çocuğunuz arkadaş istiyor daha çok. Bu karar sizin kararınız doğunca o bakmayacak, maddi manevi düşünüp karar vermelisiniz. 

Benim yeğenim de tek çocuk o yaşlarda biraz mızmızdı şimdi 7 yaşında ve çok mutlu, okulda birsürü arkadaşı var. Keyfi yerinde kardeş falan aramıyor bile.
0 oy
(712 puan) tarafından
Valla herkes çeşit çeşit yorumlar yapmis tek çocukta iyi diye gibi mesela..

Ben katılmıyorum kardesi olmalı bence imkanınız varsa hiç düşünmeden yapın yas aralıklarında gayet iyi 3 yas.

Birseybolunca ilk kardeşler koşuyor emin ol.

Burda birkaç kişi çıkar varda kardeşimiz ne oluyorda  diyen olur valla 4 kardeşiz iyikide öyleyiz Allaha şükür 
(337 puan) tarafından
Biz aynı anne aynı babadan 10 kardeşiz 7 kız üç erkek dört ablam bı abim var benden küçük iki kız iki erkek var iyikide hepsi var kızlarla gurup kurmusuz ne derdimiz varsa ortak bütün ablalarimi severim ama benden bı büyük ablam hem annem hem ablam dostum arkadaşım sırdaşım herşeyim o olmasaydı kime giderdim bilmiyorum

Kötü tarafı bı düğün bı cenaze olunca her birinin üçer dörder çocuğu olunca babamlarda yatacak yer kalmıyor ama olsun hayat onlar varken güzel Rabbim hiç birinin acısını göstermesin
0 oy
(4,700 puan) tarafından
Valla bence kardeş şart ya benim bir abim bide erkek kardeşim var bazen ona rağmen neden kız kardeşim yok diye yakinirim insanın dertlesmeye beraber vakit geçirmeye biri gerek ben insanlara çok guvenip çok arkadaşlık Kur'an biri değilim varım yokum ailem o yüzden bence kardeş gerekiyor benim oğlum 2 buçuk yaşında kızım 5 aylık hala çok şükür bir defa bilinçli bir şekilde zarar vermeye çalışmadı bilmeden seveyim diye canını acıtmıstır kardeşini almadan bir misafirlikte asansöre doğru bile gitmez bekler ki gittigimiz yer versin kardeşini 
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Anne iyise çocuk iyi sen sağlıklı olmadıktan sonra kardeşi olmuş neye yarar
0 oy
(3,162 puan) tarafından
Canım çocukların hepsi o yaşta kendisine arkadaş ister. Başka çocuklarla sosyalleşmek ister ama kardeşi de olsa fena mı olur. 4 yaş kıskançlık olabilecek bir yaş kendimden biliyorum. Ama kardeş düşünebilirsin bence kuzuya 

İlgili sorular

+1 oy
8 cevap 271 göst.
8 Aralık 2021 Aile kategorisinde Kardelen.kardelen (77 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 265 göst.
7 Şubat 2024 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 63 göst.
10 Ocak 2024 Aile kategorisinde Npp (225 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 183 göst.