+1 oy
558 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (28 puan) tarafından
Arkadaşlar. Ben 115 kiloyum. Yaklaşık 1 aylık da hamileyim. Ben normal bir şekilde namaz kılınca hem çok yoruluyorum hem de dizlerim mosmor oluyor. Sizce oturarak namaz kılabilir miyim? 

11 Cevaplar

+1 oy
(294 puan) tarafından

Sandalyeye otur önüne masa koy masanın üstüne yastık koy temiz olsun ama öyle kıl hiç bişey olmaz nenem öyle kılıyor inşllh açıklayıcı anlatmıştım dır :D

(22,070 puan) tarafından
Allah seni napmasin nenem  diyerekten:D
(294 puan) tarafından
Hahaahhahaha nenem işte eda nenem :D
-Reklam-
+1 oy
(4,426 puan) tarafından
Şişmanlık bir mazeret değil canım allah yolunda bırak dizlerin morarsın nasır tutsun ne mutlu bir gün olur iki gün olur en sonunda vücut ona alışır namaz insani zinde tutar ruhuna olduğu kadar bedenine de sıhhat verir mümkün olduğunca farz olunduğu gibi kılmak lazım 
0 oy
(476 puan) tarafından
Valla bilmiyorum onu iyi araştırmak gerek ablamda 124 kilo normal kılıyor 
0 oy
tarafından
Olur cnm dinde zorlama olmaz
0 oy
(2,052 puan) tarafından
Sen yoruluyorsun diye oturarak kılmak olmaz eğer biryerin agrisaydi bacağın filan olabilirdi
(28 puan) tarafından
Bir kere namaz kılınca bile dizlerim mosmor oluyor.  Bunu günde vakit yaparsam dizlerim kesinlikle ağrıyacaktır.
0 oy
(4,970 puan) tarafından
Hastalık rahatsızlık yok ise oturarak kılmak farz namazları caiz değildir 
(28 puan) tarafından
Peki ben günde 5 vakit namaz kılmaya başlarsam ve dizlerim morarıklardan ağrırsa yine de caiz olmaz mı?

Çünkü tek sefer kıldığımda mosmor oluyor dizlerim.
(4,970 puan) tarafından
Cok zorlanirsan gerçek manada o zaman sünnetleri yere oturarak kilarsin ama farz namazi hayatı tehlike olmadığı müddetçe ayakta kilinir
0 oy
(22,070 puan) tarafından
Biraz kilo ver canim spora basla 
0 oy
tarafından
Canım eğer namazda huşuyu kaçıracak kadar rahatsızlık hissediyorsan hasta hükmü alırsın. Ben 9. Ayıma kadar ayakta kıldım. Öyle öne eğilme bebeğe zarar dedi arkadaşlar yine de rahatsızlık hissetmediğim için olduğu gibi kıldım. Ama bir vakitten sonra basım dönmeye başladı ayakta kıldığım zaman huşuyu kaçırıyordum ve oturarak devam ettim. Yalnız secdelere güç yetiyorsa secdeler yapılması gerekiyor. Zaten oturarak kılıyorum secdeyi de ima yoluyla kilayim demek olmaz. 

Özet: namazını kılarken çok güçlük çekiyor da bu seni namazının huşusundan alıkoyacak kadar aklını fikrini alıyorsa namazdan hasta hükmü alınır. Ayrıca gebesinde. Bacaklarının morarma sebebi nedir?
(28 puan) tarafından
bacaklarım ince. bedenim çok şişman. elma tipi vücudum. cildim de çok hassas,  ondan morarıyor sanırım, eziliyor dizim.
tarafından
Sen ilmi olan birine sor inşaallah yine. Vakayi tam olarak anlat inşaallah
0 oy
(3,282 puan) tarafından
Çok önemli bi sorunun olmadıkça olmaz sanırım canım yavaş yavaş kıl
0 oy
tarafından
dizlerim morariyor demissin tabiki de olur.. sonuc olarak hamilesin.
0 oy
(1,755 puan) tarafından
Dini zorlaştırmayın kolaylaştıran. Olur bence çünkü keyfi değil buda bi rahatsızlık kaynanamda 120 kilo oturarak kılıyor o kiloyla eğil kalk yapılamıyor ki

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 86 göst.
17 Mart 2023 Diğer kategorisinde Aygün24 (1,337 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 89 göst.
19 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Mutluu annee (380 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 82 göst.
18 Ekim 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 84 göst.