0 oy
240 göst.
Diğer kategorisinde (413 puan) tarafından
Canlarım 19 aylık Bi oğlum var hala konuşmuyor hani gel diyorum adıyla seslenince ses veriyor hangisi diye soruyorum istediği bişeyi eli ile gösteriyor mesela kapat diyorum yapıyor anne diyor su falan diyor bide kendi dilinde birçok şey konuşuyor ama anlamıyorum anlaşılmıyor yani ve çok hareketli bu ayda bu kadar hareket ve böyle az konuşması normal mi ki 

14 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Canım benim kızımda iki yaşında ama sadece kelimeleri söylüyor henüz cümle kurmuyor bende çok kafama takıyorum ama bazı çocuklar geç konuşur diyorlar
(413 puan) tarafından
Ahh ah aynıyız desene bende hamileyim bilmediğim şehirdeyim eşim işe gider gelir arada Bi dışarı çıkarsak o çocuk hiçbişey görmedi Bi dışarı çıkarız yerinde durmaz kendi yürümek ister bebek arabasına binmez birsürü şey sabit kalmaz hiç bunlar hep görmediği için oluyor buda beni çok üzüyor bakalım kardeş olunca daha iyi olur belki
tarafından
Benimkide aynen öyle canım zamanla konuşurlar isallah birçok yeni kelimeler öğreniyor kızım ikiside en kısa zamanda konuşur isallah
(413 puan) tarafından
Yok canım yapmaz öyle arada Bi yapar oda biz dönüyoruz bazen oynarken ondan görüp yapar çok nadir ama sofrada durmaz ayakta yer yemeği resmen sofra etrafında gezeer durur göz teması var baake çağırınca
tarafından
O zaman sıkıntı yok canım sadece geç konuşur çoğu çocuk öyle bizimki masada dagitmdk bişey bırakmıyor
(413 puan) tarafından
Ohh çok şükür ay hastaneye bunun için götürmek istesem eşim küplere biniyor kızıyor bana Bi bu kalmıştı şüphe etmediğin diye çok pimpirikliyim galiba onun gözünde
-Reklam-
+1 oy
(5,357 puan) tarafından
Konuşmasını bilmiyorum ama anlıyor diyorsun al ver getir götür yapıyorsa anlıyor demek ki E bebekten zeka kartları al çok faydalı benim kız çok severdi resimli hikaye kitaplarıda çok faydalı. Bide etrafı karıştırması normal artık keşfediyor zararlı olmadıkça engel olma bide yaptığı şeylere tanık ol onayla öylede keşfi bırakmaz.  Mesela eline top kaldı adını sor söyle sürekli sohbet et zamanla açılır 
(413 puan) tarafından
Al dediğimde, gelip alıyor, bunu babana götür dediğimde götürür bişey isterse gösterir babasının elini tutup istediğini göstermeye gider canm ama teşekkür ederim tavsiyeni dikkate alıcam o kadar hareketli ki tencere çıkarıp içine oturuyor :))
(5,357 puan) tarafından
O zaman anlıyor dert etme açılır ha bide telefona çocuk şarkıları indir onuda seviyor bebeler. Benim kızım 26 aylık mutfak dolabını komple boşaltıyor kaplara içine su doldurup çorba yapıyorum diyor ilerde dahada çok şey yapacak çünkü hayal dünyası genişliyor bugün içine oturacak yarın kimbilir ne yapacak bide erkek çocuğu daha aktif olur evde güvenlik önlemini arttırman gerek
(413 puan) tarafından
Allahım senden Razi olsun İnan çok içimi rahatlattın Allah seni prensesiine prensesini sana bağışlasın kuzum
(5,357 puan) tarafından
Amin cümlemizin canım
+1 oy
(1,448 puan) tarafından
Sanırım sen otizimden suphelendin, biz anneler çocukların her hareketinden biseyler çıkarıyoruz daha gecen rutin muaneye götürdüm sordum, göz teması kuruyorsa çevresiyle iletişim halindeyse sorun yok cnm. Her çocuk bir değil emin ol ben 4 yaşına kadar susan çocuk biliyorum çevremde yani kendinde diyorsun kendi dilinde konuşuyor benim çevremde o aylarda var onlar da aynı su diyor yemek diyo kendi dilinde konuşuyor, cümle kurmuyorlar korkma yanii.
(413 puan) tarafından
Ayy evet ondan çok korktum açıkçası :(( eşimde kızdı bu yüzden bana anlıyor ben şal diyorum alır kapat derim kapatır istediğini eli ile gösteriyor bugun oyuncağı sıkışmış kalorifere babasının elini tutup götürdü bunu çıkar die normal dmi yani Bi sorun yok o zmn
(1,448 puan) tarafından
Canım nete bakarak kendini korkutma nette hep abartiyorlar doktora dedim nette bu diyo dedi baş ağrısı yaz tümör der dedi, yani bebeğine isminle hitap ediyosan bakıyorsa bu vb. Şeyler gayet normal yani korkma
(413 puan) tarafından
Başka Bi odadayken adı ile seslendiğimde ses flaan verir mesela gel dediğimde, başka Bi odadan gelir falan o zmn Bi sorun yok canm çok saol çok tesekkür ederim
+1 oy
(1,154 puan) tarafından
Bebeğin dil gelişimi için kitap okumak onunla sürekli konuşarak gözlerinin içine bakıp çok önemli 
(413 puan) tarafından
Anladım cnm denicem dediğini ama benimki musade etmez ki o otururken, falan okumama dinlemez beni
(1,154 puan) tarafından
Benim bebeğim 6 aylık genelde ona kitap okurken müsade etmediği için onunda elinde tutabileceği kumaş kitap aldım hem bu şekilde o da kitapla temas ediyor gelişimimiz ayına göre iyi çok şükür. Danıştığım pedagog arkadaşlarım oyun halısı vs bunlar bebek gelişiminde çok gereksiz masraflar onun yerine kitapla ve sohbetle destekleyin bebeğinizi onunla konuşurken göz teması kurun ki kendini değerli hissetsin demişlerdi bu sebeple nacizane tavsiyem yaptıklarım
0 oy
tarafından
Biraz daha zamanı var. Konuşur inşallah. 
(413 puan) tarafından
Yaa öyle mi diyorsunuz çok hareketli heryeri karıştırır döker alırım konuşsun die kelimeler söylerim ama söylemez
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Normal canım daha küçük 
(413 puan) tarafından
Yaa öyle mi diyorsunuz bende ne bileyim kendi kendime sıkıntıya girdim Bi sorun mu var acaba die
0 oy
(2,896 puan) tarafından
Benim oğlum da 20 aylık,o da konuşmuyor,bazı kelimeleri söylüyor sadece,ama inanılmaz akıllı :D
(413 puan) tarafından
Buda öyle çok zeki bu küpeler falan aldım ona onları, falan çok güzel yapıyor istediğini gösteriyor canım da ne, bilim korktum bugun Bi video gördüm o yüzden sordum etkilendim çocuk gayet normal duruyor otizim teşhisi konuldu demişler sadece konuşmuyor die ama öyle olsa istediğini fln gösteremez dmiok kafama takılıyor :((
0 oy
(119,345 puan) tarafından
ama daha cok kucuk annesi
(413 puan) tarafından
Ay ne bileyim ablamın kızıyla aynı yaştalar o bülbül gbi şakıyor :) ama benm oğlum hep, yanlız Di ondan, belki de eşim askeri personel biz oğlumla hep yanlızdık Bi insan görmedi çocuk görmedi
(119,345 puan) tarafından
kizlar farkliymis herkez oylendiyo
0 oy
tarafından
Bilemedim ki canim ya bi doktora mi gotursen doktor normal derse takipte ol bakalim cok mu sakin bir bebek 
(413 puan) tarafından
Kız ne sakini yerinde durmaz çok meraklı heryeri karıştırır arabalıyla falan oynar istediğini eli ile gösterir
0 oy
(2,039 puan) tarafından
Erkek çocukta 4 yasa kadar normal sanırım ablamın bir kız bir erkek ikizleri var kız maşallah yaşında konuşmaya başladı erkek olan nerdeyse 4 yaşında ama çok akıcı konuştu yani geç başladı ama net konuştu 
(413 puan) tarafından
Anladım canım tesekkür ederim normal o zmn içimi ferahlattın saolasın :)
0 oy
tarafından
Normal kızım 2 bucuk yaşında öğrendi tam olarak
(413 puan) tarafından
Anladım canım normal o zmn böyle olması çok hareketli çok da meraklı hiç kısıtlamıyorun belki de o yüzden böyle artık bişeye hayır dediğimde ağlıyor
0 oy
(413 puan) tarafından
Yorum yapan benim içimi ferahlatan herkeze teşekkür ederim kızlar çok saolun allahım sizi evlatlarınıza evlatlarınızı size bağışlasın :) 
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Anliyor dediğini yapiyor safeve kelimeye dokemiyosa bildigim kadariyla 5 yasa kadar normal. 

Otizm demissin de kuzenim de var ve adiyla seslensen dahi dönüp bakmıyo cnm. Kucukken kulaginda sorun mu var vs diye bile dusunmuslerdi kuzum da otizm varmis meger.
(413 puan) tarafından
Yaa öyle mi çok üzüldümm evet öyle de düşündüm, ne bileyim canım insan bilmiyor
(7,791 puan) tarafından
Yok ya kendini korkutup stres yapma bosuna cocuga da yansir.
0 oy
(48,695 puan) tarafından
Her çocuğun gelisimi farklı oluyo canim soyledigini anlayip tek tük kelime soyluyosa korkma 
(413 puan) tarafından
Aynen kelime, sayısı çok az ama
(48,695 puan) tarafından
Olsun canim daha küçük zaten

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 105 göst.
23 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Sdfhkn (413 puan) tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 469 göst.
14 Ocak 2022 Diğer kategorisinde Sdfhkn (413 puan) tarafından soruldu
0 oy