+1 oy
709 göst.
Aile kategorisinde (220 puan) tarafından
Kızlar kaynanam illa şekerli su verelim doğunca sarılık olmaz diyo bende böbrekleri için uygun değil bi şerbet mi koruyacak vermem diyorum ama şimdi ben sezeryandayken verirse ne yaparım bilmiyorum 

30 Cevaplar

+1 oy
(13,202 puan) tarafından
Kaynanan 10 tane çocuk büyütmüş senin bebeğe kadar azıcık uç şeyler olmadıkça insanlara güvenmeyi öğrenin. Tabiki doğru yapıyor. 
(13,202 puan) tarafından
Ben de bilimden duyduğumu iddia ediyorum ona ne diyorsun bacı
(2,355 puan) tarafından
Sen çocuğa şekerli su verildiği Zaman bağırsak sisteminin aynı büyük bir insanın bağırsak sistemi gibi çalıştığını bilmiyorsun herhalde
(13,202 puan) tarafından
Karaciğeri çalışmayan bir bebeğin de sarılık olduğunu sadece açlıktan olmadığını siz bilmiyorsunuz herhalde. Ben glikoz vermedim hurma ezip suyundan verdim. İlk bebeğimdi yeni nesil anne değilim olmayı da istemem çok şükür
(2,355 puan) tarafından
Postu açan kişi şekerli su yazmış farkındaysanız. Siz olayı çok yanlış anlamışsınız. Anneliğimi de kimse sorgulayamaz!!
(13,202 puan) tarafından
Şekerli suya da karşı değilim. İnsanların imkanı yok ise ulaşamaz konumda ise olabilir. Nişastalı suyla büyümüş imkan mı varmış. Ayrıca anneliğini de sorgulamadım yanlış anlayan sensin bence. Bilim bile bazı konularda kaça bölünüyor doktorlar da çeşit çeşit
-Reklam-
0 oy
(935 puan) tarafından
Bu normal bir şey canm ewet sarılık olmasn diye veriliyor ... Ama sen yinede bol bol emzir yada ilk gün mama al hemen başla o da veremez 
tarafından
Sarılığı bilmem ama benim mememi tutsun diye hemsire hem bebegime verdi hem mememin ucuna surdu garip geldi ne alaka falan dedim herkese yapiyoruz kotu bisey degil dedi onca yılın okumusluguna ve ilk bebegim olup tecrubesizligimle sesimi cikarmadim sonradan ogrendim zararli oldugunu ama is isten gecti tabi yapilmasa iyi ama hemsirelerin kolayina geliyo ve yapiyolar ozel hastane bi de benimki
tarafından
Çok minik şekilde şekerli su verilir . 1 veya 2 vay kaşığı şeklinde bundan bebeğe bir zarae gelmez korkmayın.
Eskiler hep öyle büyütmüşler analarımız babalarımız.sapa sağlam.
Bu tür şeylere inanan hemşirelere var tam tersi inanmayıp kızan hemşirelerde  bende kziim.da 1 2 çay kaşığı şekerli su verilmişti bir zararı da olmadı şükür rabbime şuan 5 yasinda ❤☺️
tarafından
Yok bacım keşke iyi gelseydi ben ameliyattayken işte kızıma vermişler çok ağlayınca ama en son hastaneye sarilktan yattiginda kızım baygindi iğne batiriyolar aglamiyordu bile benim kızımın da sarılık olmasının sebebi hemşire ve ebeler ve bana birde soda verin dediler inanabiliyormusun sarılık olmasın diye annem yanımda olmasa ben belki o cahillikle verirdim çocuk 2 gün aç kalmış ya sütün var sütüm var dediler mamayi da kimse demedi bana en son pompayla sagdım süt yok hemşireye sert çıkmıştım hemen mama getirdiler çocuk öyle uyudu eve çıktık sonra sarılık oldu
(14,019 puan) tarafından
Aydan hemşire onun yorumunu okuyun başka bir şey demeye gerek yok zaten ama siz siz olun bir daha sakın hurafe kelimesini kullanmayın :D
tarafından
@deepbalck canim senin ki açlıktan olmus birazda
Sezaryan sonrası benimde sütüm.gelmedi ama hemşireler bebeği mama ise beklediler şırınga ile . 3 günden sonra sütüm geldi benim. Kadın dogumcum.mama ver hem.anne sütü ile destekle dedi sarılık.artmasin sonra sonra mamayi kesersin demisti.
Ama çocuk dr kalsa kesinlikle mama verilmez diye ortalığı yıktı dedim süt yok ne yapalım. Yani gittiğim.hastanede iyi bir hastane ama çocuk dr hiç iyi değildi. Şimdi 2 hamileyim twvrubeliyim neyi ne şekilde yapacağımı çok iyi biliyorum
0 oy
(119,154 puan) tarafından
dr hemsireyi uyar doguma girmeden kaynanam boyle yapcak de bebegi ona yaklastirmazlar
0 oy
(3,832 puan) tarafından
Senden önce goremiyorlar bebeğini yine de doktoruna söyle ben kendime gelmeden bebeği başkasına göstermeyin yanimda dursun diye

Ona da ağzının payını ver bu kaynanalar iyice bezdirdi ya herşeye karışıyorlar vır vır vır
(2,355 puan) tarafından
Ay Allah çok çok sabır versin sana. Ama ben hurafelerin hiçbirine inanmıyorum
tarafından
Ağzına tükürmek mi yuuh
(3,832 puan) tarafından
Boşver inanma bol bol emzir sarılık olmaz
(2,355 puan) tarafından
Yok kız zaten benim ki 3 aylık olacak
(2,355 puan) tarafından
Postu paylaşan ben değilim zaten:)
0 oy
tarafından
Benim de annem vermisti cok az seker ve su koymusdu vermisti cay kasigiyla bi damla kadar sütüm  yoktu sarılık  olmasin diye yani bisey de olmadi cocuklarima ve gercektende sariliklari yoktu bide ven sari yazma da yapıyorum dogunca yuzlerini örtüyorum sariliklarini alsin diye
0 oy
(1,595 puan) tarafından
Allahim aynısından bendede var ilk cocugumda aynısını yaptı sonunda saglam tartistik 

Verdirmedim çok şükür sarılık falan da olmadı bebek aç kalırsa sarılık olur bol bol emzir bisey olmaz allahin izniyle 
0 oy
(2,355 puan) tarafından
Hiç sorma benim kaynanam da zorla verdi malesef.
0 oy
(5,954 puan) tarafından
Sekerli su verilip sarilik olan da vsr hurafe cok bilmiş koca karilik sne gelmeden odaya getirmezler bebegi korkma canım
(2,355 puan) tarafından
Nasıl getirmezler getiriyorlar. Ben ameliyathaneden yeni çıktım odama gittim bebek odadaydi herkes başındaydı. En son ben geldim
0 oy
tarafından
Verilir canım öyle şişeyle biberonla felan değil yani ,çay kaşığı ucuyla iki üç damla , ben de verdim bizim bütün bebeler içmiştir yani o da bı gun ve ya iki gün . Hemsiremiz de demişti. Ama sen istemezsen verdirme annesi sensin yani :) 
(12,901 puan) tarafından
Bizde vermiştik:)
0 oy
(44 puan) tarafından
O şerbetli suyla kaynananı boğ yeminle sinir oluyorum varya şöyle şey yapmalarına, benim kaynanada tuzlayalım diyor sanki balık benim bebeğim ya Allahım sabır versin size, emzirmek varken şerbete gerek yok de sende.
0 oy
(6,203 puan) tarafından
Ya Allah aşkına saçma sapan konuşmasın ya ne şekerli suyu?O bebek minicik bir şekerden bile şeker komasına girebilir.Her bebek sarılık olmaz emzirirsin sütun olmaz mama verirsin geçer.Doktorunuza ve hemsirenize durumu belirtin uzak tutsunlar kaynananizi 
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Kız bişey olmaz bi kaşıktan bi bildiği var demekki o da kötülüğünü istemez bence tatlım
0 oy
(2,126 puan) tarafından
Benimki de verdi malesef
0 oy
tarafından
Kaynanan neyse de burda ver diyen cahiller çikar şimdi. Allah akıl fikir versin. Sarılık olmasın diye mama verilir şekerli su ne alaka. O cocuğun sindirimi ne daha. 
(1,206 puan) tarafından
Birde verdim ben bişey olmadı diyenlere ne demeli ya uzun vadede verdiği zararlari biliyorlar sanki
tarafından
Aynen öyle.bir çay kaşığı birşey olmaz diyorlar :D
(13,202 puan) tarafından
Kaç tane çocuk büyüttünüz Hatice bacım kaç tane tıp fakültesi bitirdiniz? Bilip bilmeden kimseye cahil deme hakkınız yok bu lüksü nereden buluyorsunuz acaba kendinizde?
(1,206 puan) tarafından
Kaç tane çocuk buyutmekle alakası yok canım bu durumun eskiden yaptıkları işlemlerinin çoğu cahillikmis başka bir açıklaması yok bak biz büyüdük noldu diyenler Varya çoğu 30 gelmeden hasta. Hastanelerin immünoloji alerji bölümleri tıklım tıklım dolu bir çoğu bebeklik dönemi yapılan yanlışlar yüzünden çözüm bulunamayan hastalık.en basit örnek  Bir çok çölyak hastası o cahil insanlar yüzünden 20-25  yaşına kadar uzak durması gereken bir çok gıdadan uzak duramamis yedikçe daha da kötü olms. Bebeğimin çoklu gıda alerjsii var  o onlarca çocuk büyütmüş insanlar ye gitsin birşey olmaz yemezsen olmaz eskiden böyle şey mi var diyen insanlar. Şimdi ben o onlarca çocuk büyütmüş insana nasıl guveneyim verdikleri akıllara. Konumuz şekerli su demi bir çay nolacak dediğimiz şekerli su bende size soruyorum bize göre bir kaşık şekerli su belki okyanusta bir zerre ama midesi kiraz çekirdeği olan bir yavru için zehir olabilir mi ne dersiniz ?
tarafından
Hay ağzın bal yesin ya. Sana gelince aslıs hanım istersen sen ballı börek ver beni ilgilendirmez. Ben kendi fikrimi söyledim ve bu konuya senin gibi yaklaşanlar hakkındaki fikrimi. Sokak ağzıyla cırlama bana. Ben fikrimi söylerim sen söylersin herkes özgür. Çataşacak yer arama.
0 oy
(120 puan) tarafından
Ben verdim kendi isteğimle çok şükür sarılıkta olmadı ilk süt az geldiği veya hiç gelmediği için aç olmasın mamada içerse belki sütü beğenmez diye veriyorlar kötü birşey değil sanki bize vermedilermi bebeğim 77 günlük çok şükür zarar falan vermedi şekerli su 
0 oy
(3,695 puan) tarafından
Sarılık olmaması tamamen hurafe bence. Kaynanam da eltime demisti ver sarilik olmasin diye eltim yapmadi, bebeği de saatlerce  uyanmıyordu yeni doğduğunda hastaneye götürdüklerinde şırınga ile vermişler. Tabi  kaynanamda bi hava bi cıva  bana verdirmediler hastanede hemşire verdi diye görmen lazım ☺️☺️
0 oy
(1,206 puan) tarafından
Hani şu eski  adetlere göre filan çocuk yetiştirenler Varya birde bişey olmaz biz büyüdük vs diyenler biz eski usullerle büyüdük belki ama 30 gelmeden de bir çoğumuz sinyalleri vermeye başladı.yapma kardeşim doktorubu ebe ni tembihle yaptırma
0 oy
tarafından
Benim bebiş de sarılık oldu bende karşıyım ama verdim ve geçti
0 oy
(116 puan) tarafından
Bnada verdi ler anem 4cocuguna da verdi  ne kadar doğru bilmiyorum bnce de yanlış ama eski insanlar
0 oy
(3,721 puan) tarafından
Şekerli su verme de canım hurmayı sıcak suda beklet soğuyunca çay kaşığıyla sabah akşam birer kaşık ver yada bebek doğduğunda dudaklarına sür yalar zaten kendisi hurma vermek sünnettir benim bebeğimde sarılık oldu verdim sık emzirdim iyileşti inan faydası oluyor

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 144 göst.
21 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Eso han (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 553 göst.
6 Aralık 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Nur8 (2,792 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 492 göst.
6 Mayıs 2021 Aile kategorisinde Melek annesi 71 (1,750 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 277 göst.
18 Mart 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu

378,393 soru

11,326,103 cevap

34,778 kullanıcı

...