0 oy
405 göst.
Diğer kategorisinde (5,391 puan) tarafından

Kızlar merhaba ben 24 yaşıma basacam 10 yaşımdan beridr kılıyorum Terk etmedim asla namazımı ama okul snrq iş falan derken çok kazalarım oldu şuan kızım 17 aylık gerçekten peşinden okdr gdyorum ki qrtık yorgunluktan ayakta kalacak halim kalmıyor ama sünetlerimi hep kılarım sadece bazen yatsı namazında felaket bir uyku bastyor farz kılıyorum yatyorum çoğu zaman sünnet kılarım sadece bazen kılamıyom çnkü ayakta bile duramayorum bide kızm çok kalkıyor gecelri artık o emerken başım düşüyor uyuyorum sabah namazına bazen kalkamıyorum çok yoruluyorum çokk kendımı ise çok günahkar hisedyorum :'(

20 Cevaplar

0 oy
(12,494 puan) tarafından
Hanefiysen sünnet kılman lazım 
(5,391 puan) tarafından
Hayır şafiiyim
(435 puan) tarafından
Hayır hanefiysen kilman lazım diye bişey yok. Lazımsa sünnet değil farz olur. Ama konu sahibi sünnetten bahsediyor. Sünnet kılmamak günah değil ama kılmak daha iyi olur. Tabii kılmadığınız zaman herhangi bir sorun olmaz.
Doğru olan sünneti de kılmaktır. Fakat şart değildir.
(5,391 puan) tarafından
Çok saol cnm
(12,494 puan) tarafından
Farz hükmündedir diye anlatıldı bize hanefilerde Şafi de farz değil
-Reklam-
0 oy
tarafından
Elinden gelen gayreti gösteriyorsun ve keyfi terk etmiyorsun günah olmaz
(5,391 puan) tarafından
Vala hiç terk etmedim ama çok yoruluyorum yatsı farzı kılıp yatyorum çok bazen sabah kalkamıuorım bazende kızım çok kalkıyro gece susuuorun başımın ucunda su okdr yoruluyorum ki su bile içemiyorum
0 oy
tarafından
Hanifiler sünnet kılmasi gerekiyor safilerde borcun varken sünnet kilamazsin
(5,391 puan) tarafından
Cnm ben şaffiyim ben kazalarını 2 sene kıldım bitrdim sünnet de kılıyorum
0 oy
tarafından
Yok canım günah değil emin ol hepimizde oluyor o 
tarafından
Üzme kendini kazalarını kılabilirsin sonradan inan öyle zor oluyorki anlıyorum seni benim oğlum farzı kılana kadar eşarp etek ne varsa çekiyor ağlıyor kılmıyim diye
(5,391 puan) tarafından
Evet vala ha oyle kızım eteğimi kaydryro saçımı yolıyrı resmen ben kazalarımı bir kaç sene kıldım şuan kazalarım oldmadıgını düşünüyorum çnkü ergenlikten önce kılmıştm
tarafından
Canım bir insanın hiç kazası birmezmiş ömründe doğumu hastalığı derken arada bir kılabilirsen kıl tabiki
(5,391 puan) tarafından
İşte vaktim olursa neblm üstüme okdr ağırlık çöküyor ki yemin ederim ayaklarım titryro yorgunluktan :(
tarafından
Doğru diyosun canım rabbim affetsin bizi İNŞALLAH
0 oy
(1,106 puan) tarafından
Ya canım sen kıl Allah kabul eder bence. 
(5,391 puan) tarafından
İnşşalah cnm
0 oy
(3,823 puan) tarafından
Şafilerde sadece farzı kılman yetiyor ama hanefi isen sünneti de kılman lazım 
(5,391 puan) tarafından
Hadıya hiç duymadım ben şaffiyim bu arada
(3,823 puan) tarafından
Arkadaşım da şafi işi falan olunca hep farzı kılardı ama normal zamanlarda hepsini kılar
0 oy
tarafından
Bence öyle kolaya alışma cnm evet uykusuzluk çocuk ev vs cok yorucu + sabah namazına kalkmak anlıyorum seni ama ben çok çok acil birşey olmadıkça farz kilmasindan yana değilim ben 2 çocuk ev işleri ve birlik oturuyorum bnmde hayatım yorucu oluyor yorgunlukta ama namazım herşeyden önce gelir birde yatsı namazı ağır geliyor insana ama yapa yapa alisacaksin o namazını kilmisin mutluluğu rahatlığı gibisi yok
(5,391 puan) tarafından
Doğrudur bende yemek yemem namaz kılarım ama gerçekten bazen çok fena uyku bastryor
0 oy
(27,357 puan) tarafından

Mezhep farketmemeksizin.

Elinden geldikçe sünneti terk etme.

Boş zamanind kaza kilabilirsin mesela.

Niyetini Rabbim bilir

(5,391 puan) tarafından
Kız boş vaktim pek olmıyro vala olsa kuran okuyacam çok üzülüyorum zaten
0 oy
(250 puan) tarafından
Safiysen kazalar var diyosun sünnet deil kaza kıl canim  
(5,391 puan) tarafından
Şaffiyim kazalarımı bir kaç yıl kıldım ve bitiğini düşünüyorum çnkü bn ergenlik dönemine grmeden önce kılmaya başlamştım
(250 puan) tarafından
Maşallah canm
0 oy
(849 puan) tarafından
Sünneti hiçbir koşul olmadan terk edenler Peygamber efendimiz (sav) şefaatinden mahrum kalacak. Ama geçerli sebeplerin varsa bilmiyorum orasını. Sünneti kılmamak günah değil onu biliyorum sadece
(5,391 puan) tarafından
Yok terk etmek değil cnm terk etsem 15 senede hiç kılmam çok şükür sadece sabah namazına kalkamıurum bide bazen farz tek kılıyorum oda bazen
0 oy
(4,390 puan) tarafından
ben hiç sünnet kılmadım ve kazalarım var. + sünnetleri kılmak için ille de hanefî olmak gerekmez. biz şafiyiz annem de kılar sünneti, kayinvalidem de tamamen insanın kalbine kalmis birşey. dinin icin ne yaparsan kârdır 
(5,391 puan) tarafından
Bnde şaffiyim ilkez duydum illa Hanifi olmak gereği
0 oy
(385 puan) tarafından
Kuzum Allah kabul etsin günahına girmek istemem ama bildiğim kadarıyla niyet önemli ama çok aklına takılıyorsa 190 fetva hattı var hafta içi 9-5 çalışıyorlar arayıp sorabilirsin aklında soru işareti kalmasın 
(385 puan) tarafından
Rabiacım hafta sonları çalışmıyorlar sadece hafta içi telefonlara bakıyorlar istediğin her soruyu sorabiliyorsun. Ben en ufak bir sıkıntıda orayı arıyorum.
(5,391 puan) tarafından
Allah razı olsun cnm benım çok çok saıl pazartesi arayayım
(385 puan) tarafından
Rica ederim canım senden de Allah razı olsun
(4,390 puan) tarafından
Aynen. Allah razı olsun
(385 puan) tarafından
Senden de canım
0 oy
(2,722 puan) tarafından
Adi ustunde farz farzi kilmalisin sünnet sana kalmıs kilarsan sevabini alirsin kilmassan günah olmaz 
(5,391 puan) tarafından
Farz hep kılarım tabii
0 oy
tarafından
Şöyleki ahirette farzlarımız yetmeyince sünnetlerle tamamlanacakmış eksik namazlarımız canım, oyuzden kılmamız en dogrru ve guzel olanı
(5,391 puan) tarafından
Anladım cnm saol kılmaya çalşyorum sünnetletim bazen kılamıyorum
0 oy
(810 puan) tarafından

Canm şaafıymiişsın kılmak zorunda degılsın :) Allah kabul etsin 

(5,391 puan) tarafından
Vala ben ilkez duydum hanifilerde kılınır dye
0 oy
(3,599 puan) tarafından
Canım bende şafiiyim bir Şafii için farzi kılmak ve ardından kaza kılması gerekir ardından sunnetlerini kılarsin peygamber sünneti terk etmek hoş olmaz

Örnek veriyorum akşam namazını üç farz üç kaza iki sünnet kılarsin rabbim güç versin belkide boylesi daha makbuldür o kadr zorluk arasında namaza sarılmak 
(5,391 puan) tarafından
Bnnm kazalarımı yıllarca kıldım bitrdim kız şuan kazam yok bnce
(3,599 puan) tarafından
Canım biz kılıyoruz ama hangisi kabuldur biliyomuyuz imkanın varsa kazanı da sünnetinide kıl öbür tarafta çok lazım olucak bize o namazlar:))
0 oy
tarafından
Safiysen burç varken kılınmaz 
(5,391 puan) tarafından
Borcum yokki kazalarımı yılarca kıldım
0 oy
(15,286 puan) tarafından
Farz bizim borcumuz. Sünnetler.ise peygamberimizin sefaatine nail olabilmek için Allah'ın rızasını kazanabilmek için daha çok hoşuna gitsin diye kılınan bı namaz. Elbette ki sunnetleriyle birlikte kılmak coook daha güzel. Ama sadece farzları kilsan bile Allah'ım emrine uymuş ve namaz borcunu ödemiş oluyorsun zaten. Allah öteki dünyada neden sünnetleri kilmadin diye hesap sormayacak yani.ama farzları kilmazsan neden kilmadin diye soracak. Sünnetler bonus gibi düşün
(5,391 puan) tarafından
Evet cnm Allah razı olsun inşşalah ben elimden geldıkçe kılıyorum ama bazen yatsıda kılamıyroım çok halsız düşüyorum sadece farz kılıyorum sabah namazında bazen kalkamıyrıım çok üzülüyorum
(15,286 puan) tarafından
Vitr i de kılmak lazım yatsıda. Onu da hatırlatmış olayım :)
(5,391 puan) tarafından
Onu kılıyorum cnm benm hiç terk etmedim
0 oy
(203 puan) tarafından
Sünnet yapılsa güzel olur farz kesindir. Bence günah değil ama yapılsa iyi olur :) yorumum böyle yanlış bişey deyip günaha girmek istemem 
(5,391 puan) tarafından
Saol cnm
0 oy
(791 puan) tarafından
Bn şafi mezhebindym Sadece farz kılıyorum sabah 2 sünet kılınır
(5,391 puan) tarafından
Kaza yada sünnet kılmıyormusn
(791 puan) tarafından
Hayr sadce farz Sabah ta 2 sünet 2 farz
(5,391 puan) tarafından
Vala ben kendım bldm bileli kılarım ama senın kazaların var mutlaka kılmak lazım çnkü ergenlikten snra artık farz oluyır

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 196 göst.
2 Mart 2022 Diğer kategorisinde clk38 (1,372 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 306 göst.
17 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Blaablaa (76 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 448 göst.
9 Mart 2021 Diğer kategorisinde ❤️❤️Mrvnr❤️❤️ (13,717 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 380 göst.