+3 oy
130 göst.
Aile kategorisinde tarafından

HARAM AYLAR VE 3 AYLAR BAŞLIYOR, MÜBAREK OLSUN 

✅ Haram; ALLAHımızın yasakladığı şeylere dendiği gibi hurmet edilmesi gereken şey manasına da gelir. 

✅ Mesela; Mescid-i Haram ve haram aylar kelimelerinde olduğu gibi... 

✅ALLAH'ımız bu aylardan Kur'an'ında şöyle bahseder:

✅Doğrusu, ALLAH, gökleri ve yeri yarattığı günkü kesin hükmünde, ayların sayısı, ALLAH katında on ikidir (ki şunlardır; Muharrem, Safer, Rebîulevvel, Rebîulâhir, Cemâdiyelevvel, Cemâdiyelâhir, Receb, Şâban, Ramazan, Şevvâl, Zülkâde, Zülhicce.) Onlardan dördü (Zülkade, Zülhicce, Muharrem, Recep) haram olanlardır.

✅ Bu ayların haram kılınışı (İbrahîm aleyhi’s-selam’dan gelen) doğru dinin hesabı ve hükmüdür. 

✅ Onun için, bilhassa bu aylarda nefislerinize zulmetmeyin. 

◼️(Tevbe suresi; 36) 

✅"Nefislerinize zulmetmeyiniz'' ayetindeki "zulüm" günâh işlemek olarak tevil edilmiştir.

✅ Dolayısıyla bu aylarda günâh işlemenin cezası diğer aylara göre daha çoktur.

✅ Bu aylarda günahlara verilen ceza katlamalı olduğu gibi sevaplarda katlamalıdır. 

✅Bu sebeple haram ayları, ganimet günleri bilip sevap dağarcığımızı doldurmaya bakmalıyız. 

------------------ 

✅Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulduğu rivayet edilmiştir; Kim haram aylarda (Zülkâde, Zülhicce, Muharrem, Receb) perşembe, Cuma, cumartesiyi arka arkaya oruçlu geçirirse Mevlâ-i Müteâl ona 900 senelik (nâfile) ibâdet sevâbı verir. (Gunyetü't-talibin) 

✅ALLAH’ım! Bizleri nevm-i gafletten (gaflet uykusundan) ikaz buyurup hayırlı uyanıklıklar nasip eyle...

Benide dualarınıza ekleyin  (DUA EDER DUA BEKLERİM)

9 Cevaplar

0 oy
(13,016 puan) tarafından
Rabbim hepimizin yardımcısı olsun 
-Reklam-
0 oy
(3,695 puan) tarafından
Allah razı olsun bilgiler için canım. Rabbim doğrudan,yolundan ayırmasın inşallah cümlemizi.. 
0 oy
(599 puan) tarafından
❤❤❤❤❤❤❤ Allah razı olsun hayırla açılsın tüm kapıların ❤❤❤❤❤❤
0 oy
tarafından
Cenabı Allah razı olsun canim 
0 oy
(1,034 puan) tarafından
Allah razı olsun canım güzel bilgiler paylaşoyorsun dualarda buluşmak ümidiyle hayırlı 3 aylarımız olsun
0 oy
(2,769 puan) tarafından

Allah razı olsun bilgilendirmeniz için <3

0 oy
(4,390 puan) tarafından
Allah razı olsun 
0 oy
tarafından
Çarşambâdan cumaya kadar değil miydi oruç
tarafından
Evet canım
tarafından
Burda persembeden cumartesiye yaziyor
0 oy
tarafından
Kuzu bişey sorcam sana ben 2 yıldır hamilelik ve emzirme derken oruç tutamıyorum o yüzden oruç tutmak istiyorum 3 aylar ne zman basliyo ve hepsini tutabilir miyim bilmiyorum. Çünkü çocuğum küçük ev bana bakiyo kocam çok geç geliyor vs ins tutmayı deniycem de bilgi verebilir misin rica etsem
tarafından
Yarın 3 aylarin basi  yarindan ihtibaren tutabilirsin ha zor gelirse birgun tut birgun ye oyle hem ev hemde cocuk seni zorlamaz
tarafından
Bende öyle düşünüyorum kuzum çok sağol

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 68 göst.
11 Ocak 2024 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+2 oy
6 cevap 79 göst.
26 Eylül 2023 Diğer kategorisinde kubra38 (113 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 69 göst.
26 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Zehra1206ay (244 puan) tarafından soruldu