0 oy
178 göst.
Diğer kategorisinde (3,151 puan) tarafından
Yaşım 26. Erken evlendim 19 yaşımda. Şuanda 4 buçuk ve 2 buçuk yaşında iki kızım var. Plansız olarak 3ye hamile kaldım bı 10 sene sonra izleyince bir tane daha yaparız yeter diye düşünmüştük eşimle halbuki. Her neye şimdi 27+3 hamileyim oğlumuz olacak bu defa. Doğumlarım sezeryan ben bu doğumda tuplerii bağlamak istiyorum Dr eşin onay verirse bağlarız dedi eşimde sıcak bakıyor ama candan sevdiğim iyi bi arkadaşım var pişman olursun sezeryanda hakkın 4 tane hakkını kullansana diyip duruyor daha yaşın genç ileri olsa bişey demem ama 35lere gelince özlersin onlar okula vs gidince evde istersin keşke olsaydı diye bence iyi korun ilerde yap bir daha yada 3 4 sene sonra yap öyle baglat çıksın aradan hakkını boşa öldürme diyor 3 çocuğa bakan 4e mi baamiycak araya kaynar diyor. Bir sürü şey aklımı çeliyor ben normalde çok çocuk düşünmezdim 2 normal diyordum en fazla 3 hani olursa diye. Etraf baskısı da çok üstümde yaşım genç olduğu için kimse inanamiyor Kızlarımi kardeşim saniyolar 3yu duyan şok oluyor bir Dr bune böyle Suriyeli misin bile demişti bana. Arkadaşım da sanane milletten falan diyor işte haklı mı sizce pişman olur muyum yaşım ilerledikçe? Başına gelen var mı? 

13 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Ay saçmalamasın yaa ona kalsa normal doğumda hak sınırsız eee napalım sınırsız bebemi doğuralım hak boşa gitmesin diye 
(3,151 puan) tarafından
Kendisi zaten 5 6 düşünüyor normal onunkiler. Şuan 5 yaşında tek oğlu var ikinciye hamile arkadan üçü yapacakmış. Kendisi de 7 kardeş eside 3 kardeş. Bence kardeş çok olması bu devirde çok iyi bişey ben 5 6 yapacam 2 sene arayla sende 4.yu yap hakkını kullan diyor
-Reklam-
0 oy
tarafından
Bence 3 cocuk yeter daha neden pisman olucanki istiyosan cocuk onu bilemem
(3,151 puan) tarafından
Yok bence 2 ideal 3 tam sınır yani 4 asla diyordum. Ama arkadaşım çok değişik yerlerden vurup kafamı kurcalıyor. Erkekler nankör ilerrde bebek özler ister heves eder kuma getiren bile var başkasından yapan var vs vs. Sende özlersin bebek kokusunu vs diyor. Bende diyorum o yaşta çocukların lise ortaokul tercihleri sınav stresleri meslek kaygısı derken rahata ermisken bebek derdi çekmek istemem heralde.
tarafından
Valla benim esim hic istemiyo erkek de hicbisey diyemez 3 yetmiyomu omu bakiyo sacmalamos arkadasiniz o zaman buyur cocuklar yani her buyudugunde cocuk mu getiricez erkek istedigi yere gitsin ben 2 tek bakarim diger turlu asla bebek kokusunu neden ozlicez ki cocuklarimiz var zaten onlari koklariz
(3,151 puan) tarafından
Bende o şekilde düşünüyorum 3 tane vermiş olucam sonuçta öpsün başına koysun onların geleceğine çalışsın çok bebek ozlersem de benim bekâr kardeşlerim var 2 tane hala olurum yeğen severim. Onunda 2 tane evli 1 tane bekar kardeşi var o da kendi yegenlerini sevsin bebek sevmek isterse.
tarafından
Aynen oyle
0 oy
tarafından
Valla canım seni bilmem durumunu bilmem ben 23 yasindayim 1 çocuğum var 2. Olunca baglatcam direk çünkü devir bakılacak devir degil
(3,151 puan) tarafından
Maddi olarak çok şükür yetebiliriz ama manevi kısmı ve sağlık sorunları beni korkutuyor. Maneviyatta anne bedeni ve psikolojisi mahvoluyor gerçekten sezeryan olduğu için sağlık sıkıntısı da çok riskli yani ölüm riski bile var bunları göze alamam şahsen. O yüzden 3 sınır görüyorum bende
0 oy
tarafından
Sana ne milletten diyor ama kendide çocuk yapman için baskı uyguluyor o zaman ona ne senin kararından 

Kızım 19 aylık banada başlamışlar ikinci olsun birlikte büyüt ne bekliyorsun demeye bu devirde çocuk bakmak hiç kolay değil araya kaynamiyor malesef imkanlar değişiyor o zaman 
(3,151 puan) tarafından
Aynen orası öyle. Bende ikinciye hamile kaldığında ilk kızım 16 aylıktı o da çok dikkat etmemiştik olursa olsun olmazsa olmasın şeklinde. Arası 25 ay şuan kızların. Ama bu üçüncü korunurken tamamen supriz oldu ve ben 4.yu göze alamıyorum hiçbir korunmaya güvenmiyorum bağlamadan başka. Bir de maddi olarak yetebiliriz yine ama maneviyatta anne bedeni ve psikolojisi mahvoluyor gerçekten.
0 oy
(310 puan) tarafından
4 üncüyü doğurmasan da bağlatma bence bu benim fikrim çünkü hayatta herşey olabiliyor mesela benim yengem 4 yaşındaki kızı vefat etti şimdi çok istiyor ama olmuyor zamanında korunmak için Bi sürü hap flan yiyordu şimdi çok pişman doktor doktor geziyorlar ama olmuyor işte
(3,151 puan) tarafından
Ama kazara vs olursa 4 dogurursam yine mecburum çünkü 5.ye hak yok sezeryanda ölüm riski taşıyor normal doğum olsa baglamazdim ama sezeryan olduğu için mecburum bı riske girersem bişey olursa bana o geride kalan çocukların günahına da girmiş olurum sonuçta. Eltimin ablasi 3 sezeryan oldu 4.sezeryanda ameliyat sırasında bağırsakları patladı son dk kurtarmislar. Korkuyorum şahsen.
0 oy
(119,629 puan) tarafından
bende dogum sonu baglatcam nirmal dogum olcak kendin karae ver
(3,151 puan) tarafından
Hayırlısı olsun vallahi annem de 2 normal yapmış 3de sezeryan olup bağlamış. Benim hepsi sezeryan zaten ben hep anneme bı kardeş daha yapsaydın diye kızdım ama kendimde şuan 3. Sınır görüyorum ya.
0 oy
(5,542 puan) tarafından
Hak sınırını felan bilemem ama düşmez kalkmaz Allah ilerde ne olacağını bilemeyiz o yüzden hem günah hem bende hoş bakmıyorum görümcemin bı tanıdığının bı oğlu bı kizi olmuş kadın ve kocası başka istemeyerek bağlamışlar çocuk büyüdüğü zaman bir yerden düşmüş ölmüş şimdi tedavi olmuş herşey olmuş çocuğu olmuyormuş kocası kuma getirecekmiş üstüne çocuk için yani zaman ne gösterir bilemeyiz o yüzden bence yapma derim Rabbim nasip edecekse o halde de olur ama nasip etmicekse istediğin kadar uğraş olmaz hakkında hayırlısı olsun
tarafından
Ne insanlar varya allahım sen koru böyle insanlardan. Kuma getirmek ne
(5,542 puan) tarafından
Çocuğu olsun istiyor adam olmayınca herşeyi denemişler
(3,151 puan) tarafından
Arkadaşımda aynısini söyledi sen istemesen de erkekler nankör dedi heves eder özler ister gider başkasından yapar Allah korusun diyor. Ama benim normal doğum değil ki şuan baglatmasam bile 4. Yapınca mecburen bağlamam zorundayım çünkü seseryanda 5ye yer yok ölüm riski taşıyor 4 bile sıkıntılı hatta. Allah korusun öyle bı durum olursa benden sonra gerideki oksuzlere kim bakacak onların günahına girmiş olurum yani sağlığım için mecburum bağlatmaya eninde sonunda ya şuan yada 4.olunca.
(5,542 puan) tarafından
Zamana bırak canım şimdi bı dursun bakalım Allah büyük Rabbim gönlüne göre versin canım
(3,151 puan) tarafından
Amin inşallah teşekkür ederim
0 oy
(22,070 puan) tarafından
Şu devirde 3 bile cok vallahi asko
(3,151 puan) tarafından
Gerçekten maddi olarak yetebiliriz yine durumumuz şükür. Ama manevi olarak anneler çok yıpranıyor hem bedenimiz hem psikolojimiz resmen bitiyor ben de 30-35 yaşlarında rahata ermisken tekrar bebek isteyecegimi sanmıyorum ama ozleyeceksin diye tutturmuş.
0 oy
(1,921 puan) tarafından
Sacmalik bende 24 yasindayim 3 ye plansiz kaldim senin gibi bi 10 yil sonra yapariz diyorduk korunurken oldu neyse 27.4 gunlugum dogunlarim normal bende baglatacam sezryan hakkini kullan demek bence sacma sana kalmis istiyorsan yaparsin gunah boyutu var bence onu dusun derim benim tek dusundugum o istersem 10 tane dogurruum kime ne 
(3,151 puan) tarafından
Haftamız da aynıymış kaderimiz gibi :)  ama senin avantajın normal olması günahını bilemiyorum ama ben mecburum hadi baglamadim 4.olursa mecburen bağlamam gerekiyor çünkü seseryanda 5.ye hak yok ölüm riski bile var öyle bı durum olursa geride kalan oksuzlerin günahına girmektense sağlığım için bağlatmak daha mantıklı. Normal doğum olsaydım düşünmezdim bağlamayı ama.
(1,921 puan) tarafından
Hakkinda hayirlisi canim baka biliyorsan yap  bwnim iki de kaybim var ama bu devirde 3 4 cocuk zor ben sadece hak isine sacma dedim yani nomalde oyle bisey yok napak sonuna kadar doguralim mi yani
(3,151 puan) tarafından
E tabi canım normalde hak muhabbeti yok diye menapoza kadar doğuracak değiliz neticede :)
Yani ben pek sıcak bakmıyorum bakacağımı da düşünmüyorum eşim ister mi onu bilemiyorum işte ilerde çok ozlersem yeğen severim bekâr kardeşlerim var daha daha ilerisi zaten torun torba olur nasipse.
(1,921 puan) tarafından
Aynen öyle hakkinda hayirlisi olsun :)
(3,151 puan) tarafından
Amin inşallah çok teşekkür ederim ❤️
0 oy
tarafından
Bence 3 yeter canım ..
(3,151 puan) tarafından
Ben de öyle düşünüyorum hatta 3 bile sınır olmalı bana göre 2 tam kararı. Ama arkadaşım değişik değişik yerlerden vurup kafamı kurcalıyor
tarafından
Boşver elalemi dinleme herkes bisiy söyler.. önemli olan sen ne düşünüyorsun benimde ikizlerim var düşünmüyorum çocuk falan yeterli diye düşünüyorum...
(3,151 puan) tarafından
Ya maşallah ne güzel ya asıl düşüncem şeydi. Mesela 1 kız 1 erkek olsalardı tekrar isterdim. Benim kız kardeşim yok ve çok başka bişey olması. Kızım tek kalmasın diye denerdim şansımı. Ama zaten 2 kızım oldu araları 2 yaş tam. E şimdi supriz 3.ye hamile hamile kaldım bu da erkekmis çok şükür nasibimize yeter Allah iki meyvesini de verdi hemde kızımın kiz kardeşi de var tek değil diyorum. Ama 4.hakkini kullan bebek ozlersin 10 sene sonra diyor. O zamanda çocukların lise ortaokul tercihleri sınav stresleri meslek kaygısı vs derken bebek derdi çekmek istemem heralde
tarafından
10 sene sonra yaşından dolayı istemezsin diye düşünüyorum bence yeterli canım 3 tane tabi sen bilirsin Allah bağışlasın..  3 çok ideal bence
(3,151 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyorum mantık olarak bakarsak böylesi doğru görünüyor ve bu devirde biraz mantıkla hareket etmek lazım yaşadığımız çağı da göz önüne alırsak. Yoksa duygusal olsa bebek kokusuna herkes bayılır olsun 5-10 tane :))
0 oy
tarafından
Sana asla bağlat demem günahına ortak olamam ilerde neler olur onu yalnız Allah bilir. Yalnız çok çocuk çok dert hele bu zmanda Rabbim olmayana versin kimseyi dinleme kendin karar ver 
(3,151 puan) tarafından
Gerçekten öyle günahını da Allah'ım affetson normal olsaydım bağlama hiç düşünmezdim ama malesef şimdi baglamasam bile 4. Vs olursa mecburum bağlamaya çünkü seseryanda 5.hakki yok ölüm riski bile var. O yüzden eni sonu bağlamak benim için daha doğru. Ve gerçekten çocuklar büyüdükçe dertleri de buyur diyolar. Rahata ermisken tekrar ozleyecegimi sanmıyorum ama arkadaşım istersin sen istemesen kocan ister heves eder erkekler nankör diyor.
tarafından
İlerde isteye bilirsiniz bence bağlama
(3,151 puan) tarafından
Ben istemem de eşimden şüpheliyim o yüzden arada kalıyorum :)
0 oy
tarafından
Bence kendine sor bu soruları. Bende 27 yaşındayım doktor 30 dan önce bağlamam dedi diye bağlatamadım birde ikinci kızımda acil sezeryana alındım bir ay erken doğdu hiç konuşmaya fırsatım olmadı. Şimdi 3. Olur diye ödüm kopuyo ilk fırsatta bağlatmak istiyorum. Çekiliş hakkı sanki hakkını kullan ne demek arada kaynıcak yada sıkıldım evde oyuncak olsun diye çocuk mu doğurulur. Her yaşın enerjisi ayrı yaşın ilerledikçe 3 çocukla zaten bedenen yorulucaksın allah sağlıklarını versin ben olsam hiç düşünmez bağlatırdım. 
(3,151 puan) tarafından
Bende aynı bu şekilde düşünüyorum şahsen ama pişman olacağımi söyleyip duruyor şüpheye düştüm artık verdiğim karardan acaba mi diyorum. Benim de ilk kızım 24 haftada acilen sezeryanla doğmuştu kuvoz süreci vs vs zorluydu cahildim küçüktüm. İkincisi de yakın ara oldu zaten şimdi bir de bu olacak. Maddi olarak eksiklik cektirecegimizi düşünmüyorum ama manevi olarak ve kendi bedenim adına yıpratıcı olacağını düşünüyorum. Bunun daha ergenligi okul dertleri vs var. 10 sene sonra lise ortaokul tercihleri sınav stresleri meslek kaygısı derken bide bebekle uğraşamam gibi geliyor rahat etmiş olucam bide. Ama illa özlersin diyor
0 oy
(13,419 puan) tarafından
32 yaşındayım iki aylık bir oğlum var bir kaza olmazsa üç dört sene sonra ikinci çocuğu düşünüyorum bu kadar çocuğa bakabileceğini düşünmene hem hayret ettim hem saygı duydum ben üçüncüyü bile göze alamazdım bu zamanda dört çocuk maddi manevi çok zor o kadar çocuğa benim enerjim de yetmezdi 
(3,151 puan) tarafından
Evet gerçekten öyle çok şükür maddi olarak yetebiliriz eşim de 4 erkek kardeş bende 3 kardeşim. Benim de fikrim hep 2 ideal olarakti ama şartlar üçüncü nasip oldu arkadaşım da bu şekilde kafamı karistiyor. Neticede 2 ye boldugumuzu üçe bilmemiz gerekecek tekrar olursa 4e. Ne kadar dilimlersek pastayı o kadar ince olur misali :) ve bunun ergenligi vs var daha :)

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 115 göst.
1 gün önce Aile kategorisinde SunaySalih.. (31 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 201 göst.
31 Ocak 2021 Aile kategorisinde 1231 (73 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 156 göst.
17 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Elifnurr35 (19 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 704 göst.