0 oy
416 göst.
Aile kategorisinde (11 puan) tarafından

En başta söyleyim beni yargılamanız için yazmıyorum lütfen tenkit edici konuşmayın ben içimi döküp biraz hafifletmek istiyorum zira içim hep huzursuz hep ruhum sıkılıyo gibi hissediyorum.. 32 yaşında 2 senelik evli 2.5 aylık bebekli bir kadınım.. şimdi şimdi düşünüyorum bu hislerden sonra acaba ben bebek sahibi olmaya hazır değilmiydim.. gebelikte 7. 8. Aya kadar iyiydi son zamanlar çok zorlandım doğumda da öyle sonra mecbur sezeryan oldum.. sanki bebek sahibi olmuş gibi değil de üstüme yük almış gibi hissediyorum.. ilk zamanlar çok mutsuz çok yorgun ve çok uykusuzdum kendimi zorlayarak bu ruh halinden çıkmaya çalışıyorum çünkü eşim ve ailem için de bu durum sıkıcı bir hal aldı.. ama hala içim rahat değil.. bebeğimle başbaşa kalmak istemiyorum onun sorumluluğu bana zor geliyo.. hele geceleri sürekli uyanması beni çok yıpratıyo.. gün içinde sürekli ağlamaya başladı hep kucak istiyo yada yanımda olmak istiyo.. en başta ağzımdan şu söz bile çıktı insanlar bebek sahibi olunca mutlu olur benim hayatım karardi dedim.. 

Neden böyle hissediyorum yada ne zaman geçecek.. lohusalık tan dir belki diyodum ama oda geçti.. hiç böyle bilmiyodum yada böyle tahmin etmiyodum belki şimdi ki aklım olsa çocuk sahibi olmak istemezdim.. ruhen çok zor durumdayım lütfen bana içimi rahatlatacak bişey söyleyin.. 

Bebeğimin bakımınida ilgiyide eksik etmiyorum hiç bağırmiyorum üzmüyorum sevgide şefkat te gösteriyorum beni görünce gözlerinin içi gülüyo mutlu bi bebek bunu görüyorum ama ben neden mutlu değilim.. 

Evde doğru düzgün iş yada yemek  yapamıyorum bütün düzenim bozuldu.. istediğim zaman banyoya bile giremiyorum bazen yemek bile yiyemiyorum.. annem kardeşim eşim hep destek oluyorlar ama bu beni mutlu etmiyo.. bugün temizlik yapmak için oğlumu anneme bıraktım orda kaldı geri geleceğini için içim hiç rahat değil.. benim gibi olan yada sonradan düzelmiş olan varmı.. 

29 Cevaplar

0 oy
(331 puan) tarafından
Çok normal hissettikleriniz. Ne kadar doğru yaptığım bilmiyorum ama  ben daha da kötüydüm demek istiyorum. bebeğiniz inşAllah kolik değildir. Aşırı gazlı değildir. Emiyorsa reddetmiyordur, bunların hepsi bende vardı. tek göğsümden süt geliyordu onu da haldır huldur bi saat sağmayla 8 aya kadar ruhen aşırı yıpranarak sağdıö. Sağlammbş makine almadım. En son 6. Aydan sonra aldım sütüm iki katına çıktı ama kaynanam en başından beri bana hayatı zehir etmişti de son noktayı 8. Ayda koydu ve tartışmada sütüm kesildi. Yazıklar olsun demek istiyorum bu vesileyle… 8. Aya kdar aşırı ağlayarak uykuya geçiyordu ve maksimum 30 dk uyurdu hayatım mahvolmuştu asla dinlenemiyordum süt veremiyorum emziremiyorum diye kendimi mahvetmiştim. En son kucağımda uyutmaya alıştırdım rahat ettim şimdi rahatım 3 aydır çok şükür. Ama yine de uykuları sıkıntı. Ve hala eşimden ayrı yatıyorum gece kalkıp süt sağıyordum sütüm kesilince  3-4kez mamasını hazırlıyordum sabah 4-5-6 gibi uyanırdı. Ama babası uyuyordu son 5 aydır aşırı aşırı yıprandığım için babası da destek vermeye başladı.. Çok zor durumdayım malesef Şidmi de yeme sıkıntıları var dişi var bazı bebekler çok zor oluyor çok. Siz bol bol şükredin kendinizi iyi hissetmenize etkisi olur inşallah. Dualar okuyun vücudunuza sürün. Bebeğinize de yapın aynısını. 
(11 puan) tarafından
Sizede Allah kolaylık versin.. en başta benimkide kolik ti sonra gaz damlası kullandım şimdi o yönden rahatim şükür.. benimde sütüm az neden bilmiyorum belkide bu depresif hal etki ediyo bi çoğalmadi gitti mecbur mama ile takviye ediyorum.. 2 ay eşimden ayrı yattık bizde ama artık bu durum da beni çok sıktı şimdi bebekle beraber e kişi yatiyoruz bir yatakta yarı uyur yarı uyanık geçiyo günler
-Reklam-
0 oy
tarafından
Vay arkadaş ya neymiş bu lohusalık . Bende yeni doğum yaptım sayılır bu syin 14 ünde bebeğim 2 aylık olucak evet bende tuvalete bile zor gidiyorum gece 10 kere kalkıyor bebeğim acikiyor altını kirletiyor sürekli ysnimda olmak istiyor Kucagimda olmak istiyor gazı oluyor vs. Ama hiç bu söylediğin şeylerin uzaktan yakından hiçbirini yaşamıyorum gayet normalim evet evim dağınık evet bazen yemeğim olmuyor bazen kıyafetler sepetle ordan oraya sürünüyor günlerce katlayamiyorum ama hiçbirinin önemi yok yeter ki bebeğim sağ olsun sağlıklı olsun yanımda olsun . Sende böyle düşün o bebek dunysys gelmeyi secmedi den getirdin onu dünyaya isteyerek bilerek şuan bu lohusalık zirvalari ciddi manada bana simariklik geliyor . Bı silkelen kendine gel bebek sahibi olabilmek için cirpinan insanlar var Allah sana vermiş sen kendine yük olarak görüyorsun cidden içim burkuldu ya ne saçma şey lohusalık depresyonuymusta bilmem ne annesin sen artık kusura bakma ama depresyona girme lüksün bile yok o bebeği dünyaya getirdiysen enerjik olacaksın mutlu olacaksın bitti 
(11 puan) tarafından
Bence sen benim hissettigim gibi şeyler hissetmedigin için şükret böyle hissetmeyi ben secmiyorum ve şımarıklik gibi insanin ruhunu okşayan bir durum değil bu.. çocuk sahibi olmak isteyen bissuru insan varken.... yada dünyaya gelmeyi o bebek istemedi gereksiz telkinleri yapmayin lütfen bunları yaşamadan bilemezsiniz ben benim gibi olanlarla konuşup birazda olsa rahatlamak için yazdım
tarafından
Ne demek gereksiz telkin ya tabiki dünyaya gelmeyi o istemedi sen kendin istedin zevkle bilerek isteyerek yaptın kusura bakma ama anneysen depresyona girmek gibi bir lüksün yok el kadar bebek senin gözünün içine bakarken mutsuz olmak gibi bir lüksün de yok . Kalk şimdi bı dilkelen git bebeğine kocaman sarıl op kokla ve sağlıklı olduğu için yanında olduğu için şükür et şu lohusalik depresyonuymus bilmem neymiş kafasından çık. Ay çok zor bilmem ne deme onada inanmam lohusalık dedigin doğum yorgunluğunu atana kadar bir süreç gerisi annelik tabi ki zor olucak yeri gelicek stres olucak bebegi anlayamayacağın zamanlar gelicek ama üstüne basa basa tekrar söylüyorum sen annesinn ve bu konumdayken mutsuz olmak depresyona girmek hele ki kendini salmak gibi bir lüksün yok bu söylediklerim sert olabilir ama doğru şeyler kalk şimdi git bebeğine bir bakk o kadar güzel bişey getirmişsin dünyaya mutsuz olmak nedir yaaa saçmalamaaaaaaaa
(11 puan) tarafından
Bu dediklerini zaten yapıyorum yapmak zorundayım çünkü insanlar yaptıklarından sorumludur ama duygularından değil duygularıni yönlendiremezsin mutsuz hissediyorum bıkkın hissediyorum yorgun hissediyorum tamam mı ters psikolojiyle baskilayarak düzelecek birşey değil bu.. sen böyle konuşmaya devam edersen Allah sanada yaşatır zaten yakında anlarsın..
tarafından
Valla ben sana kötü bisey söylemiyorum gözleri ışıl ışıl bakan el kadsr bir bebek getirmişsin dünyaya mutsuz olmak ne demek bunun tersi düzü yok arkadaşım bu böyle annen edin bilmem neyin yanındaymis bak ne güzel ben sezeryan olup ertesi gün bebeğimle kendim ilgilenmeye başladım bana deseler ki dünya yanacak ben mutsuz olmam şu senin yaşadıklarının gramini yaşamam çünkü lohusalık zirvalarina asla inanmiyorum bana göre ilgisiz insanların ilgi görmek için kullandıkları bir durum bu
(11 puan) tarafından
Lohusalık zirvaligina inanılmaz yaşanır.. yaşarsan anlarsın yasamazsan anlamazsın.. bu kadar.. bebeğime mis gibi bakıyorum onu suçlayacak değilim tabiki yaşadıklarım benimle alakalı ama bu da benim elimde olan bişey değil.. bu ruh Halim yüzünden sütüm bile kesildi benim şu durumda buna zirvalik denmez insanı etkileyen bir durum var demek ki ortada..
0 oy
(100 puan) tarafından
Canım bnm seni durumu okuyunca inan benim kinin yanında az bile kaldi sadece bana inan zaman zaman zaman alisacaksin geçecek şuanda sadece bunu dusunmeni istiyorum senden , bende aynı senin gibiydim ben bittim artık dedim hiç bir şeyden tat almiyordum sürekli ağlıyordum sürekli mutsuz artık insanlar neden yaşıyor diye inan sorgulama yapıyordum artık o kadar kafayı yemiştim ki kimse anlamasın diye banyoda ağlıyordum yada vc ye gidip cikmiyordum daha neler neler seni çok çok iyi anlıyorum ama şuan ne diyorum biliyor musun ben nasıl öyleydim ya nasıl düşündüm saçma sapan şeyler cok şükür geçti canım tabi geçerken beni benden aldı ama şuan gerçekten iyiyim sana soyleyim 2021 Ocak ayında doğum yaptım 2021 haziran sonu temmuz.basi gibi geçti benim inan sana hala şükrediyorum delirmenin eşiğinden döndüm ama döndüm lütfen şuan yazını okuyunca kendim aklıma geldi. lohusalık 40 sürüyor ama  etkisi daha fazla canım buna annelik üzüntüsü diyorlar sakin ol ve bebeğine sıkı sıkı sarıl zaman geçince dediğime geleceksin emin ol. Sende benim gibi düşüneceksin lütfen bol.bol dua et ve geçeceğini bil. Tez zamanda geçmesi dileğiyle dualarım seninle.
0 oy
tarafından
Lohusalıkta depresyona girip çıkamamışsın sanırım. İlk aylar zor oluyor bende çok aç susuz kaldım. Zamanla düzelir siniz inşallah. Bı destek almakta da fayda var
0 oy
(776 puan) tarafından
Yargılayacak yada yanlış olan bir durum yok canım bir süre daha devam eder ama şunu diyebilirim sevgisi de kendiyle beraber buyuyo sabret canım zevkli zamanlarida gelecek
0 oy
(2,014 puan) tarafından
Ah seni öyle iyi anlıyorumki belki uzun olacak ama inşallah okursun. 5 senelik evlilikten sonra çocuk yapmaya karar verdik. Tabi alıştık gezmeye tozmaya gece saat kaç olursa olsun çıkıp dolaşmaya. Ve biz eşimle eğlenmeyi çok seven insanlarız. Kimse tutamazdı yani bağlasan durmazdık. Hamileliğim güzel geçti. Gel gelelim doğum yaptım ama her gece ağlamaya başladım. Neden biz kendimize bunu yaptık diye bi cümle bile kurmuşluğum oldu. İstisnasız her gece eşime sarılıp ağladım. Lohusalık bitti benim hala geçmedi. Ve sütümde öyle ahım şahım olmadığı için iyice stres oldum iyice bunalıma girdim. İnsanlar sürekli emzir bak sakın mama verme dedikçe ben sürekli sütüme odaklandım ve artmadıkça kendimde hep sorun olduğunu düşündüm. Bu beni iyice yıprattı. Halbuki açmı kalacak çocuk mamayla doyacaktı yani ama insanlar işte insanlar.. Birde tabi yalnızlığa alışmışız bi düzen kurmuşuz karışan yok görüşen yok. Bi bebe geliyor duş almak bile lüks oluyor. Bu aşırı kabullenmesi zor bişeydi benim için. Eve kapandım hiç bi yere gitmedim. Gitsemde eve geldiğimde yine aynı huzursuzluk yine aynı mutsuzluk. Eşim sen ota b.ka gülen bi insandın noldu sana anlat bana derdini çare bulalım demeye falan başlamıştı. Ama ben bunu nasıl aştım büyüdükçe bebeğim beni tanımaya başladı allahım bi gülmeler bi şirinlikler sonra ben ona bi düzen oluşturdum o mutlu oldukça bem dahada mutlu oldum. Canımmı sıkıldı koydum bebek arabasına dolaştım. Sıcak falan dinlemeden. 6 aylıkken işe başladım ve inanırmısın ağlayarak gittim işe ben onu nasıl bırakıcam diye. O yüzden lütfen üzülme bugünler geçecek. Sana verebileceğim tek tavsiyem ağlamak istiyorsan sarıl eşine ağlayabildiğin kadar ağla. Ama bugünlerinde tadını çıkar çünkü çoook hızlı büyüyolar çok 
0 oy
(78 puan) tarafından
Bence çok şanslısınız bunu değerlendirin çok güzel bir yaşta anne olmuşsunuz heryesin farkında olarak düzen kalmadı diye dertlenmek yerine yaa birşeylerde bozuluyor Muş demek sizii rahatlatır mükemmellik insan fıtratında yok maalesef bazen bırakın bazı şeyler yarım kalsın ama siz mutlu olun o sizi hissediyor iliklerine kadar ona bu hissi geçirmeyin derim önünüzde uzun zaman var tadını çıkarın ve   Destek alın lütfen bebeğinize kardeş düşünmeyin şimdilik onun sizden başkasına ihtiyacı yok sımsıkı sarılın çok değerli evlat sizde çok değerli bir annesiniz bunu unutayın
0 oy
tarafından
Bende aynıydım lohusalık psikolojisi çok kötü bir şey anlıyorum seni şimdi hatırlayınca içim karardı ama dünyadaki tek varlığın olucak sonradan anlıcaksın
0 oy
(1,785 puan) tarafından

Bunu her kadın yasiyodur canm eminim bende yaşadım bu piskolojiyi 2 ay oldu üstümden Atalı oğlum 8 aylık olucak nerdeyse ve ben 6 aylıkken falan anca kendime gelebildim çünkü banada ağır geliyodu bende çok düşündüm acaba erken mi oldu acaba biraz daha mı bekleseydim yada hiç çocuk sahibi olmasa mıydım diye ama geçti şükür içini ferah tut çocuğuna odaklan hal ve hareketlerine bak uyurken izle mesela kendini sadece ona odakla gecicektir eminim anne olmak kolay değil evlenip gitseler bile gene de onların yükü omuzlarimiz da olucak sağlıkla büyüt bebeğini :P

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 438 göst.
19 Aralık 2020 Aile kategorisinde Edakundakci (11 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 285 göst.
6 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Melek8663 (663 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 72 göst.
19 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Yasmengungor (1,226 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 93 göst.