0 oy
250 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Kızlar eşim zorla türbana girmemi istiyor ama içimden gelmiyor.Bir kere kapandım yapamadım geri açıldım,fakat yine zorla kapanmami istiyor bu ayın sonuna kadar vaktin var diyor ne yapacağımı bilmiyorum zorlanmasının doğru olmadığını söylüyorum anlamıyor. 

14 Cevaplar

0 oy
(1,572 puan) tarafından

Ayın sonunu beklerdim ne yapacak diye:D

tarafından
Tüm kıyafetlerimi çöpe atacakmış o kadar açık giyinen biriside değilim
(61 puan) tarafından
Sen kararında netsen bırak ne yaparsa yapsın ama net olduğunu iyi bilsin. Sırf bu yüzden seni gözden çıkaracak mı? Ben aynı durumu yaşıyorum hatta daha kötüsünü.
tarafından
Aynen öyle canım bende
-Reklam-
0 oy
(67 puan) tarafından
Esin tüm dini vecibelerini yerine getiriyordur inşallah karşıdindakinden bunu isterken ? İçinden gelmediği sürece bı önemi yok bncede 
tarafından
İlk  cümle çok güzel:)
tarafından
Çok şükür 6 aydır namaz kılıyor ve bazı konularda sorun yaşıyorduk kendisine çok çeki düzen verdi şu an iyiyiz
tarafından
MaşaAllâh rabbim daim kılsın senin de içine kapanma şevki versin günlük ihlas oku sürekli
(67 puan) tarafından
Valla şöyle soylim evlenmeden önce cok açık giyinen biriydim annem kapalıydi hic zorlamadi güzelce anlatirdi kendime guvenemedim o sıra . evlendim bir buçuk snee sonra kendim kapandım çok şükür namazimi kılıp Kur'animi okuyorum . Eşim de aynı şekilde ama bu zorla olacak bişey değil . Eşim zorlasa inan bende kapanmazdim . İçine sinmemis açılmışsin öncesinde şimdi de yine zorla olursa bu durum tekrarlar . Hakkında hayırlısı olsun din de zorlama da yoktur biraz düşünmek istiyorum de bu süre zarfında yapar msn yapamaz msn kararini verirsin. Hakkında hayırlısı olsun inşallah:)
tarafından
Âmin canlar inşallah
0 oy
(3,162 puan) tarafından
Dinde zorlama yoktur lafını hatırlat canım.baskıyla bu iş olur mu de benimle evlendiğinde kapalı mıydım seni kandırdım mı de. Beğenmiyorsan boşanalım de. Baskı kurma ki ben soğumayayım de. Belki bir süre sonra ben isteyecem hevesimi kırma de
tarafından
Dine girme mevzuûnda zorlama yoktur yani din-i islâm-ı mübin 'e giren gayri her şeyi terk edip , ilahiye teslim olmalı , teslim olan nefsinin hoşuna giden şeyleri dahi rabbi için terk eden kişi mü'min kûl'dur.

Ammâ sadece şehadet getirmekle müslümanım denmesi ne kadar doğrudur eğer kişi müslümanım diyorsa dini vecibelerini yerine getirmelidir. Namazını kılmalı, tesettüre riayet göstermeli, zekâtını vermelidir ilahi âhir şartları hepimiz biliyoruz elhamdülillâh oruç ,haç.

Müslüman olduğunu diyen bir kişiye namaz kıl dediğinde ki bunu evvelâ şu kişi bu kişi diyor diye bakmayalım. Eşin, annen ,baban diyemez, zorlayamaz falan diye bir şey yok ki hadis-i şerif var eşe itaat , bana (rasûle) itaat gibidir ,rasûle itaat ise Allâh'a itaat gibidir. Allâh diyor diye bakalım veyahut bir kişi vesilesiyle Allâh dedirtiyor diye bakalım. Yine bir hadis-i şerif de Allâh 'ın kendisinden başka secde edilmesini emretseydi bu kişi kocalarınız olurdu. Yani koca sözü mühimdir. Kişi namaz kılmak istemiyorum dese şirke girer öyle değil mi girer nefsini ilâh edinmiştir, islam'a ne kadar ters ise tesettürü inkâr da o kadar terstir.  Ayet var yâ hû örtülerinizi gögüslerinizin üstünden sarkıtın diye öyle değil mi ? Şimdi Allâh müslüman kûluna böyle demişken nasıl kapanmakta zorlama yoktur diyebiliyoruz ki diyemeyiz çünkü bunu Allâh buyurmuş kardeşimiz dese benim inancım başka dinim başka heh işte o zaman sen, ben, biz diyemeyiz kapan namaz kıl diye bu keferanın adetidir müslüman olduğu için ilk şehitlerini vermiş ümmetiz biz sırf kendi tanrılarına tapmıyorlar diye. Zorlama kısmı seçme bakımından yok isteyen müslüman olur isteyen yahudi isteyen hristiyan veyahut diğer dinler ama muslumanim diyorsak güzelce örtünüp namazımızı kılacağız, yiyeceğiz içeceğiz helâl ve temiz şekilde ve israf etmeyeceğiz, fakire sadakamızı vereceğiz paylaşacağız baktık ki biraz durumumuz güzel hacca gideceğiz. Yalan konuşmayacağız, dedikodu yapmayacağız. Zinadan sakınacağız, islâm tüm güzellikleri içinde barındırır.
tarafından
Bu arada geç cevap verdiğim için kusura bakmayın uzun uzun yazamayacağım için araştırın dedim. Ama sonra bir vakit bulup yazdım inşaAllâh tesiri ve faidesi olur.
tarafından
Buraya şunu da ilave edeyim çoğu açık kardeşlerimiz kapalılardan daha usturuplu giyiniyor helâl olsun. Kapalı olup dar pantolon ,deri etek, ince corap, topuklu ayakkabi giyilen bir devirdeyiz muhafazanAllâh :( boneden çikan saçlar. Görünen bir boyun dirseklere kadar açık kol. Açık olan ise daha muhafazakâr giyiniyor.
(3,162 puan) tarafından
Canım çok güzel yazmışsın anlatmışsın ellerine yüreğine sağlık Allah razı olsun. Doğru söylüyorsun. Ancak ben kapanmakta zorlama yoktur demiyorum. Diyorum da şöyle diyorum tabiki doğru olan olması gereken o.  Bize emrolunan o. Ve tabiki eşimizin sözüne itaat etmeliyiz. Ama benim fikrime göre eşi kapanacaksın şu kadar zamanın var vs diyeceğine dinimizin güzelliklerini neden kapanması gerektiğini anlatsa, belki zaten arkadaşımızın içinden gelecek ve kendi rızasıyla bu yola girecek. Belki kullandığım cümle yanlış olmuş olabilir. Yanlış bir şey söylemek asla istemem.
tarafından
Aynen son yorumunu okudum zaten gayet güzel bir şekilde açıklamışsın hani eşinin sevdirmesi gerektiğini ama böylede yapıldığı zaman maalesef ki daha ters tepiyor içinde istek varsa da inada biniyor yani yapacaksa bile yapmıyor bazen insan bu da psikolojik bir durum
0 oy
(1,786 puan) tarafından
Başka saygı duyduğu birini araya sok o anlatsın.Kalpten kapanmadıkça ne anlamı varki.
tarafından
Ben dört dörtlük olmadığım sürece kapanmam bunu biliyor
0 oy
(13,099 puan) tarafından
Ayın sonunda ne olacakmış ? 

Zorla güzellik olmaz 
0 oy
tarafından
Bence eşın din için dil etraftakilerin dusuncesi icin senin kapanmani istyor din icin olsaydi dinde zorlamanin olmadigini bilirdi
tarafından
En çok etraf için aynen
0 oy
(61 puan) tarafından
Aynı postu daha önce ben açmıştım. Evlendiğimizin ilk haftası kapanmamı istedi, evlenmeden önce sana kalmış diyordu.

Mart ayında bir yılımız dolacak. 2 gün önce kavgasını yaptı benimle kapanmam için, istemiyorum dedim. Evi bırakıp gideceğim dedi, 1 aylık da bebeğimiz var. Sonra babanı arayıp diyeceğim dedi, git de dedim ve ben bu eve bir daha adım atmam deyip yemin içtim.

Kendisi sadece yarı yamalak namaz kılar. Ama kapanmam içn baskı yapıyor. Neyse sabahında hiçbir şey olmamış gibi davrandı. Kaç gün sonra konuyu yine açar biliyorum. Sırf bu yüzden ben de o da sinir krizi geçirdiğimiz oldu. Anlamıyor beni, çok açık giyinen biri değilim zaten.

Ay sonu olunca ne yapacakmış, ne yapabilecekmiş acaba? 
tarafından
Yapacaklarımı o zaman görürsün diyor, bizde de çok alevli tartışmalar oldu bu yüzden
(61 puan) tarafından
Çıkmazın içindeyim ben de. Ne yapacağımı şaşırdım.
tarafından
Benimde durumum aynı
0 oy
tarafından
Banada dedi kapansan iyi olur diye ben beni böyle aldın ben senin için kapanmam dedim sustu aileside arada diyor ama takmam çok açık giyinen biride değilim
tarafından
Aynen bende edebimce giyiniyorum
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Aklı selim birinin kocanla konuşması lazım canım evlenirken biliyodu açık olduğunu sapıtmasın 

Rabbim sana da nasip eder inşallah kapanmayı
tarafından
Âmin canım benim inşallah
0 oy
(5,904 puan) tarafından
Dinen eşin dini vecibelerini yerine getiriyor ise sana kapan demesi bunun için tartışması hatta yatak ayırması bile caiz. Şayet 5 vakit namazını kılıyor kalbini gözünü tesettüre bağlamış kuranını sürekli okuyor ise.. Yani zorla tesettür olmaz kalple olur ama eşin eğer böyle bir adamsa Allahın ondan istediğini yapıyor seni dine çağırıyor.. 
tarafından
Sadece namaz kılıyor
(5,904 puan) tarafından
Dediğim gibi eşin dini vecibelerini tam anlamıyla yerine getiriyorsa dinen seni uyarmak zorunluluğu var.. Eşini en iyi sen tanırsın eğer dini konuda onunda eksikleri varsa bunları konuşun bak seninde böyle eksiklerin var ama ben zorlamıyorum tesettür Allaha yakınlaştırır tabiki ama kalp tesettüre girmeden sadece baş girmez. Başımızda taşıdığımız şey eşarp değil ayet saygıyla ve sevgiyle yapmamız lazım zorunluluk olarak değil
0 oy
(489 puan) tarafından
O seni zorluyorsa dini konularda sende onun görevlerini hatırlat cuma günleri cami diğer günler de namaz kılınacak cemaat şeklinde kuran okunacak öğrenilecek bin bir türlü vazife var is sadece kapanmakta değil ilk olarak o vazifelerini yapacak ondan sonra sen onun pedidnen gideceksin  kolay değil öyle insanı zorla türbana sokmak girince sanki herşey düzelecek mi huzurunuz olacak mı tam tesettürlü olabilecek misin insanın içinden gelmeli bacım 
0 oy
(421 puan) tarafından
Kapanmak da ibadetle zorla olacak birşey değil eşin seninle evlenirken senin açık olduğunu bilmiyor muydu ben evlenirken açıkça dedim ben kapanmayı düşünmüyorum evlendikten sonra yok kapan vs diye hiç hiç usteleme dedim beni böyle kabul ediyorsun dedim benim eşim beni olduğum gibi sever hiç birseyi zorlamaz giydiklerime de dikkat ederim zaten 
0 oy
tarafından
Zorlanilmamasi lazim   esin dort dortluk muslumanmi k.b amaa  byle insanlara kiziyorum ben yaaa onunla blmyrz muslumanligii kapanip acilmayi sozum meclisten disarii   bazi kendini bizlmez tesetturlulerimiz acik olan bayanlarimizdan daha acik yani
0 oy
tarafından
ayın sonunu bekle bakalım ne yapacak zorla olmaz kapan açıl kapan açıl çocuk oyuncağı değil yani olmaz öyle 

İlgili sorular

0 oy
22 cevap 474 göst.
24 Mart 2024 Aile kategorisinde Nevbahar21 (545 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 134 göst.
7 Aralık 2022 Aile kategorisinde Kirazebru (598 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 467 göst.
3 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Cikolata canavari (743 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 559 göst.